Guguk Kuşu (1975)
Bana öyle geliyor ki, herkes yaşamını, bir başkasının yaşantısını mahvetmek için kullanıyor.

Kürk Mantolu Kürt, Guguk Kuşu'yu inceledi.
09 Mar 01:55 · Kitabı okumadı

Guguk Kuşu - One Flew Over the Cuckoo’s Nest

“Deliler Diyarindan Biri Geçti”

Guguk Kuşu temelde özgürlük ve bunu tahakküm altına almak isteyenler arasındaki keskin ve sıcak mücadeleyi anlatır.bir metafor olarak kullanılan guguk kuşu doğada da aslında benzer bir rolü üstlenir. dişi guguk kuşu doğada yumurtalarını başka bir kuşun yumurtalarının yanına bırakır. bunun için seçtiği bir yuvayı uzun süre gözetler. yuvanın sahibi kuş uzaklaşınca, hemen yuvaya gizlice bir yumurta bırakır. bu arada yuvadaki yumurtalardan birini de yok ederek durumun fark edilmesini önler. guguk kuşu romanında Ken Kesley de toplumun terk edilmiş, sürünün dışına atılmış yavrularını işler. çünkü düzen ancak yavrularını yiyerek, tüketerek, onları yola getirmeye çalışarak, yola gelmeyeni ise rahat bırakmayıp evcilleştirmek için türlü sistematik işkenceler yaparak var olur.

Baharın gelişini müjdeleyen Guguk Kuşu

Film bir akıl hastanesinde geçer ve hikaye kızılderili şef olarak adlandırılan tımar edilmek için orada olan hastanın gözünden anlatılır. bu tımarhane çeşitli isimler altında toplanmış hastaları topluma ve onun ahlak düzenine yeniden kazandırmak (Neyi kaybetmişlerdir?) için rutin bir halde çabalamaktadır. ortalıkta ‘iyileşebilirler’ ve ‘iyileşemezler’ vardır. her şeyin belli kurallar silsilesi içinde geçtiği bir süreçte McMurphy bir ıslah evinden buraya deli olduğu şüphesiyle getirilir. İşte aslında hikayede burada başlar. çünkü McMurphy toplum düzenine aykırı bir adamdır ve her şeye rağmen özgür ruhu korumanın ve onu yaşatmanın yollarını aramaktadır. burada sözü edilen deliler arasında zaman geçirecek ve bu zaman sürecinde hastane onun deli olup olmadığına karar verecektir. ancak McMurphy daha ilk anlardan itibaren uyuyan canavarı uyandırır ve hasta olarak yafta yemişleri yeniden hayata döndürür. İçerde yaşayan bu küçük topluluk dışarıdaki büyük toplumun aynasıdır aslında. McMurphy gün gün disiplinin çelikten demirlerini kırar ve orada bile kendine ve düşlerine ait bir dünya kurar. ölü birer insana dönüşen hastalar o geldikten sonra yeniden yaşadıklarının farkına varır. yönetim onların dizginlerini sıktıkça onlar çeşitli biçimlerde direnişlerini sürdürürler.


Aklın yolu bir olduğunda, yalnız olmakla yanlış olmak aynı şeydir….

Toplum bu uyumsuzları buraya tıkmıştır. çünkü dışarısı yani toplum uyum ister. uyum sağlayacak dolayısıyla sürüye ayak uyduracak bireyler ister. bu yüzden buradaki yığın psikolojisi tam da Sören Kierkegaard’ın dediği gibidir: “İnsan sosyal bir hayvandır, sadece sürünün içindeyken mutlu olur. saçmaymış, kötüymüş, onun için fark etmez, her şeyi benimseyebilir, yeter ki sürü de benimsemiş olsun. sürünün yaptığı her şeyi yapar, böylece bir yere ait olur.” McMurphy de diğerleri de bir yere ait olamamış o yüzden koruma altına alınmış ve ‘deli’ yaftası yapıştırılmış kişilerdir. yani özüne bakıldığında burada bütün mesele evcilleştirmektir. Onları evcilleştirmek ve yeniden sürüye katmak, sürüden ayrılan olursa da onları birer ‘boyalı kuş’ haline getirmektir

Scanlon: Yatakhanenin neden gün boyu ve hafta sonlarında kilitli olduğunu bilmek istiyorum 

Hemşire: …Yatakhaneyle ilgili sorunuza gelince Bay Scanlon…kapıyı açık bırakırsak,kahvaltıdan sonra doğruca yatağa gidersiniz. Başkalarıyla birlikte geçirilen zaman çok iyileştiricidir. 

Scanlon: Yani demek istiyorsunuz ki…kendi başına olmayı istemek hastalıklıdır?Kafesten Bir Kuş Uçtu Guguk Kuşu….

Çalaokur, bir alıntı ekledi.
05 Mar 10:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Anlatamayacağım. Bu insanlar “Guguk Kuşu” filmini de, Napolyon’un yaşamöyküsü filmini de, limana yanaşan beyaz bir yolcu gemisini de, vitrinlerdeki yeni sonbahar giysilerini de aynı gözlerle seyredebiliyorlarsa, elimden ne gelir?

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü (Sayfa 38)Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü (Sayfa 38)
Merve, bir alıntı ekledi.
25 Şub 15:55 · İnceledi

Anlatamayacağım. Bu insanlar "Guguk Kuşu" filmini de, Napolyon' un yaşam öyküsünü filmini de, limana yanaşan beyaz bir yolcu gemisini de, vitrinlerdeki yeni sonbahar giysilerini de aynı gözlerle seyredebiliyorlarsa elimden ne gelir?

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer ÖzlüÇocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü

Yağmur adam(Otizm)
Sol Ayağım( Fiziksel engeli olan bir adam)
Guguk kusu( psikiyatri merkezinde gecen olaylar)
Akıl oyunları(Şizofreni)
Aklım karıstı(Psikiyatri merkezinde gecen olaylar) Angeline jolie bile arka planda kalmıs diyebilecegimiz bir film
Wilber ölmek istiyor( intihar ve depresyon)
İçimdeki deniz( ötenazi isyeten adam )

Begüm Büyükaksu, bir alıntı ekledi.
11 Şub 21:24 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bu insanlar " Guguk Kuşu " filmini de, Napolyon'un yaşamöyküsü filmini de, limana yanaşan beyaz bir yolcu gemisini de, vitrinlerdeki yeni sonbahar giysilerini de aynı gözlerle seyredebiliyorlarsa, elimden ne gelir?

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü (Sayfa 40 - Yapı Kredi Yayınları)Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü (Sayfa 40 - Yapı Kredi Yayınları)

Bugüne kadar pekçok kitap sinemaya uyarlandı.Şu ana kadar izlediklerim içerisinde benim favorilerim sırayla
1-BABA: Mario Puzo, Francis Coppola
2-DÖVÜŞ KULÜBÜ: Chuck Palahniuk
3-OTOMATİK PORTAKAL: Anthony Burgess
4-SCHINDLER'İN LİSTESİ: Thomas Keneally'nin Schindler's Ark
5-GUGUK KUŞU: Ken Kesey
6-TRAINSPOTTING Irvine Welsh'in sarsıcı romanı,
7-İNGİLİZ HASTA: Michael Ondaatje
8-GÜNAH ŞEHRİ: Frank Miller
9- KIYAMET: Joseph Conrad -Karanlığın Yüreği 1899

10-LOS ANGELES SIRLARI: James Ellroy
11-SIKI DOSTLAR: Nicholas Pileggi'nin Wiseguy
12-SİNEKLERİN TANRISI: William Golding'in romanı,
13-TEHLİKELİ İLİŞKİLER: Pierre Choderlos de Laclos

14-YETENEKLİ BAY RIPLEY: 1954 tarihli romanın yazarı Patricia Highsmith
15-1984: George Orwell
16- BROKEBACK DAĞI: Annie Proulx
17-ESARETİN BEDELİ: Stephen King
18-Akıl Oyunları
Tabi Rıfat Ilgaz 'ın Hababam sınıfı bizim için ayrı bir yerde

Listenin dışında önerilerinizi bekliyorum

Brit, bir alıntı ekledi.
09 Şub 23:24

Bugün fazla müşteri yok. Eskiden burası dolu olurdu. Ama hayat böyledir işte; alışkanlıklar, başladığı gibi kaybolur da.

Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Guguk Kuşu, J. K. Rowling (Robert Galbraith)