huseyın demir, bir alıntı ekledi.
18 Mar 22:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kabahatin, bu elverişsiz şartlarda Türk askerini cepheye sürenlerde olduğuna inanıyorum. Ne için savaşa gittiğini anlamadan, eline tutuşturulan silahın tertibatını bilmeksizin, günlerce kendisinin diye görmediği bir memleket yollarında aç susuz sürüklenen, sıcak iklimden gelen bu Anadolu çiftçisinin maneviyatını da düşünmek gerekir.
Kendi başına terk edilmişler, ayakkabı benzeri bir şeylerle çamurun içinde yalpalayarak ilerleyerek, soğuk geceyi sırılsıklam, korunaksız geçirdikten sonra, gün doğumu ile cepheye gidiyorlar. Bir saat ateş altında çarpıştıktan sonra fişeği tükeniyor.

Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter (Sayfa 66)Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter (Sayfa 66)

Ahmed Arif 'in Anıları;
“Asıl adım Ahmed Önal, Ahmed Arif olarak bilinirim. Öz anamın adı Sayre, Kürt’tür. İki yaşındayken kaybettim onu, kardeşimin doğumu sırasında. Beni büyüten, emziren, yedirip içiren, eğiten Arife anamdır. Babam; Kerküklü Arif Hikmet, Kürt değildir. Rivayete göre, babamın büyük babası Rumeli’den göçmüş buralara. Bu üçünü de çok severim, hayatta laf söyletmem onlara.”

Bir söyleşide şöyle anlatır sevincini “Yaşamımda en büyük sevinci baba olduğum gün duydum. İnanır mısınız tam iki yıl oğlumun nüfus kağıdını cebimde taşıdım. Cebimdeki sanki dünyanın en zengin cüzdanıydı. Oğlum olmuştu. Oğlum, dünyanın en güzel güvercini… Dünyanın en güçlü silahı.”

“Emekliliğimden sonra Ankara’daki mütevazı evime çekildim. Gösteriş ve gürültüden uzak durmuşumdur hep, çünkü ben doğuluyum. Az gelişmiş değil, sömürülmek için kasıtlı olarak geri bırakılmış bir ülkenin aşiret töreleriyle yetişmiş bir çocuğuyum. 1983’te Anam Arife Önal’ı kaybettim. Okumamıştı ama… Pardon, okumamış yanlış oldu. Okutulmamıştı ama şirin bir kadındı. Bir keresinde komşularıyla toplanmışlar muhabbet ediyorlar. Komşu kadınlar sürekli oğullarıyla övünüyorlarmış ‘Benim oğlum İzmir’e gitti doktor oldu, benim oğlum İstanbul’a gitti mühendis oldu, büyük oğlum Bursa’ya gitti mimar oldu.’ diye. Anam altta kalır mı? O da ‘Benim oğlum da Ankara’ya gitti komünist oldu.’ demiş. Garip anam ne bilsin, komünistliği de doktorluk, mühendislik gibi bir meslek zannediyor.”

Ahmed Arif Ankara’da tutuklanır. İstanbul’da yargıç karşısına çıkarılacaktır. Ankara’dan iki komiser ve dört polis nezaretinde yola çıkarlar.
Ahmed Arif, “Serçe kadar canım vardı. Boğazımda kanama vardı. Hastaydım. Ekmek çiğneyemez, yemek yiyemezdim. Zaten zayıf bir çocuktum, büsbütün zayıflamışım. İşte böyle bir günde götürdüler beni...” diye o günleri anlatacaktır.
Trenle gitmektedirler.
Kompartımanda bir teyze ile bir amca vardır.
Amca galiba demiryolu emeklisidir.
Polislerin kocaman tabancaları vardır, neredeyse dizlerine ulaşacak...
Teyze ile “Koyun tüccarıyız, Erzurum’a gittik, hayvan aldık, İstanbul’da satacağız” falan diye konuşuyorlardır.
Polisin biri gazete okumakta, bir yandan da “Adamın dişinin altına cereyan veriyorlar. Işıklı odaya bir girdi mi hali dumandır.” diye söylenmektedir
Ahmed Arif, hem polisi dinlemekte, hem ileride çekeceği işkenceyi düşünmektedir.
Aklına Fontamara gelir, Çan Kay Şek’i öldürmek için kendisini arabanın altına atan Çen gelir.
Çen de kendisi gibi bir felsefe öğrencisidir.
Kendisini onunla kıyaslar.
Bu arada polisler horlamaya başlar.
O teyze fısıltıyla bana sorar:
“Oğlum nedir halin?”
Şimdi cevap olarak ne diyecektir?
Siyasi dese olmaz, üniversite öğrencisi, o da olmaz...
Eylemci dese, sosyalistim dese...
“O kadıncağıza bunlar ne ifade edecek?” diye düşünür.
Birden “Sevdadır bu teyze” deyiverir.
Birden aydınlanır kadıncağızın yüzü...
Ahmed Arif’i kucaklayıp öpmek ister.
Sonrasını Ahmed Arif şöyle anlatacaktır:
“Bir sevgili, bir anne gibiydi.
Ömrümce böyle bir anneye, bir ablaya hasret kaldım.
Çıkınını açtı, para vermek istedi bana.
Almadım.
Cebimde de beş liram var.
Keşke alsaydım, ama çok utandım.
O da garip...

Mahkûmun Dilinden
Zaman akarken bir anda durdu ve mekan da unutuldu.
Derya olan yürek duruldu.
Rüzgâr nefesini verdikçe
Gelecek olan geldi, geçti ve unutuldu.
Zamanın prangalarındaki tutsak hep aynı yerde durmuştu.
Yıkılmadı, yaşar sanırlar ama
Hayaller, umutlar tutar onu ayakta
Umudum kanat bulup da uçarsa
O zaman bu mahkûm acep ne yapsa?
Düşünmedim, düşünmüyorum.
Ne gerek var şimdi ona
Çünkü hâla
Umutlar tam istikamet fora
Acılar denizinde devam yola
Ölüm oyununu oynamazsa
Gün doğumu çok yakında
Meftun yolcu- 13.03.2018

Gece yarıları bir başka huzurlu bu şehir
Birde Gündoğumu.
Sana kitaplar alıyorum
Sen hep huzursuzsun
Ben ise kördüğümü.
Ben ise sarmaşık.

Evrenin temelini anlatan bu eser, Westeros, Essos ve Sothoros kıtalarının geçmişlerine değinir. Gündoğumu Çağı’ndan Kahramanlar Çağı’na, ilk insanın gelişinden Fatih Aegon’a, Aegon’un tahta hükmetmesinden Robert’ın isyanına ve Deli Kral’ın düşüşüne kadar her şey bu kitapta anlatılmaktadır. Kitap, daha sonrasında Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılmaya başlayan günümüz Westeros tarihine kadar gelir. Ormanın Çocuklarını, Andalları, İlk insanları detaylıca anlatmaktadır.

yağmur yıkasın sabahtan zihnime üşüşen meşguliyetlerimi
sonra uzun süre parlamasın öğle güneşi
toprak kokusunu ciğerlerime çeke çeke
gün doğumu lekelerimi temizleyeyim
sonrası huzurlu bir akşamüstü olsun
ve vicdanlı bir akşam...Ne güzel olur !

*YURDUM EFSANELERİ*
Arkadaşlar merhaba :)

Cengiz Aymatov'un Gün Olur Asra Bedel'inde ki Mankurt  ve Cengizhan'a Küsen Bulut efsanelerini okuyunca , bizim de ülkemizin birçok yerinde  böyle gizli saklı kalmış  efsanelerimizin de oldukça fazla olacağını düşündüm.
Sizlerin de yaşadığınız yerlerde anlatılagelen veya bildiğiniz bu tip efsaneler varsa, iletinin altına paylaşırsanız, güzel ve farklı bir bilgi alışverişi olacaktır.

İlk efsane benden:)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
FOÇA-KARATAŞ

Yaklaşık 150 yıl önce Küçükdeniz’de Panayot adında bir balıkçı ve eşi Eleni yaşarmış. Panayot ailesinin çocukları yokmuş ama buna rağmen mutlu mesut yaşıyorlarmış. Balıkçılık ile geçinen ailede Panayot her sabah küçük teknesiyle birlikte erkenden balığa çıkar, akşama kadar yakaladığı tüm balıkları sattıktan sonra soluğu balıkçı kahvesinde alır, burada bir duble erik rakısı içmeyi ihmal etmezmiş. Pazar günleri eşi Eleni ile birlikte küçük kiliseye giderek dualarını yaparlarmış.

Büyükdeniz’de de Hüseyin adında bir balıkçı ile eşi Hatice yaşarmış. Hüseyin dinine son derece bağlı bir müslüman olarak Cuma namazlarını hiç kaçırmaz, Cuma günleri kale içindeki mescide giderek namazını kılarmış. O da aynı Panayot gibi her gün balığa çıkar, akşam olup balıktan döndüğünde o da soluğu balıkçı kahvesinde alır, kötü havalarda balığa çıkamadığı zamanlarda ağlarını tamir eder, eşiyle birlikte en büyük hayalleri ise yuvalarını şenlendirecek bir çocukmuş.

Bir gün Orak Adası civarlarında balık avlarken bu iki balıkçı karşılaşır ve birbirlerine “Rastgele” dileklerinde bulunurlar.
İki balıkçı o günkü kısmetlerini beklemeye başlar ama akşam saatlerine doğru hava birden değişir ve fırtına kopar. Bu durum karşısında iki balıkçıda ağlarını toplayıp Foça’ya doğru hareket ederler. Fakat sert dalgalardan dolayı Panayot’un sandalı  sorun yaşar. Azgın dalgalar onu denizde sürüklemeye başlar. Bu durumu gören Hüseyin hemen arkadaşı Panayot’un yardımına koşar,onun sandalını kendi sandalına bağlar ve birlikte kazasız sağ salim halde Küçükdeniz balıkçılar kahvesine giderler. Bugünden sonra iki can dost olurlar.

Aradan 7-8 ay geçtikten sonra Panayot, Hüseyin’e bir çocuğu olacağını anlatır. O gün akşam Hüseyin de eşine durumu anlatınca, Hatice de hamile olduğunu söyler. Özlemle bekledikleri çocukları nihayet gelmektedir. Çocukların doğumu yaklaştıkça heyecan daha da artar. Sonunda çocuklar birer gün arayla doğarlar. Panayot’un erkek çocuğu Talaşa, Hüseyin’in kız çocuğu Deniz adını alır. Talaşa ismi Rum dilinde Deniz anlamına gelmektedir. Bu tesadüften etkilenen arkadaşlar Hüseyin’in çocuğunu Migalo Talasa-Büyük Deniz, Panayot’un çocuğunu Mikro Talasa – Küçük Deniz diye çağırırlar.

Aradan yıllar geçmiş, çocuklar büyümüş ve bu iki genç arasında zamanla gizli bir aşk başlamış.Çocuklar, babaları denize çıktığı zamanlarda, şimdiki Köprübaşı denen yerde birlikte oturup sohbet ederlermiş. Bu köprübaşı denen yerde bir dere akıyormuş ve orada kara bir kaya parçası olan  KARATAŞ' ın üzerinde iki sevgili oturup evlilik hayalleri kurarlarmış.

Nihayet bir gün ailelerine birbirlerini sevdiklerini ve evlenmek istediklerini söylemişler. Bu durum karşısında Panayot ve Hüseyin çok mutlu olmuşlar ve çocuklarını nişanlamışlar.

Aradan bir süre geçer ve Talasa, geleceğini balıkçılıkta görmediği için,  çalışıp para kazanmak için İzmir’e gider. Aradan yıllar geçmesine rağmen Talasa dönmez, Karataş’ın üzerinde Talasa’nın geri dönmesini bekleyen Deniz, ümitsizlikten hasta olup  ölür.


Sonrasında Panayot ve Hüseyin şöyle bir ortak dilekte bulunur:

“Kim ki Makro Petra-Karataş’ın üzerinden geçerek Foça’ya gelip, yeri belli olmayan bu taşa ayak basarsa, Foça’ya olan tutkuları artsın ve Foça’ya kuvvetli bir bağla bağlansınlar”

O günden sonra Talasa ve Deniz’in aşkları Foça’da uzun zaman konuşulmuş ve dilden dile anlatılmıştır.
KARATAŞ olarak anılan bu taş, herhangi bir sokakta da olabilir, arnavut kaldırımlarının arasında da. Her kim ki Karataş’a basarsa içinde bir yerlerde Foça’ya yerleşme ve hep burada olma isteğini doğar. Yolu nereye giderse gitsin, Karataş’a basan kişi bir gün mutlaka Foça’ya geri döner.
Yolu bir kez Foça’ya düşen herkes bu öyküyü duyunca dolaşıp durur sokaklarda. ‘Belki Karataş’a basarım da bu güzel yerde kalırım’ umuduyla.

%99 pokerface, bir alıntı ekledi.
26 Şub 13:30

Bu listeye ekleyeceğim tek şey, yılda bir sefer bile olsa bir gündoğumu izlemek olur. Akıl, vücut ve ruh sağlığına çok iyi gelecek. Bir gün çok erken uyan ve güneşin ufuktan sakince yükselişini seyret. Olaysız, tantanasız...

Hayatta Kalma Kılavuzu, Bear GryllsHayatta Kalma Kılavuzu, Bear Grylls
selin, bir alıntı ekledi.
24 Şub 21:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Benim Megan'ım sürekli değişen bir gün doğumu.Sürekli değişen ama her zaman çok güzel olan bir gün doğumu."

Calamity, Brandon Sanderson (Sayfa 169 - DEX)Calamity, Brandon Sanderson (Sayfa 169 - DEX)