Sahaflar Çarşısı

http://www.hikayeler.net/yazilar/153821/sahaflar-carsisi/
Sahaflar Çarşısı
SAHAFLAR ÇARŞISI

İstanbul'a alışveriş, kutlama ve taziye gibi belli nedenlerle gittiğimde, kalış suremi mutlaka uzatır, özlediğim bir köşesini ziyaret ederim. Doğup büyüdüğüm mahallem olan Süleymaniye, Vezneciler sonra Anadolu Kavağı, Beyoğlu''nun arka sokakları, Ortaköy''den Sarıyer''e kadar ilginçliğini her zaman koruyan bir semtiyle hasret gidermek öyle hoş olur ki. Sonuncu ziyaretim, Beyazıt Camii''nin yanıbaşındaki Sahaflar Çarşısına oldu. Piyasada bulamayacağınız eski baskılı kitapların menbağıdır burası. Bir gittiğimde Türk Kültürü Araştırma Ensitüsü''nün 1968 yılında yayınladığı 2 ciltlik Rumeli''den Türk göçleri adlı eserini keşfetmiş, gösterdiğim dostlarım nereden buldun bunu diye imrenerek sormuşlardı.
Bu çarşı, kitap ve edebiyat meraklılarının sık sık ziyaret ettiği, orada belli bir sure oyalanırken eski dostlarına rastladıkları ve yeni dostlar edindiği bir mekandır. Öyle yarım saatte kolay kolay ayrılamazsınız. Bazen bu işin pirleri tarafından yapılan öyle üst seviyede konuşma ve yorumlara şahit olursunuz ki, bilgi dağarcığınıza çok ilginç şeyler kaydedersiniz.
Normalde bir yayınevinden bir kitap aldığınızda sayfalarını ilk siz açarsınız. Ama eskimiş kapağı, sararmış sayfalarında notlar bulunan 2. el eserler bir başkasının mahremiyetine girmişçesine size heyecan verir. Bu son ziyaretimde dükkan sahibinin tavsiyesi üzerine okunmaktan yıprandığı belli olan 3 roman aldım. Kitapların burada olma öyküsü, eski bir ailenin son mirasçıları, evlerini modern tarzda dekore etmek adına bunun gibi eskileri elden çıkarmak istemeleriymiş. Kitapların özelliği ise aynı kişi tarafından okunmuş olması. Çünkü üç eserde de, kırmızı kalemle aynı kişi tarafından yazıldığı hemen belli olan solmuş inci gibi notlar muhtemelen bir hanıma aitti. Kendince önemli bulduğu aşk sözlerinin notları kadıncağızın o anki ruh halini yansıtıyor olmalıydı. Çöpe atılır gibi üç kuruşa elden çıkarılmaları beni son derece rahatsız etmişti.
Bazı sahaflar, emaneti babadan devralmış nispeten orta yaşlı kimslerdir. Beğendiğiniz kitabın fiyatını takdir eder hepsi o kadar. Ama işyerindeki tüm kitapları hatmettiğine inandığınız öyle dükkan sahiplerine rastlarsınız ki, müşteri geldiğinde kesilip canınızı sıkan o muhabbetlere asla doyum olmaz.
Şayet şu ana kadar gitmek kısmet olmadıysa, imkân bulur da o sahaflara bir uğrarsanız çok ilginç şeylerle karşılaşacağınıza sizi temin ederim.

Çetin İMER
Bu haber 1.384 defa okunmuştur.
1000Kitap'ta haber bölümü 31 Mayıs 2018 tarihinde yayından kaldırıldı. Daha önce eklenen haberlere ise, haberlerin bağlantıları aracılığıyla erişim sağlamaya devam edebilirsiniz.