Mine Alşan, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hepimiz hatırladığımız parçalardan oluşuyoruz. İçimizde bizi sevenlerin umutlarını, korkularını taşıyoruz. Sevgi ve hafıza olduğu sürece gerçek anlamda bir kayıp yoktur."

Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 756 - Artemis Yayınları)Cennet Ateşi Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 756 - Artemis Yayınları)
Ahzen, bir alıntı ekledi.
 22 May 22:33 · Kitabı okuyor

Düşünme tembelliği de ne kadar yaygınlaştı son günlerde: "Herkes hafızasından, hafızasının zayıf olduğundan kolaylıkla şikâyet eder, fakat asla zekâsından yakınmaz. Bilmez ki hafıza, zekânın bir unsurudur."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz AtayBir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay
Buket TIMAÇ SAYAR, bir alıntı ekledi.
22 May 11:52 · Kitabı okudu · 7/10 puan

ZAMANIN RUHU, ŞAİRİN RUHU...
“Bir zamanlar insanlar hayatlarından memnun değillerse devrim yaparlardı, şimdi ise alışverişe çıkıyorlar.Tamamen bir hafıza kaybı dönemi yaşıyoruz.”

Çekilme Suları, Şükrü Erbaş (Sayfa 159)Çekilme Suları, Şükrü Erbaş (Sayfa 159)
Barbaros, bir alıntı ekledi.
20 May 20:31 · Kitabı okumayı düşünüyor

Schopenhauer değil Ahmet Çakar konuşuyor sandım bi an :)
Hafıza neredeyse denilebilir ki bir genç kız gibi havai ve hercai bir şeydir. Kimi zaman hiç beklenmedik bir tarzda daha onun yüzlerce defa verdiğini vermeyi reddeder, daha sonra artık onunla zihnimizi meşgul etmediğimiz bir zamanda bu vermeyi reddettiği şeyi kendiliğinden verir.

Akıl Sağlığı, Arthur Schopenhauer (Sayfa 76 - Say Yayınları)Akıl Sağlığı, Arthur Schopenhauer (Sayfa 76 - Say Yayınları)

Güçlü bir hafıza, ağır bir cezadır. Ve işin kötüsü, iyi anıları nadiren, kötü anıları sıklıkla hatırlatır.

Salih, bir alıntı ekledi.
20 May 13:20 · Kitabı okuyor · Beğendi · 5/10 puan

Nöroloji biliminin standart görüşü beynimizin yeni bir düşünceye ya da yeni bir anıya sahip olduğumuzda fiziksel olarak değişikliğe uğradığı şeklindedir. Engramların başka bir deyişle hafıza izlerinin oluşması ile olur bu değişiklik. Bunun -yani gri peltenin beyindeki sinir spagettisinin- ötesinde zihin yoktur ve bu nedenle hatırlama diğer her şey gibi manipüle edilebilecek biyolojik bir süreçtir sadece manipüle etmekle kalmaz, aynı zamanda geliştirebilirsin de.

Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 320 - April Cep)Sinestezya, Jeffrey Moore (Sayfa 320 - April Cep)