fatma, Kalp Ağrısı'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Başta alırken eserin adından etkilendim ve aldım beklentilerimin çok çok üstünde bir kitap oldu... hiç böylesine beni derinden etkileyecek bir kitap olduğunu düşünmemiştim şimdi ise “bu kitabı neden bu kadar ertelemişim?” diye kendi kendime celalleniyorum. Okurken gerçek bir yaşam hikayesini okur gibi oldum, yaşanılamayacak kadar ötede olan konuyu ele almamasına rağmen yazar, sıradan bir olay gibi gözüken olanaklı şeyleri ustaca ve en etkileyici şekilde kalemine almış, karakterleri en orijinal şekliyle okura yansıtmış... Halide Edib Adıvar’ ın okuduğum ilk romanıydı bende çok güzel yere sahip oldu, harika izlenimler bıraktı, kitap hazineme bir yenisini daha ekledi...

Özgür Ö., Şu Çılgın Türkler'i inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 14 günde · 10/10 puan

Bir kitabı ilk defa okuyorsunuz. Çok detaylı olmasa da karakterleri, mekanları ve geçen olayları biliyorsunuz. Hatta kitabın sonunu bile biliyorsunuz. Böyle bir kitabı okurken keyif alır mısınız? Çoğu kitap için birçok kişinin vereceği cevap "Hayır!" olsa da benim bu kitap için vereceğim cevap "Evet!".

Okumak için çok geç kaldığım bu harika kitabı okumayı 18 Mart gibi anlamlı bir günde bitirdim. Benim için çok geç kalınmış bir kitap biliyorum ama hayatımın son bir buçuk senesinde Polatlı'da yaşadığım için iyi ki kitabı şimdi okudum diyebiliyorum. Kitapta anlatılan Kurtuluş Savaşı'nın geçtiği bu coğrafyayı bilmek, kitabı daha da yaşayarak ve özümseyerek okumama sebep oldu.

Kitabımız kısa bir genel durum özetinden sonra 1 Nisan 1921 tarihli Kütahya-Eskişehir savaşlarının hazırlıkları ile başlayıp ve 11 Ekim 1922 tarihli Mudanya Barış Antlaşması ile sona eriyor. Kitaba başlamadan önce kitabı, tarih ders kitabı gibi ilerleyen, isimleri, tarihleri ve mekanları karıştıracağım bir kitap olarak düşünmüştüm. Kitaba başladığımda tamamen yanıldığımı gördüm. Evet isimler, mekanlar ve tarihler çok ama aralara serpiştirilen bazen hüzünlendiren bazen de tebessüm yaratan güzel anılar kitabı romanlaştırarak sıkılmadan ve yorulmadan okumama sebep oldu.

Kitap ayrıca "Neden 30 Ağustos'u kutluyoruz" sorusunun cevabı gibiydi. 30 Ağustos gibi 29 Ekim'in, 23 Nisan'ın, 18 Mart'ın, 19 Mayıs'ın ve vatanımız için nice önemli günün sadece bir günde olup biten olaylardan olmadığını ve başta Atatürk olmak üzere, erinden komutanına, köylüsünden şehirlisine, gencinden yaşlısına kalbi vatanı için atan herkesin yıllarca emek verdiği ve kan döktüğü bir mücadelenin sonucu olarak kutlanıldığını ve anıldığını unutmamalıyız.

Turgut Özakman'ın diğer kitaplarını ve kitapta adı sıkça geçen Halide Edib Adıvar'ın kitaplarını okuma listeme ekledim ve kısa zamanda okuyacağım. Sizlere de kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Enes Kaan ŞAHİN, bir alıntı ekledi.
Dün 00:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben ta kalbimin gözlerini ilk açtığı zamandan beri onu canlı şeylerin güneşe ihtiyacı kadar büyük bir ihtiyaçla seviyordum. El ele senelerce günler rüyamızı görürken her gün, her dakika kalbim ağzımda, elim edebiyen onun elleri içine düşecek, başım ebediyen omuzlarına dayanacak anı nasıl bekledim, bilir misin? Bilemezsin!"

Yeni Turan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 140 - Can Yayınları)Yeni Turan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 140 - Can Yayınları)
Enes Kaan ŞAHİN, bir alıntı ekledi.
18 Mar 23:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ya Rabbim, bir damla ağlayıversem!"

Yeni Turan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 138 - Can Yayınları)Yeni Turan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 138 - Can Yayınları)
İklim, bir alıntı ekledi.
18 Mar 02:00 · 9/10 puan

“Belki ayrılmanın türlü acıları da vardır. Belki insan yüreğini kökünden söküp atan ayrılıklar da vardır.”

Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 384)Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 384)
İklim, bir alıntı ekledi.
18 Mar 01:59 · 9/10 puan

- Aşk ve kin , bunlar karanlık , aydınlık gibi birbirini itmam eden hakikatler... Bir taraftan öbür tarafa sallanan bir rakkasın ucu. Rakkasın üstünden geçtiği başka şeyler hep ikinci derecede. Yalnız aşk ve kin ebedî...

Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 364)Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 364)
İklim, bir alıntı ekledi.
18 Mar 01:56 · 9/10 puan

“İnsanlar karışık işlemelerde birbirine girip çıkan renk renk iplikler gibi. Ucunu , izini tamamen kaybettim zannettiğin biri birdenbire karşına çıkıyor , seninle birleşiyor , haydi yeniden şekil yaratıyoruz.”

Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 290)Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 290)
İklim, bir alıntı ekledi.
18 Mar 01:55 · 9/10 puan

“İçinde , uzun müddet yolunu kaybedip de sonra bulan bir çocuğun sükûnu vardı.”

Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 262)Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 262)