fatmagül, Vurun Kahpeye'yi inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 5/10 puan

“ Trajik olan, vatan savunmasında, vatan hainiyle vatanseverin zorunlu ayrılığıdır. Halde Edip, bu ayrılığı deşerken, tanıklık ettiği, vatanseverler arasında yer aldığı acı günlerin derin heyecanı altındadır.Vurun Kahpeye’nin hemen bir oturuşta yazılmış, handiyse aralıksız, kesintisiz bir zaman diliminde kaleme getirilmiş coşku romanı olduğunu neden söylemeyelim ? Yetmişi aşkın yıl sonra, Vurun Kahpeye, toplumların yükselişinde ve sancısında ‘eğitim’in önemini vurgulamasıyla yine gündemde. Eğitime kavuşamamış kişilerin git git vatan hainliğine, nihayet insanlık düşmanlığına yol alabileceklerini, bu büyük tehlikeyi söylüyor.” Selim İleri

Hissi-Kablel-Vukû, bir alıntı ekledi.
20 saat önce

O gecenin ilk ve son busesini yine dudaklarımız temas etmeden birbirinin ateşini içerek aldık, ayrıldık.

Kalp Ağrısı, Halide Edib AdıvarKalp Ağrısı, Halide Edib Adıvar
Büş, bir alıntı ekledi.
 Dün 17:07 · Kitabı okuyor

Hiç bu açıdan bakmış mıydınız?
İnsanı ilk defa ilim ağacının yemişini yemeye sevk eden şeytan değil mi? O olmasa, insan sadece yiyen, içen, iki ayak üstünde dolaşan bir mahluktan ibaret kalırdı. Tecessüs her bilginin anahtarı, bu anahtarın ilk sahibi ve bize ilk bu anahtarı veren de şeytandır.

Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 71)Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 71)

Dili, kalemi, hikaye kurgusu, olayların akışındaki sürükleyiciliği ile Halide Edip Adıvar favori yazarlarımdan biri. Akile Hanım Sokağı'da, Halide Edip Adıvar romanları okumayı sevenler için akıllarda aynı tadı bırakacak bir roman. Hiç düşünmeden alın, okuyun hemen.

SEDA FIRAT BELLİ, Çaresaz'ı inceledi.
Dün 09:40 · Kitabı okudu

Uzun zamandır böyle güzel bir kitap okumamıştım. Halide Edip hanım gerçekten çok güzel yazmış insana hayattan derslerde veriyor bir solukta okudum, etkisi hala üzerimde. Beni alıp eski zamanlara, insanların daha masum olduğu zamana götürdü. Çok mutlu oldum.

Es geçilmemesi gereken bir isim Halide Edip. O'nun söyledikleri ve söylemedikleri bize işaret ettikleri bakımından önemli. Bu işaret ettikleri menfi şeyler olsa bile bize zihni bir uyanıklık için gerekli.

SEDA FIRAT BELLİ, Tatarcık'ı inceledi.
Dün 09:36 · Kitabı okudu

Halide Edib'in diğer eserlerinin yanına usulen iliştirilmiş gibi duran tek romanı. Eserde toplamda 4 nesil üzerinde duruyor. Birinci nesil yaşlı nesil, ikinci nesil orta nesil, üçüncü nesil genç nesil, dördüncü nesil çocuklar. Türkiye'nin geleceğini genç nesle bağlıyor. Özellikle burada bulunan genç nesiller, birbirlerinin sivrilmiş özelliklerini törpülüyorlar.

Kitap, bir Cumhuriyet aydını olan Doktor Kasım'ın hayatını anlatmış. Halide Edib Adıvar Doğu-Batı kültürlerindeki; meslek hayatı, kadın- erkek ilişkileri ve evlilik gibi konuları karşılaştırmış, bunu çok hoş bir üslûbla dile getirmiştir. Tavsiye ederim. Keyifli Okumalar.

Nuri Yasin Kelesli, Vurun Kahpeye'yi inceledi.
 18 May 22:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Milli Mucadele donemini anlatan bu kitap o donemin zihniyetini cok iyi yansıtmış.Coskulu bir anlatimi var ve sanki siz olaylarin icindeymis gibi heyecanlaniyorsunuz.Kitapta egitimin ve dinin dogru bir sekilde ogrenilmesinin oneminden bahsediliyor.Ve son sayfalarinda şu müthiş ve bize de yabanci gelmeyecek güncel bir cümleyle bitiyor:“Dusman ile isbirligi yapan,dusman oldugu zaman hic olmazsa milli orduya aleyhtar olan kasabanin en asagi tabakasi,en buyuk gürültü ve gosterisle gunun milliyetcileri ve kahramanlari olmuslardi.”...