Giriş Yap
55 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Halil aCibran
#halilcibran #ermiş Halil Cibran kitapları ile neden bu kadar geç tanışmışım , zaten kısacık olan kitaplar neden benden bu kadar uzağa düşmüş , bir ön yargı , yanılgı olsa gerek. #ermiş kitabı benim yol arkadaşım oldu. Birlikte İstanbul’u turladık,kısa kahve aralarımda , yağmurun otobüsün camını tıngırdattığı sırada eşlik etti ve bitti. Etkisi en az #istanbul kadar derin oldu. Öneren arkadaşım 1000kitap.com/kahveli___kitap ‘ın dediğinden daha fazlaydı , her bir satırının ders veren nitelikte ve minik bir hayat felsefesi kitabı olarak görüyorum. Kitap akışı ve seslenişi olarak ,#beyazzambaklarülkesinde kitabına çok benzettim , bana o güzel tadı verdi . Fosforlu kalemim neredeyse her bir satırını gezdiği bu kitaptan fazlaca alıntı vermeyeceğime dair kendime söz verdim. Sevmenin , ben olabilmenin sadece altmış sayfada hissettirebilen yazarın yeteneğine ayrı hayran kaldım . Önermenin dışında fiyat sıkalası olarak cazip olan bu kitaba dikkatınızı bir an önce yöneltmenizi tavsiye ederim . Bende diğer kitaplarıyla yola devam edeceğim . Oblomov’un etkisi derindeyken, Halil Cibran’ın kaleminin daha ötesinde olduğunu düşünüyorum. Yirmialtı ince nasihat kulağımıza küpe olsun . #alıntı Gece gören gözleri gündüzlere kör olan baykuş , ışığın gizemini açığa çıkaramaz . Dile getirdiğiniz çoğu şey , düşündüklerinizin yarısını öldürür . Kalpleriniz sessiz olsada bilir gündüzün ve gecenin sırlarını. Teşekkür ediyorum . Yolunuz aydınlık olsun.
Ermiş
8.1/10 · 56,7bin okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
55 syf.
·
41 günde okudu
·
Beğendi
·
6/10 puan
#okudumbitti #ermiş #halilcibran °°°El Mustafa ismindeki ermişin, 12 yıl yaşadığı Orphalese kentinden doğduğu yere gitmek üzere gemisini beklerken, halkın sorduğu sorulara şiirsel, öğütlerle verdiği cevaplardan oluşan bir deneme kitabıdır. >>Kitaptan bazı alıntılar; >>Bırakın mesafeler olsun birlikteliğinizde. Bırakın dans etsin göklerin rüzgârları aranızda. Birbirinizi sevin ama aşkı pranga eylemeyin :Bırakın ruhlarımızın kıyıları arasında dalgalanan bir deniz olsun aşk. >>Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil. Onlar Hayat'ın kendine duyduğu hasretin oğulları ve kızları. Onlar sizin sayenizde gelir ama sizden değildir. Sizinle birlikte olsalar da size ait değildir. Onlara sevginizi verebilirsiniz ama düşüncelerinizi değil. Zira kendi düşünceleri var onların. >>İstenince vermek iyidir, fakat istenmeden, ihtiyacı anlayıp da vermek daha iyidir ;eli açık olanlar için, alacak olanı aramak vermekten daha büyük bir sevinçtir. >>Ahlâksız diye bir şey kalmadığında ise giyimde edep prangadan ve zihin kirliliğinden başka nedir ki? Hem unutmayın, çıplak ayaklarınızı hissetmek haz verir toprağa ve rüzgârlar saçlarınızla oynamak özlemindedir. >>Suçtan ve suçlanmadan azade olanların yükünü taşır mahkûmlar. Haklıyı haksızdan ve iyiyi kötüden ayıramazsınız. >>İnciteni kınayacak olan varsa, incinenin de ruhuna baksın. >>Ve siz adil olmaya özen gösteren yargıçlar. Cismen namuslu ama ruhen hırsız olana ne hüküm verirsiniz? Cismen katleden ama ruhen maktul olana ne ceza kesersiniz? >>Yargılama yeteneğinizi ve arzularınızı, evinize gelmiş sevilen iki konuk saymanızı isterim. Bir konuğa diğerinden fazla ihtimam göstermezsiniz kuşkusuz ;çünkü birine daha fazla önem veren ikisinin de sevgisini ve güvenini yitirir.
Ermiş
8.1/10 · 56,7bin okunma
51 syf.
·
Puan vermedi
#okudumbitti Meczup-Halil CİBRAN #okurgezerbooksyorumluyor . ✓Sen bana "rüzgar batıya doğru esiyor", dediğinde,"Evet batıya doğru esiyor,"derim; çünkü ruhumun rüzgarın hafifliğine değil,denizin derinliğine sahip olduğunu bilmeni istemem. . ✓Önceki akşam, tapınağın mermer basamaklarında,iki erkek arasında oturan bir kadın gördüm.Yüzünün bir yanı solgun,öbür yanı kıpkırmızıydı. . . Konusu;Halil Cibran'ın okuduğum ilk kitabı olan "Meczup" 35 kısa hikayeden oluşuyor.Bazı hikayeler akıcı ve anlaşılırken, bazıları sizi anlamaya ve düşünmeye sevk edip,zihninizi anlamlandırmak için zorluyor.Fakat neredeyse hepsinde hayatın gerçeklerine göndermeler yapıyor.Bunun yanısıra adalet, kötülük, ikiyüzlülük gibi bir çok konuya da değiniliyor. . . Yorum;Dili biraz ağır gelse de çoğu hikayesini sevdim gerçek hayatta da olan şeyleri kimi zaman alaylı kimi zamanda felsefik bir dille okuyucuya sunuyor.Okumaniz dileğiyle kendinize iyi bakın grs . . . . . #meczup #halilcibran #isbankasi #kenansarıalioğlu
Meczup
7.5/10 · 13,8bin okunma
55 syf.
·
1 saatte okudu
·
10/10 puan
#halilcibran deyip duruyorlar, dedim nedir bu yazarı okunmaya değer kılan? Öncelikle asıl adı Kahlil Gibran olan Lübnan Asıllı ABD'li Ressam, Şair ve Filozof olduğunu söylemeliyim. Ayrıca kendisi Maruni Katoliği bir ailede dünyaya gelmiş. Dolayısıyla #ermiş eserinde tartışmalara yol açan Mustafa isimli sürgün ermişin söylevlerinin Hz Muhammed'den esinlenilip yazıldığı söyleniyor. Ama bana göre değil ve de ufak bir araştırmayla da bu düşüncemi kendime kanıtladım. Bence ismi seçmesindeki neden şu olabilir: yanlış hatırlamıyorsam Mustafa, arınmış anlamına geliyor. Dolayısıyla ermiş karakteri en uygun isim bu olabilirdi kendi kültürünü düşünürsek. Gelelim çalışmaya Efenim çalışma söylev şeklinde ma lirik anlatımla ilerliyor. Evet doğru tanım bu olmalı sonra edebiyatçılara sorarız. Hatta bir nevi eski zamanların kişisel gelişimi gibi de. Tabi daha yalın ve anlatım şekli sebebiyle daha akılda kalıcı ve de bir sohbet düzeninde ilerliyor gibi. Beğendim ama ilk başta bocaladım tabi. Zaten çok 72 sayfa kadar. Dolayısıyla akışa kaptırmak zor olmadı. Merak edenlere tavsiye ederim.
Ermiş
8.1/10 · 56,7bin okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
64 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Halil Cibran - Meczup 1000kitap.com/isbankasikulturyayi... ° "Ve ikimiz, mezarlar kazacağız, içimizde ölenler için..." ° Herkese selamlar kitapsever dostlarım . Halil Cibran okumalarıma devam ediyorum. Yazardan okuduğum üçüncü kitap oldu ve çok sevdiğim yazarlar arasına girdi . ° Halil Cibran'ın, gençlik döneminde yazdığı ve sonraki muhteşem yapıtlarının habercisi olan Meczup'ta, toplum önünde büründüğü maskelerden kurtulan insanoğlunu anlatıyor. Her türlü yüzeysellikten arındırıp hakikatin peşine düşen, bu arayışın sonunda varış noktası yalnızlık ve özgürlük olan kişi, toplumun gözünde meczuptur. Kötülük, ikiyüzlülük, adaletsizlik, konformizm ve tamahkârlık karşısındaki eleştirel tutumu; bu dünyayla, burada sürdürdüğü varoluşla, yaşadığı zamanla uzlaşamayan bir meczubun bakış açısından kaleme alınmış muhteşem bir kitap. Yine bildiğimiz o Cibran kalemi. Düşündürüyor, güldürüyor, sizi satırlara bağlıyor. Kitabımız 35 kısa öyküden oluşuyor. Her bir öykü 1 ya da 2 sayfa sürüyor. Bazen öyle bir kelime çıkıyor ki karşınıza oturup düşünüyorsunuz. "Burada ne demek istemiş" ya da "bunun anlamının derinliği nasıl böyle oluyor" diyorsunuz. Ama o bildiğimiz Halil Cibran. Her yazdığı kelime boşa değil. Bir sürü anlam bulunduruyor. Çabuk okuyup bitirebileceğiniz ama etkisinden çabuk çıkamayacağınız bir kitap. Herkese mutlu, huzurlu, bolll kitaplı günler dilerim dostlarım . ° #Alıntılar - "Daha ne olduğumuzu bile bilmezken, ne olacağımızı tartışmanın ne âlemi var?" - "Hatıra, rüzgarda bir an fısıldaşan ve sonra sesi hiç duyulmayan bir güz yaprağından başka nedir ki!” - "Her şeyin nasıl olacağına dair kesin bir fikrim var ama kelimelere dökemiyorum.” - "Şimdi de, neşemi, sadece ölü hüznümü hatırlarken hatırlıyorum..." - "Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir." ° #halilcibran #meczup #işbankasıkültüryayınları #book #kitap #bookstagram #kitapkurdu #books #instagram #photography #edebiyat #instagood #bookworm #reading #kitaplar #instabook #bookshelf #booklover #kitaptavsiyesi #read #yazar #okudumbitti #kitapaşkı #kitapönerisi #new #newpos
Meczup
7.5/10 · 13,8bin okunma
2
30
300 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.27.30