Yasin Bahçeci, Mai ve Siyah'ı inceledi.
20 May 15:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Halit Ziya nın kaleme aldığı , Batılı anlamda ilk roman olma özelliği gösteren kitap, Ahmet Cemil isimli babasını kaybetmiş bir üniversite öğrencisinin ailesinin sorumluluğuyla güçleşen hayat hikayesini aktarıyor.
Hazret bir yandan arkadaşının kız kardeşi Lamia ya aşıkken öbür taraftan da edebiyatta adından söz edilir bir kişi olmaya çalışır.Bunun için bedeller öder, türlü cefaya katlanır ve fakat yine de talih kuşu bir türlü başına konmaz.

En sonunda Lamia yı bizimkisi ona açılamadan bir başkasına verirler. E tabi bu öldürücü bir darbe etkisi yapar Ahmet Cemil’e. Nihayet bir gemi güvertesinde, görevlendirildiği uzak beldeye giderken annesinin sesiyle irkilir.

Nuri Yasin Kelesli, Mai ve Siyah Günümüz Türkçesiyle'yi inceledi.
16 May 23:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cok beğendiğim bir kitap ve Halit Ziya realizmden etkilenerek yazdığı bu eser sanki diger mahallemizde yaşaniyormus gibi gercekci ve etkileyici yazılmış.Hikayede gayet iyi ve akıcı.

dikenprenses, Aşk-ı Memnu'yu inceledi.
16 May 17:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Halit Ziya'nın şahısları tahlil, eşyayı tabiatı tasvir etmekteki başarısı onu yüzyıl sonra bile okunabilen bir roman haline getirmiştir.''
Roman daha çok Bihter ve Nihal'in iç ve dış dünyalarında geçirdiği değişimler çerçevesinde gelişir. Aşk-ı Memnu bireyi öne çıkarıp bir karakter üzerinden bir insanın tüm inişlerini çıkışlarını ve gelgitlerini gösterirken bir diğer yandan Osmanlı son döneminin yozlaşmış aile yapısını da eleştirir.
Aşk-ı Memnu, Madam Bovary’i Anna Karennia’yı anımsatan, kurgusu, konusu bakımdan başarılı bir romandır.
Okunmasını o dönemin yaşam tarzını anlamak açısından tavsiye ediyorum.

Cansu Erol, Kırık Hayatlar'ı inceledi.
 14 May 20:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halit ziya nin okudugum ilk kitabi ve gercekten biraz agir oldugunu soylemeden gecemeyecegim. Olaylar birbirine cok karisik anlatilmis Hem gelecekten bahsediyor hem gecmisten hem de o andan. Ve bu durum cok kafa karistirici.

Bazı vakaların önsezisi fazla sözleri gereksiz kılar.

Halit Ziya Uşaklıgil-Bir ölünün defteri

Çağla, Aşk-ı Memnu'yu inceledi.
04 May 20:35 · Kitabı okudu · 66 günde · 8/10 puan

Olaylar her ne kadar hızla gelişse dâhi, altını çizmekten ilerleyemediğim ve bazı cümlelere boğulup, kendimi sorgulayarak ilerlediğim bir kitap oldu. Halit Ziya'nın kendisine has üslûbunun da etkisiyle birlikte, oldukça başarılı bir eser olduğunu rahatlıkla öne sürebiliriz.

Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 03 May 16:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

siz okuyormusunuz ?
Türk edebiyatını ele alırsak.. Halit Ziya Uşakligil 'den Yakup Kadri'ye ..Yakup Kadriden Reşat Nuri'ye ..Reşat Nuri'den ışte Yaşar Kemal'a kadar kalbur üstü bütün Türk yazarlaları Sovyet dillerine çevrilmiş ve hala çeviriliyor..
Roman'cılardan Yasar'la beraber Kemal Tahiri ve Orhan Kemal 'i ..şairlerden Orhan Veli Oktay Rifat ve Melih Cevdeti beğeniyorlar
Rusyada en çok satan yazarımız ..Aziz Nesin

İki Sovyet Rusya İki Polonya, Nadir Nadi (Sayfa 141 - Tel yayınları)İki Sovyet Rusya İki Polonya, Nadir Nadi (Sayfa 141 - Tel yayınları)
niluferinkitapligi, Madame Bovary'ı inceledi.
 15 Nis 21:20 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Fransız yazar Gustave FLAUBERT'in ilk romanı olan;Nurullah ATAÇ ve Sabri Ziya SİYAVUŞGİL'in ortak çevirisi ile tadına doyulmaz bir hal alan muhteşem bir klasik "Madame Bovary".
Edebiyat çevrelerince ilk çağdaş realist eser olarak kabul edilen roman;baş kahraman Emma'nın abartılı duygusallığını odak alarak,sonuçları itibari ile de adeta romantizme bir tepki olarak yazılmıştır.
Roman boyu mutluluğu arayan Emma;hayalleri,aşkın peşinde yaşadığı yıkıntıları ve sonu ile uzun yıllar sonra Halit Ziya UŞAKLIGİL'e ilham ve Onun kaleminden çıkan Aşk-ı Memnu'daki Bihter'e de mayasından sürecektir.
Andre Maurois'in "İnsanın beklemekte olduğu mutluluk, tatmakta olduğu mutluluktan daha güzeldir..."sözünü hemen her sayfada okuyana hatırlatan Emma karakteri;bence klasik edebiyatın en önemli örneklerindendir. Okunmalı.

Helin Ekin, Mai ve Siyah'ı inceledi.
20 Mar 20:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ben 11. Sınıfm. İlk önce ödev amaçlı başladığım bu etkinlikte. Benliğimi farkettim. Tanzimat döneminin eserlerini okuyup, geçtim ben Serveti Fünun, Fecri Ati ve Milli Edebiyat dönemine. Dili tanzimat döneminde ki gibi bir ağırlık taşısa da yavaş yavaş hakim olmaya başlıyorsunuz Arapça ve Farsça kökenli Osmanlıca diline. Keşke Milli Edebiyat döneminde ki gibi bir İstanbul Türkçesi ile kaleme alınsaydı ama dönemin şartları doğrultusunda bence ortaya çıkan mükemmel bir eser. Halit Ziya Uşaklıgil'in Mai ve Siyah adlı kitabı okuduğum ilk kitabı değildi. Ama itiraf etmeliyim ki Aşkı Memnu dan daha çok sevdim bu kitabı.
Neyse Velhasıl Kelam okunması gereken bir kitap.
Vesselam...