Bu dizi kaçar mııı??
Senaryo nam-ı değer Hakan Günday'a ait!
Baş rol Haluk Bilginer!
Çıta yükseldi, çıtaaa!!
En son Şubat dizisini heyecanla izlemiştim. Bakalım bakalımmm.
https://youtu.be/tWywkCcguqQ

Az önce tv de Kim Milyoner Olmak ister (eski bolumlerden biri) yarışmasında sesli soru:
Haluk Bilginer'in sesinden Hasretinden Prangalar Eskittim şiirinin şairi kimdir?
A-ahmet Arif
B-nazım Hikmet
C-Suleyman Nazif
D-Edip Cansever

Yarışmacımız cevabı bilmiyor, telefon joker hakkını kullanıyor ve Türkçe öğretmeni arkadaşını arıyor. Öğretmen hanım tereddütsüz Nazım Hikmet diyor.
Türk şiirinin kilometre taşlarından olan bu şiirin şairinin bir Türkçe öğretmenimiz tarafından bilinmemesi enteresandir. Dünkü İngilizce iletimizden sonra eğitimimizdeki bu zaafiyet doğrusunu isterseniz koydu bana.

Kapı Zili, Yabancı'ı inceledi.
 13 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Bazı kitaplar, siz onların son sayfasını okuyup kapatıp kaldırdığınızda zihninizde okunmaya devam ederler. Benim için "Yabancı" tam olarak öyle bir kitap oldu. Hikaye ve karakter üzerine düşündükçe bazı kelimeler, bazı cümleler adeta yeniden yazılıyor. Ününü sonuna dek hakeden bir hikaye gerçekten.

Kitabı, bu kayıtsız ve "normal" görülmeyen kahramanın hikayesini mutlaka okuyun. Bence lise bitmeden okunmalı, hadi bilemediniz üniversite... Benim için çok çok geç kalınmış bir okumaydı.

Ben tam da kitabın okunması gerektiğini düşündüğüm yıllarımda Zeki Demirkubuz'un bu kitabın serbest bir uyarlaması olduğunu sonradan öğrendiğim "Yazgı" isimli filmini izlemiştim. Bu filmi de mutlaka izleyin derim, biraz zor ilerliyor ama son 10-15 dakikasında karakterin bir tiradı var ki kalakalıyorsunuz, iyi ki izlemişim diyorsunuz, öyle bir tirat. Tabii Masumiyet'teki Haluk Bilginer'in tiradı ile boy ölçüşemez ama izleyin demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Keyifli okumalar...

Masumiyet
Oğlum Bekir, dedim kendi kendime, yolu yok çekeceksin. İsyan etmenin faydası yok, kaderin böyle.
Yol belli; ey başını usul usul yürü şimdi.
O gün bugün usul usul yürüyorum işte.


Haluk Bilginer'in sigaraya başlatan , alkolik eden tiradı.
https://www.youtube.com/watch?v=10zCe8a-uU8

Fatma, Bir Yaz Gecesi Rüyası'ı inceledi.
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Shakespeare'in şiirsel dilini okumaktan keyif alıyorum. Tiyatorolarını müzikallerini canlı izlemek çok isterim. Siz de seviyorsanız Haluk Bilginer'den 66.Sone /Shakespeare Müzikali ve diğer Shakespeare müzikallerini izleminizi tavsiye ederim.
Bir Yaz Gecesi Rüyası'na gelirsek, birkaç saatte okuyabileceğiniz cinler, periler ihtiraslı aşıklarla dolu ,aşka dair nice sözler söylenmiş okunası bir oyun

Server Bedi'nin Cingöz Recai Serisi Ve Yeni Film
Duyanınız olmuştur Peyami Safa'nın Server Bedi müstear ismiyle yazdığı polisiye hikaye serisi Cingöz Recai 3. kez sinemaya uyarlandı, ekim ayında vizyona giriyor. Daha önce de 1954 ve 1969'da iki kez beyazperdeye aktarılmış, hatta 1969'da Cingöz Recai rolünde Ayhan Işık oynuyor.
Bu sefer usta yönetmen Onur Ünlü tarafından çekilen filmde Kenan İmirzalıoğlu, Haluk Bilginer, Meryem Uzerli, Serkan Keskin gibi isimler yer alıyor. Film baya ses getirecek yani filmden sonra da buralar hep Cingöz Recai okuyanlarla dolmadan ben yerimi alayım dedim ve birkaç kitabını aldım. Ayrıca filmden önce kitabını okumak daha güzel oluyor bence.

Cingöz Recai, Peyami Safa'nın 1924 yılında Maurice Leblanc'ın Arsen Lüpen adlı roman karakterinden esinlenerek oluşturduğu bir karakter. Polisiye hikaye tarzında olan seri daha önce bir çok yayın evi tarafından basılmış. Şuan ise Genç Damla Yayınları tarafından çıkarılmakta olan kitaplar şunlar:
Zeyrek Cinayeti
Mişon'un Definesi
Cingöz Kafeste
Arsen Lüpen İstanbul'da
Esrarlı Köşk
Elmaslar İçinde
Tiyatro Baskını
Sherlock Holmes İstanbul'da
Şeytani Tuzak
Sultan Aziz'in Mücevherleri
Cingöz'ün Esrarı