Julius Caesar
Jül Sezar'in birliklerine komuta etme yeteneği, tarihçiler tarafından tarihin en önemli askeri taktisyen ve stratejistleri olarak kabul edilen Büyük İskender, Hannibal ve Napolyon Bonapart'ta eşdeğer olarak kabul edilmiştir.

İrem Yılmaz, bir alıntı ekledi.
21 May 12:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahh Hannibal
"Küçük çocuk Hannibal, 1945'te karların içinde kız kardeşini kurtarmaya çalışırken ölmüş. Kalbi de Mischa ile birlikte ölüp gitmiş. Şimdi ne? Bunun için henüz bir kelime icat edilmedi. Daha iyi bir kelime olmadığı için, canavar diyebiliriz."

Hannibal Doğuyor, Thomas Harris (Sayfa 279 - Müfettiş Popil)Hannibal Doğuyor, Thomas Harris (Sayfa 279 - Müfettiş Popil)
İrem Yılmaz, bir alıntı ekledi.
 19 May 21:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevilesisin Hannibal
"Titriyorsunuz," dedi. "Mükemmel bir şekilde kendinize hakimsiniz ama bir kuş gibi titriyorsunuz. Size ancak çiçeklerle yaklaşırım. Sizi seviyorum Leydi Murasaki."

Hannibal Doğuyor, Thomas Harris (Sayfa 113 - Hannibal Lecter)Hannibal Doğuyor, Thomas Harris (Sayfa 113 - Hannibal Lecter)
Berfin Atalanta, Açlık Oyunları'ı inceledi.
 15 May 20:42 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap Post-Apocalypse bir evrende geçiyor ve yirmi dört kişilik bir insan topluluğunu birbirlerini şiş kebaba çevirmeleri–bir nevi–için arenamsı bir bölgeye gönderiliyor.

Katniss Everdeen, zor şartlar altında yaşamış hayatta kalma uzmanı, 2013 Lara Croft'un yan odası, soğuk nevalelerin hamisi olan ben-soğuğum-ben-kimseye-güvenmem tarzında bir kızımızdır. Classic.

Pekâlâ sayın oluyucular, ben zeki karekterin türlü türlüsünü severim. Ama mütevazisini severim; Tyrion Lannister olsun, Nara Şikamaru olsun, Yumeko Jabami olsun, Hannibal Lecter olsun bu yüzden sevdiğim karakterlerdir. Katniss'in hayatta kalma uzmanlığı ve hızlı düşünmesi beni etkilese de karakter bakımından hoşuma gitmedi.

Zaten yan karakterlerimizin Haymitch harici çoğu boş, klasik tipleme. Çok fazla bir ilginçliği yok, dediğim gibi; Haymitch dışında.

Kurgunun güzel olduğunu söyleyebilirim, çevre tasarımı bakımından çok orijinaldi.

Keyifli bir kitaptı ama bazı yerlerde çok sıkıldım ve gözüm hep ilerilere kaydı. Aslında okunması kolaydı bu da bitirmeyi kolaylaştırıyordu. Güzel vakit geçirecekseniz okuyun derim.

Çekildim.

KİTAP ECESİ - Eylül kokan kadın, bir alıntı ekledi.
12 May 21:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1*
Ya bir yol açın, ya bir yol bulun ya da yoldan çekilin

Hannibal

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgörenAvcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören

Büyük insanlar tek bir cümle için yaşar : senin cümlen ne?
Her büyük insan, bir büyük cümleyi kurmak için doğar.
Kimi eylemleriye,kimi söylemleriyle bu mesajı yayar.
Sokrates "sorgulanmış hayat yaşanmaya değmez" dedi.
Hannibal, "Ya bir yol bulacağız yada bir yol açacağız" dedi.
Marx "işçiler zincirlerinizden başka kaybedecek neyiniz var!" dedi.
Martin Luther King "bir rüyam var..." dedi.
Descartes "Düşünüyorum o halde varım" dedi.
Nietzsche "beni öldürmeyen şey, beni güçlendirir" dedi.
Mevlana "ne olursan ol gel" dedi.
Sartre "insan kendini seçer" dedi.
Benim cümlem : "herşey seninle başlar!"
Senin cümlen ne?

Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
03 May 13:45

Görüldüğü üzere tarihçiler arasında Güneşin Vatandaşları'nı sadece propaganda amaçlı bir slogandan ibaret görme eğilimi hakimdir. Bunlarda iki argüman öne çıkar: İlki, şehirlerin desteğini kazanmanın daha önemli olduğu, dolayısıyla Aristonikos'un projesini ancak köşeye sıkıştığı zaman son çare olarak kullandığı, diğer bir deyişle aklında önce tasarlanmış bir programın bulunmadığıdır. Diğeri de Iambulos'un ütopyasını eğitimli ve entelektüel üst sınıflar için yazdığı, bu yüzden bu yüzden Aristonikos'a destek veren insanlar için bir anlam ifade etmeyeceğidir. İlk iddiadan başlarsak, ortada belli bir projenin olma ihtimali Aristonikos'a katıldığını bildiğimiz Romalı Stoacı filozof Blossius'un varlığıyla güçlenmektedir. Plutarkhos filozofun Mityne'li hatip Diophanes'le birlikte Tiberus Gracchus'un İtalya'daki toprak reformu planlarına katkıda bulunduğunu söyler. Plutarkhos, Cicero ve Valerius Maximus onu refomlardan sorumlu kişi olarak gösterir, hatta kötü niyetini ima eder. Blossius'un geldiği aile MÖ 216'da Hannibal'le anlaşmaya varılması gerektiğini savunmuş, MÖ 170'te Roma'yı yakmaya teşebbüs eden Campania'lıların yanında yer almıştı. Filozofun babasının da Roma karşıtı faaliyetlerde bulunduğu düşünülmektedir. Tiberus Gracchus'un öldürülmesinden sonra mahkemeye çıkarılan Blossius, her nasılsa aklanmış ve ardından Anadolu'ya, Aristonikos'un yanına gitmiştir. Ama ne yazık ki Blossius'un Anadolu'daki faaliyetleri konusunda bilgimiz nerdeyse hiç yoktur.

Anadolu'da Roma Hakimiyeti Direniş ve Düzen, Gürkan Ergin (Sayfa 67 - 68 Aristonikos ve Güneşin Vatandaşları)Anadolu'da Roma Hakimiyeti Direniş ve Düzen, Gürkan Ergin (Sayfa 67 - 68 Aristonikos ve Güneşin Vatandaşları)

‘’Ölüm fikrini her zaman rahatlatıcı bulmuşumdur.’’

-Hannibal

Kardelen ∵, bir alıntı ekledi.
28 Nis 04:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sondeyiş: Huzur Mekanları
Fatih yıllık sefere çıkmak üzere Asya'ya 25 Nisan günü geçti, ama neredeyse hemen akut mide sancılarına tutuldu. İnanılmaz acılarla geçen birkaç günden sonra 3 Mayıs 1481 günü Gebze yakınlarında, bir başka dünya fatihi olan Hannibal'in zehirle intihar ettiği yerde öldü. Gizemle kaplı bir sondur bu. En yakın olasılık Fatih'in de İranlı doktoru tarafından zehirlendiğidir. Venedik kökenli suikast girişimi yapılmış olmasına rağmen şüphenin parmağı en güçlü şekilde oğlu Bayezid'e yönelmektedir. •••Otuz yıl sonra Bayezid de kendi oğlu Yavuz Selim tarafından zehirlenecektir.

Son Büyük Kuşatma 1453, Roger Crowley (Sayfa 421)Son Büyük Kuşatma 1453, Roger Crowley (Sayfa 421)