Ada Melek Bircan, Harry Potter ve Felsefe Taşı'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzeldi. Çok akıcı bir anlatım şekli vardı. İçine kaybolduğunuz büyülü bir diünya. Ve sanki sizde orada bir büyücü gibiydiniz. Mükemmel bir kitaptı. Su gibi akıp geçti resmen... Mutlaka okumalısınız.

Ada Karen, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'ı inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Takibe başladığım müthiş serinin son kitabı. Okuduğumda hem seriyi bitirmiş olmam hem de karakterlerle vedalaşmamın verdiği o hüznü kalbimde hissettim. (Neyse ki yeni çıkan Harry Potter lanetli çocuk kitabı var, onu okuyacağım tesellisi ile avutuyorum kendimi.) Adeta bir arkadaşa dönüşen, yedi seri boyunca maceradan maceraya koşan potter hayatımdan çıkmış gibi hissettim. Karakterleri iyiki tanımışım dedim. Harika bir sondu. Yazarın hayal gücü inanılmaz, anlatımı akıcı ve kitapların çevirisi de oldukça başarılıydı.
Keyfini çıkara çıkara okuyun..

Abdulkadir, Büyücüler'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Harry Potter gibi bir beklentiyle okumadığım için kitabı sevdim. Bence kurduğu dünya bakımından Harry Potter'dan daha başarılı ve düzenli ancak bu ikisi karşılaştırılmamalı bile. Birisi size tamamen fantastik bir dünya sunuyorken diğeri sihri gerçek dünyanın bir parçası haline getirmiş durumda. Bu yüzden okuyacaksanız bu ikisini karşılaştırmadan okumaya çalışın. Bunun dışında kitabın konusu güzel olsa bile yazarın hakkını vererek işleyemediğini düşünüyorum.

Özlem Yüksel, bir alıntı ekledi.
 23 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Annen seni kurtarmak için öldü. Voldemort'un anlayamayacağı bir şey varsa, o da sevgidir. Annenin sana olan sevgisi kadar güçlü bir sevgi ne derin izler bırakır, bunu anlayamaz. Yara izine benzemez bu, gözle görülmez...böylesine yürekten sevilmek, seven insan gitse bile, bizi sonsuza kadar korur. Tenine işlemiştir bu. Quirrel'in içi nefret, hırs, tutku doluydu, ruhunu Voldemort'la paylaşmıştı o; sana bu yüzden dokunamadı. Güzelliklerle yaratılmış birine dokunmak onun gibilere acı verir.

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (undefined)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (undefined)
mithrandir21 | Uğur, Harry Potter ve Felsefe Taşı'ı inceledi.
Dün 14:07 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Muggle olduğunuza üzüleceğiniz kalitede ve güzellikte bir seri.

Harry Potter benim için senelerdir okumak istediğim ama senelerdir de ertelediğim bir seridir. Neyse ki geç de olsa seriye kavuştum ve okuma şerefine nail olabildim. Tabii ki burada Harry Potter’ın başarısından, güzelliğinden veya J. K. Rowling’in hayatından bir şeyler yazmayacağım, fazlasıyla yazılıp, söylenmiş ve duyulmuştur; ama benim için çok güzel bir kaçış oldu Harry Potter ve Felsefe Taşı hatta kaçış edebiyatı da oldu benim için. Sonuçta önemli olan kaçış edebiyatına bakış açımız, verdiğimiz anlamdır diye düşünüyorum.

Fantastik edebiyat benim için tartışmasız Yüzüklerin Efendisi demektir. Buz ve Ateşin Şarkısı gibi kimin iyi, kim kötü olduğunun bilinmediği, karakterlerin gidişata göre, çıkarlarına göre farklılık gösterdiği eserler değil de Yüzüklerin Efendisi gibi siyah ile beyazın, iyi ile kötünün mücadeleleri daha çok hoşuma gider. Bu durumda birebir şekilde Yüzüklerin Efendisi’nin kopyasını okumak istemesem de her daim Yüzüklerin Efendisi mihenk taşımdır ve olmaya da devam edecektir. Bunun için de okuduğum her fantastik kitapta bir Yüzüklerin Efendisi havası, atmosferi ve notalarını ararım, aramamla beraber de okumak isterim. Buna en yakın hissi Zaman Çarkı serisinden almıştım ama maalesef yazım tarzı ile çok ağır bir eser olduğu için doyurucu bir eser olmasına rağmen bir şeyler tutmuyor kendisinde ve beklediğim etkiyi göremedim ama Harry Potter ise kendi dünyası olmasına rağmen günümüz dünyasının içinde de olan bir eser ve o beklediğim, istediğim havayı fazlasıyla alabildim.

Harry Potter dünyasının fantastikliği kadar okulun da fantastikliği ayrı bir hoşuma gitti. Hogwarts’ın hemen hemen her bir odası sanki ayrı bir fantastik dünyaya açılıyor gibi geniş bir hayal gücü ile yazılmış ve eminim Harry ile o kilitli kapıların, o yasak koridorların ve katların hepsine gitmek isteyecek ve o kapıları açmak isteyeceksiniz. Tabii ki de Rowling’in hayal gücüne seri içinde yazdığı oyunlar için de hayran olacaksınız. Büyücü satrancını kim oynamak istemez ki veya Quidditch’i kim oynamak istemez ve yine eminim ki tüm okurlar bir Nimbus 2000’e sahip olmak istemişlerdir.

Quidditch demişken de ODTÜ’nün Quidditch topluluğuna göz atılmasını tavsiye ederim ama ne olursa olsun sonuçta bir Muggle Quidditch: https://www.youtube.com/...K3BZRFI8k&t=954s

https://www.youtube.com/watch?v=Htaj3o3JD8I

mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
 22 Mar 18:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Peeves'den İnciler
”Nereye gittiler Peeves?” diyordu Filch. ”Çabuk, söyle bana.”
"'Lütfen diyeceksin.”
"Benimle dalga geçme, Peeves, söylesene, nereye gittiler?"
Peeves’in o sinir bozucu sesi, şarkı söyler gibi, çınladı: ”Lütfen diyeceksin. Hiçbir şey öğrenemezsin.”
”Peki -lütfen.”
”HİÇBİR ŞEY! Ha haaa! Söyledim ya, lütfen diyeceksin, hiçbir şey öğrenemezsin diye. Lütfen dedin, hiçbir şey öğrenemeyceksin! Ha ha! Haaaaaa!”

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 144 - YKY)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 144 - YKY)
Bahar Kuncir, Harry Potter ve Ateş Kadehi'yi inceledi.
 22 Mar 10:25 · Kitabı okudu · 10/10 puan

EYY SABAH 7:50'DE ŞİŞHANE METRODAKİ YAKIŞIKLI ARKADAŞ! Ne oldu Harry Potter okumam çok mu komik geldi? Ben senin kim bilir kaç saat ayna başında uğraştığın o saçlara gülüyor muyum? Bence hayatımda okuduğum en iyi seri ve ölene kadar da çoluğuma çocuğuma ömrüm varken gördüğüm her torunuma okuyacağım, zorla okutturacağım bu seriyi. Yüzüne bakıp da "Crucio" diye bağırırdım da çok muggle'ım.

mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
22 Mar 09:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Üç Harfliler
"Efendim," dedi Harry. "Düşünüyorum da ... Efendim - Taş yok olsa bile, Vol- yani, Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen -"

"Voldemort de, Harry. Her şeyin gerçek adını söyle. Bir şeyin adından korkarsan, kendisinden daha çok korkmaya başlarsın."

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 262 - YKY)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 262 - YKY)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
22 Mar 08:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Dilediğin kadar para, dilediğin kadar yaşam! Birçok insanın hemen isteyeceği iki şey-asıl sorun insanların kendileri için en kötü şeyleri isteme tutkuları."

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 262 - YKY)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 262 - YKY)
Sema Koçak, Harry Potter ve Ateş Kadehi'yi inceledi.
21 Mar 23:54 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

EF-SA-NE...4.kitabi okurken artik herseyin ciddiye bindigini anladım.Seri ateş kadehi ile şaha kalkıyor.Yani anlatmaya gerek yok mikemmelll.Herkesin okuması gereken bir seri.