Yusuf, bir alıntı ekledi.
20 Eyl 13:16

Dağlar kanamadan...
RİVAYETLER dolaşır, seni tahmin eden
ve şüpheler, seni belirsizleştiren
Tembeller ve hayalperestler
kendi hezeyanlarına güvenmeyen
İsterler ki kanasın dağlar
ondan önce asla inanmazlar.

Dua Saatleri Kitabı, Rainer Maria Rilke (Sayfa 100 - Yapı Kredi Yayınları)Dua Saatleri Kitabı, Rainer Maria Rilke (Sayfa 100 - Yapı Kredi Yayınları)
Burcu, bir alıntı ekledi.
14 Eyl 15:09 · Kitabı okuyor

Kötümser insanlar en kötü ihtimal senaryolarına çözüm ürettiklerine kendilerini inandırırlar ve hayatın onları nasıl gölgede bıraktığına istisnasız bir şekilde şaşırırlardı. Hayalperestler ise sık sık hayal kırıklığına uğrarlardı.

Saplantı, Laura LippmanSaplantı, Laura Lippman
Güllü Türk, bir alıntı ekledi.
10 Eyl 23:52 · 8/10 puan

‘Filhakika şarklılar kedileri, garplılar da köpekleri bunun için severler; şarklı tembel, garplı da çalışkandır. Fakat gel seninle bu muammayı birlikte halledelim. Acaba her oturan adam tembel, her koşan adam çalışkan mıdır? Kimi adam vardır ki sabahtan akşama kadar oturur ve düşünür. Onun bir hazine-i efkârı vardır, yani fikir cihetinden zengindir; kimi adam da vardır ki sabahtan akşama kadar ayaküstü çalışır, meselâ bir rençber, fakat yaptığı iş dört tuğlayı üstüste koymaktan ibarettir. Evvelki insan tenbel görünür velâkin çalışkandır, diğer insan çalışkan görünür velâkin yaptığı iş sudandır. Zira birisi maneviyat ile, zihin gayretiyle yapılan iştir; öbürü mevcut ile, bedenle yapılan iştir. Maneviyat daima daha âlidir, vücut sefildir. Yapılan işlerin farkı da bundandır. Zevahire niçin aldanıyorsun? Sadece gece gündüz, dazıra dazır koşmak mı çalışmaktır?’

Neriman: Fakat biz oturduk da ne yaptık sanki?

Faiz Bey: Pek çok şey.

Neriman: Hiçbir şey yapmadık. Hep uyku… lâpacılık…

Faiz Bey: Bak! Şu arkanda, konsolun üstünde duran saati Harun Reşit zamanında bir şarklı icat etmiştir; şu elimdeki kitabı bir şarklı yazmıştır.

Neriman: Yazmış da ne olmuş? Sizden başka onu kim okuyor?

Faiz Bey: Senden başka bu kitabı pek çok insan okuyor.

Neriman: Aman… Hep tembeller, hayalperestler

Faiz Bey: Hayır… Frenkler de okuyor. Bu gibi eserlerin garpta bir tanesinin yüzlerce türlü basılmış tercümeleri vardır. Avam da okur, havas da okur velâkin sen okumazsın, mazursun da. Mekteplerinizde böyle şey kalmadı. Bir İngiliz kızına Sadi’yi sorsan bilir, sen Şarklı olduğun halde bilmezsin. Kabahat sende mi, Sadi’de mi?

Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 49)Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 49)
ebru akgun, bir alıntı ekledi.
07 Eyl 20:50

"Hep bir kitap yazacağımı hayal etmişimdir; kısacık da olsa, insanı kendi dünyasından çekip alacak, ölçülüp biçilemeyen, hatta sonradan hatırlanamayan bir diyara taşıyacaktı." Patti Smith/Hayalperestler

Hayalperestler, Patti SmithHayalperestler, Patti Smith

“iyi bir isim yapın. adınızı temiz tutun. taviz vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. fakat yaşamak hepsine değer.”

Hayalperestler, Patti SmithHayalperestler, Patti Smith
Muhayyelll, bir alıntı ekledi.
25 Tem 01:54 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu hayatta taşı düşmüş yüzükler gibi dolanıyoruz.

Hayalperestler, Patti Smith (Epub)Hayalperestler, Patti Smith (Epub)
Muhayyelll, bir alıntı ekledi.
25 Tem 01:45 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bebek uyandı, bana bakıp gülümsedi. O an anladım; yeni doğmuş bir bebeğin gülümseyişinden daha güzel bir şey yok bu hayatta.

Hayalperestler, Patti Smith (Epub)Hayalperestler, Patti Smith (Epub)
Muhayyelll, bir alıntı ekledi.
25 Tem 01:38 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Karısı 1947 yılında ölmüş. Mezarı evlerinin bahçesindeydi. Özgürlüğün en üst noktası gibi gelmişti bu bana; sevdiğiniz birini istediğiniz yere gömebilmek...

Hayalperestler, Patti Smith (Epub)Hayalperestler, Patti Smith (Epub)