Berkay, bir alıntı ekledi.
12 saat önce

Söyleşme özgürlüğü yitiriliyor. Geçmişte insanın sohbet ettiği kişiyle ilgilenmesi kendiliğinden veri kabul edilen bir şeydiyse, bugün bunun yerini onun ayakkabılarının ya da şemsiyesinin fiyatına duyulan merak almış durumda. Hayat gaileleri ve para meselesi, en sıcak sohbetlere karşı konulmaz bir şekilde müdahale ediyor. Üstelik insanlar bunları konuşurken, belki de birbirlerine yardımcı olabilecekleri tasa ya da üzüntülerden değil, yalnızca genel bir resimden söz ediyorlar. Sanki insan bir tiyatroda tutsak edilmiş, beğensin beğenmesin oyunu izlemek zorunda ve oyunu hiç durmadan, ister istemez düşünce ve sözünün konusu haline getirmeye mahkûm.

Son Bakışta Aşk, Walter BenjaminSon Bakışta Aşk, Walter Benjamin
Damla Nur Aksu, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okuyor

Bir gün er ya da geç bir risk alman ve bana güvenmen gerekecek. O zamana kadar sadece kendini ve beni kandırıyor olursun. Kenarda durup hayat hakkında tahminlerde bulunarak kaderi yenemezsin. Oyuna girip kuralına göre oynamalı, riske girmelisin , yoksa oyunu hiç oynamamak daha iyi. Ama şunu unutma ki , insan oynamadan kazanamaz.

Cennet, Judith McNaught (Sayfa 476)Cennet, Judith McNaught (Sayfa 476)
Kerim A., bir alıntı ekledi.
19 May 22:31 · Kitabı okuyor

"Satranç hayat gibidir David," demişti babası. "Her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü. Bazıları oyunun başında işe yarar, bazılarıysa sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi satrançta da skor tutulmaz. On parçanı kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu. Satrancın güzelliği budur işte. İşler her an tersine dönebilir. Kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerindeki olası hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşındakinin ne yapacağını kestirebilmek."

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 116 - A.P.R.I.L. Yayıncılık)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 116 - A.P.R.I.L. Yayıncılık)
Halil İbrahim, bir alıntı ekledi.
19 May 04:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatını çekingen biri olarak yaşama dostum. Çık arenaya, eleştirileri unut, sana verilen günlerin armağanıyla özgürce ve büyük oyna. Hayat kısa, yıllar tıpkı sıcak kumsalda parmaklarının arasından akan kumlar gibi çabucak kayıp gidiyor. Sen parıldamak, yeteneklerini gün ışığına çıkarmak için yaratılmışsın. Hayatta bir tek. Başarısızlık vardır, o da denememektir… En büyük başarısızlık, en yüce oyunu oynamak istememek, seni ürküten yerlere doğru yürümemektir.

Koza Kelebeği Bilmez, Robin SharmaKoza Kelebeği Bilmez, Robin Sharma
Begüm Yalav, bir alıntı ekledi.
18 May 21:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Santraç hayat gibidir David, her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü. Bazıları oyunun başında işe yarar, bazılarıysa sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi, santraçta skor tutulmaz. On parçanı kaybedip yine de kazanabilirsin oyunu. Santracın güzelliği budur işte. İşler heran tersine dönebilir. Kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerinde ki olası hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşındakinin ne yapacağını kestirebilmek.

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 108)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 108)
Fatmagül, bir alıntı ekledi.
14 May 23:53 · Kitabı okuyor

"Satranç hayat gibidir David," demişti babası. "Her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü. Bazıları oyunun başında işe yarar, bazılarıysa sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi, satrançta da skor tutulmaz. On parçanı kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu. Satrancın güzelliği budur işte. İşler her an tersine dönebilir. Kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerindeki olası hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşındakinin ne yapacağını kestirebilmek."

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer

Hayat bir tiyatro oyunu gibidir! Her zaman en kötüler en iyi yerlerde olur…

@kitapkokuluhatun, bir alıntı ekledi.
13 May 23:51 · Kitabı okuyor

"Öylesine vahşi, öylesine kanlı, öylesine kanlı, öylesine korkunç bir şeydir ki, insanoğlu da onunla birlikte vahşileşiyor. Ateşe girmeyen, ateşin ne kadar yaktığını bilmez oğlum. Hayat ile ölüm arasındaki saklambaç oyunu daha ne kadar sürecek, bunu da yaşayıp göreceğiz. Tabi o güne kadar sağ kalabilirsek."

Solgun Karanfil, Sinan AkyüzSolgun Karanfil, Sinan Akyüz