• mankafalar tarafından dolandırılmış hissediyorum kendimi
  sanki gerçeklik
  şanslı ve avantajlı başlayan
  ufak adamların malıymış gibi,
  ve soğukta oturup
  bir çit kenarındaki mor çiçekleri
  merak ediyorum
  diğerleri
  altın ve Cadillac'larına
  ve hanım arkadaşlarına yenilerini katarken,
  ben palmiye yapraklarını
  mezar taşlarını
  ve koza-misali bir uyku çekmenin
  değerini merak ediyorum;
  bir kertenkele olmak
  yeterince kötü olurdu
  güneşte kızarıyor olmak
  yeterince kötü olurdu
  ancak İnsan-boyutuna ve İnsan-yaşamına
  uygun yaratılmak kadar
  kötü olmazdı
  ve oyunu oynamayı istememek
  kadar, makineli tüfekleri ve kuleleri
  ve mesai kartı saatlerini istememek,
  araba yıkatmayı istememek
  diş çektirmeyi
  bileğe takılacak bir saati, kol manşetlerini
  bir cep radyosunu
  cımbızı ve pamukluyu
  iyot şişesi dolu bir dolabı,
  kokteyl partilerini
  bir önbahçeyi
  birlikte söylenen sarkılan
  yeni ayakkabıları, yılbaşı hediyelerini istememek kadar,
  hayat sigortasını ve Newsweek dergisini
  162 adet beyzbol maçını
  Bermuda'da bir tatili istememek kadar.
  istemeye istemeye,
  bence mor çiçekler benden
  daha iyi durumda
  kertenkele daha iyi durumda
  koyu yeşil hortum
  herdem canlı otlar
  ağaçlar kuşlar,
  kaymak-güneşin altında hayal kuran
  kediler
  daha iyi durumda benden,
  şimdi bu eski ceketi giyip
  sigaralarımı
  anahtarlarımı
  ve dönüş haritasını el yordamıyla bulup,
  çıkıyorum dışarıya
  kaldırımda yürüyorum
  idamına giden bir adam gibi
  kendinden emin,
  üstüne gidiyorum
  korumalar olmadan yanımda
  sürüyorum arabamı
  saatte 70 mille üstüne,
  manevra yapıp
  küfrederek
  küller saçarak,
  yanan, ölümcül herşeyin
  ölümcül küllerini saçarak,
  tırtıl bu kadar dehşeti
  bilmez
  karınca orduları
  daha cesurdur
  yılanın öpücüğü bu kadar aç gözlü
  değildir,
  ben sadece gökyüzünün beni
  daha fazla daha fazla yakmasını istiyorum
  yakıp tüketsin ki güneş
  sabah altıda doğup
  geceyarısını geçerken batsın
  daima açık, sarhoş bir kapı misali,
  üstüne sürüyorum arabamı
  istemiyorum onu
  yetişiyorum ona yetişiyorum
  bu arada kedi
  geriniyor
  esniyor
  ve başka bir rüyaya dalıyor.
 • Hayat seni istediği kadar ürkütsün, canını yaksın, en yakınların çirkin maskeler taksınlar... Hayat bu, de kendi kendine, ikinci kez çağrılmayacağın bir oyun, bir zevkler ve acılar oyunu, bir aktör ve gözlemci olarak sonuna kadar oyna, gözlemcilik daha iyidir, ne zaman istersen bırakabilirsin.
  Amin Maalouf
  Sayfa 151 - Yapı kredi
 • macbeth /2015 yapımı

  shakespeare gibi insanlıktan komple nefret eden bir yazarın bu kadar karanlık bir oyun yazmasına şaşmamak gerekir. diğer tragedyalarındaki kimi zaman komik, alaycı, romantik veya neşeli, seyirciye/okuyucuya yer yer nefes alma hakkı veren sahnelerden tamamen uzak, her anı kasvetli, her anı acı, hırs ve kan dolu bir oyun bu. elbette filmi de bunu yansıtmalıydı, başarmış.
  ancak oyunu bilmesem filmi beğenir miydim bilemiyorum.bir daha denk gelse izlemem.

  ''yıktığın hayat kendininki olsun daha iyi;
  yıkmakla kazandığın yapmacık bir mutluluksa.''

  “iyi kötüdür, kötü de iyi”
  “en kolay kirlenir en temizi”
  “bilirsiniz nedir insanın önünü kesen, kendine olan fazla güven…”

  "dünyayı aldatmak isteyen dünyanın rengine bürünecek"

  ''kötülükle başlayan kötülükle sağlamlaşır.''

  shakespeare / macbeth
 • Dolmuşta işe kaç dakika geç kalacağımı ya da ne yaparsam kıl payı yetişeceğimi hesaplarken omzumdan hafifçe dürttü biri. Arkamı döndüğünde saçlarındaki beyazlara bakarak yaşlarını tahmin edemediğim bir çift, 20 yaşında yeni sevgililer gibi el ele oturuyorlardı. Ruhları mı genç sevgileri mi acaba diye düşündüm bir an. O arada omzuma dokunan kadın saatin kaç olduğunu sorunca telefonun tuşuna bastım. Saat sabahın 07:45 ini gösteriyordu. Adama dönüp “yetişebilir miyiz ki ?” dedi telaşla. “Gerçi az kaldı. Birazdan ineriz” dedi. Kendini sakinleştirmeye çalışıyordu. Suçluluk hissettim bir an. “Teyzecim bu saat yanlış “ dedim. “12 dakika ileri bu saat.” Yüzende gerilmiş kırışıklıkların gevşemesinden rahatladığını anladım. Nasılda güzeldi teni.. Evet buruşmuştu cildi. Zaman değmişti yanaklarına. Ama hayat fışkırıyordu teninden öyle canlıydı, öyle güzeldi. “Yanlış olduğunu biliyorsun da neden değiştirmiyorsun” dedi gülümseyerek. Hayatta farkında olduğumuz her yanlışı değiştiriyor muyuz diye sormadım tabi bende ona. “Her yere geç kalırım. O yüzden ben ileri aldım saati” dedim. “Bilerek yanlış yaptın yani” dedi. “Haydaaaa” dedim içimden. Ben daha uyanmamışım. Kafamı yastıktan kaldırmışım ama aklımın bir parçası o yastığa kafasını gömerek uyumaya devam ediyor. Niye böyle soğuk su etkisi yapıyorsun teyzecim sabah sabah. “Evet” dedim aklımdan geçenlerinde etkisiyle gülümseyerek. Arkama dönerek konuşmaktan boynum ağrıdığı için tam önüme dönecektim ki “ neden tam 10 dakika değilde 12 dakika ileri aldın saati” dedi bu sefer kadın. Kısık bir sesle ve yaramazlık yapmış bir çocuğun bakışlarıyla bakarken kadına “kızı rahat bıraksana Gülderen” dedi adam. İsmide çok güzeldi kendi gibi. “Sorun değil” dedim adama. Kadına döndüm sonra. Madem onlar bu sabah yataktan yaramaz çocuklar olarak kalkmışlardı. Madem Gülderen teyze uğraşmak istiyordu benimle, bende eşlik edebilirdim onlara. “Kafam karışsın diye öyle yaptım. Eğer tam 10 dakika ileri alırsam hazırlanırken bunu hesaplayıp oyalanmaya devam ediyorum nasılsa daha bir kaç dakikam daha var diye. Ama 12 dakika ileri aldığımı unutuyorum çoğu zaman. Hazırlanmaya çalışırken durup onu hatırlayamıyorum ya da hesaplayamıyorum. Aslında küsuratlı olduğu için unutuyorum çoğu zaman kaç dakika ileri aldığımı. 12 dedim size ama 11 ya da 14 de olabilir emin değilim” dedim. “Anladım” dedi Gülderen teyze. “Zamanla sorun yaşıyorsun yani ?” “Evet çok fazla” dedim. Neredeyse kahkaha atacaktım. Grup terapisi gibi bir şeydi yaşanan. “Zamanla çekişmeyi bırak kızım. Yüzme bilmeyen insanlar gibi boğarsın kendini. Oysa çırpınmasalar boğulmazlar” dedi bu seferde. Şimdi yüzme bilmiyorum sudan da korkarım desem.. Yok en iyisi dememek. Demedim. Konuyu değiştirip önüme dönmekti en iyisi. “ Nerde inecektiniz” dedim. “Ecir’de” dedi. “Benden sonra ineceksiniz inerken hatırlatırım size” dedim ve önüme döndüm.

  Kulaklığı kulağıma taktım. Ama onları dinliyordum. Adam kadına “kalbi kırılmış olabilir” dedi. “Kimseyi kıracak bir şey söylemedim” dedi Gülderen teyze kararlılıkla. “Gülüyordu hem, gözlüğünü evde unutmasan sende görürdün. Dudağı yamuluyordu gülerken onu da görmedin. Şimdi başka yerde görsen gülerken tanıyamayacaksın ama ben tanıyacağım. Nasıl güldüğünü gördüm çünkü” dedi. Adam inatla kısık sesle, kadın inatla yüksek sesle konuşuyordu. Tatlı, aksi, inatçı bir ihtiyardı. “Tamam biraz sessiz ol. Bir daha görürsen bana da göster” dedi kıs kıs gülerken. Resmen yaramaz çocuklardı ikisi de :)

  Müzik listeme döndüm. Listeyi karışık çalması için ayarlayıp arkama yaslandım.
  Müziğin kulağıma ulaşmasıyla bir kitabın sayfaları geriye doğru hızla çevrildi sanki. Gözlerimin önünden görüntüler hızla aktı, aktı, aktı. Bir yerde durdu sonra. Bir yerdeyim. Karşımda uzun biri, tavla oynuyoruz. Tavlayı ondan öğrenmiştim. Hayır tavlayı biliyordum. Acımasız hamleler yapmayı ondan öğrendim. Neredeyiz ? Sevdiğim bir yer olmalı. Bu şarkıyı ilk duyduğum yer. Hızlı hızlı geçiyor herşey gözümün önünden. Masada tavla, pulları zarlarıyla, sigara paketleri çakmaklar, Didem Madak’ın Grapon Kağıtları kitabı, bu kitapta en çok “Mutsuza Kim Bakacak?”şiirini seviyorum (bu masadaki mutsuz kim? O. Çünkü beni mutlu etmeye bu şiir yeter. Onu mutlu etmeye yetmez ama) başka ne var masada “iki çay, biri açık”, sonra ellerimiz. Onun elleri küçük. Elleri küçük erkekler gerçek üstüdür hep. Şarkının sözlerine girince ben cebimden telefonu çıkarıp notlara şarkının sözlerini yazıyorum. Gürültüden şarkıyı duymaya çalışıyorum. Elleri küçük adam zarları atıp pulların yerlerini değiştirmeye devam ediyor. Bana uzatıyor zarları. Hızla atıp düşünmeden hamle yapıyorum. Şarkının sözlerini yakalamaya devam ediyorum bir yandan. Oyun bitiyor. Şarkıda bitmek üzere. Ne diyorsun bana elleri küçük adam bir dakika bekle şarkıyı duyamıyorum. Duyabildiğim son sözleri de yazdıktan sonra elleri küçük adama dönüyorum. Tavlayı bana uzatıyor. “Ben sana böyle mi öğrettim. Şarkıya daldın bak kaybettin işte oyunu “ diyor. “Tebrik ederim” dedim. “Oyunu sen kazandın. Şarkıyı ben. Bunun hangi şarkı olduğunu sana asla söylemeyeceğim :D” Güldük ikimizde. Ne güzel dişleri vardı, ne uzun kirpikleri.. Elleri küçük en çok onu hatırlıyorum. Birde elleri küçük adamların gerçek üstü olduğunu. Hepsi bu.. Şarkı kısılarak sonlanıyor kulaklarımda. Bir açlık hisseder gibi o şiiri okumak istiyorum. Kitabın yanımda olması gerekmez her zaman. Telefonumda da kitaplarım var. Sayfayı buluyorum. En sevdiğim yerini arıyor gözlerim.. Tamam. İşte tamda burası. “Bilir misin, büyüler bile ninniyle büyür
  Temiz kokan pazen gecelikler, şehriye çorbası...
  Hepsi, hepsi ninniyle büyür.
  Bilir misin maviş anne?
  Ben çekildiğim her fotoğrafta
  Defolu bir kelebek gibi çıkarım...”


  Telefonu çantama kaldırıp dolmuştan inmek için hazırlanırken yine Gülderen teyzenin sesini duydum. “Kafası karışık kız indi mi Celal ? Biz ondan sonra inecektik” dedi. Sonunda yaramaz bakışlı amcanında ismini de öğrendim. Kafası karışık kızda oldum :D “Bu çok ayıp oldu ama Gülderen” dedi yüzünü asarken. “Ayıp olmaz Celalim gözlüğün yok diye oluyor hep bunlar. Gülüyor hiç kızmıyor” diyor. Ayağa kalkıyorum oturduğum yerden. Gülümseyerek onlara bakıp “Şimdi iniyorum. Köşeyi dönerken de siz ineceksiniz” diyorum. “Sağol yavrum iyi günler” derken ikiside “Sizde sağolun. İyi günler :)” dedim. Dolmuş yavaşlarken göz ucuyla onlara baktım biraz önce Gülderen teyzenin dokunduğu omzumun üzerinden. Bembeyaz olmuş bir kaç tel saçını düzeltiyordu Celalinin. Adımı mı asfalta atarken kulaklığı kulağıma taktım. Aynı şarkıyı açtım hemen. Sayfalar geri doğru çevrilip ben yine o masaya dönerken kafamın içinde, gözümün önünden hızla geçen resimlerin arasında ele ve yaramaz çocuklar gibi muzipçe gülen Celal amca ve Gülderen teyze de geçiyordu. İstemsizce gülümsedim. Aşk olsun kafası karışık olmayana ve zamanla sorunlarını çözmüş olana dedim. Biraz daha açtım şarkının sesini. Biraz daha. Başka hiç bir şey duymak istemiyordum. Çünkü ben bu şarkı karşılığında elleri küçük adama yenilmiştim. Sadece bunu duymalıydım.. Adımlarım hızlandı. Yine geç kaldığım için değil. Şarkı hızlandırıyordu sanki her şeyi. Onun ritmine uymazsam kaçıracaktım bir şeyleri. Sonra işin yoksa zamanla çekiş.. Ne dedi yılların tecrübesi “zamanla çekişme” dedi. Zamanla çekişmiyorum ki şarkıyı başa alıyorum :)

  https://youtu.be/UYv4TycFt0o
 • Satranç hayat gibidir; her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır bazıları ise güçlü. Bazıları oyunun başında işe yarar, bazıları sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi satrançta da skor tutulmaz. On parçanı kaybedip yine de kazanabilirsin oyunu..!
 • ... Şimdi her türlü kötülüğün zeka oyunu, her çeşit aşağılamanın ince alaycılıl sanıldığı bir çağa geldik. Ancak her gün damarlarımıza aşırı doz siyah mizah şırınga ederek katlanıyoruz gündelik hayat dedikleri sığlığın derin karanlığına.