Mutlu Gözler :), Joseph Andrews'i inceledi.
17 Şub 14:52 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Samuel Richardson'ın Pamela'sının ''ahlak, erdem ve iffet anlayışına'' karşı tepki olarak ve alay etmek için yazılmış bir romandır. Bu romanda ana karakterimiz Joseph zengin bir ailenin yanında uşaklık yapmaktadır. Evin beyi vefat ettikten sonra evin hanımı tarafından tahrik edilmeye çalışılan genç ve yakışıklı Joseph direnir ve asla ev sahibesinin kurbanı olmaz.. Daha sonra olaylar gelişir ve istediğini elde edemeyen ev sahibesi Joseph' i evden kovar. Bu olay Joseph için dönüm noktasıdır ve çocukluk aşkını aramak için yollara düşer. Her ne olursa olsun asla iffetini ve erdemini bozmayan Joseph hayatın tüm zorluklarına karşı direnmeyi göze alır. Maceralarla dolu bir hayat onu bekler. Yazarın sade dili ve ustaca kullandığı doğa betimlemeleri adeta okuru olayların içine sürükler. Okumaktan sıkılmayacağınız bir roman sizleri bekler.

Leandre, bir alıntı ekledi.
29 Oca 14:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yargılarımızda ne kadar yanılırsak o kadar az bunu kabul etmek isteriz; ben kendi payıma hep şunu gözlemlemişimdir, bir tartışmada en yanlış tarafta olanlar hep en hararetlisi olmuştur.

Joseph Andrews, Henry Fielding (Sayfa 353 - İş Bankası Kültür Yayınları)Joseph Andrews, Henry Fielding (Sayfa 353 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Leandre, bir alıntı ekledi.
26 Oca 10:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi niyetle bakınca, ancak düşüncesizlikten kaynaklanan kusurlarla, sadece kötülükten kaynaklanan kusurlar arasında büyük bir ayrım vardır. Ne çare ki, düşüncesizlikten kaynaklandığını söylediğimiz kusurlar, insanı daha da çok mahveder.

Tom Jones 2. Cilt, Henry Fielding (Sayfa 464 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)Tom Jones 2. Cilt, Henry Fielding (Sayfa 464 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)
Leandre, bir alıntı ekledi.
26 Oca 10:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçmişlerinin en tatlı günlerini düşününce mutsuzların gizli bir üzüntüye kapılmaları doğaldır. Eski sevinçleri anımsamak, yitirdiğimiz dostlarımız için duyduğumuz hüzne benzeyen tatlı bir hüzün verir bize. O geçmiş hazları da, yitirdiğimiz dostlarımızı da, aklımızdan silip atamayız bir türlü.

Tom Jones 2. Cilt, Henry Fielding (Sayfa 81 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)Tom Jones 2. Cilt, Henry Fielding (Sayfa 81 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)
Leandre, bir alıntı ekledi.
26 Oca 10:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekten okumuş, neredeyse her alanda bilgili olan kişiler, başkalarının bilgisizliğini her zaman hoş görüyle karşılarlar. oysa, ancak kendi etipüften ve değersiz alanlarında usta geçinenler, bu alandan haberi olmayanları her zaman hor görürler.

Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 483 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 483 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)
Leandre, bir alıntı ekledi.
26 Oca 10:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben, felsefe incelemelerine fazlasıyla düşkünüm. ( Gözyaşlarımın nedeni budur. ) İşte budur benim felaketim. Fazla bilgi edindiğim için, mahvoldum gittim.

Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 429 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 429 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)
Leandre, bir alıntı ekledi.
26 Oca 10:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi adamlar, kimi zaman kötülerden daha çabuk unutuldukları gibi, iyi kitaplar da kimi zaman kötü kitaplardan daha çabuk unutulurlar...

Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 344 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 344 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)
Leandre, bir alıntı ekledi.
26 Oca 10:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi yürekli olmak, içten pazarlıklı davranmamak, insana büyük bir iç huzuru verir, insanın kendi aklıyla dürüstçe gururlanmasını sağlar. Ama ne yazık ki, yaşamda başarı açısından hiçbir işe yaramaz.

Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 165 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 165 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)
Leandre, bir alıntı ekledi.
26 Oca 10:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevdiklerimizin doğuştan gelen sakat yanlarını düzeltmeye yeltenmek, çılgınlıktan başka bir şey değildir. En güzel porselenlerde bir çatlak olabileceği gibi, en güzel insanda bir kusur bulunabilir. Porselende de insanda da bunu onarmanın çaresi yoktur ne yazık ki. Ama çatlak ya da kusurlu olsalar da biçilmez değeri vardır her ikisinin de.

Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 134 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 134 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)
Leandre, bir alıntı ekledi.
26 Oca 10:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir yazar, özel bir şölen ya da fakir fukaraya yardım etmek için yemek veren bir adam değil, ücretini ödeyen herkesin girebileceği bir yerde listedeki yemekleri sunan bir adam saymalı kendini. Özel şölen verenin istediği yiyecekleri sunduğu herkesçe bilinir. Bu yiyecekler, konukları istediklerinden bambaşka olsa da, hiç hoşlarına gitmese de, şölene çağrılanlar hiçbir şey söylemezler; tam tersine, terbiyeleri, önlerine konulan her şeyi beğenmiş gibi yapıp övmelerini gerektirir. Oysa para karşılığı yemek verenin durumu bunun tersidir. Ücret ödeyenler, hoşlandıkları yiyecekler ne denli ender ya da acayip olursa olsun, ille canlarının istediğini yemekte direnirler; yediklerinden hoşlanmazlarsa da, bağırıp çağırırlar, küfrederler, kıyameti koparırlar.

Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 67 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)Tom Jones 1.Cilt, Henry Fielding (Sayfa 67 - İLETİŞİM YAYINLARI 1. BASKI)