Gülşah Akar, bir alıntı ekledi.
18 dk. · Kitabı okuyor

"Garip ,öyle değil mi?Hepimiz aynı kumaştan yapılmışız.Hepimiz dışarıdan bakıldığında çok güzel görünüyoruz,insanlara hep güzel tarafımızı gösteriyoruz ama aslında hepimizin içi çürük"

Aldatılmış, Charlotte LinkAldatılmış, Charlotte Link
Elif, bir alıntı ekledi.
36 dk. · Beğendi · Puan vermedi

" Aslında hepimiz dağılıp gideceğiz, dedim. Sen de, ben de, hepimiz. Hiçbirimiz kendimize ait yerlerde gezinmiyoruz. "

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 93 - İz Yayıncılık)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 93 - İz Yayıncılık)
Cem Eren, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

"Hayalini gerçekleştirmek. Bu kime kısmet olmuştur ki? Bunun için gökyüzünde seçim yapılması gerek; hiç haberimiz olmadan hepimiz adayız."

Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 1651)Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 1651)
Fulya M., bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Bazen düşünürüm, ne kadar garip mahluklarız? Hepimiz ömrümüzün kısalığından şikayet ederiz; fakat gün denen şeyi bir an evvel ve farkına varmadan harcamak için neler yapmayız?

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 29)Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 29)

Günlerden bir gün, Afrika’da çalışan bir antropolog bir kabilenin çocuklarına bir oyun oynamayı önerir. Oyun basittir. Çocukları belirli bir yerde yan yana sıraya dizer ve açıklar. ‘Herkes karşıdaki ağaca kadar tüm gücüyle koşacak ve ağaca ilk ulaşan birinciliği kapacak. Ödülü ise yine o ağacın altındaki güzel meyveleri yemek olacak.’
Çocuklar oyuna hazır olunca, antropolog oyunu başlatır. İşte o ANda bütün çocuklar el ele tutuşur ve beraberce koşarlar. Hedef gösterilen ağacın altına beraber varırlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlarlar. Antropolog şaşırır ve çocuklara neden böyle yaptıklarını sorar. Aldığı cevap hayli manidardır; “Biz “UBUNTU” yaptık: Yarışsaydık, aramızdan sadece bir kişi yarışı kazanacak ve birinci olacaktı. Nasıl olur da diğerleri mutsuzken yarışı kazanan bir kişi ödül meyveyi yiyebilir? Oysa biz ubuntu yaparak hepimiz yedik.” UBUNTU; bizim dilimizde “BEN, BİZ OLDUĞUMUZ ZAMAN ‘BEN’İM” demek.

Hepimiz bizi endişelendiren durumlarla başa çıkamadığımız zaman, farkında bile olmadan, bilinçsizce bu sıkıntıdan bir şekilde korunmaya çalışırız. Kendimizi teselli etmek, kendimizi kandırmak, gerçekleri görmezden gelmek gibi. Ciddi hastalıkları olan çocuklar da en basit savunma şekli hastalığı yok saymak ve bilinçsizce inkar etmektir. İşte bu nedenle kitabın adı " Ben Hasta Değilim".

Kitap hasta çocuğun psikolojisine eğilmeden önce beden sağlığı yerinde normal bir çocuğun gelişim özelliklerini ve uyum ve davranış sorularını aktarıyor. Bu bölümü çocuk ve gençlerin ruh sağlığı bozuklukları ile ilgili temel bilgiler izliyor. Çocuğa ve gence psikolojik yaklaşım bağlamında psikoterapi, oyun terapisi ve ilaç tedavisi ile ilgili temel bilgileri sunuyor.
Kitap her patolojiye ilişkin kısa öz bilgiler içeriyor. Elliye yakın doktor ve psikoloğun ortak katkısı ile hazırlanmış, bu alanda Türkiye' de yazılmış en kapsamlı kitap diyebilirim.