Tavbanu, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Belki de...!
Hepimizin özgür iradesi vardır ama ancak gözlerimizi , geçmişimizin ve bugünümüzün gerçeklerine açtığımız zaman özgür iradeden olabildiğince yararlanırız.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 200 - ntv yayınları 2. baskı)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 200 - ntv yayınları 2. baskı)

Müptezeller Emrah Serbes'in kendi hatıralarını, yaşanmışlıkları anlattığı biyografik bir kitap bana göre. İtilip kakılanların, ezilmişlerin, hayatın zorluklarına göğüs germeye çalışanların kitabı olmuş. Babasının ölümünü anlattığı bölümde çok etkilendim. Çok samimi ve içten. Kitabı kapatıp annem ve babamın benden önce ölmemesi için dua ettim. Ölüm hepimizin yaşayacağı bir sonken bunun bilincindeyken hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamak ne tuhaf.. Hele ki bunun üstüne düşünmek insanı çıkmaz bir hüzne sokuyor. Yeraltı edebiyatının sağlam yazarlarından Emrah Serbes, Hikayem paramparçadaki aforizmalarını daha çok sevmiştim bu kitaptan.. Zaten hikayem paramparçayla birbirini tamamlıyormuş gibi hissettirdi bana aynı mekandan, aynı olaylardan ve yerdenler bahsedilmiş. Çerez niyetine okunabilecek 163 sayfalık bir kitap.

1000 K ailesinin dikkatine;
Hepimizin mübarek Regaib kandili mübarek olsun.Allah dualarımızı kabul etsin.Ömrümüzü güzel eylesin..

Özlem, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

"Bizim türümüzün bu dünyada yaşamaya, hem birbirini hem dünyayı yok etmeye hakkı yok, hepimizin içinde korkunç bir canavar yaşadığı yadsınamaz bir gerçek. "

Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 98 - Doğan Kitap)Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 98 - Doğan Kitap)
Seda, bir alıntı ekledi.
14 saat önce

İnsan anımsar. O nedenle, salt bu anımsama belası yüzünden -n'olurdu anımsamasak, belki, en azından bedenimiz daha mutlu olurdu şu dünyada- onun yaşamı bir hikâyedir ve böylece insanoğlu hikâyelere bağımlıdır. Çok sevdiğim bir Karadeniz türküsü vardır: Ey kemençe kemençe / nerdeydin dün gece / atar kırarım seni de / eğlencesin eğlence... Yani, kemençe çok konuşuyor, durmadan bir şeyler çalıp duruyor. Ama adam ona kıyamıyor; atar kırardım seni de (gel gör ki) eğlendiriyorsun beni... Yazarlardan rahatsızlık duyabiliriz, ama onların anlattığı hikâyelere de mecburuz. Çünkü anımsama var oldukça bu anımsamanın aktarılması gerekecektir. Deyim yerindeyse, anımsanmaların aktarılmadığı gün mutlak ölümün günü olacaktır. Hepimizin bildiği gibi, insan Midas'ın gördüğünü ve Midas'ın kulaklarının eşek kulaklarına eşek kulaklarına benzediğini bir şekilde, birilerine söylemek zorundadır. Bir roman yazmak ya da bir öykü anlatmak işte tam olarak böyle bir şeydir. Güldüğümüz, ağladığımız ya da bir haksızlık karşısında öfkelendiğimiz zaman işte bu nedenle sorumluluk duygumuzun kabardığını hissederiz. İnsan pek çok şey karşısında, elinden bir şey gelmeyeceğini hemen hisseder. Birileri birilerini aç bırakıyorsa ya da öldürüyorsa sözgelimi. İnsanların çoğu korkuya kapılır hemen. Neyin korkusudur bu? Çaresizliğin. Korku, çaresizlik ve sessizlik. Ölümcül olan budur, belki en sonuncusudur. Çünkü, onun elinden bir şey gelmez. Ve bu bir kere olunca, insan celladına hayranlık beslemeye başlar. Besleyince de, gerçekte olması gerektiği gibi haksızı işaret edeceğine ezileni ve hor görüleni eleştirir. Ama ne kadar sürer bu? İnsanlar bir gün bir bir ayağa kalkıp Midas'in kulaklarının eşek kulakları olduğunu söyleyeceklerdir. Neden, çünkü insan anımsar ve hikâye anlatmadan duramaz.

Yazmalı Defter, Faruk Duman (Sayfa 85 - Alakarga Yayınları)Yazmalı Defter, Faruk Duman (Sayfa 85 - Alakarga Yayınları)
Gonca Çolak, Papatyamdan Notlar'ı inceledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

#KitapYorumu
#PapatyamdanNotlar
#SalihTunç

Hepimizin hayatında sevgilisi olmuştur.Ya kötü bitmiştir ya da harika bir ilişki olmuştur.Peki ya sizi yarım bırakanlara karşı ya da yüzünüze yalandan seni seviyorum diyipte aslında sevmeyenlere karşı duygularınız ne oldu? Ya da size ihanet edenlere karşı,sizi olduğunuz gibi değil de kendi istediği gibi olmanızı isteyen;size yeni bir kimlik kazandırmaya çalışanlara karşı ne oldu duygularınız?Hiç hayatınız da iyi günleriniz de yanınızda olan ama kötü gününüzde bir zerresini bile bulamadığınız yalancı dostlarınız oldu mu? Benim oldu malesef...Peki devam edelim.Harika bir ilişkiniz var,her şey mükemmel gidiyor.Günler,haftalar,aylar belki de yıllar geçer ama ilişkinizde bir şeyler eksilmiştir ve siz de bunun farkındasınızdır.Sonra birbirinizden uzaklaşmıştırsınız,mesafeler artmamış,yüreğiniz birbirinden uzaklaşmaya başlamıştır.Sonra artık birbirinizin sesine bile tahammül edemez hale gelmiştirsiniz.Eeeee ne oldu o büyük aşk.Tabiki pufffff.O zaman bu aşk mıydı alışkanlık mı?Seven insanın yürekleri hiç uzaklaşır mı ? Asla...İşte hayatımızda yaşadığımız bu gibi tüm acıları başkasından duymamıza vesile olan bu kitap biraz içimizi acıtabilir,unutmak istediğimiz kişileri hatırlatabilir hatta ağlatabilir.

Hepimizin kalbi kırık birşeylere.
Ve bunca kırığın üstüne yatiyoruz her gece.
Sabah heryerimiz ondan ağrıyor belkide...!!!

cicoretti ş., Wigan İskelesi Yolu'yu inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sosyalist düşüncenin neden çuvalladığına dair 'bence' oldukça yerinde tespitlerle dolu bir kitaptı. Günümüz Türkiye'sinde de sıkça gözlemlediğim ve Orwell'in de ta 1900lü yıllarda yazdığı gibi devam eden tavırlara ışık tutmuş nedenini nasılını ve çözüm yollarını göstermiştir yazar. Sosyalistlerin ve/veya sosyalizmi savunanların oldukça büyük bir kısmına eleştiri getirmiş bu kitapta. Bahsi geçen ingiliz toplumu olsa da okurken aslında bizde dahi olan sosyal sınıflardan ve bireylerin nasıl da ait oldukları sınıflarından tüm sosyalist düşüncelerine rağmen kopamadığını emekçinin yanında geçinen ve bu yönde bol bol söylem yapsa da emekçilerle vakit geçirmekten kaçınan onlara tepeden bakanlardan bahsetmiş. Kendinden ve geçmişinde de bu eleştirdiği tavırlara sahip oluşundan bahsetmiş. Klişeleşmiş 'kapitalist', 'proleterya', 'mülksüzleştirenlerin mülksüzleştirilmesi' gibi kelimeleri dillere pelesenk etmek yerine sosyal bakımdan aynı gemide olan düşük ve güvensiz gelirli kişileri bir çatı altında toplayarak ve bunu sadece kol işçisi diye bahsettiği hepimizin kafasında oluşturulmuş tipik imge olan baretli, kirli tulumlu işçi yerine aynı zorluklarla yaşamını sürdüren katipler, tezgahtarlar, öğretmenler vs. de katarak sosyalist hareketin başarılı olabileceğinden bahsetmiş.
Kitaptan alıntıladığım bir cümle şöyle ;
''Gerçek şudur ki devrim kendine soyalist diyen birçok insan için birliktelik kurmak istedikleri bir kitle hareketi değil ‘’bizim’’ – zeki olanların- ‘’onlara’’ _ alt tabakalara_ dayatacağı bir dizi reformdur.''
Başlarda çok keyifle gitmedi çünkü para hesapları vardı şilin pound vs bunlar benim kafamda bir fikir oluşturmadığı için sıkıldım ama tespitleri, eleştirileri, çözüm önerileri kısımlarını ki kitabın büyük kısmı bunlardan oluşuyor keyifle okudum. ( Bu kitabı okurken aklıma sık sık Baldırıçıplak Hayırseverler kitabı geldi sanki bribrinin devamı niteliğindeydi yazarları farklı olmasına rağmen.)
Katılmadığım daha doğrusu abartılı gördüğüm makineleşme ile ilgili olan kısımdı belki o dönemdeki insanlarım makineleşmeye yaklaşımıyla alakalı olabilir bu. Sosyalizmle makineleşmeyi birbirine bağlı tutmus fazlaca bunu anlamadım. Sonuçta makineleşmenin kaçınılmaz olduğu fikri elbette bizim yaşayarak gördüğümüz bir gerçek.