Ah, mutluluk ışığı sever, biz de dünyayı şen sanırız; ama sefalet kendini vakurca saklar, biz de sefalet yok sanırız.
Sayfa 23
Heyecanlı bir insanı pasif direniş kadar çileden çıkaran bir şey yoktur. Böyle direnilen kişi insanlıktan uzak biri değilse ve direnen kişi pasifliğinde gayet zararsızsa, o zaman, direnilen kişi daha neşeli anlarında, aklıyla çözmesi imkansız olan şeyi hayalgücüyle bulmak için müşfik bir çaba gösterir.
Sayfa 17
Reklam
Kıkırdağın kemiğe döndüğü ve ayağa kalkıp hayatlarımız uğruna daha önce denediğimiz ve geleceğini bildiğimiz biçimde kavgaya giriştiğimiz, erkekliğin o dayanıklı zamanına ertelenmesi gereken acıları zamanından önce, bu şekilde tatmak zor ve ıstırap verici bir şeydir.
Sayfa 22 - Alfa Yayınları | 1. BasımKitabı okuyor
Gerçek güç , güzelliği ve uyumu asla bozmaz, tam tersine artırır ve her büyüleyici güzellikte bir de gücün sihirli bir yanı vardır.
Sayfa 489 - Can YayınlarıKitabı okuyor
Öyle girişimler vardır ki bunlar için en doğru yöntem dikkatli bir düzensizliktir .
Sayfa 473 - Can YayınlarıKitabı okuyor
736 syf.
·
Puan vermedi
Call me Ishmael diye başlayan tüm zamanlardaki en sevdiğim kitap. Belki de bütün insanlığa hitap eden sayılı anlatılardan bir tanesi. Bunu çok basit bir sebepten dolayı söylüyorum. Hikayenin teması insanın kendi kendini tüketmesi üzerine kurulu. Yaşantısı ve kendine özgülüğü ne seviyede olursa olsun her insan ömründe en az bir kere kendini bir şey uğruna tüketir. Çoğu zaman bu öyle bir tükeniştir ki bittim öldüm desen bile içinde yeniden doğmak için yeni bir seni ortaya çıkaracak kıvılcım bırakır. Bu kıvılcımı yeniden doğmak yerine geri kalan ne varsa onu da yakmak için kullanmak bir insanın vereceği en zor kararlardan biri olmalı. Sıradan insanlar başına bir felaket geldiğinde izlerini hatıralarında ve kararlarında taşır. Tekrar canı yanmasın diye elinden geleni yapar. Ahab gibiler ise bu acı ve nefretle denizleri geçmeyi ,dünyanın sonuna kadar peşinde olduğunu kovalamayı kafasına koyar. Bazen düşünüyorum olmuş olanı kabul etmek mi yoksa Ahab gibi hayatın acımasızlığı karşısında çileden çıkıp daha da acımasız bir şekilde durmak mı bir hikayeyi daha anlamlı kılar. Bunun cevabı ne olursa olsun şu bir gerçek ki; kafamızın içinde sallanan bir güverte ,bu güverte üstünde karanlık okyanusa bakıp derin düşüncelerle kendi balinamızı aradığımız anlar olacak. Teselli olur mu bilmem ama söylemekte fayda var. Yalnız değiliz. O güvertede bambaşka yerlerde olsak da hepimiz varız. Hepimiz acı sona kadar aynı acılarla peşinde olduğumuzu arıyoruz.
Moby Dick
Moby DickHerman Melville · Yapı Kredi Yayınları · 20215,6bin okunma
Reklam
Ama öyledir, bağnaz kafaların sürekli baskısı, sonunda daha cömert olanların tüm kararlılığını yer bitirir.
Sayfa 37 - İş Bankası kültür yayınlarıKitabı okudu
Vücuduna merhem olabilirdim, ama ona acı veren vücudu değil, kederli ruhuydu ve ruhuna ulaşamazdım.
Sayfa 25 - İş Bankası kültür yayınlarıKitabı okudu
Yoksulluğu büyüktü;; ama yalnızlığı ne kadar korkunçtu!
Sayfa 23 - İş Bankası kültür yayınlarıKitabı okudu
Neşeli bir çalışkanlığı olsaydı gayretinden büyük zevk alırdım. Ama sessizce, solgunca, duygusuzca yazıyordu.
Sayfa 11 - İş Bankası kültür yayınlarıKitabı okudu
Reklam
"Onun bedenine yardım edebilirdim; ama ona acı veren bedeni değildi; acı çeken ruhuydu, ve ben onun ruhuna ulaşamazdım."
"Ah mutluluk ışığa yaklaşır, biz de herkesin neşeli olduğunu düşünürüz, dedim; oysa ıstırap derinde saklanır, biz de ıstırap yok sanırız."
"Azimli bir insanı pasif direniş kadar çileden çıkaran bir şey yoktur."
Beklenmedik ve tam anlamıyla akıl almaz bir biçimde gözü korkan bir insanın, en temel ihtiyacının bile sarsılması az rastlanan bir şey değildir. Tuhaf ama adeta adaletin ve sağ duyunun tamamıyla öbür tarafın lehine işlediğinden kuşkulanmaya başlar. Dolayısıyla, yanında konuyla ilgisiz insanlar varsa, kendi bocalayan zihnine destek olsunlar diye onlardan medet umar.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.