Persona Non Grata, Katip Bartleby'i inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sıradışı bir kitap mi okumak istiyorsun ? Aniden bittikten sonra "eee ? " diye sormak mi istiyorsun. Durup "eee" deyip, bir anda beyninde flaşlarin patlamasıyla herseyi yapboz parçaları gibi birleştirmek, kendini karakterle özdeşleştirip itiraz edemediklerine, hayir diyemediklerine pişmanlıkla bakmak mi istiyorsun ? Evet. Bu kitap işini görür.

Kitap beş farkli karakter arasında bir avukatlik bürosunda geçiyor. Karakterlerin biri anlatıcı yani avukatımiz, yani patron. Karakterlerden ikisi kâtip ve isimleri dışında ruhsal yapıları, fiziksel özellikleri, lakapları, sinirlendikleri saatleri, yorulduklari saatleri, inziva vakitleri her şeyleri gayet ortada. Karakterlerden bir diğeri ortaci ve diger karakterlere nazaran silik kalıyor. Varlığı sadece öykücünün insiyatifinde ve ara sira onaylanmak için kullanılıyor gibi. Sıradışı ve ilginç olan karakter Katip Bartleby. Öykü Bartleby'nin tuhaf ve çözülmesi zor karakteri etrafında sekilleniyor. Diğer karakterlerin karakterleri ne kadar ulu ortada ise Bartleby tam tersi alabildiğine gizli ve sır dolu. Bartleby ofiste çalışmaya başladığı anda itibaren sürekli olarak verilen emirlere veya ricalara hatta sorulara "yapmamayi, etmemeyi, soylememeyi tercih ederim" şeklinde cevap veriyor. Öykü bir anda oldukça komik, bir yandan sinir bozucu ve çözülmesi zor bir hâl aliyor. Bartleby' i bazen duvarda asılı Cicero büstüne bakarken bulup düzen, hukuk, adalet, itiatsizlik üzerine düşünüyorsunuz bazen duvara boş boş bakarken ana karakterin düştüğü karadelikte yaşadığı hüzünlü olaylarin ve büründüğü kişiliğin dehlizlerine iniyorsunuz. İste tam burada Herman Melville' in ustalığı ortaya çıkıyor.

Herman Melville gibi yazarlar okura kitaptan anlaması gereken mesajı direk yazmazlar. Melville-giller olayı kurguyu kurar, küçük küçük ipuçlarını kelimeleri serpiştirir ve mesajı okurun kendisi bulmasını isterler. Gerisi artik okura kalmıştır. Aynı sıkıntıyı Franz Kafka - Dönüşüm'u okurken kullanılan metaforlarda da yaşadım. Hermann Hesse Knulp' u okurken dünyaya gelmiş, yaşamış ve kisacik bir zaman diliminde koca bir yaşamı sorgulamayi başardığımda da yaşadım.

Bu öykü ise bana kalırsa yalnızlığin ve münzeviligin kitabı olabilir, itaatsizligin kitabı olabilir, hayir diyebilmenin, uyumsuzluğun, sıradışılığın, dengesizliğin kitabı olabilir. Bir anda çalışmayı, düşünmeyi, emirleri yerine getirmeyi hatta sosyal yaşamı hatta ve hatta yemeyi içmeyi bile reddermenin kitabı olabilir.

İyi okumalar.

Persona Non Grata, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Beklenmedik ve tam anlamıyla akıl almaz bir biçimde gözü korkan bir insanın, en temel inancının bile sarsılması sık görülen bir şeydir.

Katip Bartleby, Herman MelvilleKatip Bartleby, Herman Melville
HACER UYSAL, bir alıntı ekledi.
17 Mar 22:39 · Kitabı okuyor

Aklım fikrim yedi kat göklerdeyken, nasıl iyi bir gözcü olabilirdim?

Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 217)Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 217)
Cemre Yıldırım, bir alıntı ekledi.
17 Mar 18:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ölü mektupları! Ölü insanlar gibi gelmiyor mu kulağa? Tabiatı ve talihsizliği yüzünden solgun bir umutsuzluğa yatkın bir adam düşünün; bu umutsuzluğu artırmaya başka hangi iş ölü mektuplarını alıp alıp ateşe atmak üzere ayırmasından daha uygun olabilir?

Katip Bartleby, Herman Melville (Sayfa 49 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Katip Bartleby, Herman Melville (Sayfa 49 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
Cemre Yıldırım, bir alıntı ekledi.
17 Mar 18:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bağnaz kafaların sürekli baskısı, sonunda daha cömert olanların tüm kararlılığını yer bitirir.

Katip Bartleby, Herman Melville (Sayfa 37 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Katip Bartleby, Herman Melville (Sayfa 37 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
Cemre Yıldırım, bir alıntı ekledi.
17 Mar 17:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Heyecanlı bir insanı pasif direniş kadar çileden çıkaran birşey yoktur.

Katip Bartleby, Herman Melville (Sayfa 16 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Katip Bartleby, Herman Melville (Sayfa 16 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
Cemre Yıldırım, bir alıntı ekledi.
17 Mar 16:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ben gençliğinden beri en iyi hayat en kolay hayattır inancına derinden bağlı olmuş bir adamım.

Katip Bartleby, Herman Melville (Sayfa 2 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Katip Bartleby, Herman Melville (Sayfa 2 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)

CNR expo Kitap Fuarinda indirimler gayet iyi arkadaşlar. Ve Tüyap kadar kalabalık değil. Yazarlarla vs sohbet etme şansınız yüksek.

Thomas Bernhard - Sarsinti
Ortega Gasset - Sevgi Üstüne
Franz Kafka - Akbaba
H. G. Wells - Zaman Makinesi
Herman Melville - Kâtip Bartleby

Gibi kitaplar aldım.
Ayrıca çok geniş bir sahaf bölümü var aradığınız her kitabi ikinci el olarak bulmanız mümkün.

HACER UYSAL, bir alıntı ekledi.
10 Mar 18:37 · Kitabı okuyor

Balina Avcılığı
Dünyanın bizi adam yerine koymamasının başlıca nedenlerinden biri, bizim mesleğimizi bir çeşit kasaplık görmesi, bizi iş basında, türlü pislikler içinde çalışır bilmesidir... Doğru, kasaplıktır bizimki. Ama dünyanın her yerde ve her zaman şana şerefe boğduğu komutanlar da, birer kasaptır, hem de en kanlı türünden.

Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 161)Moby Dick / Beyaz Balina, Herman Melville (Sayfa 161)