Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, Fatih'le Çağdaş Bir Hesaplaşma
Her delikanlı senin yaşında,
Kavak yelleri eserken başında;

Ta.. bilmem nereden şu kadar yolu
Gelip, almak var mıydı İstanbul'u?

Umut kara, Hesaplaşma'yı inceledi.
 17 Mar 12:32 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir kitap akıcı tarihi olayları hikaye gibi anlatıyor.Aynı zamanda resimlerle destekliyor.Bu arada amerikanın iğrenç yüzünü,kibirleri,ihtirasları açıkça kitapta görülüyor.Amerika başkanı Harry Truman japonya üzerinde atom bombasını deneyerek büyük çaplı katliam yapıyor.Peki sevmedikleri katil dedikleri hitler'le önce ingiltere ile birlikte savaşıp dünyayı kurtardıklarını iddia ediyorlar sonra hitlerden geri kalmıyorlar ne kadar garip oldukça sinir bozucu ve üzücü durum bu kitabı okuyun çok şey öğreneceksiniz.

Furkan Beg, Erbain'i inceledi.
 16 Mar 21:19 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İsmet Özel

Cumhuriyet Dönemi'nin ilk polis memurlarından, Rüştiye mezunu polis memuru Ahmet Bey'le, Sultan Reşat zamanında ilkokulu bitiren, ev hanımı Sıdıka Hanım'ın altı çocuğundan sonuncusu olarak 19 Eylül 1944'te Kayseri, Düvenönü'nde dünyaya gelir.
Ahmet Bey'in memuriyeti sebebiyle birçok şehir dolaşır.

İsmet Özel, anne ve babasının ailesi için şunları söyler: " İçinden çıktığım aile, herhangi bir üstünlük taşımaz. Annem bir ortakçının kızı. Babamın ailesi de arabacılık yaparmış."
Babasıyla arasında 45 yaş fark olduğu için bir iletişimsizlik hali mevcuttur ve " Ben babamla o öldükten sonra yakınlık kurabilmiş olan biriyim." der. Bu 'huzursuzluk / eksiklik' , İsmet Özel'in çocukluk yıllarına düşen bir gölge olarak zaman zaman kendini şiirlerinde hissettirir. Uzaklığın üşüyen dili, babayla oğlun suskunluğuna karışır. İsmet Özel, babasına, hiçbir zaman 'sen' diye hitap etmez.

1. Dünya savaşı yıllarında Tokat yöresinden çocuk yaşta denecek gençlerin Çanakkale Cephesi'nde askere alınmıştır. İsmet Özel'in Amentü'sünde de karşılığını bulur: "Tokat/ aklıma bile gelmezdi / babam onbeşli olmasa"
Amentü, bir tür babayla ideolojik hesaplaşma şiiri denilebilir ve bu şiirde baba "polistir" ve "Cumhuriyetin bir kuludur."
Babası İsmet Özel'in kitaplarla ama hiçbiri ders kitabı olmayan kitaplarla haşır neşir olması sebebiyle ona 'bal yapmaz arı' der.

İsmet Özel'in yaşamında belirleyici üç şehir vardır: Kastamonu, Çankırı ve Ankara.

İlkokul 3. sınıftayken kendi çabasıyla Ankara'da yayımlanan bir ilkokul gazetesine 'Kış' adlı ilk şiirini gönderir. Şiir yayımlanır ve bir öğretmeninden aşağılayıcı bir 'Sen şair mi oldun be!' tepkisini alır.
Kış isimli şiir Erbain'in ilk şiiridir ve 1953'te yayımlanır.

Özel ailesi 1959 tarihinde Ankara'ya taşınır. İsmet Özel matematik sınavında başarılı olamaz ve bir yıl bekler. O bir yıllık boşlukta olur, ne olursa.
"Çağdaş serüvenler adına/ bütün fotoğraflarını yakan/ yakan ve bekleyen" İsmet Özel, bu sırada boş durmaz. Dünyayı 'merakla' araştırıp anlamlandırmaya çalışır ve 'ergen ben'ini kurcalayan soruların peşi sıra gider. Bu bekleme/bilgilenme sürecinde verdiği iki karar vardır: " Sosyalist olmak, Şair olmak."
Bu dönemde, ciddi sorgulamalar geçirir ve 'nasıl bir dünyada yaşandığı' sorusunun peşi sıra gider. Maddi kazanımlar elde eden insanların 'ruhça kaba, insan ilişkileri bakımından da yıkıcı' olduklarını farkedip insan ilişkilerini buna göre düzenler. Partizan şiirinde geçen 'Dinmeyen bir mavilikle kanayan' bilinci, 'Şehrin insanı'nı sorgular.

İsmet Özel 1963 yılında TİP'e kaydolur.
Askerliğe gidince Ataol Behramoğlu ile mektuplaşmaları başlar. Askerde Ataol Behramoğlu Özel'in bıraktığı ortamın hiç değişmediğini ve hatta daha kötüye gittiğini söyler. Askerden döndükten sonra bu ortamı bizzat kendi görür ve dostlarının gündelik kazanımlar etrafında toplaştıklarını fark eder. Askerdeyken, 1969'un Mart'ında, babasını da kaybeden İsmet Özel'in Kanla Kirlenmiş Evrak şiirinde belirttiği gibi 'cebindeki adresler'den umudu kalmamıştır.
Mart 1970'te Halkın Dostları dergisi yayımlanır.

İslami dünya görüşüne geçtiğini, Sezai Karakoç'un Diriliş dergisinde Amentü şiirini yayımlayarak dışa vurur.

Sosyalist düşünceden kopuşunu belli eden başlıca kopuş dizeleri şunlardır:
Cebimdeki adreslerden umut kalmamıştır./ Kanla Kirlenmiş Evrak
Küfre yaklaştıkça inancım artıyor./ Kanla Kirlenmiş Evrak
Ve şimdi birçok sayfasını atlayarak bitirdiğim kitabın başından başlayabilirim./Kanla Kirlenmiş Evrak
Çocukların üşüdüğü anlaşılıyor bütün yaşadıklarımdan/ Karlı Bir Gece Vakti Bir Dostu Uyandırmak
Yürek elbet acıyor esvap değiştirirken/Tahrik

Kendi şiirleri için şunu söyler:
"Benim şiirimde edebi numara yok. O yüzden şiirle temas kurmak isteyen insan, kendi damarlarıyla benim damarım arasında ister istemez bir bağlantı kuruyor."

İsmet Bey'in şiirlerini okurken yaşadığı üç ayrılığını bilmekte fayda var:
I. Ayrılık: Kayseri ve Kastamonu'dan Ankara'ya uzanan, gençliğini biçimlendiren hamurdan ayrılığı sosyalizmle olur. Sosyalizm onu Kayseri ve Kastamonu'dan ayırır.
II. Ayrılık: Sosyalizmden ayrılığı Kayseri ve Kastamonu'ya geri dönüşü olarak yorumlanabilir. Sosyalizmden İslam'a olan geçiş evresidir.
III. Ayrılık: Bu en önemli ayrılıktır, 4 Agustos 2003 tarihinde Milliyet'in pazar ekine demeç verir. Bu bir kopuş değil ayrılıktır.

Aslında bunun bir Erbain incelemesi olması gerekiyordu ancak kısa bir özet geçerek kırk yılın şiirlerinin nasıl biriktigini bir izah etmek istedim.

Sema Sönmez, bir alıntı ekledi.
13 Mar 21:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allah imandan mahrum ettiğini zaten düşünmekten de mahrum ediyor, anlayan için...

Hesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 138 - Büyük Doğu Yayınları)Hesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 138 - Büyük Doğu Yayınları)
Sema Sönmez, bir alıntı ekledi.
13 Mar 21:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bütün dünya Allah'ı inkar etse bir mikrobun hayatı O'nu bana ispata kafidir.

Hesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 134 - Büyük Doğu Yayınları)Hesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 134 - Büyük Doğu Yayınları)
Sema Sönmez, bir alıntı ekledi.
13 Mar 20:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gün geldi, ümitsizlikten yana ne kadar sebep varsa hepsine malik oldum.

Hesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 99 - Büyük Doğu Yayınları)Hesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 99 - Büyük Doğu Yayınları)
Sema Sönmez, bir alıntı ekledi.
13 Mar 13:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıl bir beladır! Allah'ın sırtımıza yüklediği bir imtihan; akıl...Akıl nedir?

Hesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 69 - Büyük Doğu Yayınları)Hesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 69 - Büyük Doğu Yayınları)
Sema Sönmez, bir alıntı ekledi.
12 Mar 23:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıl bir biçare fakültedir. Fakat aklı yenmek için yine akıl lazımdır!..

Hesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 59 - Büyük Doğu Yayınları)Hesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 59 - Büyük Doğu Yayınları)
Göksel Bacaksızoğlu, Kavim'i inceledi.
12 Mar 21:41 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Ümit 'in yeni kitabı çıkmışken elimdeki eski kitaplarını bitirmem lazım diye düşündüm. Komiser Nevzat bir anda Süryani cinayetinin içinde buluyor kendini. Toplanan deliller katilin teşkilattan birisi olduğunu hem de yetkili birisi olduğunu gösteriyor. Geçmişten gelen bir hesaplaşma, Hristiyan simgeler derken bir yandan da aşk hayatında çalkantılı anlar yaşayan komiserimiz en sonunda huzura erecek mi? Kesinlikle Ahmet Ümit klasiği ve bir çırpıda okunacak bir polisiye. Okumayanlar okusun derim.