ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
25 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Senden başka hiç kimse senin kurtarıcın olamaz!

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 18)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 18)
peaceful, bir alıntı ekledi.
 29 dk. · Kitabı okuyor

Olumsuz telkinlere bazı örnekler:
Yapamazsın.
Asla başarılı olamazsın.
Yapmamalısın.
Başarısız olacaksın.
Hiç şansın yok.
Çok yanılıyorsun.
Yaran yok.
Ne bildiğin değil, kimi tanıdığın önemli.
Dünya gitgide bozuluyor.
Kimse kim senin umurunda değil.
Bu kadar çok çalışmanın bir anlamı yok.
Artık çok yaşlısın.
Her şey gitgide kötüleşiyor.
Hayat bitmek bilmeyen bir çile.
Aşk eski bir yalan.
Kazanamazsın.
Dikkat et, çok kötü bir hastalığa yakalanacaksın.
Kimseye güvenilmez.

Bilinçaltının Gücü, Joseph MurphyBilinçaltının Gücü, Joseph Murphy
Müberra, bir alıntı ekledi.
45 dk. · Kitabı okuyor

Tüm insanlar hayatlarını ve duraklarını bilgileri olmaksızın alırlar; kimse kapısını seçmez; hiç kimse "buraya giriyorum" diyemez. İnsanın kısmeti budur.

Ben Bilal, H.A.L. Craig (Sayfa 22)Ben Bilal, H.A.L. Craig (Sayfa 22)
Hasret Deniz, bir alıntı ekledi.
45 dk.

Pek akıl dışı bir önyargı da olsa, şunu düşünüyordum, gerçeği arama yolunda hiç kimse bir yardım alamazdı.

Safiye Sultan 3, Ann ChamberlinSafiye Sultan 3, Ann Chamberlin
Burak BAĞRIAÇIK, Beyaz Kale'yi inceledi.
 50 dk. · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Okuduğum ilk Orhan Pamuk kitabı. Yazarın, kitabı okumadan önce Türk'e, tarihine, kültürüne karşı görüşlerini bilerek okudum. Açıkça söylemek gerekirse Orhan Pamuk edebi kişiliğini bir yana bırakıp eleştirirsek, her ne kadar Nobel'e layık görülse de benim gözümde 'Vatan Hainidir'. Keşke bunları söylemesem, keşke Nobel almış bir Türk aydınımız olarak övünç kaynağımız olsaydı ama işte kendisi bunu istemiyor.
Peki neden bu kadar sert eleştirdim kendisini: Yanlış hatırlamıyorsam 2005 yıllarında kendisine ait şu sözleri sarf etmiştir: "Bu topraklarda 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni öldürüldü ama hiç kimse bunları konuşmaya cesaret edemiyor" Şimdi kendisini az biraz Türk gören birinin, şu sözleri vicdanına nasıl yedirmesi beklenebilir? Siz okurlara soruyorum. Sadece bununla da bitmiyir iş. Pamuk kitabıyla ilgili sözlerinde Tarihi olayları anlatmak gibi bir derdinin olmadığını söylüyor. Kurgu üzerine ayarlandığından bahsediyor. Ama Osmanlı'yı 600 yıl 3 kıtada hüküm sürmüş bir devleti geri kalmışlıkla, acımasızlıkla, padişahlarını aptallıkla, Osmanlı'yı hoşgörülü bir imparatorluk olduğu biliniği halde, din konularında baskıcı olduğunu dolaylıca anlatmayı da ihmal etmiyor ne hikmetse.
Kitaba gelirsek kendisin de ifade ettiği gibi, romandaki ana olayları hangi kitaplardan okuyup nasıl topladığını söylüyor bizlere: Osmanlı'lardaki ilmi, 'Niye benim ben?' sorusu, çocuksuluk ve silah yapma tutkusu, kitap kurtluğu, yıldızla ilgili araştırmalar gibi. Bu kitabı yazmak için okuduğu kitaplardan çıkardığı temanın "İyilik yapmak, başkalarına yararlı olmak için yanıp tutuşan bir kahraman!" olduğunu belirtiyor. Kitapta Batı'ya özentilik durumunu kitabın sonunda Beyaz Kale üzerine yazısında şöyle ifade ediyor: "Belki de, insanların kendilerini, okudukları kitaplarla değil, işittikleri sözler ve başkalarına duydukları hayranlıklarla değişirdiği bir ülkede yaşadığımız için, Kâhin'imin, bilimi Batı'dan gelen birisinden öğrenmesine karar verdim." Kâhin dediği Osmanlı olan Hoca. Batı'dan gelip bilimi öğreten de Venedikli bir esir. Efendi-köle ilişkisini bu iki kişi arasında ortaya çıkarıyor birbirleriyle aynı masada oturup tartışmalarıyla birlikte.
Şunu da belirtiyim: Murat Bardakçı'nın Beyaz Kale'nin inhialle oluşturulduğuyla ilgili yazısı var. Ben onun yalancısıyım. Açıp okuyabilirsiniz.
Ama kitap edebi olarak güzel bir eser. Kurduğu cümleler etkileyiciydi. Bazen durağan gelebilir ben bazı yerleri 2-3 tekrarla okumak dışında fazla zorlanmadım.
Bundan sonra Orhan Pamuk okuyacakmıyım? Tabi ki okuyacağım. Sizlere de bi tavsiyede bulunmak istiyorum. Eğer okuduğunuz bir kitapla ilgili eleştiri yazısı bukabiliyorsanız mutlaka okuyun derim. O zaman daha da gelişebiliriz. İyi okumalar herkese..

B.BAĞRIAÇIK

heysem, bir alıntı ekledi.
51 dk. · Kitabı okudu · 8/10 puan

Karıkoca arasında geçenleri, nasıl seviştiklerini kimse bilmemeli, hiç kimse. Kavgalarını öz analarından bile saklamalı, birbirlerinden şikâyet ederek kimseden hakemliğini istememelidirler. Her müşkülü kendi aralarında halletmeleri lazımdır. Aşk kutsal bir sırdır; sevişenler arasında ne geçerse, yabancı gözlerden saklanmalıdır. Bu onun kutsallığını bir kat daha artırır.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 104 - Türkiye İş Bankası Kültür Yay)Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 104 - Türkiye İş Bankası Kültür Yay)
arifsahin, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Aslında benim iyiliğimi hiç görmedin...ama aşık olunca kimse bunu düşünmez."

Gurur ve Önyargı, Jane AustenGurur ve Önyargı, Jane Austen
Cem Eren, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

"Çocuklar, ben anladım... Bu vicdan azabı denilen şeyi hiç kimse kendisi hatırlamıyor. Herkes, başkalarının çekmeleri gereken vicdan azabını biliyor."

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 53)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 53)

Bir çok insan için hiç kimseyiz belki ama hiç kimse için çok şey olabiliriz!

Sya

Ayşe Sd, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Kurulan onca hayalin cansız bedeni...
İnsan talihi bu idi. Hiç kimse yıldız olarak kalamıyordu. Muhakkak hayalimizdeki yerinden inecek, herkese benzeyecekti.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi TanpınarSaatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar