Hüseyin, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

• Neyse, söylediğim gibi, size yaşamımın sadece bir gününü anlatacağım; yaşadığım diğer günlerin benim için bir önemi yok, başkalarının da hiç ilgisini çekeceğini sanmıyorum.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (Sayfa 16 - İş Bankası Kültür Yayınları)Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (Sayfa 16 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Rukiye Kaya, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

Dinlesen dünyayı, duyacaksın: Insanoğlu insan, siktir git buradan! Ama inat edersin. Yaşayacaksın. Yer çekimi var. Gidecek bir yer yok. Sürekli olarak kovulduğun, seni yutmak için sarsılıp yarılan bu dünyada yaşamaktan başka çaren yok. Mars çok uzak! İnsanın dünyaya üzerindeki yaşamı bir rodeo. Hortumlar, çığlar, sellee,depremler. Elinde kürek savaşırsın. Burası benim evim diye bağırırsın. Siktir! Burası bir ev değil. Burası hiçbir şey değil! Dünya, insanın kabuğu değil. Burası bizim yuvamız değil. Biz, yer çekimiyle dünyaya zincirlenmişiz. Kim bilir nerden kovulduk? Cennet mi? Hiç sanmıyorum! Hem de hiç?

Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 17 - Doğan Kitap)Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 17 - Doğan Kitap)
Ferhat Nas, bir alıntı ekledi.
Dün 17:34

Sonra yeniden eğildi. "Demek bu akşam Lucy'nin şansı tuttu. Çok şanslıymış Lucy. Artık burada kalabileceğimi sanmıyorum ama hiç beklemediğin bir gece yine seni bulacağım. Tüm korkularının ve hazırlıklarının anlamsız olacağı bir gece geleceğim. Silahlanabilirsin. Kendini koruyabilirsin. Issız bir adaya, balta girmemiş bir ormana kaçabilirsin. Ama er ya da geç yanında biteceğini Lucy. O zaman bitireceğiz bu işi."

Şizofren, John KatzenbachŞizofren, John Katzenbach
Mustafa Sağlam, Çocuk Koleksiyoncusu'yu inceledi.
Dün 10:42 · Kitabı okudu · 21 günde · 4/10 puan

Kitabı sonunda bitirdim ve açıkçası beğenmedim, okumadan önce ki kitapla ilgili beklentilerimi belki fazla yüksek tuttuğum için de beğenmemiş olabilirim (ki hiç sanmıyorum, çünkü güzel değildi ) ama kitabın içinde hiçbir olay olduğu yoktu resme, nadiren birkaç şey oldu, onlarında çoğunluğunu tahmin ettim zaten , çoğunluğu bence çok tahmin edilirdi birde kitap hep konun dışına çıkıp alakasız şeyleri ve olayları ayrıntısına kadar, sebebsiz yere anlatıp duruyordu ki bence bu çok sinir bozucu bir şeydi, okurken kafayı yedim ve bu kısım neden var?? diye düşünüp durdum ve bazen bu karakter niye var diye bile düşündüğüm olmuştu , ayrıca yazar kitabı uzattıkça uzatmış, resmen acaba yazar daha fazla ne kadar uzatabilirim ve okuyucuyu ne kadar sinir edip sıkabilirim? diye düşünerek mi yazdı diye düşündüm. Bu arada hazır kitap konusundan fazla çıkıyordu demişken kitabın konusundan da bahsedeyim; sarışın, zayıf ve narin erkek çocuklarını 3 yılda bir öldüren sapık bir seri katil var, Anne isimli bir kadının da çocuğu bu seri katil tarafından Anne oğlu ve kocasıyla beraber İtalya'da tatil yaparken öldürülür ama bulunamaz, Anne 10 yıl sonra tekrar İtalya'ya oğlunun kaybolduğu yere gider ve oğlunu bulmaya çalışır. Ben kitabı beğenmedim ve kitabı okumanızı da tavsiye etmem, bence zaman harcamanıza gerek yok ama eğer okuyacaksanız internetten falan okuyun, paranızı boşuna harcamanıza gerek yok, neyse, bir sonraki yorumda görüşmek üzere, Allah'a emanet olun

sultan dilber, Çatı'ı inceledi.
18 Mar 20:31 · Kitabı okudu · 12 günde · 4/10 puan

Kitabın akıcılığını bir çatı katında geçmesine rağmen hiç sıkılmadan, heycanı azaltmadan, bitmesini beğendim hatta ikinci kitabı merak ediyor insan ama okuyacağımı sanmıyorum çünkü ensest ilişkiler beni fazla rahasız ediyor, sadece bir kitap deyip geçemiyorum malesef, böyle bi kitabıda tavsiye etmek istemem açıkçası.

mehmet temiz, ABD Tarihi'yi inceledi.
 17 Mar 15:18 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, 1607 yılının Kasım ayında, bugünkü ABD topraklarındaki bir limana yanaşan ve içinde sadece erkeklerin bulunduğu üç gemiden inen insanların bu topraklara ayak basmasıyla başlıyor. Ve bugün tüm dünyayı etkisine almış bir süper güç olan ABD'nin 1607 yılından başlayıp, 1950 'li yıllara kadar olan yaklaşık 350 yıllık tarihini anlatıyor.

Öncelikle şunu söylemeliyim. Kitap, sanki tarih kitabı değil de, bir hikaye veya bir masal kitabı gibi müthiş bir akıcılıkla yazılmış. Olayları derinlemesine ve çok kapsamlı bir şekilde anlatmasına rağmen kesinlikle sıkılmadan ve müthiş bir merak içerisinde okunuyor.

Bu geçen 350 yılda, bu topraklarda yaşanan olumlu ve olumsuz tüm olaylar sırasıyla aktarılıyor. Toprakların fethi, katliamlar, kölelik, demokrasinin tüm aşamaları, savaşlar, siyasi , sosyal , dini değişimler, sanayii ,endüstri, tarım ve ekonomi alanlarındaki tüm gelişmeler, teknolojik icadlar ve bunların günlük hayattaki kullanıma geçirilme aşamaları...kısaca söylemek gerekirse, sadece ABD'nin değil neredeyse tüm insanlığın bu süredeki her yönden ilerleme ve gelişmesi de anlatılıyor.

Peki bütün bunlar nasıl başlıyor derseniz, maalesef ki bütün bunlar, katliamlarla başlıyor. Üç türlü katliamla. İnsanların ( yerliler dediğimiz Kızılderililer), hayvanların (kürk ticareti için) ve ormanların (kereste ticareti için) katledilmeleri her şeyin başlangıcı oluyor bence.

Koloni dönemi, bağımsızlığın sağlanması ve arkasından birliğin oluşturulması, demokrasi, siyasi ve sosyal kişi halk ve özgürlükleri, ekonominin temel yapısının kurulması, insanların refah düzeyini artıran sanayii , zirai ve endüstriyel gelişmeler ve bu konulardaki sayısız yeni icadlar, İç savaş dönemi, nihayetinde dünyaya son şeklini veren iki büyük savaş ve dünyadaki en büyük güç olmanın hikayesi. Ve daha ne ayrıntılar. Çoğunu aylar boyu araştırmaya kalksak bile bulamayacağımız müthiş bilgiler.

Genelde incelemelerimin mümkün olduğu kadar spoiler içermemesine dikkat ederim. Ama burada herkesin affına sığınarak üzerinde çok düşündüğüm iki bilgiden bahsedeceğim. Bunlar kitaptaki bilgilerin belkide sadece on binde biri bile değildir ama ben burada paylaşmak istiyorum.

Bunlardan birincisi, başkanlık seçimlerinde bir kişinin iki dönemden fazla seçilmeme meselesi. Çok ilginçtir ki biz bunun yasak veya yasaya aykırı olmasından dolayı olduğunu biliyorduk. Oysa bu durumun, ikinci dünya savaşı yıllarında başkanlık yapan Franklin D. Roosvelt'e kadar geçen yaklaşık 150 yılı aşkın bir sürede sadece ilk başkan George Washington'dan kalma bir geleneğin eseri olduğunu kitaptan öğrendim. Düşünebiliyor musunuz bu süre zarfında hiç bir başkan, yasal hakkı olduğu halde , gerek kendi isteğiyle gerekse de partisinin isteğiyle bu geleneğe bağlı kalarak üçüncü defa başkan olmak istemiyor. Bu durum, ülkemizdeki, ölene kadar siyasi parti başkanı olarak kalmak veya ölene kadar iktidarda kalma hırsı içindeki siyasileri düşününce insana çok ilginç geliyor değil mi?

İkinci bahsedeceğim bilgi ise, ABD nin bağımsızlık mücadelesine başlamasına esas olan çaya konulan vergi konusu. Eğer İngiltere kralı 1770'lerde çaya o vergiyi koymasaydı veya koyduğu vergiden vazgeçseydi, bugün dünya üzerinde ABD isminde bir devlet olur muydu ? veya o durumda, bugünkü dünya düzeni nasıl olurdu acaba ? sorusudur. İnanın bana kitabı okurken bu konu sık sık aklıma geldi. Buradan şunu anladım ki tarih bazen çok basit olaylarla değişiyor.

Kitap hakkında çok daha fazla yazmanın gereği olduğunu sanmıyorum. Yazdıklarım kitap hakkında yeteri kadar bilgi veriyor sanırım.
Ben, özellikle tarihe meraklı olanların, ayrıca da bugünkü dünya düzenine nasıl gelindiğini merak edenlerin mutlaka ama mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ve herkesin de bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum.

Bugün ayın onbeşiydi. :)
Çocukluğuma gittim. Babam imam olduğu için her ayın onbesinde diyanet toplantısına katılır ardından ordan elleri dolu dolu donerdi. Tabiki maaştan söz etmiyorum :D

Bir ilkokul çocuğunun ilgisini hayal dünyasını en çok celbeden şeylerden biri de bol resimli karikaturlu bulmacali çocuk dergileridir. Diyanetin aile , çocuk bi de haber dergilerini toplayıp getirirdi eve biz kardeşlerimizle dört gözle gelmesini bekler gelince de etrafına üşüşürdük hemen bu ay ne çıktı yeni neler var diye dergi kapma telaşı :) ahh ne tatlı günlerdi. Sanırım okumaya olan ilgimin ana kahramanlarından biriydi bu dergiler . Bir de hiç unutmam en çok uzun uzun baktığım yer de son sayfasıydı. Orda türkiyenin dört bir yanından fotoğrafını gonderen çocukların adı soyadı ve yaşları şehirlerinin olduğu album sayfası .. Ben ki taşra kiziyim değil Türkiyeyi gezmek tanımak şehir merkezine bile gitmek bizim için büyük bir lükstü. Acaba başka şehirdeki insanlar nasıl diye (sanki marstan venustendiler :) ) uzun uzun inceler hayaller kurardim.

Nerden geldim buraya şimdi :) ayin onbesinde çocuk Dergisi beklemeyeli uzun zaman oldu. :) sonra büyüdük babam bulup bulusturup bize genç beyin dergilerini hediye ederdi. Bakmayın benim babam doğru düzgün türkçe konuşmasını bile bilmez. Babası onu okutmadi da ama içindeki eğitim aşkıyla çalıştı didindi bitirdi okulunu açıktan üniversite bile okudu. Hala da okumaya devam ediyor. Allah ondan razı olsun annem okuma yazma bilerek gelmiş ona ama babam 6 çocuğuna rağmen karısını da okuttu . Annem haftasonları açıktan okuyarak okulu bitirdi cantamizdan kalemlerimizi silgilerimizi aşıra aşıra şimdi üniversite okuyor 40 yaş üstü haliyle :)

Ben okuma aşkının eğitim seviyesiyle kültür duzeyiyle alakali olduğunu sanmıyorum. En çok yoksun bırakılanların içinde yanmıştr o ateş ve en çok öyle ailelerin çocukları büyük adam olmuştur. Yavrum biz okuyamadik sen oku büyük adam ol diyen ne köylü doktor babaları vardır. Allah onlardan razı olsun. Başta anne babamdan... Dilerim ben de evlatlarima aktarabilirim bu yanan ateşi söndürmeden

Tertuliano Maximo, Kukla'yı inceledi.
 13 Mar 12:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

1980 darbesi öncesinde ve sonrasında devlet tarafından kullanılan ülkücü Doğan’ ın, hayatı boşvermiş bir gazeteci olan üvey abisi Adnan’ la temasa geçmesi ile olayların başladığı Ahmet Ümit romanı. Doğan; darbe öncesi dönemde komünistlerle mücadelede, darbe sonrası avrupa’ da asala ile mücadelede, en son da Güneydoğu’ da pkkya karşı mücadelede devlet tarafından kullanılmış biri. Kitabın adı da buradan geliyor sanırım. Adnan; bir dönemin sıkı gazetecilerinden, son dönemin her şeyi boşlamış, alkolün esiri olmuş, eşinden ayrılmış bir adam. Her kitabın artıları, eksileri olur. Ahmet Ümit’ i okumayı sevenlerin, Türkiye’ nin yakın siyasi tarihine ilgi duyanların, kitabı okuyup da sıkılacağını, pişman olacağını sanmıyorum.

Karakterlerin iç seslerinin, düşüncelerinin sıkça yer alması hoşuma gider. Ama Adnan için sürekli aynı şeylerin tekrarlanması çok sıkıcı geldi. Sürekli aynı kaygı: “ Ne yapayım? Başımı belaya sokamam? Yok olmaz. “ Yalnız çok iştahlı içiyor namussuz. Rakı içme isteği depreşiyor insanın.

Heyecan, merak, kitabın sonuna kadar bitmiyor. Sanırım Ahmet Ümit’ in kitaplarını okunur kılan en büyük özelliği de bu. Ölenlerin yaklaşık bir ay sonra, mezar dışından duyulabilecek şekilde karınlarının patladığını bu kitapla öğrendim.

Devamı spolier içerir.

Adnan’ ın, hayatın sıkıcılığı, monotonluğu, anlamsızlığı, evlilik, iş, tanrı gibi konulardaki düşüncelerini ve gençliğindeki siyasi görüşünü yakın bulsam da sevemedim bu karakteri. Doğan kötü karakter olsa da kurduğu kumpas takdir edilesi. Allah' ın dediği olur deyip dur, en sonunda güçlü olan ayakta kalır, güçsüz olan ayıklanır düşüncesine geç. Daha çocukken annesi babasından sonra tekrar evlenmiş, hiç tanımadığı adamlarla aynı hayatı paylaşmak zorunda kalmış, kendisininden rahatsız olan bir üvey baba, bir üvey kardeş ile karşı karşıya kalmış. Vatan Millet Sakarya edebiyatıyla defalarca kandırılıp bir köşeye fırlatılmış. Tüm bunlar duygusuz, eli kanlı biri olmasını haklı çıkarmasa da, insanlar bu şekilde yoğrulduğunda ortaya pek de güzel sonuçlar çıkmıyor. Adam planı kusursuz devam etsin diye delirmiş arkadaşını bile boğdu. Çıkmaza girip herkesi tek tek temizlemesi de normal. Askerlerin, aşiret resilerinin, emniyet müdürlerinin, milletvekillerinin, savıcların, hakimlerin, iş adamlarının bulunduğu illegal gruplarda ilk harcanan Doğan gibi adamlar olur.

Karakterden en sempatik geleni amatör filozof rahmetli Tufan Abi. “Yaşam kaybetmeyi öğrenmektir.”

Sezen B., bir alıntı ekledi.
 13 Mar 11:31 · İnceledi · Beğendi

Tarihte birçok büyük önemli kadınlar var. Acaba onlara
-Erkek olmak ister misiniz? diye sorulsaydı, erkek olmak
isterler miydi? Hiç sanmıyorum. İster kadın, ister erkek
olalım, kendi kendimizden memnunsak, şanslıyız demektir.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin