Sevgi Sertel, Sen'i inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gecikmiş yorumumu yapayım :) Selvi Atıcı "SEN" bir günde bitti. Diğer tüm kitaplarında olduuğu gibi yine çok keyifli bir hikayeydi.
Ana karakterimiz Süheyla dövüş sanatları ustası, dobra, sözünü esirgemeyen, erkek gibi , Annesi ve erkek Kardeşi Umur ile yaşıyor. Bir gün kardeşi Umur'u evlerinin küvetinde bilekleri kesilmiş halde bulması ile hikaye başlıyor. Herkes intihar dese de Süheyla buna asla inanmaz ve bu işin peşine düşer. Hayatı pahasına bu işin peşini bırakmayacaktır.
Araştırmalarının sonucunda bir kaç ip ucunu birleştirir ve Istanbula doğru yola çıkar.
İstanbulda Annesinin tanıdığı Timuçin bey ona yardım eder ve onun işlettiği moda evinde kalır. Aynı zamanda Moda evinde yardım ederek harçlığını çıkarır.
Demir Mızrak moda evine takım diktirmek için geldiği gün Süheyla ile tanışırlar ancak tanışma hiç de hoş olmaz.
Demir'in de geçmişinde sorunlar olmuş, bu travmayı halen atlatamamıştır. İki sorunlu karakter bir arada, siz düşünün artık neler oluyor neler :D :D
Bundan sonrası ise tam aksiyon, macera , heyecan tam gaz ilerliyor.
Süheyla kardeşinin katillerinin peşinde, Demir ise ona yardım etmek için Süheylanın peşinde... Ancak aralarında ki zıtlaşma ve uyumsuzluk öyle böyle değil :)
Yazarımızın karakterlerini çok seviyorum. Onların bu diyalogları çok eğlenceli ve kitap su gibi akıp gidiyor.
Sevgili Selvi Atıcı kalemine yüreğine sağlık :) kitaba uygun bitireyim bende "harikasın kadın" diyorum :D

Beyhakî, bir alıntı ekledi.
5 saat önce

Tarih, insanları; insanlar da tarihi yarattığına göre ebediyete kadar devam edecek bir fâsid dairenin içinde kapalıyız demektir ve tarihin bedbahtlığı da kendisinin, menfaat gördükleri zaman en ilâhi hakikatı bile red, inkâr, tahrif veya ihfâ edebilen insanlar tarafından hikaye edilmesindendir.

Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 77 - Ötüken Neşriyat, e-kitap)Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 77 - Ötüken Neşriyat, e-kitap)
-Selenaylaylay -, Kabirde İlk Gece'yi inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 19 günde · 8/10 puan

Bir kitap daha bitti : )
İsminden de anlaşılacağı üzere Kabirde İlk Gece neler oluyor .. neler bitiyor ... o anlatılıyor .
Hikaye şeklinde ..
Hayırlı kandiller bu arada : )

Doğanay, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · İnceledi · Beğendi

İçimizdeki Şeytan
Türk gençliğini roman ve hikâye ile zehirlemekte devam etmene engel olmak için sana bu teklifi yapıyorum. Fikir sahasında bizimle boy ölçüşemezsiniz. Fakat gizlice bazı kimseleri kandırabilirsiniz. Bunun da önüne geçmek için sana en şerefli iki silâhtan biriyle, ikimizden biri ortadan kalkıncaya kadar, vuruşmayı teklif ediyorum. Bilmem ki bu şerefi de tepecek misin ?

19 Temmuz
Atsız
Feyzullah Caddesi, 13 Maltepe ‐ İstanbul

İçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsızİçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsız
Erkan, Sıra Kimde'yi inceledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birçok sıradan hikayeler var , hiç birisi güzel değil . Sıkıcı bir kitap ve basit bir hikaye kurgusu var beklediğim içeriği bulamadım açıkçası , zaman kaybı okumak için okunacak bir kitap

Murat çakır, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Roman, hikaye piyes… Roman, talep ettiği çetin sentezin korkuluğu sayesinde masum kalmıştır. Yanına kimse uğramıyor. Ne saadet!

Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 211 - Büyük Doğu yayınları)Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 211 - Büyük Doğu yayınları)

Roman Ya Da Hikaye
Merhaba, hikaye yazmak üzerine konuşmak istiyorum bugün.

Ben hikaye yazmayı seviyorum. Daha önce yazdın mı ya da bu ne ukalalık diyenleriniz çıkabilir. (Şimdi düşündüm de böyle bir girişe bu ne ukalalık diyen birisinin benden daha ukala olacağı kesindir.) Evet, bir kaç hikayem var, ama bunlardan bahsedecek değilim size. Sadece hikaye yazmayı neden sevdiğimi anlatmak istiyorum. Çok duymuşsunuzdur, hikayeciler roman yazamayacak kadar tembel kişilerdir diye. Belki de duymamışsınızdır, belki de şu an burada uydurdum ben bu şeyi- olgu, aksiyom, hipotez, varsayımı-artık hangi kelimenin karşına yazarsınız örnek olarak bilmiyorum. Evet, hikayeciler, ya da bazı hikayeciler ya da ben, tembeldir/tembelim bu doğru, ama en azından tembelliğimin bilincindeyim, diğer bazı ya da tüm hikayeciler gibi.

Roman yazmak çaba ister, özveri ister, planlama ister, koordinasyon ister, ister de ister, bir de fikir ister tabi. Hikaye de ne ki. Bir fikrin olsun , etrafında dön dur, sonunda bir şeyler çıkar elbet. Roman gibi iki, üç, elli ya da beş yüz on sekiz karakter yaratmanız istenmez sizden. İsterse hiç olmasın karakteriniz, yine sizi okuyacak bir deli bulunur bu dünyada.

Romanın aklı başında insanlara hitap ettiğini, hikaye okuyanların bir parça kırık olduklarını düşünenlere hak vermemek elde olmuyor bazen, bu kadar olumsuz kelimenin bir arada kullanılmasını mazur görmenin elde olmadığı gibi, haklısınız. Bir kere romanın ana karakterleri var, daha önce söylediğim gibi. Romancı bu karakterlerle istediği gibi oynayabilme özgürlüğüne sahip, evet. Ama sadece romanının bir yerinde,bu karakterlere öz geçmiş verme, karakter özelliklerini açıklama, ya da fizikteki gibi bir ilk hız belirleme özgürlüğü bu. Romanın bütünlüğü açısından bir kere verilen bir daha geri alınamıyor. Olaylar, zamanlar, yerler, tüm o 5N1K şeyleri, belli bir düzene göre oturtulmak zorunda. Yoksa aklı başında roman okuyucusu sizi kale almaz, büyük alışveriş merkezlerinin kitap sepetlerinde çürümek zorunda kalırsınız hayatınızın en verimli çağında. (Aslında büyük bir ihtimalle o sepete bile layık görülmezsiniz diyecektim ama şu güzel sabahta moralinizi bu kadar bozmak istemem.)

İşte roman okuyucusu hep bir beklenti içinde olur, o hazırlanmıştır çünkü bir emek sarf etmeye, almıştır kitabını eline. Yazar vermelidir istediğini ve o bilmektedir gerçekten ne istediğini. Bilmezse roman okuyucusu olamaz zaten. Yazar da bunun bilincinde hazırlıklarını yapar, planlarını çıkarır, o amerikan dizilerinde gördüğümüz ipli çivili olay örgüsünü, kafasında ya da defterinde ya da abartarak duvarında oluşturur. İlham gelmesini beklemez, hep vardır zaten içinde o fikir, sadece çıkartır dışarı. Ne okuyacağının bilincinde olan okur, güvenli bir şekilde eline alır kitabı ve bitirir. Mutludur elbette, istediğini, parasının /emeğinin karşılığını almıştır. O gerçek bir okuyucudur ve yazar da iyi adamdır.

Hikaye yazarı ise uzaktan seyreder bu ikiliyi ve hayıflanır, ben neden bu kadar başarılı olamıyorum diye. Başarılı bir insan hikaye yazamaz çünkü. Hikaye insanlarla, olaylarla, ya da genel roman elemanlarıyla yazılmaz hiç. Bir fikir gelir ve gider. Başlar hikaye yazarı yazmaya, ayrıntılı bir şey kurgulamasına ya da detaylı karakter analizi yapmasına gerek yoktur. Okuyucu bağlanmayacaktır ki karakterine, o kadar zamanı yoktur, o kadar tahammülü yoktur. Başladığı gibi biter hikaye ve bilir hikayeci, ne kadar karışık olursa o kadar okunmaz olacaktır eseri. O yüzden boğulmasına gerek yoktur detaylarda, zorlu betimlemelerde. Roman yazarı ne kadar bağlı kalmak zorundaysa konuya, hikayeci o kadar özgürdür. İstediğini yapabilir, çünkü onun ne yaptığına güvenen bir okuyucusu yoktur. Alışmıştır hikayecinin pisliklerine hafif kırık okuyucu. zaten bu kırıklığın sebebi biraz da hikayecidir. Hikaye biter, hem yazarken hem okurken biter - roman gibi yarına kalmaz. Kalması da gerekmez zaten, yazıldığında ve okunduğunda insanı mutlu olması yeterlidir o iki garip kişinin.

Ama romancı gibi kitabı bittikten sonra oturup keyfine bakamaz hikayeci. Yazmak isteyendir o çünkü. Kimse okumasa da kafasındaki şeyleri aktarmak ister sürekli. Her hikaye yeni bir fikir, yeni bir heyecan, yeni bir başlangıçtır onun için. Bu açıdan bakarsak, romancı uzun ve düzeyli ilişkilerden hoşlanırken, hikayeci başlangıçları sever hep. Başlangıçlar yeter ona, çünkü bilir her başlayan bitecektir eninde sonunda, uzun ya da kısa olması önemli değildir hiç bir şeyin. Hayata ne kadar çok tekrar başlayabilirsen, o kadar çok zirve anları yaşarsın der kendi kendine ve yeni bir hikayeye başlar. İşte bu yüzden romancının romanını bitirdiğinde yaşadığı tatmin duygusuna, hikayeci başlangıçta ulaşmıştır bile.

Romancı ne kadar mükemmeliyetçiyse, hikayeci o kadar dağınıktır. Romancı ne kadar oturaklıysa, hikayeci o kadar havadadır. Ve romancı ne kadar gerçekse, hikayeci o kadar tutarsız, o kadar saçmadır. Ve yine işte bu yüzden romancılar ölmeye yakın arkalarına baktıklarında, gördükleri onca büyük esere rağmen hala bir tatminsizlik duygusu yaşarlar, hikayeciler ise hep küçük mutluluklar görürler dümen sularında.

O kadar yazmama rağmen, hala neden sevdiğimi anlayamadığınızı görüyorum gözlerinizde hikaye yazmayı. Normaldir, özetleyeyim efendim: Tembel biriyim ben ve zora gelemiyorum, gelince kaçıyorum. Yeterli herhalde siz değerli roman okuyucuları için bu açıklama, hikaye okumayı sevenler zaten çoktan kaçmış buradan. Ben de onların yanına gideyim artık. Güzel perşembeler

Rabia, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

"Neyin hikâye, neyinse hikâye kılığına girmiş hakikat olduğunu kim bilebilir?"

Kehanetin Oyuncağı, David EddingsKehanetin Oyuncağı, David Eddings
cicoretti ş., Gölgesinde'yi inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Listede görüp aldığım bir kitaptı yazarı ilk kez okuyorum. Beklentimin baya üzerinde çıktı kitap. Karısı kayıplara karışan bir adamla başlıyor hikaye ve hem kadın hem adamın düşünceleri, düşleri, değerlendirmeleri ve eleştirileri ile ilerliyor esasında iki ayrı bölüm var diyebilirim adam ve kadının ayrı ayrı yollarının anlatıldığı. Ben oldukça beğendim sizlere de tavsiye edebilirim.