Ejderha Büyücüsü, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ağacın çürüğü özünden olur
Yiğidin kötüsü sözünden olur
El için ağlayan gözünden olur
Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz

Ağacın Çürüğü, Yaşar KemalAğacın Çürüğü, Yaşar Kemal
ezgii, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

İnsanın içinde yaşadığı zamanı değiştirmek için umuda bile ihtiyacı yok; çünkü, kötülüğün hükümdar olduğu en umutsuz zamanlarda bile insanın ortadan kaldırılamayan bir güzellik yaratma dürtüsü var. İnsanın "ilginç"olanı yaratma becerisi var. Kuşların kanatları, kurtların dişleri, bukalemunlarin renk değiştirme becerisi var ve bizim hayal gücümüz; bu, bizim boş zamanlarda yaptığımız bir hoşluk değil. Hayal kurmak insanoğlunun tarihinin ilk gününden itibaren hayatta kalmak için geliştirdiği bir beceri.

İyilik Güzellik, Ece Temelkuran (Sayfa 15)İyilik Güzellik, Ece Temelkuran (Sayfa 15)
Okuyan_Müennes, bir alıntı ekledi.
18 Kas 23:06

''Göz''.. Savaşı başlatan haberci.
''Bakış''.. Elde olmayan kader; ilahi kaza..
Ve ''aşk''.. Kalp ile göz arasında kutlu bir hadise.
Çok sonraları kalp göze diyecektir ki, '' Beni bu onulmaz derde iten sensin. Safayı sen sürdün, acıyı ben çektim. Nimet senin, zahmet benim oldu. Sen sevinirken, kaygılanan ben oldum. Bakışlarını arttırdıkça sen, dertlerimi çoğalttın benim. Zafere eren sen, hezimete uğrayan ben.. Sen emirlerine itaat edilen hükümdar oldun, ben senin peşinde koşan tebaan. Sen emir, ben esir. Melik iken memlük ettin beni.'' Sonra devam eder:
_Ey göz! Sen ikisin ben birim. İki kişinin bir ferde saldırıp onu öldürmesi zulüm değil de nedir? Şimdi ağla o halde; ettiğin zulmün cezasını çek bakalım..
Göz buna karşılık ayet-i kerime ile cevap verir:
''Gerçek şu ki; gözler kör olmaz ancak sinelerdeki kalpler kör olur (Hacc, 46).''

Kitab-ı Aşk, İskender PalaKitab-ı Aşk, İskender Pala
Serhat Şahiner, bir alıntı ekledi.
18 Kas 15:53 · İnceledi

"Kılıcın kınında gül büyümese de, gülden uzak bir sultanda feraset bulunmazdı. Ferasetsiz bir sultan, dünyaya hükümdar olamazdı."

İstanbul Hatırası, Ahmet Ümit (Sayfa 638 - Everest Yayınları)İstanbul Hatırası, Ahmet Ümit (Sayfa 638 - Everest Yayınları)

إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَيْئًا أَن يَقُولَ لَهُ كُن فَيَكُونُ

Bir şeyi dilediği zaman, O'nun emri yalnızca: "Ol" demesidir; o da hemen oluverir.

Allah'a bu ayet ile iman eden, derdini, arzusunu Allah'a şirk koşmayan, hayrın da, şerrin de Allah'ın ol demesiyle olduğuna bütün varlığı ile teslim olmuş,

önce bu inanca saldıracak olan bütün büyük günahlardan sakınan,

hükümdar, köle, zengin, fukara, amir, memur, işçi, patron bu inançla teslimiyetini ortaya koymak, tek bir safta cem olup boyun eğmek,

sadece sanadır boynumuzu eğmemiz, sadece sanadır açılan ellerimiz, yalnız senden ister ve yalnız seni bilir, hayır ve şer karşısında yine yalnız sana yöneliriz,

hamdımız sana, şükrümüz sana, sabrımız yine yalnız Senin rızanadır şuuru ile buluşmaya gelen bütün Müslümanların Cuması mübarek olsun

Bu şuurdan yoksun olanlara ise şair ne güzel seslenmiş

Bize bir nazar oldu
Cumamız pazar oldu
Bize ne oldu ise
Hep azar azar oldu

Noir, bir alıntı ekledi.
16 Kas 18:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek şu ki, 1921 yılı Mart ayında, sadece üç gün içinde, Sömürgeler Bakanı Winston Churchill ve kırk danışmanı yeni bir Ortadoğu haritası icat ettiler; iki ülke yarattılar, onlara isim verdiler, hükümdarlarını belirlediler ve sınırlarını parmaklarıyla kumun üzerine çizdiler. Dicle ve Fırat nehirleri tarafından kucaklanan ve ilk kitapların çamurunu vermiş olan topraklara Irak dediler. Filistin’ den koparılan yeni ülkenin adıysa Ürdün oldu.
Fransa Lübnan’ı icat ederken, Churchill boşta gezen prens Faysal’a Irak’ın krallık tacını taktı. Ve güvenilirliği tartışılır bir referandumdan çıkan yüzde doksan altılık oranla bu karar onaylandı. Kardeşi, Prens Abdullah ise Ürdün kralı oldu. Her iki hükümdar da, Arabistanlı Lawrence’ın tavsiyesiyle giderleri Britanya bütçesinden karşılanan bir aileye mensuptular.
Yeni ülke yaratıcıları, Irak ve Ürdün’ün doğum evraklarını Kahire’deki Semiramis Otelinde imzaladılar ve piramitlerin arasında bir gezinti yapmaya gittiler.

Aynalar, Eduardo GaleanoAynalar, Eduardo Galeano

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz
çapsız Yılmaz'ın hain çıktığı bir dünyada, hayatımızda kimler kimler ne hainlik yapar gerisini siz düşünün..?

Ankara’Da ‘Atatürk Ve Ziya Gökalp’ Konferansından
“Tarlada, tezgahta çalışan biziz. Bu devlet, bu millet, bu vatan biziz… Sevmiyoruz seni, ortadan çekil, Hükümran millettir hükümdar değil” mısralarını yazıyor, Abdülhamid baskısına, zulmüne karşı çıkıyordu. Çocukluğundan beri çok okuyan biriydi. Batı’nın müsbet ilimleri, Doğunun filozofları ve ülkenin Namık Kemal ve Ziya Paşa gibi aydınları onu şekillendirmişti. Arapça, Farsça ve Fransızca biliyordu. Kendisini Türk Milletindenim, İslam ümmetindenim, Garp medeniyetindenim” şeklinde tanımlıyordu.
Ziya Gökalp

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
12 Kas 19:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Neden kimse bize dikkat edilmesi gerekli noktaları haber vermiyor? Buz şurada daha incedir, orada daha kalındır, ilerle, kap, geri gel, dur, girme. Neden yapılmamış hareketlerin, söylenmemiş sözlerin ağırlığını beraberimizde taşımak zorundayızdır? Vermediğim o öpücüğün? Kucaklamadığım o yalnızlığın? Neden doğduğumuz andan itibaren bu olağanüstü bulanıklık içinde yaşarız? Her şey ebedi gibi görünür, irademiz “ben” denen o küçük ve karmaşık nokta üzerinde egemenliğini kurmuştur, biz de büyük bir hükümdar gibi ona saygı gösteririz. Aslında söz konusu olanın bir operet prensi, maymun iştahlı, nazlı, yönetmek ve yönetilmekten aciz, kendi sınırlarının –bu sınırlar da bir sahnenin değişken ve dar perdelerinden başka bir şey değildir– dışında bir dünya göremeyen biri olduğunu anlamak için gözleri bir an için açmak yeterlidir.

Yüreğimin Sesini Dinle, Susanna TamaroYüreğimin Sesini Dinle, Susanna Tamaro
Yavuz Atakay, bir alıntı ekledi.
12 Kas 07:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hükümdarın sağduyusu akılcı fikirlerin ürünü değil, akılcı fikirler hükümdarın sağduyusunun ürünü olmalıdır.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli