Ayşe Karabacak, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ben keyif aramıyorum. Tanrı’yı istiyorum, şiir istiyorum, gerçek tehlike istiyorum, özgürlük istiyorum, iyilik istiyorum. Günah istiyorum.

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 238 - ithaki yayınları)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 238 - ithaki yayınları)
Ayşe Karabacak, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Optimum toplum, buzdağı örneğine göre kurulur; dokuzda sekizi su seviyesinin altında, dokuzda biri üstünde.

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 223 - ithaki yayınları)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 223 - ithaki yayınları)
Ayşe Karabacak, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Baba, müstehcen olmaktan çok —çocuk doğurmanın tiksindiriciliği ve ahlâki çarpıklığından bir derece uzak bir kavramı ima ettiği için— salt kaba sayılıyor, pornografik bir ahlâksızlıktan çok belden aşağı bir terim olarak görülüyordu.

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 159 - İthaki yayınları)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 159 - İthaki yayınları)
Ayşe Karabacak, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Hiçbir suç, davranış bozukluğu kadar bağışlanmaz değildir. Cinayet sadece bireyi öldürür; sonuçta birey nedir ki? Kolayca yeni bir birey üretebiliriz, hem de istediğimiz kadar.
Uyumsuzluk, bir tek bireyin hayatından çok daha fazlasını tehdit etmektedir; doğrudan, toplumun kendisi için bir tehlike oluşturur.

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 156 - İthaki yayınları)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 156 - İthaki yayınları)
Ayşe Karabacak, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Eğer farklıysan yalnızlığa mahkum oluyorsun. Yalnız olana acımasız davranıyorlar.

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 146 - İthaki yayınları)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 146 - İthaki yayınları)
Ayşe Karabacak, Cesur Yeni Dünya'yı inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Cesur yeni dünya aslında, Shakespeare’in Fırtına isimli eserinde bahsettiği “brave new world”den çevrilmiş. O zamanlar “güzel” ifadesi olarak “brave” kullanılırmış. Bence o isim kullanılsa daha mantıklı olurmuş.

Her distopyada olduğu gibi, burda da devlet ve toplum eleştirisi var. Ford bir tanrı gibi, hatta tarihleri FS 462 ( MS’ya ithafen) gibi adlandırıyorlar.
Bilimsel planlamayla, devletin toplum üzerindeki biyolojik müdahaleleri olan, herkesin her şeye ulaşabileceği, belirli sınıflara ayrılmış insan grupları olan, duygulara, annelik ve babalığa yer verilmeyen, herkesin mutlu olduğu bir dünya.

Yazar, bir Amerika yolculuğunun şokuyla yazmaya başlamış kitabı.
Çok fazla biyolojik ve duygu mühendisliğinden bahsediliyor. Bazı yerlerde çok ağır ilerlese de, korkutan gerçeklerin olduğu bir kurgu.

Temiz kalpli insanlar hiçbir zaman rahat bir hayat yaşayamazlar, çünkü kendilerini başkalarının mutluluğu için feda ederler.
Huxley

Taassup Üzerine
"Bilinende sınır vardır, bilinmeyende sınır yoktur. İnsan aklı anlaşılmazlığın engin okyanusunda barınacak bir ada sağlar. Her kuşağa düşen iş, bu okyanustaki adaya biraz daha toprak katarak büyütmektir."

|T.H. Huxley|(İnsan... Yanılabilme ihtimalini unutmamalı. Bilginin kölesi ve taassup sahibi olmamanın yapı taşı budur.)

'Temiz kalpli insanlar hiçbir zaman rahat bir hayat yaşayamazlar, çünkü kendilerini başkalarının mutluluğu için feda ederler.'

- Huxley

Aldous Huxley
"Eğer mutluluğunuz,bir başkasının yaptıklarına bağlıysa,çok ciddi bir sorununuz var demektir."