#biryudumkitap
Günaydın. Bazen öyle zamanlar yaşanır, tam sevinecekken felaket çıkıverir bir yerden. Tam güneşe kavuşacakken kara bulutlar kaplar göğü. Yağmur beklerken çöle döner sulak vadiler. Behçet Necatigil bir şiirinde "Birazcık gülsen, vay sen misin gülen; yetişir hemen hüzün." der. Sonra? Sonra felaket çıktığı deliğe girer, bulutlar dağılır, çöller yeşerir sevgili okur. Yaşamak aşağı yukarı böyle bir şeydir.

“Bir şarkı gibisin be dünya!Çoğu zaman hüzün makamında”. ..Erdem Bayazıt..

AsiRuh, Mutlu Ölüm'ü inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mutlu ölüm mümkün mü?
Bir taraftan annesinin ölümüyle yaşamı katlanılmaz hale gelen yoksul Mersault, diğer taraftan bir kaza sonucu iki bacağını kaybetmiş, parayla mutluluğu yakaladığını düşünen varlıklı ama aciz Zagreus..
Mutluluk nedir??
“..bir çakıltaşı üzerindeki yağmur gibi..”(syf:55)
Ya Ölüm ???
“Ve ölüm, boş yere susuzluğunu gidermeye çalışan bir yolcuyu, sonsuzluğa dek sudan yoksun bırakma davranışı gibiydi.” (Syf:146)
Farklı hayattan gelen farklı iki karakterin benzerlikleri benim için oldukça ilginçti.
İstediği yaşam özgürlüğünü yolculuklarıyla yakalayan( ki bunda işlemiş olduğu cinayetin varlığı büyük etken) Mersault’un doğal, seyrinde ve bilinç içindeki ölümü; öte yandan zamanında istediği yaşamı varlığıyla sürdürmüş ama artık yaşama arzusunu kaybetmiş Zagreus’un tercihli, bilinçli ölümü(ki buna cinayet de diyebiliriz)
Yoksul ama sağlıklı Mersault’un mutsuzluğu ve varlıklı ama sağlıksız, parayla mutluluğu yakaladığına inanan Zagreus’un mutsuzluğu..
Camus, yaşamanın nasıl eşsiz bir şey olduğunu ölüm olgusuyla öyle muazzam kurgulamış ki, etkilenmemek mümkün değil.
Aşk, hüzün, arzu, mutluluk/mutsuzluk, yaşamak/ölüm yani aslında yaşamın ta kendisi okuyucuya yazar tarafında öyle derinlemesine aktarılmış ki okuyucuyu etraflıca düşündürüyor. Hüzünleriyle, mutsuzluklarıyla, umutsuzluklarıyla da olsa ‘Yaşamak’ yaşamaya değer mi? sorusunu irdeleyen güçlü bir kitap.
Herşeye rağmen diyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.
Kitapla Kalmalı

Zehra Cevher, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Sonunu düşünerek işe başlama"
''Yüce insanların mezarlarına baktığım zaman , içimdeki her türlü kıskançlık duygusu ölüyor. Güzel insanların mezar taşlarını okuduğumda, her türlü aşırı arzu sönüyor. Bir mezar taşında anne-babanın yasıyla karşılaştığımda, merhametten içim eziliyor.Aynı anne-babanın mezar taşını gördüğümde, kısa bir süre sonra izleyeceğimiz kişiler için yas tutmanın yararsızlığını düşünüyorum. Kralların, kendilerini tahttan indirenlere birlikte yattığını gördüğümde, yan yana gömülmüş, biribirinin rakibi olan dehaları, ya da yarışmaları ve tartışmalarıyla dünyayı bölen kutsal adamları düşündüğümde, insan türünün küçük rekabetleri , bölücülükleri ve tartışmaları bende hem hüzün hem de hayret uyandırıyor .

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 110 - VARLIK)Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 110 - VARLIK)
Hüzn-ü Beşer, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Âyet meali:
«Allah için can verenleri öldü sanmayınız!
Onlar sağdırlar ve Rablerine yakındırlar.
Rızıklanırlar ve Allah'ın, fazlından verdiği şeyde saadet bulurlar. Dünyada bırakıp gittikleri mü'minlerin halleriyle de, onların Allah yolunda ölmelerini bekleyerek şevklenirler. Öyle bir hayatla sağdırlar ki, kendileri için ne korku kalmıştır, ne de hüzün

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl KısakürekÇöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek

Arkadaş bırak olafur arnalds dinlemeyi sürekli hüzün hüzün dokunuyor iste yanlış yapıyoruz bazen dinlediğimiz müziklerde izlediğimiz filmlerde

Şerefcan Doruk, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“Asil insanların en neşeli zamanlarında bile bir hüzün vardır, daha düşük ruhlar ise en sefil zamanlarında bile neşelidir.”

Huzursuzluk, Zülfü LivaneliHuzursuzluk, Zülfü Livaneli
Alper, Yetim Kalacak Küçük Şeyler'i inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Oya Baydar bu kitabında, duygu yoğun anlatımıyla yaşamından kesitleri aktarmış. Çocukluğu, anne ve babasıyla ilişkisine dair hatıraları, siyasi anıları, gözaltına alınmalar, yakınlarının ölümleri, sürgün yılları, hayvan ve doğa sevgisine dair bir çok anısını okuma şansı buluyoruz.

Benim için en çok akılda kalıcı ve etkileyici sahnelerden birisi, Doğu-Batı Almanya arasındaki duvarın yıkılışını anlattığı bölüm. Duvar 30 yıl kadar sosyalist ve kapitalist sistemlerin arasındaki ayrımın simgesi olmuştu. Duvar yıkılınca, parçaları hatıralık eşya olarak satılmaya başlanır. Talep artınca, parçaların fiyatları da yükselir. Küçük parçalar 5 Mark, büyük parçalar 10 Mark'a alıcı bulmaya başlar. :) Sosyalist blok için önemli bir simge olan bu duvarın, serbest piyasada alıcı-satıcı bulan bir ticari nesneye dönüşmesi bence çarpıcı bir sahneydi.

Yazar, Suriye'li göçmen çocuklara duyarlılığını, doğuya gittiğinde oradaki halkla konuşmaları ve gözlemlerini, gençlik yıllarında enternasyonel'deki çalışmalarını da anlatıyor bu kitapta.

Bu söyleyeceğim mutlak doğrudur diyemem tabi ama kitapta anlatılanların bende bıraktığı his; yıllarca uğruna mücadele edilen ideallerin bir sonuca ulaşamaması, biraz vazgeçiş, buna bağlı biraz hüzün ve bir çeşit veda gibi hissettirdi bana. Belki de yazarın hiç böyle bir söylemi yoktur, bilemiyorum. Sadece bende bıraktığı his böyle.