ŞEYMA, bir alıntı ekledi.
 11 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

OKUYAN İNSAN, DÜNYANIN AKLINA YASLAR SIRTINI.
zenginlerin arkadaşları birkaç finansçı, üç beş holding yöneticisi. Üstelik içtenlikten her zaman şüphe duyulan ilişkiler içindeler. Oysa benim dostlarım dünyanın gelmiş geçmiş en akıllı ve en yaratıcı insanları: Aristoteles, Platon, İbn Rüşd, Homeros, İbn Haldun... bunları hangi maddiyatla 1 tutabilirsin?

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 250)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 250)
Sultan Yolalan, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

"Peki, sizin ayrıcalığınız ne? diye soruyor.
"Çok basit" diyorum. "Okumak, sadece okumak. Okuyan insan, dünyanın aklına yaslar sırtını. O zenginlerin arkadaşları birkaç finansçı, üç beş holding yöneticisi. Üstelik içtenlikten her zaman şüphe duyulan ilişkiler içindeler. Oysa benim dostlarım dünyanın gelmiş geçmiş en akıllı ve en yaratıcı insanları: Aristoteles, Platon, İbn Rüşd, Faulkner, Homeros, Nietzsche, İbn Haldun... Bunları hangi maddiyatla bir tutabilirsin?"

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 250 - Doğan Kitap)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 250 - Doğan Kitap)

İbn Rüşd
Fikirlerin kanatları vardır.Kimse insanlara ulaşmasını engelleyemez...

Ademde nizam olmadan, âlemde nizam olmaz. Eş-şârih İbn Rüşd'ün dediği gibi, bütün sahih dönüşümler "içten" başlar. Bu siyaset öncesi temini lazım gelen iç düzendir. Aksi takdirde siyaset, demagogların, oportünistlerin, diktatörlerin ana rahmine dönüşür ki çoğunlukla da öyledir.
Hülasa, nizam-ı âlem, nizam-ı ademdir.

Yumurta dıştan bir güçle kırılırsa yaşam son bulur, içten bir güçle kırılırsa yaşam başlar; zira sahih dönüşümler hep içten gelir.
İbn Rüşd

Kırdığın şeyi tekrar birleştirmen onu bir bütün yapmaz..
İBN-i RÜŞD

aslı dağlı, bir alıntı ekledi.
01 Mar 00:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

''Zenginlik insana ait bir özellik değil'' diyorum.''Para insanın doğal bir parçası değil; kaybolabilir, çalınabilir, soyut bir kavram, birtakım sıfırlar... Zaten hayatta anlamlı olan değerler parayla sahip olunmayanlar.Kitap, çalışacak insan, eşya alabilirsin; ama bunlar bilginin dostluğun, paylaşma duygusunun yerini tutamaz.Oysa zengin aptallar paranın önemli olduğunu sanıyorlar, bu yüzden de servetlerinin kendilerine ruhsal bir ayrıcalık, özel bir mutluluk getirmesini bekliyorlar.Bu mümkün olmayınca, içleri de boş olduğu için can sıkıntısı başlıyor.Konuşacak bir şeyleri olmadığı için tavla, kağıt oyunu falan oynayarak tahammül edebiliyorlar bu hayata ve de birbirlerine.Veya işkolik oluyorlar, sanki kıtlık koşullarından kurtulmaları gerekiyormuş gibi işlere dalıyorlar.Onların yerinde olsam intihar ederdim.''
''Peki, sizin ayrıcalığınız ne?'' diye soruyor. ''Çok basit'' diyorum.''Okumak, sadece okumak.Okuyan insan, dünyanın aklına yaslar sırtını.O zenginlerin arkadaşları birkaç finansçı, üç beş holding yöneticisi.Üstelik içtenlikten her zaman şüphe duyulan ilişkiler içindeler.Oysa benim dostlarım dünyanın gelmiş geçmiş en akıllı ve en yaratıcı insanları: Aristoteles, Platon, İbn Rüşd, Faulkner, Homeros, Nietzsche, İbn Haldun... Bunları hangi maddiyatla tutabilirsin?''

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü LivaneliKardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli

Kimseden daha iyi olmadığınızı anlayacak kadar mütevazı, herkesten farklı olduğunuzu kavrayacak kadar bilge olun.

İbn Rüşd