Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Popüler
Keşfet
Alışveriş
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Bauman'ın "akışkan modernite" kavramını post-modern toplumlara uyarlayan Umberto Eco, büyük anlatıların reddedilmesiyle atbaşı giden nihilist eğilimlere dikkat çeker. Her şeyin anlamını yitirdiği bir dünyada tüketim iştahı ve hazzı, insanların hayatına yön verecek tek şey haline gelmektedir.
Refah düzeyi, üretim, güvenlik, sosyal adalet, adil paylaşım gibi değerler medeniyetin tamamlayıcı unsurlarıdır. Fakat medeniyet, bunların toplamından daha fazla bi şeydir. Kültür, âdet ve geleneklerin ötesinde, varlığa ilişkin tutum ve davranışlar bütününü ifade eder.
İnsanın en büyük hatalarından biri Fani ve sonlu olanı mutlaklaştırması, mutlak olanı da izafileştirmesidir.
Hollandalı siyasetçi Pim Foytun 2002 yılında, Hollanda seçimlerine bir hafta kala çevreci bir aktivist tarafından öldürüldüğünde, bu olay Hollanda'da bir şok etkisi yarattı. Fakat Theo Van Gogh cinayetinden sonra yaşanan travma yaşanmadı. Kimse sol ve çevreci hareketleri,...
İbrahim Kalın
Sayfa 178 - TDV İSAM.
Akıl, gözden daha fazlasını görebildiği için “nur” adını almaya daha layıktır. Göz, bazı şeyleri görür, bazı şeyleri göremez. Akıl ise görünenlerin ötesine geçerek varlıkların hakikatini görebilir çünkü “ bütün varlıklar aklın tasarruf alanıdır. Aklın ışığı gözün ışığından güçlüdür.
10bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.