Seda Demirci, bir alıntı ekledi.
18 May 04:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Fotokopi ile çoğaltılan cümleleri bir kenara bırakıp biraz konuşsanız da böylece dünya görüşlerinizin farklılığını görsek, daha iyi olmaz mı?
Başkalarının haksızlığından bahsetmek sizi haklı yapmıyor, başkalarının kirli çamaşırlarını ortaya dökmenin sizi temiz yapmadığı gibi..."

Öğle Uykusu, İbrahim PaşalıÖğle Uykusu, İbrahim Paşalı
Beyza semiz, bir alıntı ekledi.
14 May 23:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devrimci Mevlâna ve hümanist “eşekler”
Kararsızlık, leke gibidir. İnsanın sevdiklerinden ve sevmediklerinden emin olmadan geçirdiği günler, kirli günlerdir. Neye dokunsa kirletir insan. Şüphe çoğaldıkça çoğalır, ihtimaller bir bataklık gibi yavaş yavaş yutar insanı. Battığını çoğu kez fark edemez insan.

Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 19 - Profil yayınevi)Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 19 - Profil yayınevi)
Gökçe, İstanbul Kriterleri'ni inceledi.
 10 May 21:02 · Kitabı okudu · 2 günde

Hadi inceleme yazalım diyip, inceleme yazılıyormuş mu, bir bakalım.. Öncelikle 2 dakikalık bir muhabbetin arkasından böyle bir şey istedim, muhabbetin de Selahattin Yusuf ile olması etkili olsa gerek. İmzayı kaçıran ben Yusuf'u ayaküstü ama bir o kadar da rahat zamanında yakalayınca tek kitap imzalatmakla kalmadım tabii. Edebiyat, sosyoloji, işler güçler derken konu İbrahim Paşalı'ya oradan da Hüsamettin Arslan hocama geldi.. Nasıl gelmesin ki; ben ki her okuduğum cümlede Hüsamettin hocamı anıp anıp durdum bu kitapta. İkisi de çok değerli insanlar, ikisi de Yusuf'un dediği gibi aynı kalitede ve aynı kafada insanlar.

O zaman gelin gelelim kitabımıza; İstanbul'umuza.. Kriterlerini atalım şimdilik, öncelikle İstanbul'u anlamamız gerek. Önce İstanbul'u sevmek ve onun çok değerli olduğunu kabul etmemiz gerek. Yoksa bu kitabı okumanın bir anlamı yok. Peki İstanbul nedir: Türkiye'dir, Osmanlı'dır, Şam'dır, Bosna'dır, Kudüs'tür. Siz İstanbul'u anlamazsanız ne İsrail mevzusunu çözersiniz ne de Bosna Savaşı'na bakabilirsiniz.. Zannediyor musunuz ki Suriye Savaşı anacak Suriye'ye bakıp anlaşılacak.. O kadar yıl bir imparatorluğun başkentliğini yapmış bu şehir şimdilerde Washington'la, Paris'le yarıştırılmaya çalışılıyor, onu da geçtim onlara yetiştirilmeye çalışıyor, oysa İstanbul'un değeri bir tanesiyle bile ölçüşebilir mi.. Sadece Boğaz'ı bile sadece Süleymaniye Camii'si bile başka şehirlerden farkını ortaya koyarken bırakın bir şehirle bir ülkeyle hele makineleşmekten ciğerleri solumuş, tembellikte zirve yapmış bir Batı ülkesiyle kıyaslanamaz bile. Fakat bunu bilemiyoruz işte sürekli kıyaslayıp duruyoruz, her koşulda bir Batı medeniyetini yüksek tutmaya alışmışız. Arabî'yi, Gazali'yi, İbn Haldun'u okumadan Marx'a hayran kalıp, Heidegger'e tutuluyoruz. Biz ne Türkiye'nin farkındayız ne İslam Kültürü'nün ne de İstanbul'un... Oysa bilsek bu güzelim odak noktalarını kritik nokta almayı oysa anlayacağız bütünü. İyi bir şeyi kritik alan, diğer iyi şeyleri bulmaz mı hiç.. Bulur da tanır da.

Mehmet Akif hep diyormuş ya: "Yusuf'u arayın" diye. Yusuf'u, hakikati, aradığınızı, bulmak istediğinizi aramaktan çekinmeyin. Eğer inanıyorsanız galip gelecek sizsiniz.

Gökçe, bir alıntı ekledi.
09 May 21:52 · Kitabı okudu · İnceledi

"Ben küçükken hep İstanbul'a gelmeyi hayal ederdim. Geldim. Yine geleceğim."

İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 89 - Dris Charibi)İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 89 - Dris Charibi)
Gökçe, bir alıntı ekledi.
08 May 21:11 · Kitabı okudu · İnceledi

Oysa ne çok özledik biz..
Süleymaniye'yi görmeyen, gördüğünde "aleyküm selam" demeyen insanlar dolaşıyor İstanbul'un sokaklarında.

İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 87)İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 87)
Gökçe, bir alıntı ekledi.
08 May 17:16 · Kitabı okudu · İnceledi

Sadece silahlı kuvvetlerin ve ekonominin güçlü olması bizi kurtaramaz. Güçlü fikirlerimiz yoksa Amerika Birleşik Şirketleri'nden pek bir farkımız kalmayabilir.

İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 42)İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 42)
Gökçe, bir alıntı ekledi.
08 May 17:02 · Kitabı okudu · İnceledi

Türkiye'nin silahlı kuvvetleri var ama entelektüel kuvvetleri yok.

İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 41)İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 41)
Gökçe, bir alıntı ekledi.
08 May 15:56 · Kitabı okudu · İnceledi

İlginç değil mi, tembel olduğu söylenen bu millet ezanlarda çok dakiktir. Ezanlarda bu kadar titiz olan bu millet, ne ilginçtir ki namazları ise geniş bir vakte yayarak kılar. Tembelleri bulmak isteyenler, sabah namazı vaktinde ışıkları yanmayan evlere de baksınlar.

İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 31)İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 31)
Gökçe, bir alıntı ekledi.
08 May 15:49 · Kitabı okudu · İnceledi

Türkiye Gazali'nin sadece ismini değil de sorularını/dertlerini bilseydi, Heidegger'in sorularını da bilecekti... Türkiye Muhyiddin-i Arabî'yi bilmediği için Spinoza'yı derin sanıyor. Türkiye Şeyh Galip'in ne dediğini bilmediği için Goethe'yi önemli biri zannediyor.

İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 29)İstanbul Kriterleri, İbrahim Paşalı (Sayfa 29)