Mehmet ÇİÇEK, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Talih insana her an, hiç tanınmayacak biçimlerde gelen bir şeydir.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 121 - Bilgi Yayınevi)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 121 - Bilgi Yayınevi)
Mehmet ÇİÇEK, bir alıntı ekledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

“İnsan yenilmek için yaratılmadı” dedi dokunaklı bir sesle; “Âdemoğlu mahvolur ama yenilmez.”

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 106 - Bilgi Yayınevi)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 106 - Bilgi Yayınevi)
Mehmet ÇİÇEK, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kafamın içi berrak. Ama yine uyumak gerek bir lokma. Herkes uyur; güneş uyur, ay uyur, hatta akıntıların azaldığı, rüzgârın durduğu günler deniz bile uyur.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 79 - Bilgi Yayınevi)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 79 - Bilgi Yayınevi)
Mehmet ÇİÇEK, bir alıntı ekledi.
 4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ama ona bir insanoğlunun neler yapabileceğini, nelere katlanabileceğini göstereceğim.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 67 - Bilgi Yayınevi)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 67 - Bilgi Yayınevi)
Mehmet ÇİÇEK, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Balığı çekip almayı isterdim. Benzim arzuma, zekâma karşı koyan her şeyiyle beraber çekip içeri almak isterdim.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 64 - Bilgi Yayınevi)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 64 - Bilgi Yayınevi)
Mehmet ÇİÇEK, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ona ne çeşit bir adam olduğumu gösterebilmeyi çok isterdim. Fakat o zaman elimin tutuk olduğunu hemen anlardı. Bırak, beni olduğumdan kuvvetli sansın da, ben biraz zayıf olayım.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 64 - Bilgi Yayınevi)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 64 - Bilgi Yayınevi)
Mehmet ÇİÇEK, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Deniz çok güzel, çok merhametlidir. Fakat birden öyle değişiverir, öyle zalimleşir ki; başımızın üstünde fırıl fırıl dönen bu ufacık ve ötüşleri hüzünlü kuşlar için dayanılmaz olur.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 26 - Bilgi Yayınevi)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 26 - Bilgi Yayınevi)
Cebrail Gözen, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Çocukluk çayın dem kısmıdır sevgili Tsubasa, büyümekse sıcak suyudur. Dem'e ne kadar su katarsan kat, çayın tadına dem hakim olur... 80 lik bir ihtiyar bile olsan, çocukluk daha ağır basar ruhta. Bu böyledir...

Deli Çocuğun Güncesi, Özgür BacaksızDeli Çocuğun Güncesi, Özgür Bacaksız
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

— Kafayı geçmişe takmak insana acı verir, –dedi ihtiyar düşünceli bir tavırla.– Geçmişte yaşananlar içilmiş içki gibidir! Mutluluğu geçmişte aramanın ne anlamı var? Kaftan eskimişse, çıkar at!
— Sonra da yenisini al, değil mi! –Katerina zorlukla gülerek lafın gerisini getirdi. Kirpiklerinin ucundaki iki damla yaş elmas gibi parlıyordu.– Ama genç bir kızın kalbinin bir an için hızlı çarpması ömrü boyunca hızlı çarpacağı anlamına gelmez! Anladın mı ihtiyar?

Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiEv Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Neslişah Özbay, Ekmek Kavgası'ı inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabah, öğle, akşam karavanalarından artan yemeklerin döküldüğü toprak, kalın ve besili solucanların hazla kıvrıldığı zifirden bir bulamaç halindeydi. Yalınayak çocuklarla ihtiyar kocakarılar, paslı teneke kutuları ağız ağıza dolu, uzaklaşırlarken, erkek köpekler sıhhatten gerilmiş karınlarını güneşe devirip uyuklarlar, sarkık memeli dişiler de, peşlerinden tonton enikleriyle dolaşırlardı.
Daha sonra meydan karga sürülerine kalırdı. Simsiyah kanatlarında mavi ışıltılarla kargalar “Gaak, Gaak!” diye sekerek karınlarını doyururlarken, yırtıcı kuşlar geniş kanatlariyle havada daireler çizmeğe başlayınca, karga sürülerinde ürkeklik artardı. Arada, yırtıcı kuşlardan birisi, tam tepede, asılı gibi durur durur, sonra birdenbire, şimşek hızıyla toprağa iner, gagasında kalın bir solucanla tekrar havalanırdı.
Gün geldi, Alay, memleketin güvenliğini daha iyi sağlayabileceği, daha önemli bir mevkie kalktı, yerini bir “Oto bölüğü” aldı... Mutfakta karavana kaynıyordu. Lakin Alay zamanındaki bolluk nerede...
Yalınayak çocuklarla kocakarılar paslı kutularını daha önce doldurabilmek için çekişiyorlarsa da, köpekler arasında esaslı bir savaş başlamıştı.
Ordaki kancık köpeklerden birini kokladı diye, yabancı bir hovardayla boğuşuluyor, hovarda sınır dışı edilinceye kadar uğraşılıyordu.
Gün geldi bu “Oto bölüğü” de kalktı. Artık mutfakta esaslı şekilde yemek pişmiyordu. Nöbetçi birkaç er için küçük tencerelerde pişiyor, arsaya hemen hemen hiçbir şey dökülmüyor, pek pek, birkaç kemik, biraz ekmek içi filan...
Mevsim kışa doğruydu. Bol yağmurlar, yazın çatlayan toprakları adamakıllı yıkamıştı. Sırtlarında çalı çırpıyla kocakarılar, yalınayak çocuklar, köpek sürüleri gene geliyordu. Erkekler daha sinirli, daha kavgacı olmuşlardı. Kancıkların peşlerindeki enikler de palazlanmışlardı, lakin zayıftılar. Bazan ufacık bir ayak dolaşıklığı yüzünden erkek köpeklerden biri gazaba geliyor, anayı enikleri birbirine karıştırıveriyordu... “Zavallı bir kancığı boğmak isteyen” erkek köpekse, birer kenarda hırsla bekleşen öteki erkek köpekleri çileden çıkarıyor, bir anda meydancık birbirine giren köpeklerin yaygaralariyle doluyordu.
Bazan bir kemik parçası yüzünden insanlarla köpekler arasında da kavgalar oluyordu. Dumanı tüten yağlı bir kemik parçasını teneke kutusuna sokmağa uğraşan bir kocakarının yanına sinirli bir erkek köpek usullacık sokuluyor, usta bir pençe vuruşuyla kemiği düşürüyor, kocakarı dönene kadar, ağzında kemik parçasıyla fırlıyor, kocakarıysa, dişsiz ağzıyla karanlık karanlık uluyordu:
– Allah kahretsin e mi! iki gözün kör olsun e mi!
Yahut, bir parça ekmek içine doğru bir kocakarı, değneğine dayana dayana giderken, aynı ekmek içi yalınayak bir oğlan tarafından da görülmüş oluyordu... Oğlan kocakarının değneğini çekiverince, kadın yuvarlanıyor, beriki koşup ekmeği kapıyordu.
Kocakarı gene uluyordu:
– Sürüm sürüm sürün e mi! Allah belanı versin e mi!..
İlkbahara doğruydu... Bol güneşli havalar... Karlı dağlardan soğuk rüzgârlar esiyor, hafif beyaz bulutlar telaşlı koşuşuyorlardı.
İki kocakarı alay mutfağının arkasındaki arsada, ıslak toprağa karşılıklı oturmuşlardı... Teneke kutuları bomboştu. Yanıbaşlarında birkaç erkek köpek, birbirine geçmiş böğürleriyle, sinirli sinirli soluyarak uyukluyorlardı. Güneş sıcaktı... Kocakarılar, yama yama üstüne vurulmuş, kalın hırkalarını çıkardılar. Sivrilmiş omuz başları, içleri boşalmış kuru memeleri... Koltuk altları güneşte tatlı tatlı gidişti, uzun uzun kaşındılar... Sonra, hırkalarının kıvrımlarına saklanmış bitleri bulup bulup kırmağa başladılar. Sivri çenesinde üç siyah kıl fırlamış olanı:
– Bet bereket vardı anam... dedi, bet bereket vardı... Yiyeceğin sözü mü olurdu? O canım fasulyalar, nohutlar, böğrülceler... Ya pirinç pilavları?
Ötekinin bir gözü kördü.
– Doğru... diye başını salladı. Bet bereket vardı o zaman... İnsan karnını doyururdu da, doldurur konu komşuya bile götürürdü...
– Ya karpuz kabukları! Nasıl kemirirdik?
– Eeeeh, o günler de günmüş. Allah bundan geri komasın, zere beterin beteri var!
– Bu askercikleri de ne demiye alıp götürürler sanki burdan?
– Harp varmış harp! Moskof gene kafa kaldırmış diyorlar!
Bir müddet korkuyla bakıştılar. Körü:
– Kafa kaldırmış ha? diye başını salladı, gözlerini karşı dağlara kaldırdı. Aklından, Balkan harbinin araba tekerlekli topları geçti; ölmüş askerler, buğday çuvalları, yüklü bir arabanın tekerleği altında kafası ezilmiş bir çocuk cesedi...
– Allah sen gösterme Yarabbi!
İkisinin yüreğinden de aynı korku, aynı açlık korkusu geçti. Hemen hemen aynı zamanda söylendiler:
– Bundan geri koyma Yarabbi!
Tepelerinde bir çaylak, geniş daireler çizerek dolaşıyordu.
Güzel akıcı kitap roman oldukça etkilici ve çok dram var, akıntıya kürek çeker gibi çekiyor roman, filmi de, var onu da merak etmiyorum. Degil, hani Murtaza gibi kitap, yokluk, açlık yaşam mücadelesini anlatıyor! Duygusal, roman bana göre etkisindeyim hala!