"Muhabbet etmeyi çok sevdiğin biriyle artık iki kelime bile etmemek de gurbettir."

inci, bir alıntı ekledi.
Dün 15:18

Hayatımı iki kelime hulasa eder :öğrenmek ve öğretmek ...

Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 60 - Iletişim)Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 60 - Iletişim)
Cetin Demirkiran, bir alıntı ekledi.
Dün 03:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabin onbirinci sayfasinda gecen iki kelime Kanonik ve Apokrif

Kanonik : sözcüğü, Yunanca kanon (kanun, kural) kökünden türemiş bir sıfat. "genel olarak kabul edilen" veya "otoritelerce doğrulanmış" anlamlarında kullanılır.
Sadece dinde olmayıp günlük hayatta da olan kavram. default, bir başka deyişle fabrika ayarları... Teolojiden matematiğe kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır. Dinde bu kavram başlıca Roma Katolik Kilisesi, Doğu Ortodoks Kilisesi ve Anglikan Kilisesi tarafından olmak üzere, ekümenik konsiller tarafından kabul edilen kilise kanun ve kurallarından (kanon) bahsederken kullanılır. Ayrıca dini belge ve kitapların dini otoritelerce orijinal kabul edildiğini belirtir.
Hristiyanlıkta kanonik kabul edilen İncil'ler, Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleridir.
Ayrıca matta, markos ve luka incillerine birbirleriyle uyumlu olmalarından dolayı sinoptik inciller denir.

Sinoptik : Yuhanna incili yer yer sinoptik incillerle çelişir.
sin=aynı, optik=bakış, görüş açısı anlamlarına gelir.
Yuhanna dışındaki üç incil sinoptiktir, yani aynı çizgide ilerlerler ki bunlar genel olarak simgeleri; matta=melek, yuhanna=kartal, luka=boğa ve markos=aslan

Apokrif : Hristiyanlıkta apokrif, kanonik (dini otoritelerce genel kabul görmüş) dini metinlerin ve kitapların parçası olmayan metin. Dini metinlerin doğruluğunun şüpheli olduğu durumları tanımlamak amacıyla kullanılır. Kitab-ı Mukaddes'e eklenmemiş metinler apokrif kabul edilir.

Doğruluğuna güvenilmez söz veya yazı.

Kabil, José Saramago (Sayfa 11 - Kirmizi Kedi Yayinevi)Kabil, José Saramago (Sayfa 11 - Kirmizi Kedi Yayinevi)
Mavi Cadde, Puslu Kıtalar Atlası'ı inceledi.
Dün 01:20 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Bu kitabı uzun zaman önce bir arkadaşım hediye etmişti. O zaman başlamak istedim,bir iki sayfa okudum,sıkıldım ve bıraktım. Ben de her kitabı okumanın bir zamanı olduğuna inananlardanım. Benim için o zaman bu zamanmış. Bitirdikten sonra hep şunu düşündüm: “ masal gibiydi.” Bu arada inception’na da selam çakıyor ;) Bir de bir sürü eski kelime öğrendim. Her seferinde Google’a yazıp baktım ve bir hayırseverin bu kitapta geçen kelimelerin bir listesini oluşturduğunu gördüm. Büyük hizmet Allah razı olsun :) Meraklılarına linkini bırakıyorum.
http://ebediyenedebiyat.blogspot.com.tr/...-oktay-anar.html?m=1

Peter Bornemann, bir alıntı ekledi.
16 Mar 23:08 · Kitabı okuyor

..bu «sayın» kelimesi, 1960 yıllarından sonra İsmet Paşa'nın Türkçeye soktuğu bir iki yüzlü kelimedir. İsmet Paşa'nın yerine geçenler, bunu, çok çirkin bir yaygınlığa ulaştırdılar. Bu kelime solculuğun «arkadaş» kelimesine karşı, orta solculuğun soluk ve aşağılık kompleksi yüklü bir icadı oldu. Türkçede «sayın başbakan katildir» veya «sayın muhalefet lideri hırsızdır» türünden cümleler kuruldu, 1970 yıllarında.

Bilim ve Edebiyat, Yalçın KüçükBilim ve Edebiyat, Yalçın Küçük
Mutlu Küf, Altıncı Koğuş'u inceledi.
 16 Mar 19:45 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı bitireli aslında epey oluyor, ama hazmedip birkaç kelime edebilmem için biraz zaman gerekti.
Tek kelimeyle 'yıkıcı' bir kitap.
Eğer sizi anlamayan insanlarla aynı evi, aynı mahalleyi, aynı işi yahut aynı ülkeyi paylaştığınızı hissediyorsanız buyurun sonunuzu okuyun! Öyle bir kitap...
Okurken insanın yüreğine erimiş demir yığınları döküyorlar sanki. Kitabı okuyan siz değil okunan siz oluyorsunuz birkaç sayfadan sonra ve o son kahramanın değil sizin başınıza geliyor.
Nasıl olur! Neden? Bana bunu nasıl yaparlar! Nasıl yapabildiniz! diye etrafa naralar atmak geliyor içinizden.
İçinizde biriktirdiğiniz tüm o anlaşılmazlık, yanlış insanlar için harcadığınız zaman, kendinizi hiçe sayıp başkalarını memnun etmek için yaptıklarınız, sustuklarınız, yuttuklarınız koca bir BEN BUNLARI HAK ETMEDİM! diye bağırarak kopuyor içinizden.
Ben kitabı bitireli epey oluyor dediğim gibi ama hazmetmek de iki çift bir şey söylemek de çok zor bu kitap için. En kolay olanı ise karar almak.
Bu kitabı bitirdikten sonra kalan son gücünüzü kendinize harcamak için hayatınızda yeni kararlar alacağınızdan, yeni bir sayfayı çok kolay açacağınızdan "hayır önce ben!" diyeceğinizden ve bu zamana kadar ki tüm lüzumsuz fedakârlıklardan ötürü kendinizden özür dileyeceğinizden eminim.
Neden eminim, çünkü sonunuz öyle olsun istemeyeceksiniz. Çünkü o sona çok yaklaştığınızı ve eğer şimdi de bu kararları almaz, o lüzumsuz insanları hayatınızdan bir çırpıda çıkarmaz, hak ettikleri sözleri nezaketi bir kenara bırakıp yüzlerine tek bir tefeste saymazsanız, yutmaya devam ederseniz, köprüden önceki son çıkışı kaçıracağınızı ve o sonu artık hak etmek durumunda kalacağınızı ve kendinizden başkasını artık suçlayamayacağınızı öngöreceksiniz.
Eminim!

Gogol'un Paltosu, Mecburiyet'i inceledi.
16 Mar 10:29 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mecburiyet.. Yazarın yazım aşamasındayken Firari ismini tasarladığı ancak sonrasında Mecburiyet ismini verdiği kitap, 1920 yılında basılmıştır. Kendisi de 1.Dünya Savaşı'nı ülkesi dışında geçiren yazar o dönemde yaşadıklarını, hissettiklerini eserde ustaca işlemiştir. Dünyanın dört bir yanında savaşların olduğu, fikirleri nedeniyle vatanlarını terk etmek zorunda kalan aydın insanların ve savaştan kaçan diğer insanların farklı bir ülkede yeni bir hayat kurmaya çalıştıkları, günümüzde hâlâ gözlenebiliyorken, bu günden yaklaşık yüz yıl önce yazılmış olan bu eser hiç olmadığı kadar güncelliğini korumaktadır.
Savaştan uzakta bir hayat kurmaya çalışan iki sevgilinin anlatıldığı kitapta yazarın aradığı temel şey "özgürlük mü yoksa sorumluluk mu" sorusuna cevap bulmak..
Burada size Stefan Zweig'ın hayatını birkaç kelime ile özetlemek, onun hakkında düşüncelerimi söylemek isterdim. İncelemeye de bu niyetle başlamıştım aslında ancak eserin bu görevi benden çok daha iyi bir şekilde yerine getirdiğine inanıyorum. Kısa bir biyografi okuduktan sonra alıp okumanızı tavsiye ederim.

Hakan Çakar, bir alıntı ekledi.
16 Mar 07:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Diyebilirsin ki, bir insanı, fotoğraflarından ne kadar tanıyabilirsin? Haklısın. Belki de çok az... O zaman şöyle demeliyim: Seni az tanıyorum... Az... Sen de fark ettin mi? Az dediğin, küçücük bir kelime. Sadece A ve Z. 
Sadece iki harf. Ama aralarında koca bir alfabe var. O alfabeyle yazılmış onbinlerce kelime ve yüzbinlerce cümle var. Sana söylemek isteyip de yazamadığım sözler bile o iki harfin arasında.

Az, Hakan Günday (Sayfa 349 - DK Yayınları)Az, Hakan Günday (Sayfa 349 - DK Yayınları)
Dudu cakir, bir alıntı ekledi.
15 Mar 07:55

Aşk-ı Sükûn alışılmışın dışında bir roman… Nuriye Çeleğen, bu kitapla çıktığı yolculukta, hakiki aşkın sırrını arıyor. Hepimizin az çok bildiği kıssa-yı İbrahim’den (a.s.) hareketle iki kadının gözlerinden aşkın tabiatını ve farklı kalplerdeki tecellilerini okumamızı teklif ediyor. Kur’an-ı Hakîm’den ve hadis kaynaklarından yararlanılarak ortaya çıkarılan bu eser, kıssanın kadınlara bakan cihetlerini anlatmasıyla da özgün bir boyut taşıyor. Peygamber annelerinin bu değerli hayat hikayesini, bizzat Hz. Hacer ve Hz. Sâre validemizin gözlerinden okumak isteyenler için, elinizdeki roman doğru bir seçim…

***

Sırr-ı evvel

ALEM, SIRRIN aşikâr olmamış hazinesindeydi. Kenz-i mahfinin (gizli hazine) görünme seyri, yokluğun örtüsünü aralattı. Kenzin açılımı, sırrın paylaşımıydı. Sır, mahremiyetti, gizli tutmuştu kendini.
Gizli kenz, ezel sırrını sıyırmayı, sır örtüsünü aralamayı, mahremiyet peçesini indirmeyi, giz perdelerini bin bir sır dolu hazine ile açmayı istedi. İstedi ki, bilinsin; istedi ki, görünsün.
Mahremiyet “Elif… Lâm… Mim…” dedi ve mahremiyetini ele verdi. Sır açığa çıktı. Kenz bin bir kapı ile açtı kendini. Sırlar aktı her

kapıdan sır sır…
Her sır, sırrını söyledi:
“Elif… Lâm… Mim…”
Her kapıdan da bin bir yol ile giriş başladı. Her yol başında bir kılavuz vardı.
Ve kenz sırrını zahir etti harf harf:
“Elif… Lâm…”

“Mim” sırrın dışa vuran yansımasıydı. “Lâm” sırra aracı olan mekândı. “Elif “sırrın sahibi.
Mim, dışa alev alev döküldü, adına “aşk” dendi.
Lâm, kendine bir mekân aradı, aşka aracılığını yapacağı bir yer. Ondan haberleri, ona muştulayacağı; adı mekân, ama “lâmekân” olan bir yer.

Lâm aracılığa en uygun yeri kalpte buldu.
Elif, “O”ydu. Aşkın çılgın tutkusu, birlik…
Lâm aracıydı, Elif ile Mim’in arasında.
Kenz mahremiyetini en mahrem ile paylaştı.
Kalp, mahremiyet ile sırrın, gizlilik ile bilinmezliğin, tutku ile aşkın çözülmez meydanı oldu.
Her şey bu serüvenle başladı. Kalbin sanılan ve aşk olarak anlaşdan sırrın, bin bir sır dolu bilinme öyküsü, başkasında görünme seyri.
Ve böylece sırda, Mim’li bir yolculuk başladı her dem.
Adım adım…

***

Bekleyiş…
NİL KABINA sığmıyordu o yıl. Sarayın surlarına geldiğinde sanki daha da kabarıyor, kahırlı tokatlarla surlara vuruyordu. Ürpertiyle Nil’in öfkeli sularına baktım.
– Ah Nil! Benim için başkasın. Sanki bir şeyler getirecek, bir şeyler vereceksin sanıyorum; oysa hep birilerimizi alıp gidiyorsun. Aldığın bu kaçıncı masum olacak?
Korkunun gücü ne de yamanmış! Yere çivilenmiştim… Saray başmuhafızının:
–  Taraçada toplanın, emriyle koşmuştum sonra. Alina getirilmişti oraya yaka paça. Birkaç aydır Firavn’ın hizmetinde çalışıyordu. Onu eğlendirmek için elinden geleni yapıyordu. Ne olmuştu acaba? Firavn’a ne yapabilirdi ki, bu toy kız?
Alina, Firavn’un odasından kovulduğunda ne yapılacağını iyi bilen başmuhafız, önce kızın ağzını kapamıştı. Zulüm, kelimelere dökülmemeliydi. Tüm zalimler önce kelama yasak koyardı. Kelamın gücü büyüktü. Kelamdı, yokluğun elini varlığa tutturan.
Alina’nın Nil renkli gözlerine baktım…
Korku ve nefret bir çift gözde ancak bu kadar birleyebilirdi. Sükûtun çığlıklarıydı bağıran:
– Daha çok gencim. Lütfen, daha çok gencim. Yaşamak istiyorum, diyen gözlerin griye çalan tonunda boğuldum. Nil’in hırçın dalgalan vurmuştu korku birikmiş gözlerine.
Korku bir karanlık gibi çöktü içime. Ürperdim…
Muhafız elindeki mızrağıyla dokundu kızın sırtına. Atina’nın mızrakla parçalanan narçiçeği renkli elbisesine bulaşan kan, önce düz bir çizgi halinde aktı. Doğruluktu bu… Genç bedenin kanı önce taş zemine, sonra kanayan yüreklere düştü narçiçeği renginde. Alina, balkon kenarına yaklaştıkça çırpınan bir kuş gibi çevikleşiyor, muhafızın ellerinden kaçıp havalanmak, kanat çırpıp uçmak istiyordu. Hepimiz donmuştuk, mazlum ile zalimin mücadelesini seyrediyorduk. Nefret ettiğimizle merhamet ettiğimiz, hiç bu kadar yan yana olmamıştı. Hiç bu kadar aynı tabloda bir araya gelmemişti. Korku herkesi lal etmişti. İlk kez korkunun nasıl bu şey olduğunu anladım Sonta Korkuyu dulundum Zulüm mü korkuturdu, zalimin silueti mi. ayırt edemedim Korkuyordum işte. Bir çaresizin masum çırpınışları, yüreğim; amansız bir korkunun pençesiyle tırmalıyordu
Kelamın susturulduğu yerde sessizlik dil olmuştu Kim senin konuşmaya, ya da gözlerinden yaş akıtmaya cesareti yoktu Ağlamak. “Bunu tasvip etmiyorum’ demekti Ağlamak. haksızlığa direnişti. Zulüm gözyaşlarına samyeli olarak esti Gözpınarları kurudu
Nil. hırçın bir kükreyişin esintisi ile kabardı Kalpler zavallı bir masumun kahır dolu çırpınışlarıyla için için kanadı.
Vakit ikindiye indi. Güneş ayrılık rengindeydi.
Kan Alina’nın sırtından akmaya devam ediyordu. Muhafız kana bulanmış saçları hoyratça tuttu. Savrulan siyah saçları körpe bedeninde tutuşmak isteyen umutlar gibiydi. Nil huysuzlaştı…
Muhafız kızdıkça kızdı:
– Bakın, dedi, tek eliyle tuttuğu zayıf bedeni göstererek:
–  Bakın da böyle olmayın. Efendimizi üzenin sonu işte böyle olur.
Taraçanın kenarına iyice yaklaştı. Taraça oldukça yüksek, Nil oldukça derindi. Korku, seyirci bedenleri medet umarcasına birbirine yaklaştırdı, gözler görmemek için kapandı. Muhafız kükredi:
– Bakın.
Acıyla bekleşen kadınların gözleri korkunun soğuk titremesiyle açıldı. Sararmış yüzlere ölümün solgun rengi vurdu.
Muhafızın kaba ve sert elleri, bir mengene gibi kavradı kızın gülfidanı gibi ince boynunu.
Zaman aktı. Güneş sessizce aktı…
Sona gelinmişti. Korku, gözlerden taş zemine düştü. Yürekler kor oldu, merhametli sineler yandı tutuştu. Şefkatten soyunmuş bir muhafız, genç bir bedeni tüm umutlarıyla taraçanın kenarından bıraktı, önce saçları, sonra narçiçeği renkli elbisesi havalandı rüzgârda. Nil’in serin suları körpe bir bedeni daha kucaklamıştı.
C.üneş, ölümün sarısıyla yansıdı ufka. Gözlerim, ümit bahşedecek diye beklediğim Nil’in, hep kucaklayan, hep alıp götüren sularına takılı kaldı.
Gün akşama baş koydu. Etrafta korku, havada narçiçeği renkli bir kızıllık vardı.

Muhbir

“KAF” VE “NUN” yokluğun varlığa yeniden tutunacağı haberini etrafa saldığında, her şey bu haberin sevinciyle kımıldamıştı. Varlığın ilk haberi, hayatı her daim haberle çalkalanır kılmıştı. Hayattaki serencam, hep bir haberin koşuşturması değil miydi? Kırılan ışıklar, gecenin haberini gündüzün koynuna atarken; şafağın basına sardığı kızıllık, gündüzün haberini gecenin karanlığına fısıldardı. Patlayan çiçekler, ağacın meyveye duracağı haberini baharın toy büyüsüne muştularken, sararan yapraklar sona gelindiği haberini baharın içine bir kor gibi atardı.
Haber, hep birilerine ulaşmak telaşındaydı; gizliliği sevmez, saklanmayı istemezdi.
Haber hızlıydı. Tez gider, çabuk ulaşırdı. Bir yerde, bir mekânda, bir kulakta kalmaz, bir gönle hiç sığmaz, kuş gibi kanat çırpardı oradan oraya.
Haber akıcıydı, su gibiydi, anlatıldıkça coşardı, yolunu kesmek zordu onun. Bu haberde de tüm haberlerin tılsımı vardı. Günlerce akıp durdu
mahalleden mahalleye. Uğramadığı bir ev bırakmadı. Ulaştığı her yerde kelamını kulaklara, merakını yüreklere bıraktı. Sır ortalığa
düşmüştü. Uzun bir bekleyişin sevinci sardı, haberi alanları.
Haberin ayağı tezdir hani, ulaşır ya tüm kapılara; Sâre’nin kulağına da ulaştı haber kuşunun çırpınan kanadı. Sâre titredi bu haberden.
Yüreğine kor gibi ince bir sızı indi.
Korktuğu haberin yankısıyla sarsddı. Çaresizce bakındı. Üzüntü yüreğinden önce boğazında yer tuttu. Kadınlık duyguları bir anda depreşti. Oysa beni eşine kendisi vermişti. Kıskanmamış mıydı? Kıskanmamak mümkün değildi elbette. Kıskançlık kadınlığın zaafı diye bilinirdi her daim. Belki gerçekten öyleydi, fakat “Kadın, eşini sevdiği kadar kıskanır” demişlerdi. Böyle öğretmişlerdi şimdiye kadar.
Sâre can dostu, sevgilisi İbrahim’i benimle paylaşırken elbette bu duyguları hissetmişti. Sevgiyi pay ederken, bölünmüşlüğün hüznünü çok acı yaşamıştı. Fakat şimdi bambaşka bir haberdi bu.
Demek?
Yüzlerce bilinmez soru dimağına dizildi. İçine bir kahrın ağırlığı, bir kaybedişin buruk hüznü düştü.
Kendisinin istediği, bir türlü ulaşamadığı şey gerçekleşmişti ha?
Şimdiye dek dillendirmediği pek çok kelime döküldü kelam dünyasına. Meğer ne çok sıfatlar varmış belleğinde benim adıma. Hepsi birden söze dizilmek için üşüştü dimağına, sonra tek tek savruldu söz harmanına:
– Köle kadın. Laf bilmez kadın. Demek öyleymiş ha!
(…)

Düşünceleri amansız bir yılgınlığın sarsıntısıyla kıvrandı.
Ana olacakmış!
Düşünmek istemedi.
Kendi islediği bir sonuçtu bu.
Kendisini İbrahim’ine çocuk doğursun diye vermişti. Hizmetçisi olduğum için, hiçbir zaman kendisi gibi evin hanımı olamayacağımı düşünmüştü. Şimdi ne olmuştu peki?
Bir şeyi unutmuştu galiba: Kadınlığı pay ederken, analığı pay etmenin ne yaman bir şey olacağım.
Bezgin hayalleri bebeğin küçük bedenine aktı. Bir bebek! Yıllardır Rabbine dua dua dökülüp dilendiği analığın şefkat parçacığı. Rahmetin kundağa durulmuş hali. Ana ile babanın yürek birliği, evliliğin görünürlük ışığı, yuvanın sıcaklığı, evin şenliği olan bebek…
Ruhu, bir yavru ile ısıtamadığı yuvasının soğuk yansımalarıyla üşüdü. Bu tatsız haber, düşünce imbiklerinde zihninin en ücra köşelerine kadar durmaksızın aktı.
– Hacer ana olacak!
Analığı pay edemedi.
Sâre’nin beyaz yüzü kıskançlığın alevleriyle kızarmıştı. Kahırlı bakışları, İbrahim’in yüzünde umutsuzca gezinip dururken sayısız sorunun endişe dolu fırtınası zihninde esip durdu:
–  Onu benden daha mı çok sevecek? O artık çocuğunun anası olacak. Belki de aralarındaki bağ daha farklı bir boyuta ulaşacak?
Sâre düşündükçe titriyordu. Oturduğu yerde kıpırdadı. Yaslandığı ağacın iri gövdesine dayadı başını, boğulan bir insanın kendisini karaya atması gibi geçmişine sığındı. Haberin…

Aşk-ı Sükun, Nuriye ÇeleğenAşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen

Öfkenin En Pratik Ve Etkili Çaresi
Hadis-i Şerifte Buyuruldu ki:

İki kişi Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'ın huzurunda küfürleştiler. (Öyle ki) birinin yüzünde (diğerine karşı) öfkesi gözüküyordu. Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): "Ben bir kelime biliyorum, eğer onu söyleyecek olsa, kendinden zuhur eden öfke giderdi, Euzu billahi mineşşeytanirracim!" buyurdular.

Kaynak : Tirmizi, Da'avat 53, (3448), Ebu Davud, Edeb 4, (4780)