Bora, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

McLuhan, her (*yeni) teknolojiyi kullanmaya başladıktan sonra ondan önceki dönemin (*ancak) daha net anlaşıldığını söylemektedir. Önceden saydam olmayan bir (*teknolojik alan) alan saydamlaştıysa, bu; önceki durumun dış çizgilerini kolaylık ve açıklıkla izleyebildiğimiz bir başka evreye geçebilmiş olmamızdandır.

Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 71 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 71 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)

Mahatma Gandhi’nin hayatla ilgili sorulara verdiği cevaplar.
1) En güzel gün?
Bugün
2) En kolay şey?
Yanılmak
3) En büyük engel?
Korku
4) En büyük yanlış?
Vazgeçmek
5) Bütün kötülüklerin temeli?
Bencillik
6) En güzel oyalanmak şekli?
Çalışmak
7) En büyük çöküş?
Ümitsizlik
8) En iyi eğitmenler?
Çocuklar
9)Temel olan şey?
İletişim
10)Seni en çok mutlu eden şey?
Başkalarına faydalı olmak
11) En büyük gizem?
Ölüm
12) En büyük kusur?
Huysuzluk
13) En tehlikeli kişi?
Yalancı
14) En zararlı duygu?
Kıskançlık
15) En güzel hediye?
Bağışlama
16) En kısa yol?
Düz (doğru) yol
17) En güçlü duygu?
İç huzur
18) En iyi koruyucu?
Iyimserlik
19) En büyük güç?
İman
20) En gerekli kişiler?
Ebeveyn
21) Hayattaki en güzel şey?
Sevmek
22) En büyük en güzel sığınak?
Yaradan

Lütfen okuyalım bir seferlik.
Sevgili arkadaşlarım, iyi iletişim kurabilen bir insanım ve sizlerle gülüyoruz eğleniyoruz sizlere yakın davranıyorum falan ama özellikle de yorumlar gibi kamuya açık alanlarda haddinizi aşmamanızı öneriyorum. Sizlerle iyi arkadaş olabiliriz ama bu bana özellikle ve özellikle kamuya açık alanda saygısızlık edebileceğiniz anlamına gelmez. Burada sizleri güldürmeye eğlendirmeye ve kültürlendirmeye ( ki pek umursamıyorsunuz) çalışıyorum ben de eğlenip güzel vakit geçiriyorum ama bu benim buradaki kimliğim ve çoğu zaman kanınızı donduracak kadar ciddi bir insanımdır. Saygısızlık yapıldığını gördüğüm anda yorumlarda engeli basarım. Şaka maka bir yere kadar. Kaldı ki cahil ve kültürsüz insanlar gibi düşüncelerimi değil bizzat şahsımı eleştiren ezikleri de zorla tutmuyorum. Doğa böyle oldu doğa şöyle ayak tırnağından saç ucuna kadar doğa olmuşlar zaten. Neyse dediğim gibi kırmızı çizgilerimi aşmadan haddini bilerek seviyeli bir şekilde yorum atanlara kalp atarken diğer türlüsüne engel atıyorum. Bu sizin umurunuzda olur olmaz o önemli değil ama uyarmak benim vazifemdir.

Not olarakta şunu eklemek isterim bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın sonra rezil oluyorsunuz. Hem bilmiyorsunuz, hem bilmediğinizi bilmiyorsunuz hem de biliyormuş gibi konuşuyorsunuz. İki kulak bir ağız vermiş allah bilmiyorsanız bilen insanları dinleyip bir şeyler öğrenin.

Hepinize sevgiler.

Kürşat Saygılı, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

Kapitalist üreticilerin elinde bulunan kitle iletişim araçları, fikirsel ve sanatsal araçlar her geçen gün günlük yaşama ve dünyevi iç güdülere yönelik uydurma ihtiyaçlar keşfetmekte ve bireyleri, aileleri, sınıfları, toplumları ve milletleri buna ayak uydurmaya zorlamaktadır.

Dine Karşı Din / Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 165 - Fecr)Dine Karşı Din / Anne Baba Biz Suçluyuz, Ali Şeriati (Sayfa 165 - Fecr)

Gandhi’nin hayatla ilgili sorulara verdiği cevaplar…
1) En güzel gün?
Bugün
2) En kolay şey?
Yanılmak
3) En büyük engel?
Korku
4) En büyük yanlış?
Vazgeçmek
5) Bütün kötülüklerin temeli?
Bencillik
6) En güzel oyalanmak şekli?
Çalışmak
7) En büyük çöküş?
Ümitsizlik
8) En iyi eğitmenler?
Çocuklar
9)Temel olan şey?
İletişim
10)Seni en çok mutlu eden şey?
Başkalarına faydalı olmak
11) En büyük gizem?
Ölüm
12) En büyük kusur?
Huysuzluk
13) En tehlikeli kişi?
Yalancı
14) En zararlı duygu?
Kıskançlık
15) En güzel hediye?
Bağışlama
16) En kısa yol?
Düz (doğru) yol
17) En güçlü duygu?
İç huzur
18) En iyi koruyucu?
Iyimserlik
19) En büyük güç?
İman
20) En gerekli kişiler?
Ebeveyn
21) Hayattaki en güzel şey?
Sevmek
22) En büyük en güzel sığınak?
Yaradan... Mahatma Gandhi

Ali Rıza MALKOÇ, Felsefe 101'i inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap İnceleme Yazısı

Kitap Adı : Felsefe 101
Yazarı : Paul Kleinman
Çeviri : Şükrü Alpagut
Yayınevi : Say yayınları
Baskısı : Nisan 2018/ 288 Sayfa


Felsefe dünyasına adım atmak için önce felsefe terim ve kavramları hakkında kısa ve öz bilgiler edinmek gerekiyor. Düşünce tarihi ve devamında düşünürleri okuduğumuzda, daha verimli bir çalışma yoluna giriliyor böylece. Felsefe hakkında ön bilgi veren okuduğum bu altıncı kitap.
Bazen tekrara da kaçılsa, her yazardan, çevirmenden farklı deneyimler kazanıyor okur. Giriş için güzel bir başlangıç.
Devamında filozof ve diğer düşünürlerin dünyasına büyük bir ilgi ve merakla girmek isteyeceksiniz.
Öncelikle ülkemizin yetiştirdiği düşünürlerden başlamanızı öneririm.
Örneklendirmek gerekirse: Afşar Timuçin, Takiyettin Mengüşoğlu, Ioanna Kuçuradi,
Betül Çotuksöken
Bu kitap felsefeye ısınma turları sayılabilir. Yeni bir fikir, öneri, yöntem geliştirebilmemiz için, düşünceler tarihinde, daha önce ne tür fikirler, tartışmalar ve sonuçlar çıktığını görebilmemiz gerekiyor.
Felsefe terazisi zayıf olan, yaşamda bu eksikliği hissedecektir. Veya kendisi farkında olamasa da çevresine bunu hissettirecektir. Kimiz, burada niçin varız, nasıl olursak başarılı ve mutlu oluruz, başkalarına nasıl faydalı oluruz, toplumsal mutabakatı nasıl sağlarız, diğer evrensel canlı ve ögelerle iletişim ve etkileşimimiz nasıl olmalıdır, bilim, sanat, etik ve estetik anlayışımız nasıl olmalıdır?
Bu ve benzeri sorularda bize, felsefenin bilgi, deneyim ve metafizik dünyası yardımcı olacaktır.
Neyi bilip, neye inanıyorsanız; daha bilinçli, ona daha mutlu sarılacaksınız.
Belli bir istihdam hacmi olan resmi ve özel kurum, şirket ve kuruluşlarda üretim, kalite ve sosyal verimliliği artırmak için; endüstri mühendisi, sosyolog, psikolog ve felsefeci de görevlendirilmesi
Kurumun verim, güven ve mutluluk düzeyini artıracaktır.
İhtiyaca göre bu kadrolar ayrıca idareci, iletişimci, insan kaynakları, etik kurulu üyesi gibi tamamlayıcı görevler de yapabilirler.
Kurum; eğitim, üretim, yönetim, insan kaynakları, planlama ve gelişme süreçlerini bu takım ruhunun da desteği ile sürdürmesi yerinde olur.
Mantık zinciri içerisinde, felsefi bir öngörüye/ilkeye dayanmayan hiçbir öneri/öğreti etik değildir.
Nisan 2018’de dilimize ve kitap dünyamıza kazandırılmış bu kitap ile, yeni bir bakış açısı ile
Tanışacağınıza inanıyorum.
23.05.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis

Özgür, Anahtar'ı inceledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

yirmi yıl evli bir çiftin birbirlerini çok iyi tanıyabileceğini düşünebilirsiniz. ya da kendiniz hakkında sizin de farkına varmadığınız yönleriniz keşfedebilirsiniz. kitap iletişim kopukluğu yaşayan iki zıt karaktere sahip bir çiftin konuşamadıklarını sözlükleri ile birbirlerine aktarma çabasını anlatıyor.

okuması zor inişli çıkışlı bir kitap. kah zaman bitse artık dediğim oldu, bazı yerlerde ise merakım kitabı elimden bırakmama mani oldu. ama en zorlayıcı kısmı ise aşırıya kaçan entrika bölümleriydi. özellikle karakterler bu entrika ile kafayı o kadar meşgul etmişler ki paranoya derecesinde sağlıksız bir düşünce biçimi içinde kendilerini buluyorlar.

Bora, bir alıntı ekledi.
 18 saat önce

"Her yeni teknoloji, önce uyuşturur!" diyor.
Her yeni teknoloji, bakanın ve nesnenin bir çeşit özleşmesinin kendini gösterdiği 'yenilik alanının' kendisinde, duyu etkileşimini ve bilinci azaltır.
Bakan kişinin, yeni biçim ya da yapıya bu uyurgezer boyun eğişi, (kendi) dinamiğinin en az farkında olduğu bir devrinde, en derinlemesine etkili olacaktır.
Dolayısıyla McLuhan'a göre yeni ortaya çıkan bir teknoloji, insanların beynini uyuşturarak etkisi altına alır.

Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 67 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 67 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)
Bora, bir alıntı ekledi.
 18 saat önce

Okumanın toplumsal yanal zararları
McLuhan, Gutenberg tipografisinin (*matbaa), dünyayı doldurdukça insanın sesini kıstığını ve susturduğunu söylemektedir. Ona göre insanlar, tüketiciler olarak sessizce ve edilgence okumaya başladılar.

İnsan zihni, kitap tarafından yaratılmış bir 'bilinçdışının çamuruna' gömülmüştür. Görsel duyunun öteki duyuların etkileşiminden gittikçe ayrılması, deneyimlerimizin büyük bölümünün bilinçten çıkarılmasına ve sonuçta bilinçdışının aşırı büyümesine yol açar.

Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 66 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 66 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)
Bora, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

Zira matbaa teknolojisinin bütün etkileri, artık elektronik teknolojisiyle katıksız bir çatışma halindedir. 16'ncı yüzyılda, bütün antik ve Orta Çağ kültürü, yeni matbaa teknoloji­siyle aynı ölçüde çatışma içindeydi.
Avrupa'nın geri kalanından daha çoğulcu ve kabilesel çeşitliliğine sahip Almanya' da, bir edebi dilin du­yuluşunda basımcılığın (*matbaa) birleştirici işlevleri çarpıcı ölçüde etkili oldu.

Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 63 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)Kadife Karanlık 21. Yüzyıl İletişim Çağını Aydınlatan Kuramcılar, Jacques Lacan (Sayfa 63 - Su Yayınevi, 2005, ISBN: 975-6709-27-8)