Şov Devam Etmeli Güzel Kardeşim
Yatağıma yatıp uykuya daldığımda rüya görmeye başlıyorum.
Her şey çok net, bilincim uyanık olduğum kadar açık.
Yol kenarında uyanıyorum. Sanki geceden orada uymuş gibi.
Bir sürü terslik var. Her şey çok farklı, eski gibi.
İnsanlar niye böyle giyiniyor.
Yoldan geçen birine tarihi soruyorum.
Nasıl yani?
Doğduğum gün!
.
.
.
Az önce kardeşimle bu konu üzerine hayaller kurduk. Daha doğrusu ben bunun üzerine konuşmaya başlamış bulundum, o da "Abi ben de geleyim mi?" diye sordu. :D dedim "atla". Başladık kurgulamaya.
Ne yapardık böyle bir şey olsaydı?
Şöyle olur, böyle olmamalı diye de kendimizce kurallar koyarak devam ettik.
(geçmişteki bize etki edemeyiz, izleyebiliriz sadece.
geçmişteki biz 2018'e gelene kadar rüyayı yaşayacağız, 2018'de o gece uykuya daldığında bizde uyuduğumuzda, ilk gecenin sabahına uyanacağız. rüya bitecek vs.)

Ortaya çıkan istekler ve muhtemel durumlar:
-Rüya biterken iki katı yaşlanmış olacağız, rüyada bile olsa çok uzak, ürkütücü.
-Ee babamdan daha büyüğüm ben :)
-Bu arada senin(kardeşimin) doğmana daha 4 sene var.
(-"Ben n'olcam? Herkes doğduğu zamana gidiyorsa bana anlatırsın olanları". "-Ahahaha anlatırım")
-Ailemiz bizi tanımazdı. Onlarla nasıl tanışırdık? Aile dostu olmaya çalışırdık. Diğer türlü nasıl yakın olabiliriz ki?
-En mutlu anları yaşamak. Kendimizi izlemek, doğum günlerini görmek, gezmek, düğünlere katılmak (herkes orada).
-Kardeşim bebekliğinden beri kendisinin videolarının olması talebinde bulundu. kayıtları rüya sonunda getiremeyeceğimizi hatırlayınca yıkıldı.
-Şimdi hayatta olmayan akrabalarımız, tanıdıklarımız, dostlarımız... Ağlamadan duramazdık ki, hemen boyunlarına atlayıp ağlardık büyük ihtimalle. Durumu da açıklayamazdık. Dedem, babaannem, anneannem, eniştem, daha 30'unda dünyadan gideceğini bilerek. of !
-Belki de en iyisi o zamanları yaşamaya çalışmak, böylesi insanı daha az üzer.Keşke uyumadan o zamanın sayısal sonuçlarına baksaydık rüyada da çalışacağız. Sonra ilk sayısal loto çekilişinin 1996'da olduğunu öğrendik, bu ihtimal de iptal oldu. Kolay paraya amma da meraklıymışız yahu. Neyse zaten uyumadan önce bakmamış olurduk sayısal sonuçlarına.
-Daha onlarcası...

Biraz "Groundhog Day", biraz "Inception", biraz "Regular Show" tadında oldu ama keyifliydi.

Bir anlığına da olsa geçmişe gitme ihtimaliyle 1 saate yakın konuştuk. Başlarda keyifli şeylerden bahsetsek de sonra gerçekçi yaklaşmaya başladık. Geçmişe gidemeyecek olmamızın hüznü çökünce midemiz bulandı. Üzüldük.

Geçmişe olan özlem, küçükken farkında olamadığımız değerler, anın değerini bilememek, romantizm, bencillik... ne derseniz artık. Elden bir şey gelmiyor oluşu çaresiz hissettirdi. Bir kere yaşıyoruz. Geri dönüş yok. Şu andan başka gerçek yok. Ne dün var, ne de yarın.

Varoluşun çaresizliğini bir kez daha bu şekilde hissettik.
Niye böyle bir şey yaptık ki biz?
Sanırım öğreniyoruz.
Şov devam etmeli.
https://www.youtube.com/watch?v=uKLMYZlbIb8
bonus:
https://www.youtube.com/watch?v=_Jtpf8N5IDE

Reina, Kaiken'i inceledi.
15 Mar 20:43 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hayatın başladığı yerde ölüm.

Katil içinde katil.

Cinayet içinde cinayet.

"Japonya artık bir anı değil kabus olduğunda, Kaiken'in zamanı gelmiş demektir."

Kaiken, samurayların kullandığı bir hançer. Roman kurgusuna gömülü Japon kültürüne ait bol bol bilgi veriyor bizlere Grange. İlgisi olan okurların yüzünü güldüreceğini düşünüyorum.

Roman karakterlerini tek tek incelemeyeceğim ancak esas adam Passan'a değinmeden geçemeyeceğim. Okuduğum her polisiye romanda katille bir bağ kurarım, katilin bakış açısından olayları anlamaya çalışırım. Hayal gücümün ve empati yeteneğimin sınırlarını zorlamayı severim. Ancak bu kitapta katilden ziyade polisle bir bağ kurdum, merak ettim. Passan, alanında çok başarılı bir polis. Çocukları için ölümü göze alacak kadar korumacı ve sevgi dolu bir baba. Japon kültürüne aşık ama Japon eşine olan aşkını çoktan kaybetmiş bir adam. Kitap bittiğinde keşke Passan'a dair her şeyi okuyabilseydik dedim ister istemez. Çünkü Passan, psikopatlığın sınırında bir kahraman.

Grange'ı diğer yazarlardan ayıran ve benim en sevdiğim özelliklerinden biri de betimlemelerdeki ustalığıdır. Öyle ki mekan betimlemelerindeki başarısını gölgeleyecek kadar iyi çizdi beynimin içinde Passan'ın, Naoko'nun ve diğer karakterlerin görüntüsünü. Kitabı film izler gibi okudum diyebilirim. Başlarda Siyah Kan'a biraz özlem duysam da tempo çok çabuk hızlandı ve neredeyse kitabın bütününde bir kovalamaca hakimdi. Kalbimi hızlandırdığın için teşekkür ediyorum Grange, seni seviyorum.

Gelelim kitabın eeeeeeen sevdiğim özelliğine. Leonardo Di Caprio'nun Inception adlı filmini izlediniz mi? İzlerken noluyoruz yaa? haydaaaa! tarzı tepkiler verdik çoğumuz. Ben de okurken bu tepkileri sık sık verdim evet. Tam hikayeyi çözdüm derken ters köşe oldum. Bu kadar basit olamaz evet diyerek kurguya hak verirken bir haydaaaa daha geldi. Sonra tam olayı çözüyoruz derken bir ters köşe daha! Her şaşkınlığımda bir kere daha yazarın zekasına hayran oldum. Evet, her okuduğunuza hemen inanmayın diyor bize Grange.

Kaiken ile görüyoruz ki şüphe, polisiyenin şah damarıdır.

Keyifli okumalar!

Sınırsız Ol...
"Biraz daha geniş çaplı hayal kurmaktan korkmamalısın tatlım."
~Inception/Eames~

Howl, Kör Baykuş'u inceledi.
 24 Şub 03:27 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

‘’İnsan, meyvenin çekirdeğini taşıması gibi ölümü kendi içinde taşımaktadır.’’ Her ruh içinde ölüme aralanan bir kapı vardır Rilke’nin deyişi ile. Sadık Hidayet aralık kalmış ve afyon dumanları tüten kapısından kendi karanlığına çekiyor bizleri. O gölgesine yazdığını söylüyor gerçi dertlerini, kimseye anlatılmaz bu dertler. ‘’Çünkü henüz çaresi de, devası da yok bu dertlerin.’’ Diye dile getiriyor çaresizliğini ve yalnızlığını sayfa 15te. Bir insan kalabalığında dahi aynı dertleri paylaşmadıktan sonra makûs kaderidir kişinin yalnızlık. Ve İnsanlar kendi sefil hayatları ve basit emelleri içinde çürüyüp giderken, kavrayış ötesi bir güzelliğe göz dikmiş biri karanlık bir gölgeye sığınmak mecburiyetindedir.

Kavrayış ötesi bir hakikat çalınıyor ağzına, bir parmak bal. Ama hemencecik kuruyuveriyor bal kovanı, iğnesi düşüyor bal yapan arının. Bu benzerlik ölüme gidişinden sonra bulunan son hikâye taslağında da şu şekilde karşılıyor bizi. ‘’Annesi, ’Salgı salamaz ol!’ diye beddua eder yavru örümceğe. Küçük örümcek ağ yapamayınca ölüme kurban gider.’’Hidayet’in hayat hikâyesi miydi bu? Bir kez ışık tutmuştu hakikat ona sonrası, karanlık gecede kör baykuş.

Hidayet afyonu tüttürür, kurgu bir düşe bürünür. ‘’Bir düşün içinde bir düş mü? Bütün gördüğümüz ve göründüğümüz.’’ diyor Edgar Allan Poe. İran yapımı bir İnception. Gerçekler ve yanılsamalar arasında gidip gelen bir hikâye. Nasıl bir tesiri varsa afyonun yıllar sonrasında bile etkiyor üzerimize. Hikâyeyi okurken algılarımızın ince ayarlarıyla oynuyor. Ne zamanın hükmü var kitapta, ne kişilerin, ne de mekânın. Her şey belki 2 ay 4 gün evveldi, belki de 2 yıl 4 ay önceydi. Belki amcam babamdır. Bense hileli bir aynada amcamımdır. Şu bir karış toprak Nişabur’a mı, Belh’e mi, Benares’e mi ait kim bilebilir. ‘’Bir rüya gören, rüya gördüğünü bilen, uyanmak isteyip de uyanamayan biri gibi’’(syf:22) okudum hikâyeyi. Ya uyandım ya da uyandığımı sanıyorum. Şimdi size ya bir rüya anlatacağım ya da yaşanmış bir anı. Bilemiyorum.

Ebedi güzellik, bütün sezgilerin kaynağı, dünyanın sırları bir kadın olarak cisimleniyor hikâyenin merkezinde. Ama merkeze varan ancak kurtlanmış bir cesede sokulabilir. İnsan dünyaya hakikati aramaya gelmiş olsa da, hakikati kavrayabilecek bir bedene sahip değildir. Güzelliği, o safi hakikati tekrar elde etmek için kendini yiyip bitirir kahramanımız. ‘’Onu yitirdim yitireli, aramızda bir taş duvar, ıslak bir set, deliksiz penceresiz, kurşun gibi taş duvar yükseldi yükseleli, hayatımın ebediyen boş ve kayıp bir hayat olduğunu kavramıştım. ‘’ (syf:21) Hakikat gökte yıldız olsa elim uzanmasa gözüm görürdü, güneş olsa gözümü tutamasam vücudum sıcağından onu sezerdi. Ama hakikat bir seraptı. Ya da ben serapta bir hakikat idim. Birbirine aykırı doğalarımız yüzünden kendimi yiyip bitirdim.

Sessizce katlanılan bir acının hikâyesi bu roman. Sartre’ın dediği laf üzere ‘’Duyduğum acıyı göstermemek yetmiyordu, acıyı duymamak gerekiyordu.’’ Ama ‘’Yaralar vardır hayatta, ruhu cüzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen kemiren yaralar.’’(syf15) cümlesi ile başlayan bir kitapta bir gölgeden başkasının bilmediği bu acıları duyumsamamak mümkün müydü? Hakikati, güzelliği, safiyeti aramış, eline geçen kurtçuk dolu bir soğukluk olmuştu. ‘’Bu geceyi aydınlatmış o bir çift göz, ebediyen sönmüştü. Bir yere varmışım varmamışım, benim için ne fark ederdi!’’ (syf:31) Varoluş felsefecisi değilim elbet. Ama amacı elinden alınmış bir şey yol alabilir mi? Varlığın benzini amaçtı demek ve amaçsız bir hayat salgı salamayan bir örümcek ömrü gibi son buluyordu. Alegoride ölüydü realitede sürünüyordu. ‘’Bir canlı cenazeydim artık; ne beni diriler dünyasına bağlayan bir şey vardı, ne de ölümdeki unutmadan, huzurdan yararlandığım.’’ (Syf 59)

İnsan tüm iç ve dış etmenlerin izdüşümü bir üründür ve o bu çarpık dünyada ömrü de ziyan olmuş bir izdüşümdü. Sayfa 38de dile getirdiği üzere; ‘’Ömrüm bir oduna benziyor, ocaktan düşen bir oduna: Öteki odunların ateşinde kavrulmuş, kömürleşmiş, ama ne yanmış, ne olduğu gibi kalmış bir oduna benziyor. Fakat diğerlerinin dumanından, soluğundan boğulmuş.’’ Canlılar dünyası ile ilişiğini kesiyordu gitgide. Daha fazla boğulmamak adına. Ne derdine eş biri vardı içlerinde, ne de onu anlamaya çalışacak biri. Anlaşılmak ihtiyacı ama sonunda onu da sarıveriyordu ki ‘’Uzun süredir bana işkence eden bu devi öldürmek istiyordum, çektiklerimi kâğıda geçirmek istiyordum.’’ Diye yazıyordu bize Rilke'yi tekrar anımsatarak "Evet, yazmak zorundaydım, yoksa çıldıracaktım!"

İç ve dış tüm etmenlerden bahsettik. Kitabın kopuş noktalarondan birine değinmek istiyorum. Tüm bu etmenler aynı olsa ne olurdu sizce? Bir sigara dumanı tüm koşullar aynı olduğunda iki farklı ağızdan çıksa da havada aynı şekli oluşturabilir der teoriler. Bunların hikâye ile ne ilgisi var Howl diyorsunuz. Peki, hemen açıklayayım. Amcası, babası, sürekli ortaya çıkan ihtiyar mezarcı en sonunda tek bir kişi ve gölgesi tüm bunların toplamı olarak çıkmıyor mu karşımıza? Ve esrarengiz kız, halası, kuzeni de aynı kişiye dönmüyor mu? İç ve dış tüm koşullar aynı olduğunda her insan aynı insandır mantığı var Hidayette. Bu yüzden ‘’Tek kudretli, yüce ve mutlak varlık karşısında dürüst ya da hilekâr olmak beni etkilemedi.’’ (Syf: 58) diyor. Herkes bense ve ben herkes isem en iyi de benim en kötü de. En adi suçları da ben işledim, en büyük iyilikleri de ben gerçekleştirdim. Tüm sıfatlarla karşısına çıkmış sayılırdı ama bu onu hakikate ne daha yakın ne de daha uzak kıldı. Sadece onun hayat şevkini kırdı.

Dünyanın yerine gecenin karanlığı hüküm sürüyordu. (Bana öğretmemişlerdi geceye bakmayı, geceyi sevmeyi)’’ (syf:48) Bu da sanırım kitabın adının çıkış noktası. Baykuş ölümle bağdaşır kimi yerlerde ve hikâye için güzel bir imge. Bir an için hakikate vakıf olduktan sonra Hz. Adem ve Hz. Havva'nın dünyaya sürülmesi gibi içine düşülen karanlık bir âlem. Hep kör değildik ki şimdi farkındayız karanlığın. Bir zamanlar yüzümüze vuran hakikat ışığı yerine şimdi alacakaranlık çöktü üzerimize. Oysa biz ruhu aydınlatan hakikat peşindeyiz. Karanlık gece bizi çürütür. Bir hülya olarak anımsadığımız gerçeğin peşinde yol yordam bilmeden kayboluruz. ‘’Derken bir ses geldi karanlıklardan: Gafiller! Doğru yol ne odur, ne bu!’’ diyen Hayyamdan da çokça etkilendiği aşikâr Sadık Hidayet’in. Ve bu karanlık onu yıldırıyor sonunda. ‘’Dayandığım, güvendiğim hiçbir şey yok.’’ (Syf 37) diyor. Elektrik gittiğinde en kötü ihtimalle mum arayan bizlerin, karanlıklar içine kör doğmuş bir insanı eleştirmeye ne hakkımız var?

‘’Hayat, yorucu ve hep aynı, yeniden başlıyordu.’’(syf:54) Sisifostan önce yazılıp ona bir selam çakıyor Kör Baykuş. Sürekli eline dönen testi, geçmişte onla aynı kederi paylaşmış ressam, kâbustan fırlar gibi ha bire çıka gelen mezarcı ihtiyar tüm bu betimlemeler hayatın kendi devinimini sembolize ediyor. ‘’Tenden bedenden soyunuverdik sonunda Topraktan gelmiştik, yine toprağa girdik.’’ Diyen Hayyam daha açıklayıcı olur elbet. Ama ‘’Ben ki henüz yaşadığım dünyaya bile alışamamışım, bir başka dünya neyime yarardı benim?’’ (syf:63) diyor Hidayet. Parçalanıp un ufak olunsa, bir yüce varlık o topraktan yeni testiler yapsa bile ölümden sonrası için hiç olmak ister Hidayet. O tüm huzuru acı çekemeyeceği bir varlığının kalmayışında bulmuştur.

Gerçekten aklımda bir sürü şey birikti. Kalanları toparlamak anlamlı bir yazı çıkarmak zor oldu. Okuyan, zaman ayıran herkese bol bol teşekkürler ederim. Kitapları okurken bazen aklıma filmler geliyor. Aşağıdaki filmi öneriyorum. İzleyen ve kitabı da okumuş olan varsa sohbete beklerim aradaki benzerlik üzerine konuşabiliriz.

https://youtu.be/-FcK_UiVV40

Yasemin A., Rüyanın Öte Yakası'ı inceledi.
06 Şub 13:00 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Olay kurgusu oldukça güzel olmasına rağmen, sayfaların bir türlü akıp gitmediği bir kitaptı. Kitabın içinde derin bir felsefe barındırdığını söylemek mümkün. Dünya üzerinde yer alan savaşlar, ırk çatışmaları, insanların bitmek tükenmek bilmeyen istekleri... Belki akıp gitmemesinin nedeni de bu olabilir. Kitapta bir olayın patlak vermesini beklerken bir bakıyorusunuz kitap bitiyor.
Inception izleyenler kitabın konusuna aşinadır. Hatta Inception konu bakımından bu kitaptan etkilenmiş bile olabilir.
Aslında kitap usta eller tarafından sinemaya aktarılmaya müsait. Günümüz teknolojisi ile güzel bir görsel ziyafete dönüşebilir.

Şimal, Aşk Risalesi'ni inceledi.
 24 Oca 16:07 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 10/10 puan

Merhaba değerli inceleme okuyucuları..
Öncelikle belirtmeliyim ki bu incelemeyi yazmak benim için hiç de kolay değil.. yaklaşık bir ay gibi bir sürede ancak okuyabildiğim bu kitap hakkında tam ve doyurucu bir inceleme olamayacağını baştan belirtmek isterim.. Belki manevi anlamda büyük makamlarda olanlar okusa ne anladın dediklerinde daha çok şey anlatabilirlerdi bu Aşk bahsi üzerine sizlere.. Naçizane, dilimin döndüğünce okuduklarımdan anladıklarımı yazmaya çalışacağım.. kusurum vardır illaki, anlamadığım, yaşamadığım haller dolayısıyla anlatılanlardan idrak edemediklerim olduğu gibi.. şimdiden affola efendim..dilerim ki idraki geniş aşk ehli insanlar okusun ve bize anlatsın anlamadıklarımızı..
Aşk.. evet.. konu Aşk..
Aah min-el Aşk demişler.. yani aşkın elinden ne çektik manasına ahh etmişler kimileri..
Kimileri de '' Aşk imiş her ne var alemde gerisi bir kıl ü kal imiş'' diyerek aşkın harici ne varsa ilim adına fuzuli bulmuş kıl kadar demiş..
Yüzyıllardır en tatlı ama en de acı bahisler hep aşk üzerine olmuş.. hala da olmakta.. herkesin yolu aşktan sevdadan geçmekte iken her insan her hayvan hatta her zerrenin de aşktan yana payı bulunmakta iken bu evrende sorsak herkesin hissettiği şey farklı farklı, tanımladığı farklı farklı, aşk diye davrandığı söylediği şeyler farklı farklı..
peki nedir gerçekten aşk??
Hissedilen şeylerin aşk mı değil mi olduğu nasıl anlaşılır??
sonucu tezahürü gelişimi nedir??
Kin nefret, özlem hasret, iyilik ihsan vs vs bunlar aşka dahil midir?
neresindendir bu aşkın??
Aşığın hali nicedir??
İşte hepsi var bu kitapta..
Hak aşkı, İnsanın sevmesi, Allah'ın sevmesi nicedir..
var hepsi..
Akıl ve kalp bunun neresinde?? işte bu ayırdımlar da var..
Çok ilgimi çeken bir konudur ve çok okumuşumdur farklı yazarlardan ama çok rahat söyleyebilirim ki bu kitap hepsinin sanki ana kitabı.. bu kadar kapsamlı ancak bu kitapta buldum bazı şeyleri..
Bazı şeylere çok şaşırdım ilk kez okudum çünkü.. bazı yerlerde hah şimdi oturdu taşlar yerine dedim kafamda .. bazı yerlerde ise Somuncu Baba'nın Fatiha tefsirini Bursa Ulu caminin minberinden 7 mertebede anlattığı ve dinleyenlerin ilk üç mertebeden sonrasını anlamadan dinlediği gibi okudum ve dedim ki şu an anlamadım ama mutlaka her zerreme işledi bu bilgi ve gün gelecek açılacak şerh şerh ..
İlginç olan da şu idi Muhabbet Makamının Bilinmesi diye başlayan kitap Sahih Rüyaların Bilinmesi diye rüya ile bitti..
Aşk ve Rüya.. yine çıktı karşıma :)
Hz. Yusuf ve Züleyha..Rüya ve Aşk ın yaşandığı, ve Kur'an da anlatıldığı Yusuf suresi.. Kıssaların en güzeli denilen bahis..asla tesadüf değil birlikte bahsedilmeleri ..peki tam anladım mı?? Anlayacağım inşallah efenim :))
Rüya bahsinde çok çok çok ilginç bahisler vardı benim de bizzat şahit olduğum şekilde .. Rüya hayal hakikat ve doğa kanunlarına etkileri çok güzel anlatılmıştı.. Mübeşşirat kelimesinin deri anlamındaki beşer kelimesinden türetilerek müjde diye isimlendiği, bunun nedeni, onların insanın derisindeki yani beşeri suretin tahayyül ettiği veya duyduğu hüzünlü veya sevinçli bir kelime nedeniyle başkalaştığı doğa kanunu olduğu idi.. tahayyül ve hayatın giriftliği ve surete etkilerinin anlatımı çok ilginçti gerçekten.. Züleyha nın yaşlandıktan sonra gençleşmesi mucizesini bu minvalde düşünebiliriz aslında...sonsuz mümkünat içinde yaptığın tercih işte bu da kader dedikleri şey olsa gerek Butterfly effect..hayal ile mümkünata suret giydirmek işte bu da tabirci meselesi. .siz siz olun rüyanızı herkese anlatmayın efenim :) Bir de insanlar uykudadır ölünce uyanırlar mevzusu var bu da tıpkı rüya içinde rüya gördüğünün farkında olup rüya içinde uyanmak gibi..ki böyle rüya gördüyseniz rüyanın içinde anlattığınız rüyaya dikkat!! Aynen gerçektir :) Benim gibi rüya mevzuusuyla haşır neşir olanlara güzel sırlar anlatılmış Velhasıl..şifre bu dercesine..Bir sır daha var ki o da ilk vahyin rüya ile inmesi..direk kalbe inen vahyin ağırlık yapması konusu.. Ağır rüyalar görüp ağırlığı üzerinden atamayanlar varsa bilsin ki kalbe inen mananın ağırlığıdır o denilmiş..
Bol bol alıntı yapmaya çalıştım ki herkes anlayışı ölçüsünde hissesini alabilsin diye.. Okunmasını ise şiddetle tavsiye ediyorum.. Hele hele de farklı izanlardaki insanların okuyup inceleme yapması inanın büyük emelim..
merak edenlere şimdiden aşk dolu okumalar diliyorum efendim..
Bir de muhakkak Inception filmini izleyin..Di Caprio nun hatrına da olsa rüya ve gerçek hayat hayal ve rüyasını imar eden mimar vs çok ilginç gelecek emin olun :) Nolan bu işi çözdü de insanlığa da anlatmak için de çaba sarfediyor işte sağolsun :)