Yaşlanmak bir dağa tırmanmaya benzer. Çıktıkça yorgunluğunuz artar, nefesiniz daralır ama, görüş açınız genişler. Ingmar Bergman

" Kim suya bakarsa, önce kendi yüzünü görecektir. Kendine giden her kimse kendisiyle yüzleşmeyi göze alacaktır. Ayna , pohpohlamaz, samimiyetle ona bakanı gösterir; yani dünyaya asla göstermediğimiz çünkü persona'yla kapladığımız yüzümüzü, bir aktörün maskesini. Ancak ayna, maskenin ardına geçer ve gerçek yüzümüzü gösterir. "

Ingmar Bergman / Persona 1966

Deferral, bir alıntı ekledi.
15 Mar 21:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben, sanayinin elinde çekiyle kültüre hücum etmesine içerlemeyi her zaman güç bulmuşumdur. Tüm sinema kariyerim özel sermaye tarafından desteklenmiştir. Kendi güzel göz­lerimin hatırına tek başıma ayakta durmayı beceremedim! Para karşılığın­ da çalışan bir kişi için kapitalizm -kazanç beklentisi olduğu zaman- yaban­sı, dürüst ve biraz da cömerttir. Hiçbir zaman günlük değerinizden kuşku­ya düşmezsiniz ve sizi sağlamlaştıracak yararlı bir deneyimdir.

İmgeler, Ingmar Bergmanİmgeler, Ingmar Bergman

Güz Sonatı (1978), Ingmar Bergman
Bazen geceleri uyanıkken gerçekten yaşayıp yaşamadığımı merak ederdim. Bu herkes için böyle midir? Yoksa bazı insanlar sevme konusunda daha mı yetenekli oluyorlar? Ya da bazı insanlar yaşamak yerine sadece var mı oluyorlar? Sonra korku beni ele geçirdi. Korku ele geçirince kendi korkunç görüntümü gördüm. Hiç olgunlaşamadım. Yüzüm ve vücudum yaşlandı. Anılar ve tecrübeler elde ettim. Ama içimde henüz doğmamıştım bile.

Bir Evlilikten Manzaralar (1973), Ingmar Bergman
Bu hayat tüm yeteneklerimi baskı altında tutuyor.
İnandığımın aksine bu bencil olmamak değil. Bu sadece korkaklık. Kim olduğumu bilmememden kaynaklanıyor. Hiçbir zaman kim olduğumu bilmedim. Sadece başkalarının isteklerine göre yaşadım. Kendi isteklerimi hiç önemsemedim. Hatamız ailelerimizin boyundurluğundan kurtulamamak, kendi koşullarımızla anlamlı şeyler yaratamamak oldu. Her zaman aynı hatayı yaptık, ailelerimiz için yaşadık.

Ingmar Bergman, Persona (1966)
İnancımızın ve kuşkumuzun geceki haykırışları perişanlığımızın ve ürkütücü farkındalığımızın en korkunç kanıtları oluyor.

İngmar bergman'a sormuslar;
Gidisat kotu dunya nasil kurtulacak ?
"Utanç", demiş bergman. "Dunyayi bir tek utanç kurtarabilir"

Persona/Ingmar Bergman
"Ama gerçek inatçıdır.Saklandığın yer su geçirmez değildir.Yaşam dışarıdan sızar içeri.Ve tepki vermek zorunda kalırsın.Hiç kimse de bunun gerçek olup olmadığını, sen içten misin yoksa yapmacık misin diye sormaz.Bu soruların önemsendigi tek yer tiyatrodur.Hatta orada bile farketmez.Seni anlıyorum Elisabet.Kendini bırakmanı, hareketsiz kalmanı, hayali bir sistem içinde apatiye girmeni anlıyorum."

Ingmar Bergman’a sormuşlar. “Gidişat kötü, dünya nasıl kurtulacak?” Bergman “ Utanç” diye yanıtlamış, “Dünyayı bir tek utanç kurtarabilir.”

"Ingmar Bergman'ın Sonbahar Sonatından bir sahne.
Anne ve kız sırasıyla aynı parçaları çalıyorlar. Ve birbirlerini dinlerken gözlerinden hikâyeleri okunuyor.Bütün film o bakışın ardındaki hikâyeyi anlatıyor.Birinci sınıf bir filmdi.Dikkatli izlense ve anlaşılması için çaba harcansa, yüz tane iyi kitaba bedel."

https://youtu.be/CxA94uSQ-t0