• İHTAR

  Şu otuzüç pencereli olan "Otuzüçüncü Mektub", imanı olmayanı İnşaallah imana getirir. imanı zaif olanın imanını kuvvetleştirir. imanı kavi ve taklidi olanın imanını tahkiki yapar. imanı tahkiki olanın imanını genişlendirir. imanı geniş olana bütün kemalat-ı hakikiyenin medarı ve esası olan "Marifetullah"da terakkiyat verir; daha nurani, daha parlak manzaraları açar.

  İşte bunun için "Bir pencere bana kafi geldi, yeter." diyemezsin. Çünkü; senin aklına kanaat geldi, hissesini aldı ise; kalbin de hissesini ister. Ruhun da hissesini ister. Hatta hayal de o nurdan hissesini istiyecek. Binaenaleyh herbir pencerenin ayrı ayrı faideleri vardır.

  (Sözler 745.sh, Otuzüçüncü Söz/Otuzüçüncü pencere - Risale-i Nur)
 • Hayatımda yeni bir felsefe belirledim artık. Ne kadar az o kadar çok bilenleriniz vardır elbette bilmeyenler için söyleyeyim ne kadar az şeye sahip olursak hem zihin olarak hemde ruhen daha rahat oluyoruz.Madde azaldıkça ruhen gelişiyoruz.İlk önce hayatımdan bana bir şey katmayan aslında sadece boş muhabbetler yaptığım arkadaşlarımı çıkarttım.Deli gibi her şeyi almayı bırakıp sadece gerçekten ihtiyacım olan şeyleri almaya yöneldim.Gardırobumda ki gereksiz kalabalıktan kurtuldum.Giymediğim tüm kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine verdim.Telefonumdaki bir gün lazım olur dursun diye indirdiğim tüm uygulamaları sildim.Sadece bana yararlı olabilecekleri bıraktım.Tıka basa yemektense sadece yetecek açlığımı bastıracak kadar yemek yemeye başladım.Bunun gibi giderek bu çemberi genişletiyorum.Ve bu felsefeyi benimsedikçe beynimin düşüncelerimin rahatladığını fark ediyorum. Ne kadar boğulduğumu aslında çok olan şeylerin beni ne kadar boğduğunu fark ettim.Bu gelişimi sürdüreceğim İnşaAllah. Az çoktur. Bu felsefeyi benimseyen varsa sizler neler değiştirdiniz hayatınızda paylaşırsak mutlu olurum.
 • Geceniz hayrolsun inşaAllah.

  En güzele, Allah'a emanetsiniz.

  💕💐
 • İnşaallah Ayağınız Kayar'da
  🌼🌹 CENNETE 🌼🌹
  🙏 düşersiniz. 🙏
 • Türkler Geliyor filmini seyrettim bir takım eksikliklerine rağmen tavsiye ederim. İnşaAllah bizden değerlerin öne çıktığı yıllardır niye yapıl/a/mıyor dediğimiz yakınmalarımızın giderildiği filimler yapılır. Mesela Payitaht ve Diriliş büyük bir boşluğu doldurdu diye düşünüyorum.
 • "Değerli velim,
  Bildiğiniz gibi bugün kuzularım karnelerini aldı. Öğretmenleri olarak ben de en az sizler kadar heyecanlıyım. Çünkü onların mutluluğu, benim mutluluğum; hüznü, benim derdim; heyecanı, benim telaşım ve tebessümü, benim sevinç kaynağım... Öncelikle böylesine edepli, özverili, öz disiplini yüksek ve kendini ve sorumluluklarını bilen bir insanı yetiştirmede bana yardım ettiğiniz için teşekkür ederim. Benim kuzularım, yaş itibarıyla ergenliğe geçiş döneminde oldukları için, kişiliğin temel taşlarının atıldığı dönemdeler. Bu dönemde; velisi olarak siz, öğretmeni olarak ben elden geldiğince işbirliği ile bu masum kuzunun müspet yönde gelişip büyümesi ve ülkemize faydalı bir insan olabilmesi için ilk dönem olduğu gibi inşaallah ikinci dönemde de çalışmalıyız. Hem esas başarı, kuzumun karnesindeki notlar değildir; başarı, kendisinden bağımsız birçok faktöre bağımlı olduğundan doğrudan ölçülemez. Kuzumun başarısı; bu dönem içinde kazandığı iyi ve güzel davranışlardır, arkadaşlarına duyduğu özveri ve sevgidir, önce oluşturduğumuz sonra da içselleştirdiğimiz disiplinidir, yani kuzumun başarısı kendisi olmasıdır. Tatil, günü doldurma çabası olmadığı gibi saatlerce ders çalışmak ya da kitap okumak da değildir. Kuzum gün içinde kitap okusun, oyunlar oynasın, arkadaşları ile anılarını paylaşsın. En önemlisi sizinle sohbet etsin. Okul telaşı yüzünden size anlatamadığı veyahut sizin yoğunluktan dinleyemediğiniz her şeyi hatta en küçük bir olayı bile size anlatsın..siz sadece dinleyin ve müdahale etmeyin..kuzumun mutluluğunu gözlerinde göreceksiniz...
  Bırakın kuzum bu tatilde gezsin, oynasın, kırlarda koşsun, arkadaşları ile güzel vakitler geçirsin. Benim onu özlediğim gibi beni özlesin. Bırakın, kuzum büyüsün. Onu çok sevdiğimi ve hemen her duamda duamın süsü olduğunu ve kendisinden dua beklediğimi onun anlayacağı şekilde izah ederseniz çok güzel olur.

  Bu tatil döneminde kuzumun okumasını istediğim bir yazım:

  "Sizler geleceğin öğretmenleri, avukatları, doktorları, mühendislerisiniz. Aslında bir bakıma geleceğin umudu sizlersiniz… Şunu asla unutmayın: Bir insan yapabileceğine inandığı her şeyi başarabilir.
  İşte bunun sayısız örneklerinden sadece biri olan ve bu cümleyi ispatlayan bir bireyin umut dolu hayat hikâyesi: 5 yaşlarında bir çocuk… Yüreği okuma aşkı ile dopdolu ama yaşadığı ortam ve hayat şartları daha o yaşta bu sevgiyi köreltmeye başlar. Küçük bir köyün küçücük bir okulunda, birleştirilmiş sınıfların oluşturduğu bir sınıfın, her sene değişen öğretmenleriyle umudu gittikçe kırılır bu küçük çocuğun. İmkânları en başta olmak üzere onu okuma sevdasından soğutacak her şey devreye girer ama buna karşı koyan ve umudunu her zaman diri tutan bir şey vardır ona ait olan: Azmi… Herkesin bir ilk öğretmeni vardır ya onun da ilk öğretmeni abisi olur. Sayıları saymakta zorluk çeken abisinin şaşkın bakışları karşısında çocuksu bir edayla tekrar eder: 10,20,30,40,… Okul hayatı böyle başlar. Daha 1. sınıftayken gördüğü, bir anlamda kalbine yerleştirdiği öğretmenlik mesleğini çok sever ve o yıl öğretmen olmaya karar verir… Ne maddi imkânlardaki yetersizlik ne de okuduğu okullardaki eğitim yoksunluğu ve öğretim eksikliği onu bu kararından vazgeçirir. Sürekli ve zevkle çalışır, ortaokulu birincilikle bitirip liseye kaydolur. Çalışma azminden ve mesleğine olan sevdasından eksilme şöyle bir kenarda dursun, bulunduğu ortam itibarıyla ileriye dönük bir artma olur. Lisenin ilk yıllarında okumak istediği mesleğini çevresine anlatmaya başlar. Ama ailesi dâhil çevresinin nerdeyse tamamı buna karşı çıkar, öğretmen olmasını istemezler. Bir öğretmeni bu zor günlerinde tutar ellerinden ve en sonunda bu badireyi de atlatarak istediği bölümü kazanır…
  Hayatını dinlediğiniz yüreği meslek sevdasıyla dolu bu insan şu anda rüyalarını gerçekleştiriyor. Hayatı, matematiği ve en önemlisi öğrencilerini çok seviyor… O kim biliyor musunuz?
  Sizleri çok seven öğretmeniniz…"

  Ben, kuzumu önce Allah'a sonra da size emanet ediyorum.
  Dua eder, dua bekleriz inşaallah.
  Selam ve dua ile...

  7/A Sınıf Rehber Öğretmeni"

  Mahmud KARAKAŞ
  17 Ocak 2020
  ŞANLIURFA