ÖMER CAN KOÇ, bir alıntı ekledi.
15 Mar 00:05

Atalarımız için sorun kitaba ulaşmaktı; çünkü kitap çok zor bulunan bir ganimetti. Çağımızda ise sorun kitabı seçmek ; çünkü bu kadar çoklukta bize lazım olanı seçmek gerçekten marifet istiyor

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (alfa)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (alfa)
Aycan İRİBAŞ, bir alıntı ekledi.
05 Mar 12:30 · Kitabı okuyor

Carnegie diyor ki: "Ulu tanrı bile insanlar hakkındaki hükmünü onların ömürleri bittikten sonra veriyorken, biz aciz insanlar, kim oluyoruz da onları bir kere görmekle,3-5 yazı okumakla, dedikodu dinlemekle insanlar hakkında hüküm verebiliyoruz".

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 81)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 81)
SamedÇ, Düşünce Atlası'ı inceledi.
 02 Mar 03:58 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Nüvit Osmayı ''İnsan Mühendisliği'' kitabıyla tanıdım.Kişisel gelişimi Türkiye'ye taşıyan ve Mümin Sekman gibi duayenleri yetiştiren de Nüvit Osmay.Bahsettiğim kitap insan ilişkileri üzerine harikulade bilgi deposuydu.Ancak düşünce atlası tam bir fiyasko oldu benim için.İlk elime aldığımda gelişi güzel sayfalardan sözler okumaya başladım.Aradığım motivasyon cümleleri ve beni bilgeliğe taşıyacak doping malzemeleriydi.Ama karışık kuruyemiş içindeki fındık ve badem taneleri gibi aralardan bir iki tane çıkıyordu çıkarsa.İçimdeki ses kitabı aldım bir kere, hakkını vermeliyim dedi.Bende baş ucuma koydum.Her sabah güne, bir yada iki sayfa söz okuyarak başladım.Gördüm ki diğer sabahlar kitabı okumamak için bilincim uyku daha evladır diye diretmeye başladı.Bu seferde kızmaya başladım ve kitabı elime alıp adam gibi didik didik tüm sözleri atlaya atlaya okumaya başladım.Sonunda bugün karar kılıp bu kitabı terk ediyorum.İyi bir tecrübe oldu bu saatten sonra sıkıca incelemeden kitap almak yok!

erdem solmaz, İnsan Mühendisliği'yi inceledi.
 28 Şub 18:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eser günümüzden oldukça uzun bir süre önce yazılmış. Bunu düşünerek kitabı okumaktan vazgecerseniz kaybedersiniz. Kitap özellikle öğretmen,yönetici gibi insanlarla iç ice olan meslek gruplarına yönelik. Okurken yönetici olarak sizinde hatalı olabileceğinizi sorgulatiyor yer yer. Konusursaniz sürekli aynı şeyleri söyler durursunuz fakat dinlersiniz yeni şeyler öğrenirsiniz. Kitabın akılda kalan cümlelerinden. Ayrıca kitapta yaptığınız işi severek yapmanıza işinizi severek yapmıyorsanız yaptığınız işi değiştirmeniz yönünde atıflar mevcut.

Sevgi, İnsan Mühendisliği'yi inceledi.
 26 Şub 02:58 · Kitabı okudu · 15 günde · 9/10 puan

Kitabın adı " Insan Mühendisliği" içeriğinin ne olduğu çağırıştırmaya yetiyor. Insan toplumun ve sanatın temel kaynağıdır. Ve kitap sürekli iletişim halinde olan bireylere "yaşama sanatı'nı" öğreten bir kaynak niteliğindedir.

Kitapta dünya liderlerinden, esnaftan, yöneticilerden, öğrencilerden, öğretmenlerden, subaylardan,ev hanımınlarından... kısaca toplumun her kesiminden örnekler verilmiş ve bu örnekler özdeyişlerle güçlendirilmiştir. Hemen hemen her bölümün sonunda özdeyişlerden yararlanılmıştır.

Iki uzun bölümden oluşan kitabın ilk bölümü; insan ilişkileri, insan duyguları, daha iyi yaşamanın yolları, iletişimin önemi, konuşma, dinleme, hitabet... üzerine örnekler verilmiş insan hayatını kaliteli yapmanın yolları anlatılmıştır.

Birinci bölümde sık sık karşılaşılan örnekler genellikle dinleme ve düşünme sanatı ile ilgilidir.
Dinlemenin incelikleri, kazanımları ve insan bağları üzerindeki etkisinden uzunca söz edilmiştir. Konuşursan sadece bildiklerini tekrar edersin, ama dinlersen yeni seyler öğrenebilirsin.
Düşünce üzerine ise "insanlardan çoğunun mutluluğu, kendi düşünce ve görüşlerine bağlıdır." (Lincoln) denilmiştir. Mutluluk ve huzur karşısındaki insanların görüşlerine saygı duymalarından kaynaklandığını belirtmiştir. Birbirimizin hayatını güclestirmeyelim.

Diğer değindiği konular; dürüstlük, huzur, mutluluk, okumak, kitaplar, görmek, duymak, konusmak, kişisel özgürlüklerimize giden yollar, gelecek planları ve temkinli olmanın yolları, sevgi, saygı.... ve daha bir cok konuya değinilmiştir.

Mutluluk ve huzurun başlangıcı olarak, insanın yaptığı işi severek yapmasının altı çizilmiştir.

Insan hayati domino taşları gibidir. Yerinden oynayacağımız taş tüm taşları yıkabilir. Bu yüzden insan iletişimine dikkat etmeli insan kalabilmeyi hayattaki gayemiz saymalıyız. Bir babanın öğütleri;
"Oğlum, onlar sana kaba hareket etseler bile sen herkese karşı nazik ol. Şunu unutma ki sen başkalarına onların bir centilmen olduğundan değil, kendin bir centilmen olduğundan dolayı nazik davranıyorsun."

Kitabın ikinci bölümü yöneticilere yönelik bir içerikte. Insanlarla ilgilenen, insanlara karşı görevi olan tüm meslek guruplarına öğütler, başarı metotları ve insana iş yaptırma sanatının anlatıldığı bölümdür. Işletme mühendisleri, yöneticiler, iş adamları... gibi insanlardan sorumlu bireyleri yönetim konusunda zenginleştirmeye yönelik konu ve örnekler vardır.

Insana dair her şeyin olduğu bu kitap başucu kitabı olacak niteliktedir. Rastgele açılacak bir sayfadan mutlak bir kazanç sağlayacağımız bir kitaptır. Ben bunu günlere yayarak okudum, çünkü içinde düşünüp hayatımıza katacağımız cok konu var. Ve kesinlikle kendi adıma çok kazanç sağladığım bir kitap oldu. Kitabı herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Keyifli okumalar!

Sevgi, bir alıntı ekledi.
26 Şub 01:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bir bilgisizi kanıtlarla yenmek olanaksızdır."

William G. Mc Adoo

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 498)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 498)
Sevgi, bir alıntı ekledi.
26 Şub 01:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Dudakların söylemekten çekindiğini gözler haykırır."

Will Henry

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 462)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 462)
Sevgi, bir alıntı ekledi.
26 Şub 01:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Düşünmeden öğrenmek yitirilmiş bir emektir."

Konfüçyüs

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 409)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 409)
Sevgi, bir alıntı ekledi.
26 Şub 01:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Tenkit, belki güzel bir şey değildir, ama lüzumludur. Ağrıyla aynı işi görür, zira ağrı da vücutta bir ariza olduğunu haber verir."

Winston Churchill

İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 398)İnsan Mühendisliği, Nüvit Osmay (Sayfa 398)