Esra elkin, bir alıntı ekledi.
49 dk. · Kitabı okuyor

Sevgilin gözünden akan bir damla, bir erkek için ya hazinedir, ya da hazineyle tartılır. Çaresizlik yollarınızı bağladıysa o damlayı görseniz de iç acıtır, görmezden gelseniz de...

Od, İskender PalaOd, İskender Pala
Esra elkin, bir alıntı ekledi.
52 dk. · Kitabı okuyor

..yoksul ama ruhen mutlu yaşayan insanlardan, Rum veya Türk, şu veya bu inanca sahip, şu veya bu mezhebe uymuş olsun, komşuluk hakkına riayetten ve birinin külünün diğerini ısıttığından bahsettik. Gülümsedik, sevindik, kederlerimizi unutmaya çalıştık.

Od, İskender PalaOd, İskender Pala
Merve Çolak, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Edep Ya Hu!
Ehl-i irfân arasında aradım kıldım taleb
Her hüner makbûl imiş illâ edeb illâ edeb

İki Dirhem Bir Çekirdek, İskender Pala (Sayfa 74 - Kapı Yayınları)İki Dirhem Bir Çekirdek, İskender Pala (Sayfa 74 - Kapı Yayınları)
Sabriye Yabancı, Karun ve Anarşist'i inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir romanı unutulmaz yapan nedir? Kendinden, değerlerinden, duygu ve düşüncelerinden devşirilen yaşanmışlıkların hiç ummadığı bir anda insanı geçmişe götüren bir hayal makinası olması belki de...
Pala'nın bu romanında zamanlar , mekanlar, kişiler farklı olsa da tarih bir ayna misali seriliyor gözler önüne ve sanatçı "Tarih tekerrürden ibarettir." sözünü yazdıklarıyla , kahramanların isimleriyle yansıtıyor yaşanmışlık aynasına.
Aslolanın çok da değişmediğini geçmişten bu yana hayatın iyilikle kötülüğün mücadelesi olduğunu , hırs ve açgözlülüğün insana ve topluma nelere malolduğunu Sadullah'ın ağzından anlatıyor okura.
Romanda pek çok cümlenin altına imzamı atabilecek olsam da romanın sonunun bir Türk filmini andırması hayal kırıklığı yarattı aslında.
Buna rağmen özellikle gençlerin mutlaka okuması tavsiye ediyorum.Keza hiçbir ideolojinin insan hayatından daha önemli olmadığını anlatması , bizim yaşımızdakilerin tecrübeyle sabit bildiği, gençlerinse kendilerine pay çıkartacakları en önemli kazanım zannımca...

Ayşe Gül, Mihmandar'ı inceledi.
Dün 16:51 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

İskender Pala'nın kalemini, tarihi ve şifre çözmeyi seviyorsanız bu kitap da okumanız gerekenler arasında bana göre. Efendimiz'in konuk olduğu dönemi uzun uzadıya anlatacağını düşünürken kendimi Bizans surları önünde, İstanbul'u kuşatmış şekilde buldum. Bu kitap hakkında önceden bir bilgi almamam da çok faydalı çünkü o heyecanı anında hissedince daha başka oluyor.
Anlatıcı değişiyordu ve bu anlatıcının kim olduğunu bölüm sonunda öğreniyordum. Bu zihnimi geriye götürüp, bölümdeki anlatılanları tekrar anımsattırdı ve bunu çok sevdim.
Ve son olarak son bölümde geçen baba oğul konuşması o kadar güzeldi ki... Bir film izliyormuş gibi hatta o filmin, o yaşamın içindeymişim gibiydi.
Ve tabii ki tavsiye ediyorum. Okumak isteyenlere şimdiden iyi okumalar ^^

Gökay Salihoğlu, bir alıntı ekledi.
Dün 11:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşk asla paylaşılmayan sır
Leyla’ya sordular : ” Sen mi Kays'ı daha çok sevdin, yoksa o mu seni ? “

Kara gözlü, kara saçlı, kara benli Leyla iç geçirdi, üzüldü: ” Dostlar bu nasıl soru?, bana böyle bir soruyu nasıl sorarsınız ki?!.. Elbette ben onu daha çok sevdim, onun beni sevdiğinden… “

” İyi ama Leyla, o senin için deliye döndü, çölleri aştı, adı Mecnun’a çıktı ve kurtlarla kuşlarla konuşur oldu… “

” İşte bakın, o gitti, bana olan aşkını ona buna anlattı, ben ise aha şuracığımda, kalbimin içinde onun aşkını saklayıp durdum, hiç kimse ile ne paylaştım, ne kimseye dert yandım. şimdi siz karar verin, o mu beni daha çok sevmiş; ben mi onu?!… “

Katre-i Matem, İskender Pala (Sayfa 87)Katre-i Matem, İskender Pala (Sayfa 87)
Tuba yeniay, Karun ve Anarşist'i inceledi.
Dün 08:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarihle yoğrulmuş bit roman.uzak tarih ve yakın tarih ancak bu kadar güzel birlesebilirdi.gezip gördüğüm yerlere ne kadar da sığ baktığımı anladım.