Oktay Şen, bir alıntı ekledi.
17 May 23:47 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Bilim ise bir dizge ve uyum sorunudur; bu nedenle türkçede bilimsel olan da dahil yaratılara 'telif' diyoruz, bu gözlemleri bir dizgeye uydurmak anlamındadır ve çok yerindedir. Bu titizliği olmayana bilim adamı diyemeyiz; Copernicus'u devrimine götüren, bu uyum kaygısı idi; milyonlarca göksel gözlem Ptoleme sistemine uyarken birkaçı uyumsuzluk gösteriyordu, Copernikus, istemeyerek de olsa, bu uyumsuzları bir dizge içine alabilmek için mevcut astronomi sistemini yıkmak zorunda kalmıştı, dünyanın dönüşü kuramını işte buna borçluyuz.

Şebeke 1, Yalçın KüçükŞebeke 1, Yalçın Küçük
Melike, bir alıntı ekledi.
17 May 18:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İkimizin de birbirimizi istemeyerek hicvettiğimize aldırmadan bekledim.

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 147 - Ötüken)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 147 - Ötüken)
ROMANTİK AŞK, Emanet Gelin 2'i inceledi.
16 May 15:41 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Berçem'in Civan'ın İstanbul'da yaşayan kardeşi Barzan ile evlendirilmesiyle başlıyordu hikayemiz hatırlarsanız....
Bu kitapta da hikaye devam ediyor. Bu kitapta 3 aşk hikayesi var. Afran ile Alaz evleniyorlar...... Töre gereği... Civan'ı öldüren Miran da Helin ile evlendiriliyor.
Barzan'ın Afran'la kız kardeşinin evliliğine karşı çıkması, Miran'ın teyze kızı ile istemeyerek evlendirilmesi. Helin'in dili, güzelliği ve aldatılmanın üstesinden gelmeye çalışması ve savaşması vs. vs.
Barzan ile Berçem çok kavga etseler de bir o kadar çok seviyorlar ki birbirlerini......
İyi okumalar...

Tuğçe Sancaktaroğlu, bir alıntı ekledi.
 14 May 20:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hadi hadi" dedi baba, dinlemek bile istemeyerek. "Bunu duymak istemiyorum. Bir ev; sokak, şehir ya da tuğla ve harç gibi yapay şeyler değildir. Ev insanın ailesinin olduğu yerdir, öyle değil mi?"

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 46 - Tudem Yayınları, Bruno ve babası)Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 46 - Tudem Yayınları, Bruno ve babası)

'Ne var ki, istemeyerek de olsa kendini ele verirdi sevgi denen şey.'

Franz Kafka

Zana Arslan, bir alıntı ekledi.
12 May 21:36 · Kitabı okudu

Bu İngiliz psikologlar - ne istiyorlar ki aslında?
İsteyerek de olsa istemeyerek de olsa hep aynı işin
başındalar, yani iç dünyamızın partie honteuse’sünü (utanç
verici kısmını) ön plana çıkarma ve asıl etkin olan’ı,
yönlendirici olan’ı, gelişim için belirleyici olan’ı, tam da
insanın zihinsel gururunun bulmayı en son dilediği yerde
arama işinin başında (örneğin alışkanlığın vis inertiae’sinde
(atalet kuvvetinde) ya da unutkanlıkta ya da kör ve
rastlantısal bir fikirler-örgüsü ve mekanizmasında, ya da
tümden edilgin, otomatik, tepkisel, moleküler ve iyiden iyiye
ahmakça herhangi bir şeyde) - nedir bu psikologları hep bu
yöne iten? Gizli, sinsi, hain, belki de kendisine itiraf
edemediği bir insanı küçültme içgüdüsü mü? Ya da hayal
kırıklığına uğramış, içlerini kasvet basmış, hınçtan ve öfkeden
kudurmuş idealistlerin karamsar bir kuruntusu, güvensizliği
mi?

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich NietzscheAhlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Nietzsche
Levent Günaydın, Bu Kitabın Yazarı Sizsiniz Ey İnsanlar'ı inceledi.
 11 May 19:03 · Kitabı okudu · 30 günde · 8/10 puan

Kitaba Geçmeden Kitap Şuan KitapYurdu ve Babilde Satışı başladı, İdefix Dr Bkm gibi mağazalarda da en kısa zamanda yerini alacaktır. Ve Sizlerin Önyargılarınızı- Ertelediğiniz Planları-Üşengeçliğinizi-Ölümden Kaçışınızı ve daha nice altbaşlıklı hikayelerinizi size anlatan bu kitabın videosunu izlemelisiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=EmhFxXBKfD8
Kitabın yazarı olarak değil okuyucu gözüyle inceleyeceğim ve bence kitap 10 üzerinden 8'lik (kendi kitabım diye 10 vermem doğru değil hakkı neyse onu vermeliyiz :) Ancak ben kitabı sürekli okuduğum ve yazdığım için baymış olabilir. Ancak sizler için 10 da olabilir ve inşaAllah 10 rakımınıda burda çokca görürüz. Kitaba gelecek olursak Dediğim gibi sizleri sizlerin hikayesiyle size anlatan bir kitap. Çok aşırı bir dini kitap beklemeyin arapça yazı olduğundan dolayı. Bu kitap normal hikayeler anlatıyor okuyucu sıkmadan okuyacak şekilde ve ufak dini motifler içeriyor mesela. Makyaj yapan bayanlar yada yapmayanlar, istediği bölümü seçemeyip baskı alan çocuklar yada baskı yapan ebeveynler,bir aksiyon içerisinde ölümden kaçışın ortasında kalan biri (Çoğumuz ölümü istemeyerek ölümden kaçmış sayılmıyor muyuz ?), Bir Öğretmen ve öğüt hakkındakiler. Önyargılarmız, Sosyal medyamız daha nice alt başlıklarla dolu olan bir kitap. Kitap içeriğinden bahsetmek istemiyorum her hikaye kısa bu yüzden spoiler etmiş olurum. Ancak Hikayeler Bizim kültürümüze uygun ve az bir şekilde içinde kritik noktalarında yedirilmiş Dini motifler (ayet -hadis-kısa vb) var. Belkide bu size İnsan Neyle Yaşar dan tanıdık geliyordur. Ancak orada İncilden alıntılar var ve bize uzak bir kültür bizim kitabımızda ise bizlerin hikayeleri var. İnşaAllah en kısa zamanda alıp okuma fırsatınız olur. ve incelemelerinizi görürüm. Kitapta hatalar var mı var. baskıdan kaynaklanan benim cümle düşüklüklerim, editörün gözden kaçırdığı yazım hataları tabi ki var inşaAllah gözünüze çok gelmez bu hatalar ve sizi rahatsız etmez . İnşaAllah ilk basım iyi bir sürede biter ikincisine geçince tüm hatalar düzeltilmiş olur. Hatasız olmaz tabiki yine hatalı bir kitaptır Dünyada tek hatasız bir kitap var bizde ona zaten yaklaşamayız :) Rabbim Gönlünüze Göre versin inşaAllah okuma fırsatı bulurunuz. Kitabı bazı kişiler önceden okuma fırsatı olmuş olacak( ya yapım aşamasında yada Muş'ilinde bulunduysa kitaplar öncelikle bize geldi. Birde Bir kaç Bizi kırmayan ve kitabı kabul eden arkadaşlarımız var inşaAllah en kısa zamanda onlarında incelemelerinde burada görürüz,bir kaç kişi de özelden okumalarını rica edecem inşaAllah onlarda kırmaz bizi :) (kitabı yazmaya başladığımı okuma tarihi komple taslağı bitirmemi de okumayı bitirdiğim hali olarak kayıt ediyorum siteye :)

Amine, bir alıntı ekledi.
11 May 01:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sandanski'nin Alatini'ye Gelmesi
Bir gün bahçemizde bir faaliyetler başladı.Zabitler koşuyorlar, gülüyorlar, patırdı kıyamet kopuyordu.Biz de ne olduğunu merak edip pencerelerden bakıyorduk. Abdürrahim Efendi bahçeye çıkmıştı. İçeriye girince:"Zabitlerin mühim misafirleri varmış.Türk dostu Sandanski geliyormuş. Bizim zabitlerin arasında dostları varmış. Mahbusiyetimizin şerefine ona ziyafet çekiyorlar," haberini getirdi. Hepimiz hayretle seyre dalmıştık.
Bu gürültüler, bu keyifli kahkahalar tabii, babamın dikkatini çekmiş olacak ki," bahçede bir eğlence mi var? "diye sormuş."Bilmiyoruzč demişler ama babam yine şüphe etmiş. Rasim Bey'i istemiş. Ona" bahçede bir eğlence veya ziyafet mi var? "diye sorunca muhafız Rasim Bey pek de söylemek istemediği halde," evet" demeye mecbur olmuş. Babam hayretle,"Herhalde mühim bir misafir,olacaktır. Kimdir?" diye sormuş. Rasim Bey yine istemeyerek, "Sandanski geliyor. Birlikte yemek yiyeceğiz,"demiş.Babam,"Dünkü düşmanımız bugün dostumuz mu oldu?" diye sorunca Rasim Bey,"Şimdi dostuz," diye cevap vermiş.
Babam gülmüş, "Rasim Bey, aldanıyorsunuz. Sandanski ve ona benzeyen adamlar hiçbir vakit Türk dostu olamazlar. Gaflet içindesiniz. Aklınızı başınıza toplayınız, yazıktır. Binlerce Türk'ün kanını bu komitacılar emmişlerdir.Pişman olmamanızı temenni ederim," demiş ve şunları da ilave etmiş," Ben çekilmiş bir adamım. Benim felaketim şerefine bir Türk düşmanına verilen ziyafet benden ziyade sizin için acıklıdır. Pek teessüf ederim."
Rasim Bey, bu sözler üzerine önüne bakarak çıkmıştır. Rasim Bey gittikten sonra babam bu konuşmayı bize anlattı. Bahçede o kadar neşe kalmadığıda dikkatimizi celbetti.

Sandanski, Makedonya'nın muhtariyeti için kurulan Santralist Fırkası şefliği yapmış ve pek çok kan dökmüş bir çetecidir.

Babam Sultan Abdülhamid, Ayşe Osmanoğlu (Sayfa 171)Babam Sultan Abdülhamid, Ayşe Osmanoğlu (Sayfa 171)
Aysss, bir alıntı ekledi.
11 May 01:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Erkeklerin zihni istemeyerek onu salondaki boyalı, süslü kadınlarla mukayese etti. Sağlam, sihhatli ve basit. Yakası çenesine kadar ilikli, kolları uzun, siyah bir entari giyiyor, önünde beyaz bir önlük var. Suni olmayan güzel
bir sarışın. En ziyade vakarı ve sükûnu göze çarpıyor. Bir saat evvel şoförün koşu atına benzeyen mevcudiyeti erkekleri birer angarya beygirine benzetmişti."

Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 31)Yolpalas Cinayeti, Halide Edib Adıvar (Sayfa 31)