Giriş Yap
Bu yılbaşını da çocukluğumuza ithaf edip sabırla Lego ya da puzzle falan inşâ edelim. Hatta bilmeyenler satranç öğrensin. Ben de Almanca kitaplarımla çalışarak kutlayacağım 🙋🏻‍♀️ #90 #İkinciMaster #Tarih “Düşünüyorum. Ne kadar sevmiş olabilirim? İstiklal Caddesi kadar” 🧿
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Onlarınki haricinde kapatılsın demişler
*** Türbeleri kapatan ismin cenazesinin bulunduğu mekanın anında bir türbeye dönüşmesi, üstelik onun devrimlerinin bekçisi olduğunu iddia edenlerin bu durumu, bundan adeta iftihar edercesine haberleştirmeleri gerçekten ironiktir. Üstelik türbe atfı aynı günlerde başka vesilelerle de dolaşıma sokulur. Gene 14 Kasım’da Tan’da yayınlanan makalesinde Sabiha Zekeriya Sertel, cenazenin başındaki subaylara seslenerek şöyle yazar: Siz bir türbedar, bütün bir istiklâl tarihinin, millî hâkimiyeti, cümhuriyeti, terakkinin en yüksek umdelerini yaratan, bir ölünün türbedarısınız.
Bendeniz Ruhi Mücerret. Yaşayan son İstiklal Harbi gazisiyim. Tarihin dikiz aynasındaki canlı tek siluet. Tam 100 yaşındayım. Yani, elinizdeki kitap bitmeden kozalak mahallesine taşınmış olacağım. Ve mezar taşıma "Sizi ayakta karşılayamadığım için özür dilerim." yazdıracağım.
Halide Hanim, Türk millîyetçiligi sorununa tüm kalbiyle bağlı kalmıştır; fakat Mustafa Kemal aleyhindeki kanılarında çok samimidir. Kitabının son satırlarında bu kanısını çok zekice özetliyor:''Bütün istiklâl mücadelesi sıraıinda Mustafa Kemal'i Türk ulusu kendi sembolü olarak yüceltmiştir. Bu nedenle her gerçek Türk'ün, hatta onarılmaz derecede haksızlık ettiği kişilerin bile kalbinde, Mustafa Kemal Paşa'nın tahtı bulunacaktır." Gazi, övülür gibi görünerek işte böyle yeriliyor.
Atatürk devrimci, halide edip evrimciydi
Reklam
·
Reklamlar hakkında
İstiklal için ölümle çarpışan ve pençeleşen arslan, yaşamak için sefaletle ve açlıkla didişmekten korkar ve yılar mı?
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.6