Ali Rıza MALKOÇ, 20. Yüzyıl Siyasi Tarihi'yi inceledi.
22 dk. · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Güncel olaylara; sadece duygusal bakmamak için, kindar tavır sergilememek için, gerekçeleri nedir, ipin ucu nereye varıyor, biraz kronolojik doğru bilgi gerekiyor.
Bunu da ancak yakın tarih okumalarıyla sağlayabiliriz. Yıllar önce okuduğum bu kitabı tekrar okuyunca daha iyi anladım.895 sayfa olan eser, bitirilmek için okunursa sıkıcı gelebilir.
Ben bölüm bölüm ve diğer kitapları okurken bitirdim.
İnsanoğlunun savaşlarla iç içe olduğunu görünce, savaşın sanki peynir ekmek gibi ihtiyaç olduğu zehabına kapılabilirsiniz.
Hele uluslararası denge politikası çok ilgimi çekti. Konjonktur gereği iki ülkenin dönem dönem hem dost, hem düşman kardeşleri oynayabildiğini gözlemliyorsunuz.
İstiklal savaşı ve tarih bilinci için akıcı bir eser.
Tehlikelere karşı stratrjik işbirliği, avrupa savaşları, sosyalist blok ülkelerinin dağılış serüveni, ortadoğuda kaynayan kazan, kıbrıs meselesi, sscb'nin dağılması ve
Din, ırk, ideoloji, toprak, ekonomi gerekçeli savaş vahşeti....
Hepsi bir film şeridi gibi gözünüzün önünden geçiyor.
Tekrarından kaçınabilmek için, önceyi bilmek gerek.

ozakiabi, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kırık Bir Şemsiye
Zamansız kurulan cümleler gibidir böyle havalarda İstiklal Caddesi.

Burak Aksak

OT Dergi Sayı: 14, KolektifOT Dergi Sayı: 14, Kolektif
Aslı, Bozkurtlar'ı inceledi.
 15 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Listenizde varsa ertelememeniz gerektiğini düşündüğüm yoksa da şiddetle listenize dahil etmenizi tavsiye ettiğim bir kitap. Hüseyin Nihâl Atsız'ın her hikâyesinde olduğu gibi kitabın büyüsüne kendinizi öyle bir kaptırıyorsunuz ki, bir an kitabı bırakasınız gelmiyor. An geliyor Kür Şad ile at koşturuyor, an geliyor Kara Ozan ile kopuz çalıyor, an geliyor Sançar ile kahkahaya boğuluyorsunuz. Sanırım Atsız'ın en büyük becerisinden biri mükemmel derecede betimleme yeteneği. Nitekim kitabı okurken kendimi hiç gidip görmediğim bir coğrafyanın ortasında atalarımı izlerken buluverdim. O dönemde yaşayamamış olmanın hüznünü derinden hissettim. Çin himayesinde yaşamaktansa bağımsızlık uğruna canından geçen kahramanların her birine bu kutsal miras için minnet duydum.

İstiklâl uğruna 40 kişi ile saray basan şanlı bir ırka mensup olduğumuz için övünç duymak en tabiî hakkımız diye düşünüyorum. Lâkin ırkımızın emrinde çalışmak da en temel vazifemiz. Ölsek de yenilmeyeceğiz. Ne diyor kitapta "Kür Şad attan düşmüş fakat ölmemişti. Ölmüş fakat yenilmemişti...".

lilâ, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

Savaş bazen bir ulusun topyekûn kurtuluş mücadelesine, varlık yokluk, ölüm kalım davasına dönüştüğünde, aynı gerçeği işaret etse de birden fazla adı vardır. İstiklâl Harbi, Kurtuluş Savaşı, Milli Mücadele. Hepsi de aynı mukaddes manayı karşılar.

Kelime Defteri, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 71 - Timaş Yayınları)Kelime Defteri, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 71 - Timaş Yayınları)
poetika, bir alıntı ekledi.
 Dün 17:27 · Kitabı okuyor

“Pardon devlet memuru musunuz?”
“Sapık mısın?”
“Hayır. Memur musunuz?”
“Değilim.”
“Güzel. Ben sapık değilim siz de memur değilsiniz. Peki o zaman bu şehrin en işlek caddesi hangisi acaba? Herkesin bir gün mutlaka geçeceği cadde.”
“Ne bileyim İstiklal Caddesi herhalde. Sen kimsin?”
“Bu hayatta rastgele çevirdiği telefon numaralarında karşısına çıkan seslerden başka kimsesi kalmamış biriyim. Belki de ben senin şuuraltınım.”
“Kaç yaşındasın sen?”
“Beni boş ver. Konu ben değilim ki. Hiçbir zaman da olmadım. Asıl sen kimsin? Senin heyecanların neler, tutkuların neler, hayal kırıklıkların neler? Şu hayatta başın sıkıştığında ilk kimi ararsın? Seni karşılıksız seven insan kimdir, ne bok yersen ye seni bağrına basacak insan kimdir? Eğer böyle biri varsa bu akşam onu ara, halini hatırını sor bu vesileyle. Yoksa sen de bir gün benim gibi
yapayalnız kaldığında, ufacık bir şeyi danışmak için bile arayacak kimseyi bulamazsın. Bu sözlerimi harcanmış yıllarımın manifestosu olarak kabul edebilirsin. Çünkü büyük bir tecrübeyle konuşuyorum, tecrübe ıstıraptır güzelim ve zannettiğinden çok daha fazla ıstırap çektim. İstersen sonra yine araşalım, daha 64 dakika bedava konuşma hakkım var çünkü.”

Erken Kaybedenler, Emrah SerbesErken Kaybedenler, Emrah Serbes
Mehmet, bir alıntı ekledi.
Dün 16:27 · Kitabı okuyor

Seni görünce,
Kıskandı güzelliğini kaydı yıldızlar,
Gökyüzünün maviliklerine,
Sen yıldızların akışından varoldun.

Tatlı bir tebessüm,
Tatlı bir bakış,
Aşkın ebedi mucizesidir,
Sen aşıkların bakışından varoldun.

Fal açtım,
Gök mavisi, nar çiçeği, dal yeşilim sen çıktın,
Birleşti bahtımız şiir gibi mısra mısra,
Sen şairlerin duyuşundan varoldun.

Aydınlıksın,
Nur serpersin ışın ışın,
Yeryüzüne, gökyüzüne,
Sen "meleklerin gülüşünden" varoldun.

Mısralarımda adı var,
Dudaklarımda mavi Hazer'imin tuzu, tadı var,
Azerbaycan Odlu Yurd'um,
"Sen kalbimin vuruşundan" varoldun.

Nasıl Var Oldun - Ahmet Karaca

İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 51 - Ötüken Neşriyat)İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 51 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
Dün 16:15 · Kitabı okuyor

(...)
Toplanmış Bozkurtlar bekliyor ferman,
Turan yollarına düşsün bu kervan,
Olalım, olalım vatana kurban.
(...)

Ana - Ahmet Karaca

İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 50 - Ötüken Neşriyat)İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 50 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
Dün 16:05 · Kitabı okuyor

(...)
Bazen mesken oldu
Bana viraneler,
Cin gördüm,
Kin gördüm,
Korkmadım.

Sürgün oldum
Sibirya tunduralarına,
Kanlı Solovki'ye,
Buz çöllerine,
Komünist cellatlar,
Kan içen sırtlanlar
Gördüm,
Korkmadım.
(...)

Korkuyorum - Ahmet Karaca

İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 45 - Ötüken Neşriyat)İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 45 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
25 May 17:47 · Kitabı okuyor

Kısılmış nefesler...
Yasa batmış sözleri, sazları,
Kurumuş yanaklarında hürriyet
Bahtları, taşlaşmış avuçlarında,
Acı bir tebessümdür şimdi nazları
(...)

Azerbaycan Kızları - Ahmet Karaca

İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 45 - Ötüken Neşriyat)İstiklal Hasreti, Gönül Şamilkızı (Sayfa 45 - Ötüken Neşriyat)