Gururlandıran bir olay
Sivas’ta ortaokul öğrencisi Mikail Erdoğan’ın Afrin’e gönderdiği mektubunu okuyan Uzman Çavuş Mert Yılmaz öğrenciye harçlık gönderdi. Kendisine gönderilen 200 lirayı kabul etmeyen Erdoğan, parayı Mehmetçik Vakfı’na bağışladı.
Sivas’ta Şehit Osman Yurt Ortaokulu’nda eğitim öğretim gören öğrencilerin yazdığı mektuplar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’na görev alan Mehmetçiğe moral olması için Afrin’e gönderildi. Okulun 7’nci sınıfında okuyan Mikail Erdoğan’ın (13) yazdığı mektup, Afrin’in Burseya Dağı’nda nöbet tutan Uzman Çavuş Mert Yılmaz’a teslim edildi. Okuduğu mektuptan etkilenen Uzman Çavuş Yılmaz, Erdoğan’la iletişime geçerek ona bir miktar harçlık gönderdi. Kendisine gönderilen harçlıktan dolayı mutlu olan Mikail Erdoğan gelen bu parayı Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. Erdoğan’ın yazdığı mektup okulda düzenlenen programla şehit ailelerine okundu. Duygusal anların yaşadığın programda Şehit Özel Harekat Polisi Osman Yurt’un eşi Rabia Yurt, Erdoğan’a davranışından dolayı plaket verdi.
Böyle bir şey beklemediğini ifade eden Erdoğan, "Biz dersteyken müdürümüz geldi, Afrin’deki askerlere mektup yazılacağını söyledi. Biz de gururlandık. 1 saat boyunca bu mektubu yazdım. Sonra yazdığım mektup Afrin’de Burseya Dağı’nda nöbet tutan bir komutanımıza gitmiş. Komutanımız bana ulaşmış. Müdürümüz odasına çağırdı, ’komutan sana para gönderdi’ dedi. Tabi ben de Mehmet Akif Ersoy nasıl İstiklal Marşı’nı yazdığında ödülü kabul etmediyse ben de kabul etmedim. Çünkü biz bunu ödül için, para için yapmadık. O parayı Mehmetçik Vakfı’na bağışladım. Komutanımız beni sosyal medyadan eklemiş. Onunla konuşuyoruz artık. Her akşam halini hatırını soruyorum" dedi.

Asiye Başar, Ruhi Mücerret'i inceledi.
 Dün 01:32 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Bu tarz bir kitap ilk defa okudum . Ütopik bir felaket senaryosuydu.İlk sayfada "Bu kitapta anlatılanların tümü hayal mahsulüdür . Umarım asla gerceklesmezler." demis Murat Menteş.Kitabi bitirdiğimde aynı şeyi bende dedim doğrusu.100 yıl yaşayan ve bir türlü ölemeyen istiklal harbinin son gazisi Ruhi mücerret in hikayesi.Kelimelerle oynayan mizahi bir anlatımı var yazarın.Ayni zamanda güldürüyor ve düşünmeye sevk ediyor insanı.Okumaya değer bir kitap..

Istiklal Marşı
İstiklal Marşı'nın güftesi ile bestesi arasında bir prozodi (uyuşma) sorunu olduğu doğrudur. Ancak "İSTİKLAL Marşı", bir şarkı, türkü değil ki müziğindeki ahenge bakalım.

İstiklal Marşı, tarihle, toplumla, millî değerlerle, vatan sevgisiyle ilişkili bir değer...

Fatma Çelik Yeniçağ Gazetesi
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/...steniyor-46714yy.htm

MELİSA, bir alıntı ekledi.
19 Mar 20:26

İstiklal Marşımız da İstikbal Savaşımız kadar muazzam bir eserdir. Birini vatan evları kanlarıyla, canlarıyla; tükenmez emekleriyle, alın terleriyle; diğerini de Milli Şair Mehmet Akif engin kültür, köklü imanı, sağlam kafası, güçlü kalemiyle yazmışlardır

İstiklal Marşının Tahlili, Yaşar Çağbayırİstiklal Marşının Tahlili, Yaşar Çağbayır

18 Mart
“Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!”

Mehmet Akif iki satırla neler neler anlatıyor. Geçen Cuma akşamı kızımın da okulunda onun da katıldığı Çanakkale şehitlerini anma töreni vardı, davet ettiler gittik. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı tören ve bir saat kadar sürdü. Tiyatral gösteriye harmanlanmış şiirler, türküler ve marşlarla çok güzel bir etkinlik olmuştu. Bu güzel gösteri aslında yüzüme yediğim okkalı bir tokat etkisi yaptı bende. Neden mi? Çünkü, günlük hayat meşgalelerine o kadar kapılmışız ki unutuyoruz tarihimizi. Biz şimdi koca ülkede küçücük meselelerle paramparça olup birbirimize demediğimiz lafı bırakmazken yüz yıl önce onbinlerce kişi vatan savunmasında şehit oluyor ve yüzbinlercesi de yaralanıyordu. Sadece Çanakkale savaşında iki tarafın verdiği kayıp ve yaralı sayısının beşyüzbin kişi olduğu tahmin ediliyor. Amerika’lıların haksız oldukları ve yenildikleri Vietnam savaşıyla ilgili yüzlerce filmi ve kitabı varken bizim 1. Dünya Savaşının kaderini değiştiren Çanakkale savunmasıyla ilgili ne kadar filmimiz olduğunu üzülerek görüyorum ki kurtuluş mücadelesindeki şehit sayımız 40-50 bin arasındayken Çanakkale’deki sayının 60 bin civarında olduğu düşünülürse konunun önemi biraz daha anlaşılılabilir. ( Burada kurtuluş savaşı destanımız kesinlikle küçümsenmemeli tabi ki.)Şimdi bile bu destanı konuşurken konunun özünü ıskalayıp abuk subuk ayrıntı ve uydurmalar üzerinden konuşulduğunu görmek ziyadesiyle üzüyor beni.

Hamasi edebiyatı sevmem, türküleri severim. Türküler üzerinden anlatalım.

“Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni,
Off, gençliğim eyvah!”

Bu türküyü hepimiz biliriz değil mi? Bence bir kez daha dinleyelim o günleri düşünerek.

“Hey on beşli on beşli,Tokat yolları taşlı
Onbeşliler gidiyor, kızların gözü yaşlı”

Onbeş yaşında askere gidenlere yakılan bu türkünün de Çanakkale için yakıldığı söylenir.

Bir de bir ananın feryadını dinleyelim.
“Eledim eledim höllük eledim
Aynalı beşikte -canan- bebek beledim
Büyüttüm besledim asker eyledim
Gitti de gelmedi -canan- buna ne çare.”

Siz hiç Çanakkale Şehitler Anıtına gittiniz mi? Eğer gitmediyseniz mutlaka çocuk ve gençleri de yanınıza alarak gidip o bölgeyi, Çanakkale Açık Hava Müzesini ve Nusret Mayın Gemisini ziyaret ederek o havayı teneffüs ediniz. Bir rehber eşliğinde olursa ziyaretiniz çok daha anlamlı ve etkili olacaktır. Oraları ziyaret edip de etkilenmeyen kimseyi tanımıyorum, oranın tılsımlı bir havası var.

Tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle selamlayarak yazımızı bitirelim. SELAM OLSUN.

nihal baysal, bir alıntı ekledi.
19 Mar 12:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Plajdaki Ayna
-Benim babam ölmüş, dedi.
-Nerede ölmüş?
-Muhaberede.
-Hangi muhaberede?
-İstiklal Muhaberesi’nde.
İçimden dostum, kardeşim, canım, ruhum evladım, ciğerim benim, dedim.

Mahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Mahalle Kahvesi, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Bab-ı Esrar'dan sonra okuduğum ikinci Ahmet ÜMİT kitabıydı Beyoğlu'nun En güzel Abisi. Polisiye bir kitap olduğu için pek içeriğinden bahsetmeyeceğim, sonra ardımdan ulan kitap zevkimizin içine ettin demeyesiniz diye. :) Tamam yazarımız bir roman yazarı ama beni etkiliyor ilk kitabında da öyleydi durum. Onu okuduktan sonra Konyayı gezmek istemiştim bunda ise Beyoğlu Tarlabaşını. Belki ilkinde Konya'ya gidemedim ama bunda İstanbul'da bulunduğum için gezme imkanım oldu. Tabi Tarlabaşına henüz gitmedim. Okurken İstiklal de gezdiğim yerler zihnimde canlandı. Ha bak dün kitapta da gecen mekanlardan biri olan Mandabatmaz'a gittim. :)) Seviyorum bu yazarın dilini. Ha bir de unutuyordum Katil aklımdan geçti fakat bir süre sonra kitabın anlatımından olacak ki üzerinde pek durmadım. Sonrasında da demek tutturduk ha demeden de edemedim...

Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
18 Mar 11:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kazım Karabekir Paşa
"Biz burada İstiklal mücadelesi veriyoruz. Biz vatanımıza sahip çıkabilmek için on yıldır devamlı savaşıyoruz. Ne asker kaldı, ne silah, ne de para... Kadın, çocuk, yaşlı, yorgun milletimiz hayatta kalma mücadelesi veriyor. Hem de bizden kat be kat üstün düşmanlara karşı. Şimdi biz bu gayreti nasıl bölüp bir kısmını dışarıda tanıtım yapmaya ayırabiliriz? Katliam bir tarafa, bir de yayılmacılık isnadı yakıştırıyorlar bize, desenize!.. Yani, Orta Asya'yı Garplılar sömürünce 'medeniyet görevi' deniyor. Biz, onlar da kendi kaderlerini tayin etsinler, bağımsızlıklarına kavuşsunlar, deyince yayılmacılık oluyor. Dört bir taraftan düşmanla kuşatılmış Kars'taki vatandaşlarımız imha edilmesinler diye yurdumuz üzerinde yaptığımız meşru müdafaa hareketi sömürgecilik oluyor da dünyanın dört bir tarafından buraya asker çıkarmak barışçılık! Ah, bu ne çarpık ve rezil mantıktır!"

Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 232 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 232 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)