Ceylan Mumoğlu, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce

"Bazarov da kadının hayalinde büyük bir etki yapmıştı. Kadın hep onunla uğraşıyor, hep onu düşünüyordu. Gerçi kadın, onun yokluğunda sıkılmıyor, onu beklemiyordu. Ama onun görünüşü kadını hemen canladırıyordu. Seve seve Bazarovla baş başa kalıyor, hatta kadını öfkelendirdiği, ya da zevkini, zarif alışkanlıklarını küçümsediği zamanlar bil, seve seve onunla konuşuyordu. Genç kadın sanki Bazarovu denemek, kendisini de öğrenmek istiyordu."

Babalar ve Çocuklar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 154 - Cem)Babalar ve Çocuklar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 154 - Cem)
Ceylan Mumoğlu, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce

"Bazarov, Odintsovadan "bir sonuç alamıyacağını" çok çabuk anladı. Kadından yüz çevirmeye gücü yetmediğini de, büyük bir hayretle anladı. Odintsova aklına geldikçe damarlarındaki kan tutuşuyordu. Kaniyle kolayca başa çıkabilirdi. Ama içine, her zaman alay ettği, hiçbir zaman hoş görmediği bir şeyler girmiş, yerleşmişti. İşte bu hal onun bütün qururunu ayaklandırıyordu. Anna Sergeyevna ile konuşmalarında, bütün romantik şeylere karşı duyduğu ilgisizce küçümsemeyi, eskisinden şiddetli bir dille belirtiyordu. Ama yalnız kalınca, kendisinin de bir romantik olduğunu öfke ile kabul ediyordu. Böyle anlarından ormana gidiyor, önüne gelen dalları kırarak ve hem Odintsovaya, hem kendisine küfürler ederek uzun adımlarla dolaşıyordu."

Babalar ve Çocuklar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 154 - Cem)Babalar ve Çocuklar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 154 - Cem)
Ceylan Mumoğlu, bir alıntı ekledi.
 9 saat önce

- İnsanın rastgele her şeye benliğini vermesini kolay mı sanıyorsunuz?..

Babalar ve Çocuklar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 163 - Cem)Babalar ve Çocuklar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 163 - Cem)
Mert kahriman, Mumu'yu inceledi.
22 Şub 23:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Birbirinden farklı 6 hikayeyi içinde barındırmaktadır. Ben tavsiye üzerine okuduğum için pek araştırmadım. Bana süpriz oldu farklı hikayeler olması.
Genel olarak gayet keyifli ve okunası kitap ancak beklentiyi yüksek tuttuğum için olsa gerek umduğumu bulamadım.

Mert kahriman, bir alıntı ekledi.
22 Şub 23:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Yakışıklıymış! O!" diye bağırdı ihtiyar. "Ulu tanrım! Bıyıkları mı cezbetti seni nedir - bizim kedi Vaska'nınkiler daha uzun..."

Mumu, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 117)Mumu, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 117)
Erkan Akdemir, bir alıntı ekledi.
22 Şub 17:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşünün ki, sevilmeden sevmekten daha korkunç bir şey yoktur!

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 207 - Can Yayınları)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 207 - Can Yayınları)
Pınar, Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
22 Şub 16:39 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hafızama kazımak istediğim bir kitap daha...Okuduğum en akıcı ve en etkileyici kitaplardan biri. Rus edebiyatına olan hayranlığım bu kitapla bir kez daha arttı. Babalar ve oğullar arasındaki kuşak çatışması çok net bir şekilde gösterilmişti.Bir tarafta geleneksel, inançlı ve itaatkar babalar ; diğer tarafta bireysel, otoriteye karşı çıkan, nihilist oğullar... Aralarındaki fikir ayrılıkları , nihilizm ve inancın çatışması en iyi şekilde vurgulanmıştı. Karakterlerin her biri öylesine müthiş tasvir edilmişti ki, zihnimde hepsini canlandırma imkanı buldum. Özellikle Bazarov 'un oldukça etkisinde kaldım. Kendi içinde yaşadığı karakter çatışması- veya çift karakter şeklinde de düşünebiliriz- üzerine bir hayli düşündüm. Turgenyev 'in kaleminden bu muhteşem eseri herkese tavsiye ediyorum.

Hasret Toprak, bir alıntı ekledi.
21 Şub 20:57 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ah gençlik! Hiçbir şey umursadığın yok senin. Sanki dünya nimetlerinden faydalanman sona ermeyecekmiş gibi...Kedere,acılara aldırdığın yok onlarda bile hoş bir yön bulursun.”Ben yaşıyorum ya!” diye böbürlenirsin. Çünkü şimdilik günlerin nasıl yıldırım hızıyla ardı ardına koştuğunun farkında değilsin.Senin güzelliğinin sırrı belki de her şeyi yapabilmenin gücünde değil, bunun imkanına inanmandadır.

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyevİlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Zafer Ateş, bir alıntı ekledi.
20 Şub 22:54 · Kitabı okuyor · Beğendi

Çünkü sen de bilirsin ki , iyi hisler karın doyurmaz.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 158)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 158)
Erkan Akdemir, bir alıntı ekledi.
20 Şub 20:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok şey bilen çabuk yaşlanır.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 137 - Can Yayınları)Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 137 - Can Yayınları)