Giriş Yap
Düşünce özgürlüğünü savunuyorum diye ortaya çıkanlar ya ne dediklerini bilmeyecek ölçüde çocukça bir iyimserlik içindeler, yahut kuzu postuna bürünmüş kurt rolü oynuyorlar.
Sayfa 35 - TİYO Yayıncılık
Reklam
·
Reklamlar hakkında
İyimser olmadan iyi olunur mu hiç? Burada tek sorun iyimserliğimizin kaynağının insanlar olmaması gerektiğini unutmamız. İman, güvenmektir. İyimserlik ise kendimize de başkasına da değil iman edecek kadar güvendiğimiz makama inanmaktır
Beni hayata bağlayan, bana iyimserlik veren bir şey vardı bu hayalde..
Hüsran üzerine
“Hüsrana uğratılmak ne demektir? Kandırılmış hisset­mek demektir, çünkü söz konusu kişinin istenilen şeye ve o şeyi vermeye istidatı olduğu varsayılır. Bu varsayım kimi zaman doğ­ru kimi zamansa yanlıştır. Size verebilecekleri bir şeyi vermeye yanaşmadıklarını düşünmek daha çok umut barındırır, ama bu varsayım yanlış çıkarsa o zaman umudunuzun üstüne şüphenin gölgesi düşer (hüsran istenilen şeyin mümkün olduğuna inanıl­ması bakımından iyimserlik taşır, dolayısıyla hüsrana bir çeşit inanç muamelesi yapabiliriz).”
Sayfa 17 - Metis yayınları
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Keskin bir karamsarlığın can sıkıcı bir şey olduğu doğ­rudur. Lâkin kışkırtıcı bir iyimserlik de her zaman keyifli olmaz. Mutsuzlar öylesine sindirilirler ki, durumları hakkın­da konuşmaya hatta düşünmeye bile cesaret edemez olurlar, çünkü her şeyi pozitif görmeleri gerekiyorken negatif dü­şüncelere kapılmış olacaklardır.
2
730
7,3bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.17