Cevat Kelle, Kurt Kanunu'yu inceledi.
25 Nis 22:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Tarihsel gerçekliklere ne kadar değinir, söylenenlerin ne kadarı gerçekten olmuş bilinmez. Zira romanlar, her ne kadar tarihi gerçeklere dayanan olay örgüsü olsa da, eninde sonunda kurgudur, hayal ürünüdür.

Kemal Tahir, Kurt Kanunun da Şeyh Sait ayaklanması ertesi gerçekleşen İzmir Suikasti girişimini konu alıyor. İttihatçıların ileri gelen liderlerinden, Kara Kemal'in kaçış hikayesini, görünürde İzmir suikasti sebebiyle olsa da, daha derinlerde başka ve daha karmaşık bir hesaplaşma nedeniyle olduğunun altını çizerek anlatıyor.

Bir ittihatçının gözünden, iç hesaplaşma ve özeleştiri.
Yakın tarihimizin karanlık sayfalarına, suni bir ışığın aydınlığını düşürüyor. Mutlaka okunmalı.

Mustafa Kemal Atatürk hakkında okunması gereken kitaplar:
Mustafa Kemal Atatürk hakkında okunması gereken kitaplar:

Güneşi Özledik – Ruşen Eşref Ünaydın

Gazi Mustafa Kemal’in İslam / Kur’an Kültürü – Sedat Şenermen

Çanakkale İlk Günde Biterdi – İsmet Görgülü

Bir Dahinin Hürriyet Aşkı – Fahri Özdemir

Atatürk’ün Ailesi, Osmanlı Arşiv Belgelerine Göre Atatürk’ün Soykütüğü – Mehmet Ali Öz

Atatürk’le 30 Yıl – Nuyan Yiğit

Atatürk ve Türk Devrimi – Metin Aydoğan

Atatürk ve Çanakkale’nin Komutanları – Sermet Atacanlı

Atatürk – Modern Türkiye’nin Kurucusu – Andrew Mango

Çanakkale Geçilmez – Turgut Özakman

57 Yıl – Kolektif

1923 Kuruluş Ayarlarına Dönmek – Sinan Meydan

Mustafa Kemal ve Kurtuluş Savaşı – Metin Aydoğan

Yaşasın Cumhuriyet – Özdemir İnce

Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz – Mustafa Kemal Atatürk


Yarasalar – Abdullah Kurt

Sultan’dan Atatürk’e Türkiye – Andrew Mango

Söylev (Nutuk) – Mustafa Kemal Atatürk

Panzehir Gerçeğe Çağrı – Sinan Meydan

Zübeyde Hanım ve Oğlu – Tuna Serim

Hangi Atatürk – Attilâ İlhan

Çankaya – Falih Rıfkı Atay

Atatürk – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Tek Adam (3 Cilt Takım) – Şevket Süreyya Aydemir

Devrim Tarihi ve Toplum Bilinci Açısından Atatürk – Emre Kongar

Gazi Mustafa Kemal Atatürk - İlber Ortaylı

Dahi diktatör - Celal Şengör

Atatürkçü olmak - Ceyhun Atuf Kansu

Atatürk'ü Doğru Anlamak Sezgin Kızılçeli

Atatürk - Modern Türkiye'nin Kurucusu Andrew Mango

Atatürk - Klaus Kreiser

Gazi ve Fikriye -Hıfzı Topuz

Atatürk - Lord Kinross

Atatürk -Prof. Dr.Haydar Baş

Hangi Laiklik - Attila Ilhan

Türkiye'de Beş Sene - Liman Von Sanders

19 Mayıs 1919 - Atatürk Yeniden Samsun'da - Turgut Özakman

Yüzyılın Lideri - Sinan Meydan

Atatürk'ten Hatıralar - Hasan Rıza Soyak

Atatürk Belgeler, Elyazısıyla Notlar, Yazışmalar

Bana Atatürk'ü Anlattılar - Hıfzı Topuz

Mustafa Kemal'in Ağzından Vahdetttin,

Mustafa Kemal'in Mütareke Defteri,

Babamız Atatürk- Falih Rıfkı Atay

Atatürk ve Demokratik Türkiye - Halil İnalcık

10 Kasım Yas Günü - YKY

Akl-ı Kemal {5 cilt} - Sinan Meydan

Sarı Paşam - Sinan Meydan

20.Yüzyılın En Büyük Lideri - İlker Başbuğ

Atatürk - Auistin Bay

Atatürk'ün Öngörüleri - Aydın Keleşoğlu

Hesaplaşma - Vahdettin Engin (İzmir Suikasti İçin iyi bir kitap)

Dünya Düşünürleri Gözüyle Atatürk - Özer Ozankaya

Mustafa Kemal'in İsyan Muhturası - Kerem Çalışkan
Adam Gibi Adam Diyor ki

ATATÜRK'ÜN YAZDIĞI KİTAPLAR:

1- Tâbiye Meselesinin Halli ve Emirlerin Sureti Tahririne Dair Nesayih
2- Takımın Muharebe Talimi (Almanca'dan çeviri - 1908)
3- Cumalı Ordugâhı - Süvari: Bölük, Alay, Liva Talim ve Manevraları (1909)
4- Tâbiye ve Tatbikat Seyahati (1911)
5- Bölüğün Muharebe Talimi (Almanca'dan çeviri - 1912)
6- Zabit ve Kumandan ile Hasbihal (1918)
7- Nutuk (1927)
8- Vatandaş İçin Medeni Bilgiler (Manevi kızı Afet İnan adıyla yayımlandı) (1930)
9- Geometri (isimsiz yayımlandı) (1937)

Aden, Kurt Kanunu'yu inceledi.
 24 Mar 17:25 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kemal Tahir bu romanında Cumhuriyet döneminin en bunalımlı dönemlerinden biri olan "İzmir Suikasti" ni İttihatçıların Küçük Efendisi olan Kara Kemal ile İttihat Terakki'nin fedailerinden ve Kara Kemal'in hayranlarından olan Abdülkerim üzerinden anlatmaktadır.
Kitabın 3. bölümü olan İnsanlık Sorunu bu eserin en vurucu ve etkileyici bölümünü oluşturmaktadır. İnsanın kendi içinde yaşadığı hesaplaşma, bu hesaplaşmanın yarattığı ruh hali büyük bir edebi ustalıkla dile getirilmiştir.
Yalnız bu hesaplaşma ve sorgulama bölümüne ulaşabilmek için bir parça Abdülkerim'in gönül maceralarına katlanmak zorundasınız :))...

Murat Karakaya, Kurt Kanunu'yu inceledi.
08 Mar 17:19 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

İzmir suikastinin faillerinden olduğu iddia edilen İttihat ve Terakki Fıkrasının önemli isimlerinden olan Kara Kemal ve eski Ankara valisi Abdulkerim in etrafında örgülenmiş güzel bir roman. Romanın sonunda Kara Kemal in en son çare olarak evine sığındığı çocukluk arkadaşı maliyeci Emin Bey in Kara Kemal in son nefesinde kendisinden şüphe edip etmediği muhasebesi ile karşılaşıyorsunuz. Cumhuriyet in ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk en yönelik planlanan İzmir suikasti olayına karışan ve karıştırılan tarihsel şahsiyetlerin çarpıcı dramını anlatan bir roman. Okumanız tavsiyesiyle...

Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
24 Şub 09:10 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Mustafa Kemal'in sert bir karakteri vardı ve düşündüğünü söylerdi. Karşısındaki Kaiser Wilhelm bile olsa fark etmiyordu. Karakteri öyle olduğu için de İttihat ve Terakki'nin tarzını beğenmiyordu. Belâgatli uslûbu dolayısıyla bilgilerini çok güzel kullanmayı beceriyor ve çok güzel tartışıyordu. O yüzden İttihat ve Terakki'deki merkez heyet, Enver Paşa'nın yakınları, hem siviller hem de askerler Mustafa Kemal'den çok çekiniyorlardı. Çok iyi bir kurmay ve asker olduğu için bir şey yapamıyorlardı. Fakat Enver Paşa'nın iktidarı asla paylaşmayacağı da belliydi. Elbette aynı şey Mustafa Kemal Paşa'da da vardı. Atatürk olmasına kalmadan siyaseten uyanmış ki İttihatçı meseleleri 1926 İzmir Suikastı davasında bitirildi."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 62 - Kronik Kitap, Ocak 2018.)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 62 - Kronik Kitap, Ocak 2018.)
NihalÇetinoğlu, bir alıntı ekledi.
09 Şub 02:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

HALİFELİK MESELESİ
Atatürk'e suikast denilince akla hep İzmir suikasti gelir.Oysa İngilizlerin unutturmaya çalıştığı en büyük suikast fiyaskosu halifelik gayesi üzerine faaliyete geçirilmiş alçak Mustafa Sagir vakasıdır.Bu şahıs Hintli sözde bir Müslüman'dır ama aslında Türk ve ingiliz belgelerinde de açığa çıkmış olan çok iyi bir casustur.Atatürk'le görüşmüştür.Gazi Paşa'nın bu görüşmeden sonra buna dikkat edin,bu casustur diyerek bahsettiği ingiliz casusudur.

Atatürk’e Atılan İftiralar, Oktan Keleş (Sayfa 151 - ilgikültürsanat)Atatürk’e Atılan İftiralar, Oktan Keleş (Sayfa 151 - ilgikültürsanat)
M.Fatih Deniz, bir alıntı ekledi.
03 Şub 15:37

İTTİHATÇILARIN TASFİYESİ
Peşimdeler Ester...Eski ittihatçıların hiçbirine hayat hakkı tanımayacaklar.İzmir suikasti bir bahane.Nihai hesaplaşma başladı.İzmir'de kurulan darağaçları yetmedi, Ankara'da da astılar bizimkileri.Suçlu suçsuz ayırt etmiyorlar.Kara kemal ki, asla bulaşmamıştır bu suikaste, onu bile ortadan kaldırdılar.Güya intihar etmiş, hem de bir kümeste.Olacak iş mi bu?Kendini öldürdüğü yetmiyormuş gibi bu işi bir de kümeste yapıyor.Düpedüz itibarsızlaştırma.

Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 19 - EVEREST YAYINLARI)Elveda Güzel Vatanım, Ahmet Ümit (Sayfa 19 - EVEREST YAYINLARI)
Kitap Güneşim, Elveda Güzel Vatanım'ı inceledi.
31 Oca 00:35 · Kitabı okudu · 18 günde · 10/10 puan

Kitabın kahramanı ve aynı zaman da anlatıcısı olan Şehsuvar Sami 1926 yılında İzmir Suikasti girişiminden sonra ittihatçılar üzerinde artan baskılardan korkarak Pera Palas'ta yaşamaya başlıyor. İzmir Suikastindan sorumlu tutulacağı endişesi ve bu nedenle öldürüleceği korkusuyla yıllar önce arkasında bıraktığı, ancak aklından tek bir an çıkartamadığı Yahudi bir kız olan Ester'e mektuplar yazarak o günü beklemeye karar veriyor. Bu mektuplar İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin son 20 yılının perde arkasını konu alıyor. Ester'e olan aşkından başlayarak, yaşadıklarından, gördüklerinden, savaşlardan, ölümlerden, kaygılarından, hislerinden ve tüm hayal kırıklıklarından bahsediyor. Pera Palas'ta geçirdiği bu günlerde otel müdürü Reşit, eski arkadaşları Fuat ve Mehmet Esat hikayeye bir yerinden dahil oluyor. http://kitapgunesim.blogspot.com.tr/...da-guzel-vatanm.html

Murat Ç, Hesaplaşma'yı inceledi.
15 Oca 20:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İzmir'de Mustafa Kemal Atatürk'e düzenlenmek istenen suikastin ve sonuçlarının konu alındığı bir kitap.. Ve İstiklal Mahkelemelerinin kurulup, belki de kurunun yanında yaşında yandığı bir dönem..

Daha önceki bilgilerim de dahil olmak üzere, bunları pekiştirmek daha farklı detaylar öğrenebilmek için almıştım kitabı. Ve bu amacıma kesinlikle ulaştım. Özellikle mahkeme esnasındaki soru - cevap kısımları, savunmalar ve yaratılan hava olağanüstü derecede iç burkan bir durum. O kadar gereksiz bir çaba ki bu, suikastı yapsalar, gerçekten amaçlarına ulaşsalar, başka bir amaç ya da görüşleri yok. Sırf yapmak için yapmaya çalışılan, kafası çalışmayan asalakların bir planı.

Öncelikle Türk Milleti'nin bu suikaste vermiş olduğu cevap çok gurur verici. Suikasti yapmaya çalışanlara, daha sonra düşünce olarak dahi teşebbüs edecek olanlara çok net bir cevap veriyorlar. Mustafa Kemal Atatürk bu milletin can damarıdır. Atatürk bütün ülkedir. Milli Şeflerine kalkan olmuşlardır.

İstiklal Mahkemeleri'nin ismi bile insanı ürkütüyor, çünkü; savcı verdiği mütalaa'da, elindeki delillerin yeterli olduğu görüşünü bildirip, size suçu itham ediyorsa, büyük olasılıkla sonunuz dar ağacı olacaktır. Yapmış olanlar dahi, bu durumu inkar etmeye çalıştığı için, okuyunca göreceksiniz ki çoğu savunma boşa yapılmıştır. Bir çoğunun sonu dar ağacı olmuştur. Bazı kısımları üzülerek okuyacaksınız, ne olursa olsun, cahil insanlar her yerde önümüze çıkıyor.

Bu suikast sonrası bir çok muhalefet eden grup ya da kişi köşesine çekilmiş ve sakin bir yaşam sürmeye çalışmıştır. Bir çokları siyasetten uzaklaşmıştır. Özellikle milleti de arkasında olan Mustafa Kemal'in gücü, tüm hatlarıyla ortaya çıkmıştır.

Bir kuyu kazıp, sonra kazdıkları kuyu ile ne yapacağını bilemeyen insan ve grupların bir girişimi olan bu suikast, bir çok şeyi ortaya çıkarmış, bir çok sesi kesmiştir. İstiklal Mahkemelerinde yargılanıp, serbest bırakılan insanların bir çoğu bu stresi yaşamlarının sonuna kadar iliklerinde hissetmişlerdir. Normal hayata dönememişlerdir.

Paşaların durumu ise daha vahim.. Suçlu ya da suçsuz olmaları bir kenara, konu Cumhuriyetin İstiklal Mahkemeleri ise, kimin sanık konumunda olduğunun bir önemli yoktur. Okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

İyi okumalar.

️ Kitabın yazarının İpek Çalışlar olduğunu görünce okuyup okumamakta kararsız kaldım, zira onun bir önceki kitabı "Latife Hanımı" okumuş ve Atatürk hakkında alttan alttan bir antipati yaratma gayreti içerisinde olduğunu hissetmiştim. Tereddütümde haksız değilmişim. Gene aynı şeyleri hissettim. Özellikle Amerikan Mandası konusu, 1915 Tehcir Olayları, Milli Mücadele esnasında bazı yerlerde onu ürkek ve korkak gösterme çabaları, Şeyh Said ayaklanması, İzmir Suikastı ve İnkılapları anlatırken Atatürk tasvirleri vs.... Özellikle can alıcı noktalarda kaynak olarak Atatürk düşmanlığı ile bilinen Dr.Rıza Nur'a ve ismini sayamayacağım bir sürü insana başvurulması.. Latife Hanım kitabında olduğu gibi kitap Atatürk ile Halide Edib savaşı şeklinde geçmiş.

Bu söylediklerim okurları kesinlikle etkilemesin zira okurken Halide Edib'i çok iyi tanıyacaksınız;

Halide Edib, Kürsüye giden merdivenleri her çıkışında son basamağın bir idam sehpası olduğunu hayal ediyor, bu amaç uğrunda ölmek istiyordu..

1917 yılında İngilizler onun hakkında;" Halide hanım, bir kadın. Türk kadınının oy kullanma hakkını savunan bir yahudi. Cemiyet yanlısı. Çok iyi bir romancı." şeklinde rapor hazırlamışlardı..

Oysa ki Kürt Mustafa Paşa'nın başkanlığındaki Divan-o Harbin idam kararı aldığı isimler ; Atatürk, Bekir Sami, Dr.Adnan, Ali Fuat, Ahmet Rüstem, Kara Vasıf'ın yanında yedinci isim olarak onun da adı vardı...

(Benim de tespitim) Nazan Aksoy’unda belirttiği gibi "romanlarında aslında kendi hayatını, ruhsal ve fiziksel dönüşümlerini anlatıyordu"...

İyi bir kadın hakları savunucusu.. Kendisini sayısız kez aldatan ve çok evliliği savunan kocasından ayrıldıktan sonra özgür ve bağımsız kişiliği gelişen,milli geleneklerden uzaklaşmadan, kadınlar üzerine çeviriler yapılan, konferanslar düzenlenen ilk kadın kulübü, "Teal-i Nisvan Cemiyetinini kurdu.

Cenevrede yayımlanan Türk Yurduna yazdığı bir mektup nedeniyle İsviçredeki Türkler tarafından "Türklerin Anası" ünvanı verildi.

1913 yılında tüm baskılara rağmen, bir Türk kadını olarak ilk kez olmak üzere, isyan nutkunu ifa ettiği "Yeni Turan" adlı oyunu sahneledi, şiirini okudu, piyanosunu çaldı

Yaşadığı tartışmadan sıyrılamayan Halide artık Atatürk'ü sadece "Bir yerlerde bir şeylere önderlik eden biri" değil tüm söylemlerinde, yazılarında hasım olarak görmüştü. O kadar ki Enver'in tekrar Anadolu'ya dönmesini bile ister olmuştu..

Ancak, Falih Rıfkı Atay, asistanı Mina Urgan, Adalet Ağaoğlu gibi daha onlarca yazar aslında Halide'nin Atatürk'e duyduğu ilginin karşılıksız olduğundan dolayı bir husumet oluştuğunu ifade etmişlerdi..

Onun cephede bulunması hiç hazmedilemedi, muhafazakar erkekler onun hakkında dedikodu yapıyorlar, namussuzluk söylentileri yaymışlardı..

En güzelini gene İlber hocam demiş; "Kim ne derse desin, Hindistan’da bile hâlâ Halide Edip Adıvar’dan bahsediliyor ve bu bizde bir gurur uyandırıyorsa sloganlar ve hazır tasvirlerle Halide Edip’i tanımaktan vazgeçelim."

Ben de hocam gibi düşünüyorum ve noktayı koyuyorum. Atatürk ile yaşanan fikir ayrılıkları onun Milli Mücadelenin en büyük kadın kahramanı ve Türk Edebiyatının tartışmasız en iyi yazarlarından biri olduğu gerçeğini değiştiremez. Hali hazırda Atatürk'e karşı hesaplaşma içerisinde olanlar alternatif tarih yaratma çabalarını Latife Hanım, Halide Hanım ve başka hanımları kullanarak devam etmektedirler. Ben Milli Mücadeledeki ve Türk edebiyatına katkıları nedeniyle Halide Edib'i saygı ve sevgiyle anıyorum. Ruhun şad olsun Anadolu Güzeli..