• Tavuk Suyuna Çorba Hikâyeleri hangi kitap olursa olsun çoğu yüreklerimizi ısıtacak öyküler gerçekten :)) Moralimiz bozuk olduğunda, gripken tavuk suyuna çorba nasıl iyi geliyorsa ruh hâlimize öyle iyi gelen öyküler... Şifâ olsun dostlar :))
 • Yaşlandıkça, dünya ve onunla birlikte alışkanlıklarımız da gelişmeye devam ediyor.
 • Bu formül, daha iyi alışkanlıklar yaratmanıza yardımcı olmak üzere adım adım uygulanacak bir yöntemdir. İşe yarıyor çünkü basit. Karmaşık stratejilere ihtiyacınız yok. Bu şablon, meslek veya özel hayatınız olması fark etmeksizin, hayatınızın herhangi bir alanına uygulanabilir. Kararlılıkla uygulanırsa, istediğiniz her şeyi elde etmenize yardımcı olur. Üç basit temel adıma sahiptir:
  1) Zararlı ve verimsiz alışkanlıklarınızı açıkça tespit edin: Zararlı alışkanlıklarınızın gelecekteki sonuçlarını aklınızda tutmanız gerçekten önemlidir. Bunlar yarın, önümüzdeki hafta veya gelecek ay görünmeyebilir. Gerçek etki yıllar sonra ortaya çıkabilir. Verimsiz davranışınıza anlık bir bakış attığınızda çok kötü görünmeyebilir. Kendi zararlı alışkanlıklarınızı incelediğinizde, uzun vadeli etkileri göz önünde bulundurun.
  2) Yeni başarılı alışkanlığınızı belirleyin: Genellikle bu kötü alışkanlığınızın tam tersidir. Yeni başarılı alışkanlığınızı benimsemek konusunda kendinizi motive etmek için tüm faydalarını ve ödülleri düşünün. Böylece bu alışkanlığın size kazandıracaklarının net bir resmini oluşturabilirsiniz. Yararları ne kadar açık ifade edebilirseniz, harekete geçme ihtimaliniz o kadar yüksek olur.
  3) Üç kısımdan oluşan eylem planı oluşturun:Bu, lastiğin yolla buluştuğu yerdir. Siz değiştirmeden hiçbir şey değişmez.
 • Kelimenin tam anlamıyla zengin olan insanlar yaşamın bir öğrenme deneyimi olduğunu bilirler. Tecrube asla durmaz. Alışkanlıklarınızı sürekli iyileştirmeyi öğrenin. Şu anda ne kadar iyi olursanız olun, her zaman erişilecek daha üst başka bir seviye vardır. Sürekli iyileştirmeye çalıştığınızda karakterinizi inşa edersiniz. Bir insan olarak daha fazlasına sahip oldukça sunacağınız daha çok seçeneğiniz olur. Bu nihayetinde tatmin ve refaha götüren heyecan verici bir yolculuktur. Malesef bazen dersleri zor yoldan öğreniriz. Hayatınız hakkında kayıtsız kalmayın, kayıtsızlığı tehlikeli sonuçlar takip eder, tetikte kalın.
  Hayat her zaman eylemlerinizle ilgili hangi sonuçları vereceğini gösterir. Yani belirli bir kursa başlamadan önce ileriye bakın. Olumsuz sonuçlar mı yoksa potansiyel ödüller mi yaratıyorsunuz? Düşüncenizde açık olun. Biraz araştırma yapın. Herhangi bir yeni alışkanlığa adım atmadan önce sorular sorun. Bunu yaparsanız, yaşamın zevklerinden daha fazla keyif alacaksınız ve ağrınızı gidermek maksadıyla morfin vermeleri için çığlık atmayacaksınız.
  Kötü alışkanlıklarınızı listelemenin yanısıra zihninizi açmak için şu soruları kullanabilirsiniz:
  -Finansal alışkanlıklarım bana en önemli mali hedeflerime ulaşmamda yardımcı oluyor mu?
  -Mevcut sağlık alışkanlıklarımdan herhangi biri geleceğimi tehlikeye atıyor mu?
  -Hangi iletişim alışkanlıklarını geliştirmem gerekiyor?
  -Ailemle ilişkilerime zarar verebilecek olan alışkanlıklarım neler?
 • Başarılı insanlar başarılı alışkanlıklar geliştirirler. Bu alışkanlıkların ne olduğunu gözlemlemeyi öğrenin. Başarılı insanları inceleyin, ipucu bırakıyorlar. Her ay başarılı biriyle görüşseniz nasıl olur? Kahvaltı ya da öğle yemeğine çıkarın, disiplinleri, rutinleri ve alışkanlıkları hakkında çok sayıda güzel soru sorun. Ne okuyorlar? Hangi kulüplere ve derneklere üyeler? Zamanlarını nasıl düzenliyorlar? İsteğinizde samimiyseniz, başarılı insanlar fikirlerini paylaşmaktan gerçekten mutluluk duyarlar. Hayatlarını iyileştirmek isteyen insanlara koçluk etmekten zevk alırlar. Unutmayın, bu bir inceleme. Becerikli olmalı ve başarılı insanların nerede çalıştığını, yaşadığını, yemek yediğini ve takıldığını öğrenmek için yollar bulmalısınız. Bunu bir oyuna çevirin. Eğlenin. Buna değer!
  Başarılı insanları incelemek için bir yol daha var: Otobiyografilerini ve biyografilerini okuyun. Her ay bir tane okursanız, bir yıl içinde birçok üniversite dersinin sunduğundan daha fazla bilgi edineceksiniz.
  Ayrıca başarılı kişilere ait belgesellere de ilgi gösterin, araba kullanırken, yürürken veya egzersiz yaparken motive edici ve eğitici ses kayıtlarını dinleyin. On yıl boyunca haftada beş gün otuz dakikalık bir ses kaydı dinlerseniz, sonuçta üç yüz saatin üzerinde yeni ve kullanışlı bilgi edinmiş olursunuz. Bu, tanıdığımız başarılı insanların neredeyse tamamının sahip olduğu bir alışkanlıktır.
  Her ay endüstriniz hakkında bir kitap okursanız, on yıl içinde 120 kitap eder. Bu sizi alanınızın en üsttündeki yüzde birlik dilime sokar. Okumadığınız kitapların hiçbiri size yardım edemez. İnternet ilham verici videolar, müzik, uygulamalar ve eğitim programları açısından mükemmel bir kaynaktır, değerlendirin ve farkındalığınızı üst düzeyde tutun. Öğrendiklerinizi uygularsanız çok yakında geliriniz de artacaktır.
 • Bu son derece önemli bir tespittir. Beraber dolaştığınız insanların ve yaşadığınız çevrenin, yaptıklarınızı fazlasıyla etkilediğini anlayın. Olumsuz bir ortamda yetişen, sürekli fiziksel veya sözlü tacize uğrayan bir insan, sıcak, sevecen ve destekleyici bir ailenin yetiştirdiği bir çocuğa kıyasla dünyaya karşı daha farklı bir bakış açısına sahiptir. Tavırları ve özgüven seviyesi farklıdır. Kötü muamele genellikle korku yerine, değersizlik hissi ve güven eksikliği üretir. Bu olumsuz inanç sistemi yetişkinlik dönemine taşınırsa uyuşturucu bağımlılığı, suça meyil ve düzgün bir kariyer yolunun oluşturulamaması gibi her tür verimsiz alışkanlığı üretebilir.
  Akran baskısı da olumlu-olumsuz rol oynamaktadır. Her zaman her şeyin kötü olduğuna dair şikayet eden insanlarla takılırsanız, söylediklerine inanmaya başlayabilirsiniz. Öte yandan, güçlü ve pozitif insanlarla kendinizi çevrelerseniz, fırsat ve macera dolu bir dünya görme ihtimaliniz yüksektir.
  Dezavantajlı ve kötü bir geçmişe sahip, talihsiz biri olsanız bile yine de değişiklikler yapabilirsiniz. Dönüşüm için sadece bir kişinin yardımına ihtiyacınız var. Mükemmel bir koç, öğretmen, terapist, rehber ya da olumlu bir rol model geleceğinizi çarpıcı bir biçimde etkileyebilir. Önceden gerekli tek şart, kendinizi dönüşüme adamanız. Bunu yapmaya hazır olduğunuzda, doğru insanlar size yardım etmek için karşınıza çıkmaya başlayacaklar.
  Tecrubelerimize göre, meşhur "öğrenci hazır olduğunda öğretmen belirir" deyişi doğrudur.