Hatice Gümüş, Gurur ve Önyargı'ı inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun süredir okumak istediğim kitabı sonunda bitirdim. Bu güzel eseri okumak isteyenlere fikir oluşturması açısından kitaba dair ufak bir analiz yapmak istiyorum. Taşrada yaşayan ve beş bekar kıza sahip olan Bennet ailesinin, zengin ve soylu bir beyefendinin kendilerine komşu olmasıyla değişen hayatını konu ediniyor kitap. Olaylar Bennet ailesinin kızlarından olan Elizabeth Bennet'in bakış açısıyla anlatılmış. Dönemin getirdiği sosyal sınıf farkı bariz derecede işlenmiş. İnsanların evlilik yaparken seçecekleri eşin özellikle maddi durum ve asalet açısından kendilerine denk olması, daha aşağı seviyede olanların hakir görülme durumuyla karşı karşıya kalması çok güzel anlatılmış. Bunun yanı sıra gurur ve önyargının insanların kararlarını gelecekleri adına nasıl etkilediği Elizabeth Bennet ve Mr.Darcy arasındaki münasebet ile okuyucuya yansıtılıyor. Genç ve soylu bir adamın tutkulu bir sevgiye karşı gururu ve önyargısıyla verdiği mücadeleyi de içeriyor eser. Sevginin var olan gurur ve önyargıyı yıkıp, insana faziletler yüklediği gerçeğiyle karşılaşıyor okuyucu. Kitap içerisinde yer alan diyaloglar insanı içine çekiyor. Kurgu o kadar sağlam kurulmuş ki, bu eser için sadece aşk kitabı söylemini kabul etmiyorum. İçerisinde aşk var tabi ki fakat bu aşkın yanı sıra toplumsal ilişkiler, insanların iki yüzlülükleri, karakterlerin analizi görmezden gelinmemeli. Kitap bu unsurların aşk ile birleşmesiyle anlam kazanıyor. Okurken sayfalar nasıl aktı gitti anlayamadım doğrusu. Anlatım biçimi, karakterlerin net olarak yansıtılması, nokta atışı yapan sözler ve dahası beni kitaba gönüllü bir esir yaptı.

Mena, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

Oysa bir zamanlar birbirlerinin her şeyiydiler! Şimdi ise hiçbir şeyi!

İkna, Jane Austen (Sayfa 63)İkna, Jane Austen (Sayfa 63)
Duygu Can ALP, Gurur ve Önyargı'ı inceledi.
Dün 14:29 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aşk ve Gurur kitabında,görgüsüzlük sınırlarının oldukça genişletildiği günümüzde bile görgüsüz sayılacak 18. yüzyılda İngiltere'nin kırsal kesisimde yaşayan Bennet ailesinin,babası ve Jane hariç,kızı olan Elizabeth Benneth'in aşk,entrika ve kıskançlık dolu hayatının bir kesimi okuruz.
Diğer kardeşlerinden daha akıllı,kibirli ve gururlu olan Elizabeth,evlerine yakın bir köşke taşınan zengin ve yakışıklı Bay Bingley'in ve ablasının birbirine aşık olması sonucunda mecburen Bay Bingley'in burnu büyük,ukala,gururlu bir adam olan yakın Bay Darcy ile olan yakınlaşmasını anlatıyor.Kitapta hem Bay Darcy hem de Elizabeth daha ilk karşılaşmalarında birbirini hiç sevmiyorlar.Ailesinin görgüsüzlükleri yüzünden Bay Darcy'nin, ablası ve Bay Bingley'i ayırmasıyla aralarında bir nefret oluşuyor.Bay Darcy zamanla Elizabeth'in aklına ve davranışlarının etkisiyle aşık oluyor ama Elizabeth nefretine anlatarak onu geri çeviriyor.biraz zaman sonra Elizabeth'in uçarı küçük kardeşinin,Bay Darcy'nin düşmanı olan subaya kaçması ve Bay Darcy'nin tüm olayı düzeltmesiyle Bay Darcy'den hoşlanmaya başlıyor.Bay Bingley ve ablasının aşkını körükleyerek hatasını düzelten Bay Darcy Elizabeth'in aşkını kazanıyor.
Kitabı okurken ilk başlarda Bay Darcy'nin kibiri beni sinir edip kendisinden nefret etsem de adamın aslında utangaçlık ve tanımadığı insanlarla pek konuşamaması yüzünden olduğu kibirli göründüğü ortaya çıkınca kendisinden özür dileyerek barıştım. kitabın sonunda sevdikleriyle evlenen kızlara mutluluk diliyorum.Darısı tüm bekarların başına. :)

Reyhan Turhan, bir alıntı ekledi.
Dün 14:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bir şeye inanmadan razı olmak ne teklif eden , ne de kabul eden için bir meziyettir.

Gurur ve Önyargı, Jane Austen (Sayfa 57 - Mavicatı yayınları)Gurur ve Önyargı, Jane Austen (Sayfa 57 - Mavicatı yayınları)
Sevilay Öztürk, Gurur ve Önyargı'ı inceledi.
16 Mar 22:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk romanlarını çok sevmezdim. O zamanın aklıyla kitapların sürekli bilgi vermesini beklerdim. Bunu yalnış bulmuydum herkezin bi tarzi vardır. Lisede edebiyat hocamla bu düşüncemi paylaşinca bana bu kitapi hediye etmişti. Vee evet dediğim lafı yuttum :)
Hayatımın kitabı ilk baskısının tarih eser haline gelmiş şekli bille el değmemiş pırlantadan daha kıymetli, çünkü o benim düşüncelerimideğiştiren roman :) Okumaya değer hemde fazlasıyla:)
Altını özenle çizdiğim özel kısımlar iyi okumalar :))
...Geçmişin sadece güzel anılar uyandıran kısmını hatırlayın. Sen, aklım ve kalbim arasında kalan en güzel caresizliğimsin.
....Gerçekten sevdiğim pek az insan var; hele saygı duyduğum daha az insan var.
Yürümeye devam ettiler hangi yöne gittiklerini bilmeden.Düşünülecek, hissedilecek,söylenecel öyle çok şey var ki başka hiçbir şey dikkat etmediler.
....Asıl önemli olan sevmeyi öğrenme çabasıdır,durmadan.
....Bir insan kibirli olmadan da grurlu olabilir.Grur insanın kendisiyle ilgili kibirse başkalarının bizimle ilgili görüşleriyle alakalıdır.
.....Madem öyle yapmam gereken zor bir seçim var,Elizabeth.Şu günden itibaren ikimizinde yüzüne bakamayacaksın. Bay Collins le evlenmezsen annen bir daha seninle konuşmayacak, evlenirsende ben konuşmayacağım.
....Çocukluğum boyunca bana kazandırılan nitelikler iyi olmasına rağmen, onları kibir ve gururla uygulamaya terk edildim.

Gülbahar Sürgü, bir alıntı ekledi.
16 Mar 17:59

Ondan haber almak istiyordu, ona ulaşmanın hiçbir imkanı olmadığı halde. Onunla mutlu olabilceğine inanıyordu, artık bir araya gelmeleri imkansız göründüğü halde.

Gurur ve Önyargı, Jane Austen (Sayfa 314)Gurur ve Önyargı, Jane Austen (Sayfa 314)
Okuyan Bulut, Gurur ve Önyargı'ı inceledi.
16 Mar 16:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitaptan uyarlanmış filmi izledim, bu kitabı okumadan önce. Tabi kitapta okuduklarımız filmde tam olarak yok. Çok keyifle okuduğum bir kitap oldu. Olay kurgusu çok farklı

huzurkarane, bir alıntı ekledi.
16 Mar 00:08 · Kitabı okuyor

Görüşlerini hiç değiştirmeyenlerin ilk başta doğru yargıya varmaları bilhassa zorunludur.

Gurur ve Önyargı, Jane Austen (Sayfa 97)Gurur ve Önyargı, Jane Austen (Sayfa 97)
Hatice Gümüş, bir alıntı ekledi.
15 Mar 15:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ruhunun canlılığı için sevdim.

Gurur ve Önyargı, Jane Austen (Sayfa 385 - İş bankası kültür yayınları)Gurur ve Önyargı, Jane Austen (Sayfa 385 - İş bankası kültür yayınları)