"En yoksul devlet başkanı olarak anılıyorum ama kendimi yoksul hissetmiyorum. Yoksul insanlar sadece pahalı bir hayat tarzına sahip olmayı sürdürmek adına çalışan insanlardır ve her zaman daha fazlasını, daha fazlasını isterler. Bu bir özgürlük meselesi. Çok fazla mülke sahip değilseniz kendinizi hayatınız boyunca köle gibi çalışmak zorunda hissetmezsiniz ve böylece kendiniz için çok daha fazla zamanınız olur. Garip bir yaşlı adam gibi görünebilirim ama bu özgür bir seçim." José Mujica

Bana fakir denmesi yanlış, ben tutumlu bir insanım. Asıl fakirler sürekli yaşamdan talepleri olan ve elde ettikleriyle yetinmeyen insanlardır. Ben elimde hafif bir bavulla dolaşıyorum. Bu bana istediğim yaşamı sürdürmek için yeterli zamanı veriyor. Asıl özgürlük yaşamak için kazandığın zamandır.

Jose Mujica

ÖMER CAN KOÇ, bir alıntı ekledi.
18 Oca 23:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

''Gereksiz ihtiyaçlardan oluşan koca bir dağ yarattık. Bir şeyler satın alıp sonra çöpe atıyoruz. Aslında boşa harcadığımız şey hayatlarımız. Bir şey satın aldığımda ve ya siz aldığınızda ödemeyi parayla yapmıyoruz. Ödemeyi yaşamımızdan, para kazanmak için harcadığımız zamanla yapıyoruz. Aradaki fark ise şu; hayatı satın alamazsınız.
Hayat geçip gider...
Ve hayatınızı boşa harcayıp özgürlüğünüzü kaybetmek korkunç bir şeydir.''

Saraysız Başkan Jose Mujica, Andres DanzaSaraysız Başkan Jose Mujica, Andres Danza
ÖMER CAN KOÇ, Saraysız Başkan Jose Mujica'yı inceledi.
18 Oca 23:04 · Kitabı okudu · 23 günde · 7/10 puan

Merak ettiğim bir insan olan Mujica"nın hayat hikayesi. Onu meşhur demeciyle hatırlarsınız " İnsanlar para verip bir şeyler aldıklarını zannediyorlar. Halbuki para kazanmak için harcadıkları zamanın karşılığında bir şeyler alırlar." Mujica eski bir gerilla, bir anarşist.Bundan da rahatsız değil . Adamın özelliği o zaten. Kendisiyle barışık , dürüst. Söyledikleri ile yaptıkları örtüşüyor. Maaşının %70 sini bağışlıyor. Başkan olunca da kendi evinde kalıyor. Başkanlık köşkünü ret edip , basit bir ofisten ülkesini yönetiyor. 21. yüzyılda kendisi gibi kalabilen ender insanlardan...

Gereksiz ihtiyaçlardan oluşan koca bir dağ yarattık. Bir şeyler satın alıyoruz sonra çöpe atıyoruz. Aslında boşa harcadığımız şey hayatlarımız. Bir şey satın aldığımda veya aldığınızda ödemeyi parayla yapmıyoruz. Ödemeyi yaşamlarımızdan yapıyoruz. O parayı kazanmak için harcadığımız zamanla yapıyoruz. Aradaki fark ise şu; hayatı satın alamazsınız, hayat geçip gider ve hayatınızı boşa harcayıp özgürlüğümüzü kaybetmek korkunç bir şeydir.

Jose Mujica

"Ben kronik bir anarşistim. Devletle ilgili yapılacak en iyi şey, onu tamamen ortadan kaldırmaktır. Ama sorun, devletsiz yaşamama imkân vermeyen bir insanlık evresine denk gelmemdir. Halbuki insanlık tarihinin %90'ı devletsiz geçmiştir. Birileri diğerlerine hükmettiği zaman ortaya çıkmıştır devlet. Hükümet bu yetkiyi aldığında, önce savunma ve içişleri sonra dışişleri bakanını seçerek kuruluyor. Öncelikle sopa yani. Ne ekonomi bakanlığı ne de eğitim..."

Jose Mujica

Jose Mujica
gereksiz ihtiyaçlardan koca bir dağ yarattık.

bir şeyler satın alıyoruz sonra çöpe atıyoruz.

aslında boşa harcadığımız şey hayatlarımız.

bir şey satın aldığımda veya aldığınızda ödemeyi para ile yapmıyoruz...

ödemeyi yaşamımızdan, para kazanmak için harcadığımız zamanla yapıyoruz.

arada ki fark şu;

hayatı satın alamazsınız, hayat geçip gider.

ve hayatı boşa harcayıp özgürlüğümüzü kaybetmek korkunç bir şey!

ÖMER CAN KOÇ, bir alıntı ekledi.
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Filozof Seneca der ki, yoksul çok şeye ihtiyaçı duyandır, çünkü ona hiçbir şey yetmez. Ben yoksul değilim, sadece aklım başımda. Bir şeyi paranızla değil, hayatınızın o parayı kazanmak için harcadığınız kısmıyla alırsınız"

Saraysız Başkan Jose Mujica, Andres DanzaSaraysız Başkan Jose Mujica, Andres Danza

"Az harcarsam sevdiğim şeyleri yapmak için daha fazla zamanım olur. Özgürlük budur" dedi Jose Mujica