"Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikanlerinde yaşamasını anlamıyorum. Evsizler için ev, suyu olmayanlar için su lazım, ekmek lazım. Sen böyle bir dünyada özel uçağım olsun, oraya buraya gideyim diyorsun. Eğer herkes daha fazlasını isterse, bir gün kimseye bir şey kalmayacak.."

Dünyanın en fakir Cumhurbaşkanı olarak bilinen Uruguay Cumhurbaşkanı Jose Mujica...

Bir şey satın aldığımızda ödemeyi parayla yapmıyoruz. Ödemeyi yaşamımızdan, para kazanmak için harcadığımız zamanla yapıyoruz. Aradaki fark ise şu, hayatı satın alamazsınız. Hayat geçip gider... Hayatınızı boşa harcayıp özgürlüğünüzü kaybetmek korkunç bir şeydir.

José Mujica

"En yoksul devlet başkanı olarak anılıyorum ama kendimi yoksul hissetmiyorum. Yoksul insanlar sadece pahalı bir hayat tarzına sahip olmayı sürdürmek adına çalışan insanlardır ve her zaman daha fazlasını, daha fazlasını isterler. Bu bir özgürlük meselesi. Çok fazla mülke sahip değilseniz kendinizi hayatınız boyunca köle gibi çalışmak zorunda hissetmezsiniz ve böylece kendiniz için çok daha fazla zamanınız olur. Garip bir yaşlı adam gibi görünebilirim ama bu özgür bir seçim." José Mujica

Bana fakir denmesi yanlış, ben tutumlu bir insanım. Asıl fakirler sürekli yaşamdan talepleri olan ve elde ettikleriyle yetinmeyen insanlardır. Ben elimde hafif bir bavulla dolaşıyorum. Bu bana istediğim yaşamı sürdürmek için yeterli zamanı veriyor. Asıl özgürlük yaşamak için kazandığın zamandır.

Jose Mujica

( Bilimsel Bilgiler uygulaması ile paylaşıldı)

Dünya’nın En Mütevazi Cumhurbaşkanı Jose Mujica Kimdir?

Jose Musica 30 Mayıs 1935’te Urugay’ın başkenti olan Montevideo’da dünyaya geldi. 1960 ve 1970’lerde Küba devriminden esinlenerek oluşturulan solcu silahlı grup Uruguay’ın Tupamaros gerillasında ; banka ve yiyecek kamyonlarını soyarak fakir ailere dağıtmışlardır. 6 kez polisler tarafından vurulan Devlet başkanı Mujica 14 yılını da hapiste geçirmiştir. Uruguay’ın askeri diktası tarafından aylarca tecrite tabi tutululmuş ve çeşitli işkencelere maruz kalımıştır. 1985 Uruguay’ın Anayasal demokrasisi restore edilince Mujica af yasası ile serbest bırakılır. Tüm bunalara rağmen yine de Mujika Hapse girdiği için pişman olmadığını belirterek burada geçen zorlu günlerin karakterini şekillendirilmesinde yardımcı olduğunu söylemiştir.

 

1994’te miletvekilliğine seçilen Jose Misica 2009′ da yapılan seçimde % 65 oranında evet oyu alarak başkanlığa seçilmiştir. En önemlisi de başkanlığa seçildiği zaman Başkan Uruguay devletinin liderleri için sunduğu lüks olan sarayı terk ederek başkenti Montevideo’nun dışında bulunam toprak bir yola sahip eşinin çiftlik evinde kalmayı seçiyor. Ancak Mujica’nın daha ilgi çekici bir özelliği de kendisine ihtiyacının olmadığını söyleyerek başkanlık maaşının % 90 ‘ının hayır kurumlarına bağışlamasıdır. Bu da yaklaşık gelirinin Uruguay’daki ortalama ücret seviyesinin altına düşüyordu. Yani ayda 12 bin doların sadece 775 dolarını alıyor olmasıdır. Dünyaya örnek bu özelliğinden dolayı “dünyanın en fakir adamı” diye nitelendirildi. Fakat Mujica buna cevaben; “En yoksul başkan olarak anılıyor olabilirim ama fakir değilim. Asıl fakirler sürekli yaşamdan talepleri olan ve elde ettikleriyle yetinmeyen insanlardır. ” “diyor. Ardından; “Bu bir özgürlük meselesidir. Birçok eşyanız yoksa, hayatınızı onları sürdürmek için köle gibi çalışmanız gerekmez ve bu nedenle kendinize daha fazla zamanınız olur ” sözünü eklemiş oluyor.

 

Haziran 2014’te BM RİO +20 Konferansı’nda şunları dile getirmiştir; “Küresel ısınmadan bahsediyoruz ama doğaya saldırmaya ve çöp üretmeye devam ediyoruz.” Sonra da tüketimi geliştirmeyi fakat aşırı gereksiz tüketimin engellenmesi gerektiğini belirtiyor.Josi Mujica daha sonra eşcinsel evlilik, 12 aylığa kadar gebelik için kürtaj ayrıca esrar tüketimini yasallaştıran tasarıyı da onaylar. Buna hitaben “Esrar tüketiminin endişe verici olmadığı, uyuşturucu ticareti gerçek bir sorundur” diye ekliyor.

 

Jose Mujica, kendisine verilen Nobel Barış Ödülü’nü reddederek ayrıca Nobel Barış Ödülü’nün kaldırılmasını da istemişti. Devlet Başkanı Mujica, dünyadaki bir çok bölgesinin savaşlarla kan gölüne dönüştüğü bir ortamda barış ödülü verilmesinin anlamı kalmadığını belirtmiştir
Başkan Mujica 2015 ‘te emekliye ayrıldı.

 

 

 

İşte Jose Mujica’nın söylemiş olduğu bir kaç sözü;

 

 

1. “Mutluluk azıcık şeyle mümkündür. Azıcık şeyle mutlu olamayan, hiçbir şeyle mutlu olamaz. ”

 

 

2. “Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını anlamıyorum.”

 

 

3. “Güç, insanları değiştirmez, sadece gerçek kimliklerini ortaya çıkarır.”

 

 

4. “Dünyamızın, yalnızca otel zincirleri ve havayolu şirketlerinin yararlandığı konferanslar ve forumlar düzenleyen küresel örgütlere değil, daha fazla insanlık ve bilime ihtiyacı var.”

 

 

5. “Ormanları, gerçek ormanları yok ediyoruz, sonra da çimentodan anonim ormanlar yaratıyoruz.”

 

 

6. “Bir şey satın aldığınız zaman bunu aslında parayla satın almıyorsunuz. Bu parayı kazanabilmek için yaşamınızdan bir zaman ayırıyor ve bu zamanla almak istediklerinizi alıyorsunuz. Eğer şansınız varsa bu zamana sahipseniz asıl zenginlik budur. Bazı eşyaları alırsınız, ama yaşamdaki zamanı satın alamazsınız. Süpermarkete gidip ‘Bana beş yılımı verir misiniz?’ diyemezsiniz”

 

 

 

Kaynakça :

http://qcostarica.com/...resident-jose-mujica

 

 

Yazar: Kadir Coşkun

ÖMER CAN KOÇ, bir alıntı ekledi.
18 Oca 23:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

''Gereksiz ihtiyaçlardan oluşan koca bir dağ yarattık. Bir şeyler satın alıp sonra çöpe atıyoruz. Aslında boşa harcadığımız şey hayatlarımız. Bir şey satın aldığımda ve ya siz aldığınızda ödemeyi parayla yapmıyoruz. Ödemeyi yaşamımızdan, para kazanmak için harcadığımız zamanla yapıyoruz. Aradaki fark ise şu; hayatı satın alamazsınız.
Hayat geçip gider...
Ve hayatınızı boşa harcayıp özgürlüğünüzü kaybetmek korkunç bir şeydir.''

Saraysız Başkan Jose Mujica, Andres DanzaSaraysız Başkan Jose Mujica, Andres Danza
ÖMER CAN KOÇ, Saraysız Başkan Jose Mujica'yı inceledi.
18 Oca 23:04 · Kitabı okudu · 23 günde · 7/10 puan

Merak ettiğim bir insan olan Mujica"nın hayat hikayesi. Onu meşhur demeciyle hatırlarsınız " İnsanlar para verip bir şeyler aldıklarını zannediyorlar. Halbuki para kazanmak için harcadıkları zamanın karşılığında bir şeyler alırlar." Mujica eski bir gerilla, bir anarşist.Bundan da rahatsız değil . Adamın özelliği o zaten. Kendisiyle barışık , dürüst. Söyledikleri ile yaptıkları örtüşüyor. Maaşının %70 sini bağışlıyor. Başkan olunca da kendi evinde kalıyor. Başkanlık köşkünü ret edip , basit bir ofisten ülkesini yönetiyor. 21. yüzyılda kendisi gibi kalabilen ender insanlardan...

Gereksiz ihtiyaçlardan oluşan koca bir dağ yarattık. Bir şeyler satın alıyoruz sonra çöpe atıyoruz. Aslında boşa harcadığımız şey hayatlarımız. Bir şey satın aldığımda veya aldığınızda ödemeyi parayla yapmıyoruz. Ödemeyi yaşamlarımızdan yapıyoruz. O parayı kazanmak için harcadığımız zamanla yapıyoruz. Aradaki fark ise şu; hayatı satın alamazsınız, hayat geçip gider ve hayatınızı boşa harcayıp özgürlüğümüzü kaybetmek korkunç bir şeydir.

Jose Mujica

Jose Mujica
gereksiz ihtiyaçlardan koca bir dağ yarattık.

bir şeyler satın alıyoruz sonra çöpe atıyoruz.

aslında boşa harcadığımız şey hayatlarımız.

bir şey satın aldığımda veya aldığınızda ödemeyi para ile yapmıyoruz...

ödemeyi yaşamımızdan, para kazanmak için harcadığımız zamanla yapıyoruz.

arada ki fark şu;

hayatı satın alamazsınız, hayat geçip gider.

ve hayatı boşa harcayıp özgürlüğümüzü kaybetmek korkunç bir şey!

ÖMER CAN KOÇ, bir alıntı ekledi.
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Filozof Seneca der ki, yoksul çok şeye ihtiyaçı duyandır, çünkü ona hiçbir şey yetmez. Ben yoksul değilim, sadece aklım başımda. Bir şeyi paranızla değil, hayatınızın o parayı kazanmak için harcadığınız kısmıyla alırsınız"

Saraysız Başkan Jose Mujica, Andres DanzaSaraysız Başkan Jose Mujica, Andres Danza