”Girmekten korktuğunuz mağara, aradığınız hazineyi barındırır. ”
_Joseph Campbell, Reflections on the Art of Living

TUBA ÖNER, Mitolojinin Gücü'ü inceledi.
06 May 23:49 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kahramanin Sonsuz Yolculuğu'ndan sonra okudum ben bu kitabi. Sohbet şeklinde olduğu için daha rahat okunuyor. Soru cevaplarla birçok konunun toparlanmasi sağlanmiş. Güzel bir kitap.

İçinde neşe olan bir yel bulun ve neşenin acıyı yok etmesine izin verin.
-Joseph Campbell

“Girmekten korktuğunuz mağara, aradığınız hazineyi barındırır.” Joseph Campbell

Her insan içinde herkesi taşır; bu yüzden içinde aranıp bulunabilir. Cinsiyet, yaş ve meslek ayrımları kişiliğimizin özü değil, sadece dünya sahnesinde bir süre giydiğimiz kostümlerdir. İçteki insan imgesi süslemelerle karıştırılmamalıdır. ...adlandırmalar insan olmanın ne demek olduğunu anlatmaz, yalnızca coğrafyaya, doğum tarihine ve gelire ilişkin rastlantıları belirtirler. Bizim özümüz nedir? Varlığımızın temel karakteri nedir?

Gelecekte bizi bekleyen hayata kavuşmak için önce kendi tasarladığımız hayattan kurtulmayi istemeliyiz.

Joseph Campbell

şuleşule, bir alıntı ekledi.
19 Mar 09:24 · Kitabı okuyor

Gelecekte bizi bekleyen hayata
kavuşmak için önce kendi tasarladığmız
hayattan kurtulmayı istemeliyiz.

Joseph Campbell

Başlangıç, Dan BrownBaşlangıç, Dan Brown
Dilara, bir alıntı ekledi.
11 Mar 23:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hayatın hazinelerini uçurumun dibine düştüğümüzde keşfederiz." (Joseph Campbell)

Kim Bulduysa Onundur, Stephen KingKim Bulduysa Onundur, Stephen King
Tuncer TAMTÜRK, Kahramanın Sonsuz Yolculuğu'yu inceledi.
25 Şub 23:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Merhaba. Geçen sene internette görüp izlediğim bir dizi vardı; " American Gods". Diziyle ilgili birşeyler okumaya çalışırken Neil Gaiman'ın aynı adlı kitabından uyarlama olduğunu öğrenmiştim. O kitabı da merak edip okuma niyetindeyken diziyle ilgili bir inceleme videosunda Neil Gaiman'ın ve bir çok yazarın dinler, mitolojiler ve destansı kahramanlık hikayeleri ile ilgili kurgu kitaplar yazarken başucu eseri olarak, "Kahramanın Sonsuz Yolculuğu" kitabını bulundurdukları öğrenmemle sevgili dostum Gökhan'dan aldığım arşivi kurcalamaya karar verdim. Sağolsun yaklaşık beşbin kitaplık dijital arşivini bu fakirle paylaşarak büyüklüğünü göstermişti. Arşivde kitabı bulmamla rutin yürüyüşlerim ve otobüste öldürdüğüm saatleri değerli kılan yeni bir maceraya atıldım. Ama ne macera. İyi kötü kulak aşinalığımız olan bütün mitolojilere değinen yazar bir formüle işaret ediyordu. Aslında mitolojileri ve böyle masal - destan havasındaki eserleri inceleyen herkesin dikkatini çekipte belki isimlendirmekte zorluk çektiği bir husus, yazar tarafından ortak bir gövdeye bir kalıba oturtuluyordu. Dinler tarihi, Mitler, destanlar ortaya çıktığı coğrafyaya ve kültüre göre belirli farklar gösteren ama temelde aynı mesajı veren, aynı misyonu yüklenen kahraman hikayeleri anlatıyorlardı. Yunan, İskandinav yada Mısır tanrı figürlerinin benzerlikleri, onlara karşı veya kötücül karşıtlarına karşı halkın içinden çıkan o meşhur kahramanın (Savaşçı, Elçi, Kral vs.) O hep benzer şekilde gelişen ve nihayetlenen hikayesi. Eğer çok bilindik Odin, Zeus, Prometheus, İsis, Horus yada çok duyulmayan Afrika tanrıları, Sümer tanrıları, Hz. Yunus'un yada Hz. Nuh'un hikayesi gibi konulara meraklıysanız kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir eser. Eseri okuduktan sonrada zaten günümüz popkültür eserlerinin bu öncüllerinin birer basit kopyaları olduğunu anlayınca aslında temelde hep aynı şeyin önümüze konulduğununda idrakine varıyorsunuz. İyi okumalar.