İrem, Buzlar Sfenksi'yi inceledi.
21 Mar 22:28 · Kitabı okudu · 206 günde · Puan vermedi

İlk okumaya başladığımda anlatımı değişik gelmesinden dolayı başlayamadım bir türlü. Yaklaşık olarak 20 tane jules verne kitabı okumama rağmen her kitabından ayrı zevk almak ne kadar iyi bir yazar olduğunu kanıtlar bence. Kitabın konusu daha önce yazılmış olan bir kitabın devam ettirilmesi ama böyle bir devam kitabı okumadığınıza yemin edebilirim. Olayları öyle ilginç bir yerden bir birine bağlıyor ki hayretler içerisinde kalıyorsunuz. Bu kitabı okumazsanız bence bir şeyler kaybedersiniz.

busunkitapligi, Zacharius Usta'yı inceledi.
21 Mar 20:23 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Jules Verne, beni üslubu ve zekası ile etkileyen nadir yazarlardan biri. Niye bilmiyorum onu Charles Dickens ile mizahi yönden benzetiyorum. Yaptıkları eleştiriler o kadar hoş ki cümlenin esas anlamına ulaşmadan önce bir süre hayranlıkla gülüyorum.

Zacharius Usta; inanç, bilim ve kibir üzerine yazılmış harika bir kitap. Cenevre'nin meşhur saat ustası ve yaptığı büyük buluşun ardından hissettikleri, bu hislerin onu götürdüğü nokta ve çevresinde sebep olduğu hasar anlatılıyor.

Kesinlikle tavsiye ederim.

Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
21 Mar 20:13

Uzun sözün kısası, sonuç olarak, erdem, cesaret, yetenek, zekâ, hayal gücü gibi bütün nitelik ya da özellikler yalnızca bir oksijen sorununa bağlı olabilir miydi?

Doktor Ox'un Deneyi, Jules Verne (Sayfa 90 - İş Bankası Kültür Yayınları)Doktor Ox'un Deneyi, Jules Verne (Sayfa 90 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
21 Mar 20:11

-Buraya niçin geldik? diye tekrarladı belediye başkanı.
- Buraya, dedi Niklausse, insani zaafların kirletemediği bu tertemiz havayı solumaya geldik.

Doktor Ox'un Deneyi, Jules Verne (Sayfa 77 - İş Bankası Kültür Yayınları)Doktor Ox'un Deneyi, Jules Verne (Sayfa 77 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Sema Koçak, Ay'a Yolculuk'u inceledi.
21 Mar 14:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

jules verne harika yazarlardan ve çocukluğumun yazarlarından biri iş bankası kültür yayınlarından bir kez daha okumak istedim fakat sunu farkettim çocukken hissettiğim o heyecan şimdi yok...

Mehmet Ali Tamer, bir alıntı ekledi.
21 Mar 00:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun sözün kısası, sonuç olarak, erdem, cesaret, yetenek, zeka, hayal gücü gibi bütün nitelik ya da özellikler yalnızca bir oksijen sorununa bağlı olabilir miydi?

Doktor Ox'un Deneyi, Jules Verne (Sayfa 90)Doktor Ox'un Deneyi, Jules Verne (Sayfa 90)
Levent Günaydın, bir alıntı ekledi.
 20 Mar 18:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kitaptan Bir Güzel Cümle ve Asıl Kitap Kuran-ı Kerim'den Bir Ayet
Verne: 'Allah'ın Dengi Olmaya Kalkışan , Sonsuza kadar Lanetlenecektir'
Nisa Suresi, 116. Ayet: Hiç şüphesiz, Allah, Kendisi’ne şirk koşanları bağışlamaz.


(Kitapta Tanrı yazıyor ancak benim gönlüm buraya alıntı yaparken asıl isimlerinden biri olan Allah yazmaktan yana)

Zacharius Usta, Jules Verne (Sayfa 48 - İş Bankası)Zacharius Usta, Jules Verne (Sayfa 48 - İş Bankası)
Levent Günaydın, Zacharius Usta'yı inceledi.
 20 Mar 18:41 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Verne'nin kısa hikayeleri hoşuma gidiyor. Gerçi Bu hikaye biraz dinle çok iç içe olmuş o konuda biraz itici gelebilir ancak bir müslüman gözüyle bakıp onların yanlışlarını (Tanrı-hz meryem yanlışları-şarap-tapma vb) kendi içimizden düzeltip okursak güzel oğütler alabiliriz. Mesela bu kitap Şirk(aşağıda çok güzel bir alıntı yaptım) ve Kibir için yazılmış bence çok iyi bir kitap.Bu öğütleri almamız gerekiyor bir müslüman olarak. Hiristiyan yazar çok abartmuş okumam diyip geçiştirmek yerine yanlışlarını kendimizce düzeltip güzel öğütleri almamız geerekiyor.ve bence bu kitap,kalbini hırs ve kibire bağlamış bir insan ölümsüzlüğü arayan sapkının hikayesinin güzel anlatıyor.. En sevdiğini kendi bencilce hayatı için feda etmeye göze alan biri... Hırslar insanın gözünü kör edebilir . en sevdiğinizi bile bencilce bir sebebten dolayı görmezden gelirsiniz. bence okumanız gerekiyor öğüt verme konusunda da iyi bir kitap hikaye olarakta tatmin edici zaten çok ta cuzzi bir fiyatı var. Zweig abimizin intihara çoğunluk (hepsi demiyorum) meyilli kitaplarından daha hoş bir hikayesi ve DERS VERİCİ yönleri var. Bir alıntıda ekliyeylim inceleme okurları için:Sayfa 48
Verne: 'Allah'ın Dengi Olmaya Kalkışan , Sonsuza kadar Lanetlenecektir'
Nisa Suresi, 116. ayet: Hiç şüphesiz, Allah, Kendisi’ne şirk koşanları bağışlamaz.


(Kitapta Tanrı yazıyor ancak benim gönlüm buraya alıntı yaparken asıl isimlerinden biri olan Allah yazmaktan yana)

Gizem, Kırdığımız Oyuncaklar'ı inceledi.
20 Mar 15:55 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Önce ellerinizden ısrarcı bir çocuk gibi kavrıyor inançlı kurşun askerin iç burkan öyküsü. Daha sonra öğreniyorsunuz ki Çanakkale'ye de koşmuş bir kurşun asker. Ve bu öyle bir kurşun asker ki, bilemezsiniz bir aşk nişanesi mi, yoksa yalnızca bilinmeze sürüklenen bir askerin cebinden Andersen'i selamlayan tesirli bir metafor mu? Siz bir sayfa çevirip, inatçı Kereban Ağa'nın Üsküdar yolculuğunu keyifle izlerken, Kereban Ağa'ya ilham olan Jules Verne'in adını kaldırır bir grup Fransız milliyetçisi Bakırköy'deki bir parktan. Bir şair tutuklanır ötede ve ona hayran bir öğrencinin talaşlı paçalarla adımlanan tozlu oyuncak atölyesinde bir Müjdat Gezen yetişiverir. Ve belki pek yakınlarında bu oyuncak atölyesinin o masalsı savaşların acısını, kanının kıvamını ve dehşetini hissettiren asker figürleri satan Japon dükkanı vardır üzerine, ''Harp ü darp insanların inhisarındandır. Oyuncaklar birbirini öldürmezler.'' yazılan, aynı tutsak şair tarafından.
''Çocukluk nedir? Nerededir?'', sorularına cevap olan her öykünün arasında, bir alıntı iliştirir cebimize: ''Bir coşkudur çocukluk, bir umuttur en tazesinden, bir sevgidir saf, dahası bir aşktır en sakınılasından. İster sokakta, ister sıcak, büyük ve güvenli bir aile ortamında geçsin, küçücük mutlulukların cennetidir çocukluk. Kiminde bir çikolataya, kiminde bir oyuncağa, kimindeyse yalnızca bir kucaklamaya bakar, yüzlerine yayılan eşsiz kocaman gülümseyiş. Bir renktir çocukluk. Her çocukluk başka bir renk dünyada... Ve bir oyundur çocukluk. Bir oyun çocukluk...''
Zor çocuklukları işaret eder bizlere, Anne Frank'i ve o eşsiz hayalgücü sayesinde tahtadan atı söğüt dalı, tahtadan atı Kalamış'taki Truva Atı olanları... Tahta atın ''kent oyuncağı'' olmasından ötürü bir küçük serzeniş niteliğinde olan şu Bedri Rahmi dizelerine de yer verir:

''Onlara çiçek götürmeyelim
Kolonya sürsünler
Taylarımızı, sıpalarımızı anlatmak için
Nefeslerimizi tüketmeyelim:
Tahtadan atları var binsiler...''

Her akşamüstü oyuncakçı, camekanından çocuk ellerinin izlerini silermiş, bir bakmışız ki bir babanın özlem dolu dizelerinde de bir çocuk elinin izi kalıvermiş:

''Eski takvim hesabıyle
bu sabah başladı bahar.
Geri geldi Mehmed'ime
yolladığım oyuncaklar.

Kurulmamış zembereği
küskün duruyor kamyonet,
yüzdüremedi leğende
beyaz kotrasını Memet.''

Birbirini bu denli tamamlayan anlatı ve alıntılarla dolu sayfalar arasında, ilk kez Sunay Akın okuyan bir okur olarak tarihi; dalın birinin üzerinden, kesinlikle hesaplı bir adımla, diğerine konarak, geçmiş ve gelecek iç içe görmek, benim için müthiş keyifli idi. Merak içinde izlediğiniz bir olayı bir anda kesip, size bambaşka görününen bir olayla devam ediyor. Ancak sonunda nitelikli araştırma ve kalemle hepsi bir oluyor, bağlanıyor.
Zemberekler, zıpzıplar, tahtadan atlar, oyuncak ayılar, kağıttan uçaklar ve gemiler arasında bir baştan bir başa gezdirdi tarih şeridini okuruna. Bu nitelikte bir gezintiye ihtiyacı olanlar için biçilmiş kaftandır.

CNR Kitap Fuarından;
Safahat-Mehmed Akif ERSOY
Tarla Kuşunun Sesi-Mustafa Kutlu
Uzun Hikaye-Mustafa Kutlu
Kuyucaklı Yusuf-Sabahattin Ali
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu-Peyami Safa
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat-Stefan Zweig
Mürebbiye-Stefan Zweig
Mecburiyet-Stefan Zweig
Geçmişe Yolculuk-Stefan Zweig
Doktor OX'un Deneyi-Jules Verne
Seksen Günde Dünya Gezisi-Jules Verne
Vişne Bahçesi-Anton Çehov
Gezgin-Halil Cibran
Anne Frank'ın Hatıra Defteri
Zaman Makinesi Bir Buluş-H. G. Wells
Yaşama Sevinci-Emile Zola
Hacı Murat-L. N. Tolstoy
Çocukluk-L. N. Tolstoy
Yeraltından Notlar-Dostoyevski
Değirmen Taşı-Turgut Güler
YavuzSultan Selim-Yılmaz Öztuna
Şeyh Edebali-Gökhan Maraş
Kadılar Kitabı-İskender Pala
Doctor Who Siluet-Justin Richards