Nazım'dan
Ve kadınlar
bizim kadınlarımız:
korkunç ve mübarek elleri
ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yarimiz
ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve kara sabana koşulan ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,
bizim kadınlarımız...

Büş, bir alıntı ekledi.
18 May 01:09 · Kitabı okuyor

-Devleti çeviren çarklar sakat; cemaat hayatı çürümüş, kadınlarımız...
Annesi sözünü kesti:
-Kadınlara neden bidüziye hücum ediyorsun?
-Niçin etmeyeyim? Sade zevke, çocuk doğurmaya mahsus birer alet... Hangisine insan diyebiliriz? Zincirleri altın bile olsa, kendileri birer esir...

Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 53 - Can Yayınları)Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar (Sayfa 53 - Can Yayınları)

Sabah 6 buçukta uyanıp, 8 de işe başlayıp,akşam 5 de eve gelip iftara yemek yetiştirmek zorunda olan kadınlarımız...Ellerinizden öpüyorum:)))

dikenprenses, Ana'yı inceledi.
16 May 17:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Pearl Buck'ın okuduğum ilk kitabı. Ben de bıraktığı etki ve kitabın bitiminden sonra bıraktığı buruk tadı nasıl anlatılır bilmiyorum. Kitabı okurken Çin'in pirinç tarlalarının yanı sıra aklımda Anadolu'nun buğday, Karadeniz'in çay tarlarında çalışan kadınlarımız, analarımız vardı.
Ana olmak nasıl böyle yalın böyle derin anlatılabilir başka. Okurken kadının yaptığı fedakarlıklar ile annem arasında bağlantı kurmadan edemedim. Herkesin okurken kendi annesinden bir şeyler bulacağı bir kitap.
Ana olmak ne demek?
Ana yüreği nasıl olur?
Daha anne olmadan öğretecek kadar realist bir romandı. Okunmasını herkese tavsiye ediyorum.

emre er, bir alıntı ekledi.
13 May 20:09

Türk Kadını
Kadınlarımız, erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli, daha fazla bilgili olmak zorundadırlar.
Bu millet, esas eğitimini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki, her dönemin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir.

Atatürk'ün Fikir ve Düşünceleri, Utkan Kocatürk (Sayfa 227 - Atatürk araştırma merkezi)Atatürk'ün Fikir ve Düşünceleri, Utkan Kocatürk (Sayfa 227 - Atatürk araştırma merkezi)
Muhammed, bir alıntı ekledi.
12 May 23:33 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bizim erkeklerimiz ve kadınlarımız özgürdür, hiçbir şeye sahip olmadıkları için özgürdürler.

Mülksüzler, Ursula K. Le GuinMülksüzler, Ursula K. Le Guin
birkitabimbirkahvem, Sherlock'un Kadınları'ı inceledi.
11 May 15:53 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her şey 1889'un Nisan ayında, Sherlock Holmes'ın bir kadının yardım isteğini geri çevirmesiyle başlıyor. Sherlock'un ev sahibesi Bayan Hudson, bütün vaktini geçirdiği mutfağında sıradan bir gün yaşarken merdivenlerde bir kadının ağladığını duyar ve kadını mutfağına davet ederek sorununu öğrenir. Kadına yardım etme isteğiyle artık mutfaktan çıkıp hayata karışmanın vakti geldiğini düşünür. Yanına en yakın arkadaşı olan Mary Watson'ı da alarak dedektifçilik oynamaya başlarlar. Ancak işler hiçte düşündükleri gibi gitmez ve olaylar çok karmaşık bir hal alır. Dr. John Watson'ın eşi Mary, Sherlock Holmes'ın ev sahibesi Martha Hudson ve kitabın bazı kısımlarında aralarına katılan Irene Adler ile 3 kadının Whitechapel sokaklarındaki maceralarına ve kadınların tek işinin mutfak ve ev olduğunu düşünenlere verdikleri cevaplara tanık oluyoruz. Bakalım kadınlarımız bu karmaşık olayın içinden çıkabilecek mi?
Daha önce Sherlock Holmes okumayan biri olarak kitabı elime alırken çok düşündüm ya bir şey anlamazsam, sıkılırsam yada bana hitap etmezse diye. Ancak kitap o kadar akıcı ve merak uyandırıcıydı ki sayfaları çeviriş hızıma kendim bile inanamadım. Müthiş bir düşünce sonucu ortaya çıkmış bir kitap, takdir ettim. Erkek dedektif oluyor da kadın dedektif olamaz mı? Bal gibi de olur. Bunu görüyoruz kitapta.
Sherlock severlere tavsiye ederim. Daha önce hiç Sherlock okumayanlar da bu kitaptan sonra okumaya karar vereceklerdir diye düşünüyorum.

Lina Halimova, 57 Yıl'ı inceledi.
11 May 10:37 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

#57.Yıl
#GeceKitaplığı
#Kitapyorumum Gazi Mustafa Kemal Atatürk İçin ne diyebilirim ki . Ben veya bir başkası ne derse desin hep eksik kalacak ...
Kitap Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatıyor... Gerçek bir vatanseverin zaten hakkında bilmediği, duymadığı bir şey yoktur. O yüzden kendime has bir şekilde yorumlayacağım. Sahi nasıl olmuş da Türkiye’ye demokrasi gelmiş. Kim ilan etmiş? Sanırım iki “Ayyaş” dediklerinden biri. Hani şu o günkü çooookkkk zengin olan devletin nimetlerinden yararlanarak lüks bir yata binip, duble deniz yollarından Samsun’a içmek için gittiği geziden elinde Anadolu’yla dönen akşamcı... Alkol ya bu şişede durduğu gibi durmuyor. Sen kalk alkolün verdiği cesaret ile gavurları denize dök. Olacak iş mi bu ...Meclisi kuran da aynı TEK ADAM sanırım. Sanki ülkeyi Meclis kurtaracak. Devam etsene Saltanata. Senin neyine halk iradesi. Bir de yazı yazdırmış Meclis’in göbeğine “EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR!”diye
Ama “Ayyaş” ya yaptıkları az gelmiş ki gitmiş kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermiş. Oysa ki onlar eşinin 4 karısından biri olmaktan gayet memnundular. Sanane bundan TEK ADAM, senin sayende şimdi kızlı erkekli takılıp, kadınlarımız ulu orta yerlerde kahkaha atıyor
Bunları da geçtim, sen git eski mezar taşlarını okuyamayalım diye alfabeyi değiştir ..Baş Komutan olmakla yetinme bir de Baş Öğretmen ol. Hatta Geometri kitabı yaz...Sen kalk canını dişine tak yedi düveli dize getir. Meclis kur, Saltanatı halka teslim et. Demokrasiyi getir, halka okumayı yazmayı öğret. Çoluk çoçuğa bayram hediye et .
Az Bile içmişsin TEK ADAM, Allah korusun biraz daha içseymişsin ortalığı tamamen temizler bizi de bu kadar vatan hainini tanımaktan mahrum ederdin.
Bu memleketin çimentosu sensin TEK ADAM. Ne kadar sarsılırsa sarsılsın, bu temel senin Temelin.
Atatürk’ün de dediği gibi; kurtuluş sadece topla tüfekle olmaz. Kafaların da aydınlanması gerek. Karanlık günleri tekrar yaşamamak için bilim ve çağdaşlığın yolunda sürekli ilerlemeniz dileği ile
“BENİM NAÇİZ VÜCUDUM ELBET BİR GÜN TOPRAK OLACAKTIR.FAKAT TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYIDAR KALACAKTIR...”
(ATAM SANA MİNNETTARIZ)