Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Popüler
Keşfet
Alışveriş
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
''Kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek bir kızı almaz bu tabirler kadını kıymeten düşüren ,ona ahkar mahiyeti veren şeylerdir ve her şeyden evvel bu zihniyeti kadınlarımız kafalarından çıkarmalıdır ;bilmelidirler ki iki cins birbiriyle hayatlarını birleştirirken yuvaya getirdikleri aynı kıymette şeylerdir ve koca mal sahibi değil, ortak, hayat ortağı demektir. ''
Sabahattin Ali
Sayfa 118 - yapı kredi yayınları
192 syf.
10/10
·
4 günde okudu
Öznesi kadın olan kitaplara ayrı ilgi duyuyor ve ayrı seviyorum. Gördükçe bu tarz kitapları almaya da gayret ediyorum. #benherşeyimbenimadımkadın kitabının öznesi de #kadın . Yazarın sade , akıcı ve etkileyici bir anlatımı var. Puntolar ise gözü görmüyor. Böyle söyleyince...
Ben Her Şeyim Benim Adım Kadın
Ben Her Şeyim Benim Adım Kadın
8.8/10 · 29 okunma
"Memleketimizde cehil [cehalet] varsa umumidir, yalnız kadınlarımızı değil, erkeklerimizi de şamildir [kapsar]. ... Binaenaleyh, kadınlarımız hatta erkeklerden daha çok münevver [aydın], daha çok feyizli daha fazla bilgili olmaya mecburlar. ..."
Afet İnan
Sayfa 343 - Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Mart 1923
Fehime Nüzhet Hanımefendi'nin konuşması bitince yardım teberrûların toplanmasına başlanmış ve az zamanda hitabet kürsüsünün üstü mücevherat ve altınlarla, ellerde gezdirilen kutular paralarla dolmuştur. Uzak bir yerde ikamet etmekte olan bir hanım yolda üşüyeceğini bile düşünmeyerek arkasından kürkünü çıkarıp hediye etmiştir.
Muhterem sultanlarım, hanımefendiler, tarih daima yaprakları dönen bir kitaptır. Onun bizim üstümüze kapanacak sahifelerini bizden sonrakiler çevirip okudukları zaman eğer biz bugün vazifemizi yerine getirirsek isimlerimizi hürmetle anacaklar; ''Sevgili, fedakar analarımız'' diye bizi kutsayacaklar. Eğer yapmazsak... O zaman lanet, Allah'ın ve tarihin laneti bizim üzerimize yağacak.
234570
5,7bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.