Gülendam Tok, Güneşi Uyandıralım'ı inceledi.
52 dk. · Kitabı okudu · 4 günde

Nasıl bir his biliyor musunuz? Yıllar sonra çocukluğunuzun en güzel yıllarına ait bir ize rastlamak gibi. Bir oyuncak, bir oyun, bir hikaye, bir şeker ya da bunlara benzer şeyler...
Uzun zaman önceydi Zeze ile tanışmam. Sonrasında üzerinden çok kitap çok hikaye çok kahraman geçti. Ama o unutulmayanlarda kalmış. Şimdi yıllar sonra Zeze'yi büyümüş bir Şüş olarak görmek işte bütün o çocukluğumun en güzel yıllarına ait şeylerle tekrar kucaklaşmak gibi oldu. Büyümüştü. Kalbini büyütme kendini büyütme hikayesini okumak güzeldi...

Nebihe bzğln, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gecenin aydınlığını görmeye çabalıyorsun ha bire. Oysa gecenin güzelliği karanlığındadır.

Bambaşka, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 82)Bambaşka, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 82)
Şule, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birileri sana "yalnız değilsin, biz varız." demeye başlamışsa, gerçek yalnızlığın başlamış demektir. Hayat sana iki yalnızlık gösterip, birini tercih etmeni ister. Birinci yalnızlık sana aittir. Ikıncı yalnızlık sana bırakılandır. Hangisini seçersen seç, seçtiğin kadar yalnızsındır...

Bukre, Kahraman TazeoğluBukre, Kahraman Tazeoğlu
Gülşen sönmez, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

"Bir kahraman kaç kelimeden oluşuyorsa oluşsun,bir kelimeyle ölür."

Zift, İsahag Uygar Eskiciyan (Sayfa 45)Zift, İsahag Uygar Eskiciyan (Sayfa 45)

Nene Hatun Saygıyla...🌹🌹🌹 22 05. 1955

♥ 1955’te Türk Kadınlar Birliği tarafından Yılın Annesi seçilen Nene Hatun, Türkiye’de “Yılın Annesi” unvanı verilmiş ilk kadındır.♥

• • •

Ne yazık ki , bu kahraman Türk Kadını, Cumhuriyet gazetesinin İstanbul muhabiri gazeteci İsmail Habib Sevük’ün 1937 yılında Erzurum’da Nene Hatun ve diğer 93 Harbi gazileriyle yaptığı röportajla Türkiye’ye tanıtılabilmiştir.

Geçim sıkıntısı çeken Nene Hatun, 1943 yılında ulusal kadın kahramanlardan Nâme Hanım ile birlikte cumhurbaşkanına bir dilekçe yazarak yardım istemiştir.

• • •

Rus askerlerin 8 Kasım 1877 gecesi Aziziye Tabyası’nı ele geçirdiği haberinin Erzurum’da sabah ezanında minarelerden duyurulması üzerine Osmanlı askerine yardım için taş ve sopalarla mücadeleye giren şehir halkına katılmış ve gösterdiği yararlılıklar sonucu efsaneleşmiştir.

Rus ordusunun Pasinleri’ işgal edip Erzurum'a doğru ilerlemesi üzerine düşman işgali altında kalma endişesinden ötürü bir çokları gibi eşi ile birlikte Erzurum'a göç etti. Ruslar'ın Deveboynu savaşından sonra Erzurum'un varoşlarındaki tabyaları da işgal etmesi üzerine Nene Hatun, 3 aylık oğlunu evde bırakarak şehrin savunmasına katıldı ve yararlılık gösterdi.

Nene Hatun'un dördü erkek (Yusuf, Nazım, Abdurrahman ve Musa), ikisi kız (Asime ve Nevriye) altı çocuğu olmuştur. Oğullarından ikisi I. Dünya Savaşı’nda şehit oldu.

Ne yazık ki , bu kahraman Türk Kadını, Cumhuriyet gazetesinin İstanbul muhabiri gazeteci İsmail Habib Sevük’ün 1937 yılında Erzurum’da Nene Hatun ve diğer 93 Harbi gazileriyle yaptığı röportajla Türkiye’ye tanıtılabilmiştir.

Geçim sıkıntısı çeken Nene Hatun, 1943 yılında ulusal kadın kahramanlardan Nâme Hanım ile birlikte cumhurbaşkanına bir dilekçe yazarak yardım istemiştir.

Nene Hatun, zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü Erzurum Numune Hastanesi’nde 22 Mayıs 1955 günü 98 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi, resmi törenle Aziziye Şehitliği’ne defnedilmiştir.

Sâirfilmenâm, bir alıntı ekledi.
 12 saat önce · Kitabı okuyor

Anadolu'dan Sesler
-Çoktan beri Paris'te bulunup öz yurdunu unutan arkadaşım İ. G.'ye Anadolu'dan yazdığım manzum mektuplarımdan biri-

Bırak şu gafleti, bırak uykuyu
Arkadaş: Gel dolaş Anadolu'yu
İnönü, Sakarya, Gelibolu'yu;
Ne ulvî, ne kutsi yerler görürsün

Kara sabanlarla çiftini süren,
Yurt için varını yoğunu veren,
Böylece en yüksek rütbeye eren
Tunç yüzlü kahraman erler görürsün.

Kışın soğuğunda titreyip donan,
Yazın sıcağında çöl gibi yanan,
Bunları, en küçük eziyet sanan!
Köylünün alnında terler görürsün.

Bir şeyi sevmez yurt toprağı kadar,
Vicdanlı, namuslu, metin, fedakâr!
Sözlerine sadık, dönmez vefakâr
"İşte bizim töremiz" derler görürsün.

(...)

Bırak dostum artık Garp ellerini,
Kadın, içki kokan otellerini;
Geçince o Semplon tünellerini
Çayırlı çimenli yollar görürsün.

Meyletme Frengin musikisine,
Kulak ver şarktaki bülbül sesine,
Rüzgârlar renk katar gür bestesine!
Her havayı çalan teller görürsün.

Velhâsıl hepsi var bizim diyarda
Sıcak da, soğuk da, güz de, bahar da
Tezatlarla dolu şu topraklarda
Dikenler yanında güller görürsün.

26 Temmuz 1937, Akseki

Bütün Şiirleri, Osman Yüksel Serdengeçti (Sayfa 56 - Kurgan Edebiyat Yayınları)Bütün Şiirleri, Osman Yüksel Serdengeçti (Sayfa 56 - Kurgan Edebiyat Yayınları)
Mathmazel, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okuyor

yavaş yavaş anladın ki. dünya hiç de senden eylemlerde ve özverilerde bulunmanı istemiyor; yaşam, kahraman rollerine ve benzeri şeylere yer veren bir kahramanlık destanı değil, insanların yiyip içmeler, kahve yudumlamalar, örgü örmeler, iskambil oynamalar ve radyo dinlemelerle yetinip hallerine şükrettikleri rahat bir orta sınıf evidir.

Bozkırkurdu, Hermann HesseBozkırkurdu, Hermann Hesse
Şeymanur Toktaş, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

'Her zaman kahraman olmak zorunda mısın?' Diye sordum içimden, kalbim küt küt atarken.

Uçurtma Avcısı, Khaled HosseiniUçurtma Avcısı, Khaled Hosseini

Hepimize ilham kaynağı olacak yaşam öykülerinden biri daha. Kahraman olmak için büyümeye ihtiyacınız yok. Yaşınızın kaç olduğunun hiç önemi yok. Gerçek öyküler bizi her zaman en derin yerimizden yakalar.