Elif Yücel, bir alıntı ekledi.
49 dk.

Müslümanlar olarak içinde yaşadığımız rejim belimizi ikiye büküyor. Yarım asırdır sırtımızda çirkin bir kambur taşıyoruz. Yükümüz ağır, sorumluluk duygumuz ise zayıf. Kamburun farkında olmayanlar milyonlarca. Yardımlaşma hissimiz güdükleşmiş. İslâm dünyasının her tarafında Müslümanlar mı katlediliyor, yoksa Mecusiler mi umrumuzda değil. Gafletin kuyusu içinde ilimimizin, ehliyetimizin, memuriyetimizin vasfına bakmadan üzerimize vazife olmayan mevzuların tartışmasına dalmışız. Maişet derdi ise baş meselemiz.

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 148 - Beyan yayınları)Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 148 - Beyan yayınları)
TİRAJE, bir alıntı ekledi.
Dün 10:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gittim, dışarının canını sıktım. Asfalt yollara kambur oldum. Beni mezar gibi görenlere incindim. Sanırım ondan buradayım. Vakitlerden akşam gibi duran bu kapının önünde, günlerden pazartesi gibi bekliyorum. Sanki yıllar yılıdır buradayım.

Ayna Çarpması, Murat Özyaşar (Sayfa 54 - DK iBooks)Ayna Çarpması, Murat Özyaşar (Sayfa 54 - DK iBooks)
TİRAJE, bir alıntı ekledi.
Dün 09:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Herkes ince bir lehimle bağlıymış herkese. Üşürüm. Herkes herkese tenha ve unutkan. Yorulurum. Kime dönsem, ben kambur.

Ayna Çarpması, Murat Özyaşar (Sayfa 53 - DK iBooks)Ayna Çarpması, Murat Özyaşar (Sayfa 53 - DK iBooks)
Doğanay, bir alıntı ekledi.
22 Mar 16:29 · İnceledi · Beğendi

"Varlık" dergisinin 15 kânunisani 1934 tarihli 13'üncü sayısında şu manzumeyi neşretti:

BENİM AŞKIM

Bir kalenin ucundan hislerimiz akınca
Bu ince yol onları sıkıyor, daraltıyor;
Beni anlayamazsan gözlerime bakınca
Göğsünü parçala bak kalbim nasıl atıyor.

Daha pek doymamışken yaşamanın tadına
Gönül bağlanmaz oldu ne kıza, ne kadına...
Gönlüm yüz sürmek ister yalnız senin katına,
Senden başka her şeyi bir mangıra satıyor.

Sensin, kalbin değildir, böyle göğsümde vuran,
Sensiz "Ülkü" adıyla beynimde dimdik duran,
Sensin çeyrek asırlık günlerimi dolduran;
Seni çıkarsam, Ömrün başlamadan bitiyor.

Hem bunları ne çıkar anlatsam bir düziye?
Hisler kambur oluyor dökülünce yazıya.
Kısacası: Gönlümü verdim Ulu Gaziye,
Göğsümde şimdi yalnız onun aşkı yatıyor.

Bu manzumeyi okuyunca nasıl gülmüştüm! Bütün kıymet mefhumu "mangır" olan bir şaire gülünmez mi? Baştanbaşa yalan olan bu "aşk" ile Sabahattin Ali fikirlerini değiştirdiğini ispat etmiş, Hikmet de onu vekâlette bir kalem başı yapmıştı. Yarabbi! İnsanlar nelere tenezzül edebiliyorlardı! Daha dün Gaziye hiciv yazan bu komünist bugün ona methiye yazmaktan sıkılmıyordu.

İçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsızİçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsız
Zeliha, bir alıntı ekledi.
22 Mar 12:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kötü göz lafı beni düşündürmeye başladı. Öyle ya, ben kambur kızdan hoşlanmışsam, onu sevmişsem neden ona kötü gözle bakmış olayım? Büsbütün tersine, iyi gözle bakmışım ki sevmişim.

Hoşgör Köftecisi, Orhan Veli Kanık (Sayfa 29 - YKY)Hoşgör Köftecisi, Orhan Veli Kanık (Sayfa 29 - YKY)
Aslıhan B., bir alıntı ekledi.
22 Mar 10:32 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Keder mi?
O da var bizde; asılmaktan gelir
Fakat sırtımızdaki kambur adalet değildir, ahi.

Hiçe Doğru, Hüsnü ArkanHiçe Doğru, Hüsnü Arkan
《Mizgine_İslâm / ميزگينه اسلام》Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ, bir alıntı ekledi.
21 Mar 12:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ömer Hayyam - 9 :
Ömer Hayyâm rubailerini çevirirken en çok zorlandığım konu “sözcükler” oldu. Dilimizdeki yeni sözcükleri kullanmayı yeğlemekle birlikte zaman zaman eski sözcükleri de kullandım. Çünkü bugün kullandığımız dilde tam karşılıklarının olmaması nedeniyle tek bir Türkçe sözcükle karşılanması olanak dışı olan Farsça sözcükler vardı. Bunların
birden fazla Türkçe sözcük kullanılarak karşılanması ise dizelerin gereğinden fazla uzamasına yol açabileceği nedeniyle uygun değildi. Bazı sözcüklerin karşılıklarını günümüzdeki yakın anlamları ile verdim; örneğin “atlas” yerine “ipek”, “kerpiç” yerine “tuğla” dedim. Birkaç dizeyi, anlatılmak istenileni tam olarak vurgulayabilmek için, asıl
metinden az çok farklı şekilde çevirdim. Bunları yaparken hep bütünlükten yana oldum ve rubainin içeriğine aykırı bir iş yapmamaya özen gösterdim. Rubai metinlerinde çok geçmesi nedeniyle çevirilerde de çokça geçen “felek” sözcüğü ile ilgili kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Nedir bu felek? Felek “gök” demektir. Çoğulu “eflâk” olmakla birlikte felek kelimesi de bu anlamda, “gökler” anlamında kullanılmıştır. Ama felek daha çok DÜNYA, ZAMAN, ŞANS, TALİH, KADER anlamlarında kullanıla gelmiştir. Bu nedenle felek sözcüğü hiçbir zaman Tanrı anlamında algılanmamalıdır. Öyle olmasaydı “zalim felek”, ”kahpe felek”, ”kambur felek” gibi sözler söyleyebilir miydik?

Ömer Hayyâm Rubâîleri, Ahmet Kırca (Sayfa 22 - Ötüken)Ömer Hayyâm Rubâîleri, Ahmet Kırca (Sayfa 22 - Ötüken)
Zeliha, bir alıntı ekledi.
20 Mar 22:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İçim dışım bir ceset kokusuyla çürümüş et kokusuyla dolmuştu. Sanki bende eskiden beri hep vardı bu koku. Sanki ben ömrüm boyunca bir kara tabutta uyuyordum hep ve yüzünü göremediğim kambur bir ihtiyar hayalet gölgeler sisler içinde beni gezmeye çıkarmıştı.

Kör Baykuş, Sadık Hidayet (Sayfa 33 - YKY)Kör Baykuş, Sadık Hidayet (Sayfa 33 - YKY)

hali hazırda omuzlarının üstüne çöreklenmiş, zaten düşük ve küçük olan omuzlarını çökertmiş sorumlulukları var olmasına karşın kadın sürekli yeni şeyler buluyor ve omuzlarını daha da çok eziyordu. Belli ki kadına, başka(larının) sorumluluklarını yüklenmenin kapana sıkışmak olduğunu daha önce söyleyen olmamıştı. Yoksa kadın neden sürekli yeni kambur oluştursunduki sırtında. Bunu yapmasının bir sebebi yoktu. Yada vardı,bunu kadın da bilmiyordu. Belki de sadece kaçıyordu...Kadın neyden kaçıyordu peki? Benliğinden mi, çevresinden mi?
"benlik yada çevre işte bütün mesele bu "

Mehmet, bir alıntı ekledi.
18 Mar 16:56 · Kitabı okuyor

"Seyise mi saldırdı?"
"Ya, öyle. Seyis zenci de."
"Zenci mi?"
"Evet. Ama iyi çocuktur. Kamburdur, at sırtını tepmiş, o gün bugün kambur. Patron sinirlenince hıncını ondan çıkarır. Ama seyis pek aldırmaz ona. Boyuna kitap okuyup durur. Odasında bir sürü kitap var."

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 26 - Sel Yayıncılık)Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck (Sayfa 26 - Sel Yayıncılık)