Semra, Kemikler Şehri'yi inceledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde

Öncelikle kitabın filmini izlemek isteyenler bence kitabı okumadan önce izleyin çünkü kitabı okuduktan sonra filmde yer verilmeyen detaylara çok sinir oluyorsunuz. Fantastik kitap severler için mükemmel bir kitap. Vampir, kurt adam ve bildiğiniz doğaüstü diğer türler... Hepsi bu kitapta var. Ve tabiki Gölge Avcıları. Sanırım kendi fantastik dünyamda kurt adamlardan sonra gelen en sevdiğim tür olacak.

Kitabın konusuna gelirsek; baş karakterimiz Clary'nin yanlış bildiği hayatını yani annesinin onu korumak için yarattığı dünyanın yıkılmasını okuyoruz. Genel olarak geçmiste olan olaylar ve gelecekte yapılmak istenen kötülükler birbirini kovalıyor. Tabi bu olayların büyük bir kısmınnda Valentine rol alıyor. Peki Valentine kim? Kendisi -sözde- dünyayı saflaştırmak isteyen biri fakat bu saflaştırma milyonlarca ölümden geçiyor ve tabiki Valentine bunu umursamıyor. Diğer karakterleri de tanıtmadan geçemeyeceğim.
Simon; bir gönül davası var ama ne olursa olsun Clary'nin yanında olacak biri kendisi. Çoğu zaman dediklerine hak verdim.
Jace; berbat espirileriyle hayattan soğutsa da bunun kendini maskelemek için kullandığı bir yöntem olduğunu anlıyorsunuz. Kitabın sonlarına doğru baya sinirlendirdi beni ama sanırım neden yaptığını da anlıyorum.
Alec; tam bir kıskançlık abidesi. Calry'den nefret ediyor. Neden olduğunu söylemeyeyim büyük spoiler içerir. Ama sevdiklerini korumak için her şeyi yapar.
Isabel; benim deyimimle seksi şeytan. Clary'ye ön yargıyla yaklaşan, onu istemeyen hatta ara ara kötü davranan biri. Tabi sonra işler değişiyor orası ayrı.
Ve Luke; hayatında onem verdiği kişi sayısı az ve onlar için her şeyi yapar. Hatta onları umursamayan biri gibi davranabilir ama yine onlar için hayatını ortaya koyabilir.

Birçok karakter var hepsini tek tek tanıtmak isterdim. Kitapta bir kuşun bile bir sürü görevi var bu yüzden ana karakterler şimdilik yeterli diye düşünüyorum. Kitabı beğendim. Seri 6 kitaptan oluşuyor. Zaten başladığınızda bırakamak istemiyorsunuz. Olay örgüsü hiç sıkmıyor. Sürekli diğer bölümde ne olacak diye düşünüp duruyorsunuz.

Yorumum bu kadar. Bu kitaba benzer, beğendiğiniz fantastik kitapları önerirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler :)

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

ölümün şaşırtıcı bir özgürlük
duygusu verebileceğini düşü­
nüyorum. Hayattayken genel-
likle imkansız olan bir özgür-
lük. Bu yüzden de ölümden
korkmuyorum. Çok üzücü
olan şey, sevdiğiniz birinin öl-
mesi.
Açıkçası sevdiğimiz birini
kaybetmenin yasını tutarken,
onlara karşı işlediğimiz bütün
günahlar için bir daha af dile-
me imkanımız olmayacağını
anladığımız için yas tutuyo-
ruz. Mezarlarının başında, on-
lar için kötü olduğunu hisset-
tiğimiz ıçın değil, kendi
adımıza kötü duygular hissettiğimiz için yas tutuyoruz. Çünkü
artık affedilemeyeceğiz.
Insan öldüğünde her şeyin bittiğine mi, yoksa başka tür bir haya-
tın devam ettiğine mi inanıyorsunuz?
Hayatın yalnızca başlangıç olduğu kanısındayım. Bunu kamt-
layamayacağımı biliyorum, ama içgüdüsel olarak ölümsüz oldu-
ğumuzu biliyoruz. Bunu açıklarnam çok zor, çünkü çok karma-
şık. Yalnızca, ölümü görmezden gelen bir insanın kötü bir insan
olduğunu biliyorum.
Bir sonraki film in izde ne yapmak istediğinizi anlatır mısınız? Se-
naryoya gerek yok, yalnızca hareket noktanızı, hoşunuza giden fik-
ri soruyorum.
Güneşin batışını yansıtan bir pencereyi ya da pencerelerle do-
lu bir verandayı çekmek istiyorum. Güneşin batması beş dakika
sürüyor, bunu biliyorum. Sonra güneş batarken karakterler sözlerini söyleyecekler, pencerelerdeki ışık yavaş yavaş sönecek ve
sonra da tümüyle gidecek. Bir an güneş orada olacak, beş dakika
sonraysa gece.
Ayrıca, ilk karın düşmeye başladığı anı çekmek istiyorum, yer-
leri beyazlatan, sonra iki dakikada eriyip gidiveren karı. Bu arada
bütün karakterler hareket halinde olacak.
Genelde doğayı filmlerimizden çıkarıyoruz, çünkü yararsız gö­
rünüyor. Gerçek kahramanların biz olduğumuz düşüncesiyle onu
dışlıyoruz. Ama biz kahraman değiliz, çünkü doğaya bağlıyız.
Onun evriminin sonucuyuz. Duygusal ve sanatsal bir bakış açısıyla
yaklaşırsak, bence doğayı görmezden gelmek bir suç. Her şeyden de
önemlisi aptallık, çünkü doğa bize her zaman hakikat hissini verir.
Köyde küçük bir daçanız olduğunu, zaman zaman oraya çekildi-
ğinizi biliyorum.
Moskova'dan yaklaşık 320 kilometre uzakta bir kütük ev. llk
kez kendime ait bir evim oluyor. Böylece hayvanlarla da bir iliş­
kim oldu, bir kediyle, bir köpekle ... Hayvanları tanıma imkanını
herhalde tümüyle karıma borçluyum. Köyde yaşamaya başladı­
ğından beri etrafında kuşlar uçuyor, omzuna tünüyor, başına ko-
nuyor. Nedense hiç benim yanıma gelmiyorlar, hep Larissa'nın
etrafında dolanıyorlar.
Rüyalara çok önem verir misiniz?
tki tür rüya vardır. Hemen unuttuklarınız, bir de çok önemli
olanlar. Bunları derinden anlamak istiyorum, çünkü bence hepsi
de birer mesaj.

Şiirsel Sinema, Andrey TarkovskiŞiirsel Sinema, Andrey Tarkovski
Rogojin, Bir Yıl'ı inceledi.
 18 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Victoire, Şubat ayının bir sabahı, önceki akşamdan hiç birşey anımsamadan uyandı ve Felix'in yanıbaşında ölmüş olduğunu görünce, valizini hazırladı, bankaya uğradı, ardından bir taksiye atlayıp Montparnasse Garı'na yollandı.

Burası, La Sibylle'ın Horacio ile gezdiği yerler değil mi? "Hava soğuktu, bütün kir pas kıyıya köşeye sinmişti, tertemizdi hava; kavşakları genişletecek, heykelleri felç edecek denli soğuktu". Oradan uzaklara, başka şehirlere, başka insanların parasız, çulsuz, ihanet ve hayatta kalma arzusu dolu yaşamlarına doğru devam etti Victoire, çünkü katil olduğunu düşüneceklerinden emindi, ama hatırlamıyordu da bir yandan, tek bildiği değişen mekânlar, değişen isimleri ve bir mekâna dönüşen insanlardı; yatağına giren ve ona dokunan, ya da parasını çalan, yoksullaşıp parasız kaldıkça, çirkinleştikçe, önce bisikleti kendisinden çalınınca ve sonra hırsızlığa alışıp o da çaldıkça ve çaldıkları kendisinden çalınırken Victoire, bir katil olmama arzusuyla kasabadan kasabaya ve şehirden şehire giderken, tanıdığı her insanda, her otostopta, her hırsızlıkta yeni bir mekân, bir kader çentiği ile biraz daha böyle kararmış ve hepsi birbirinden daha aşağı giden merdivenleri ağır ağır inerek Victorie, önceki Echenoz eserlerinden çok daha koyu, çok daha iyi, 1914'teki Anthime'nin sağ kolunu alıp götüren o top mermisinin sesini duyarak, ve havada yürüdüğü o yolu izleyerek, hayatının darmadağın oluşunun bütün seslerini, yani yıkılırken çıkan bütün o gürültünün, o tozun kirin dumanın arasında, edebiyatın kanı gibi akan bir kalemle yazılarak unutulmaz bir karaktere dönüşüyor; çünkü inanılmaz güzellikte bir üslûpla anlatıyor Echenoz Victoire'ı, onu anlatıyor ve kalemi muazzam bir kıvraklıkla döküyor kağıtlara, mekân mekân ve diğer bazı öykülerindeki gibi gidip duran ya da 1914'te olduğu gibi, gönderilen bu karakterler hayata ve kaderlerine itirazsız, ona bir isim veya lakap takmaksızın, usulca, itaatle, yine de karışıp kaybolup dağılıp giderek yaşıyorlar. Trajedileri trajik şeyler yaşadıklarını bilmemeleri, bir türlü anlamamaları, ya da bunu umursamamaları veya bunu kavrayamamaları belki de ama, başlarına gelen de bu, bir kozmik şaka gibi, ama kötü bir şaka ve gülünmesi lâzım ama bunu yaşayan bizleriz. Trajedimizle kendi içimize bükülürken kesik, yamru yumru dallar, kollar çıkaran bodur bir ağacız, komik olması istenmiş bir denizaltıyız, yıkılması beklenmeyen devasa bir köprünün ayağıyız. Ya da bizler bir savaşa hemen geri dönecek gözüyle gönderilmiş, kaderi parçalanmak, dağılmak olan, ya da koca bir top mermisinin sağ kolunu kopup götürdüğü ama bize selam verenlere hayalet elimizle selam veren bir askeriz.. Kozmik bir şaka olarak hayat ve kozmik bir şakacı olarak, Tanrı. Ya da sadece kozmik bir şaka. Şakalar.


Bu muazzam edebiyat eserini herkese öneriyorum. Mutlaka.

***

Federico Albanese - Carousel # 3

https://www.youtube.com/watch?v=w39Yuj4J8hY

Berke Can Turan, Çılgınlığın Ötesi'ni inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir insanın ruhunda yara açmak çok kolaydır aslında ve insanlardan ne kadar çok etkileniyorsak bir o kadar da biz etkiliyoruz çevremizi. Psikolojik destek almış kişiler seanslar sonunda çıkan sonuçlara bazen şaşırırlar, hiç beklemedikleri, gömebildikleri kadar derine gömdükleri hatırların ne gibi sonuçlar doğurabileceğini öğrenen insanların genel tepkisidir bu. Fakat Çılgınlığın Ötesi'nde derine atılmış veya baskılanmış bir durumdan bahsetmiyoruz. Gerçek anlamda bir delilik bir başka deliliğe nasıl yol açar onu görüyoruz.

Kadına şiddet teması işlemesi zor bir konudur. Aynı zamanda bu duruma benzer diğer hassas konular da öyle. Gerektirdiği cesareti göstererek yazarsanız dikkatli davranmanız gerekir, fakat elinizdeki roman cesur olmazsa samimi de olmaz. Stephen King'in kaleminin cesaretini zaten okuyan bilir. Tüm insanlığın büyük bir problemi olan bu konuya bir de kaleminin mükemmelliği ve gelişmiş kurgusunu ekleyince gayet tadında bir roman çıkarmış ortaya üstad.

Kitabın tanıtımında da kullanılan "deliliğin sınırlarında gezmek" tanımı aslında tam da yerinde bir tabir. Ha delirdi ha delirecek gibi incecik bir çizgi üzerinde bir kurgu kurmak kadar hissettirmek de önemli. Bu konuda da King'in karakter detaylandırma yeteneğinin garantisi altındayız. Üçüncü kişi anlatımı kullanış yönü biraz farklı King'in. Bazı bölümlerde sanki sözü geçen karakterin omzundaki meleğin ve şeytanın sesini duyar gibi hissediyorsunuz. Tamamen kişinin iç dünyası üzerinden şekillenen bir hikayede bu bahsettiğim unsur baştacı oluyor tabi ki.

Daha kısa olabilir miydi diye düşündüğüm oldu. Fakat bir süre daha üzerinde düşününce psikolojik tahlillerin kısa tutulması sonucu roman bende bu etkiyi bırakır mıydı şeklinde bir sorgulamaya da düştüm. O yüzden daha fazla sorgulamadım, Stephen King'in beni hiçbir zaman yanıltmayan başarısının Çılgınlığın Ötesi'nde de devam ettiğine kanaat getirdim. Akıcı bir dil, dozu yerinde gerilim, detaylı karakterler... Bunlar ve benzeri unsurları görmek istiyorsanız herhangi bir Stephen King kitabı alıp okumanızı tavsiye ederim.

Cennet Çatak, Fatih Harbiye'yi inceledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir eseri evvela okumak lazımmış. Zira öncelik olarak dizisini izlediğinizde senaryo, kahramanlar, verilmek istenen düşünce hatta kitap tamamen değişiyor. Kitaba başlamadan evvel zaten dizisine baktım sıkıcıdır demiştim. Ama şimdi görüyorum ki asla aynı yanlışı yapmam kitap ile dizi resmen zıtlıklar içinde. Karakterler o kadar yakın ki sanki bazı düşünceler ne kadar benzer ve tanıdık oysa dizilerde ne kadar hayalvari ve ulaşılmaz. O yüzden bir eser hakkında ilk tecrübe ana kaynakla olmalı dizisini izleyince sadece bir tuhaf ve gülme hali geliyor çünkü.

Melda, Karanlıktan Sonra'yı inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Haruki Murakami' nin okuduğum ikinci kitabı ve kesinlikle çok güzeldi. Gizemli, merak uyandırıcı bir kitap. Karakterler, mekanlar çok güzel tasvirlenmiş. Yazar belli bir sona bağlamayıp hikayeyi size bırakıyor bu da daha güzel olmasını sağlıyor.

Selen Abalı, Yazgı'ı inceledi.
17 Mar 23:31 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Garwood'dan okuduğum ilk kitap olduğu için dili biraz garip geldi bana. ama bu sevmediğim anlamına gelmiyor kesinlikle. sevdim, sadece alışık olmadığım bir yazar olduğu için tam benimseyemedim. kadın karakterimizin saflığı, naifliği, her şeyini çok sevdim. yeri geldiğinde çok güçlü yeri geldiğinde ise öylesine kibardı ki, madelyne sevdiğim karakterler arasında hızla giriş yaptın. ve duncan. sen ise anlatamayacağım kadar nazik bir baronsun. aşkına ve sana hayran kalmamak elde değildi kesinlikle.
sonraki olayın biraz abartı olduğunu düşünüyorum o kadar. geri kalan her şeyi sevdim kitapta.

Şeyma Demirhan, İnsancıklar'ı inceledi.
17 Mar 22:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dostoyevski her kuşağın başucu yazarlarından olma özelliğini koruyor ve İnsancıklar, onun dünya edebiyatına ilk armağanı... yazarımız ilk romanını yazarken 23 yaşındaymış "benim İnsancıklar'ımla alay edecek diye düşünüyordum" demiş. :)
Okurken hüzün kapladı içimi...İkilinin birbirine yazdığı mektuplarla onlarının hayatına ve ruh dünyalarına konuk oluyorsunuz. Karakterler ve yaşamları çok güzel anlatılmış olaylar hem gerçek hem de içler acısıydı. Kadın olarak ne zor durumlara maruz kalıyoruz, mecbur kalıp ne zor seçimleri tercih ediyoruz. İnsan düşmeye görsün, nasılda güçsüz, zayıf durumlardan istifade eden insanlar var. İki kişinin ruhları birbirine bu kadar iyi gelirken nasılda birleşmeleri imkansız hale geliyor. Kitap incelemelerim de içeriği ile ilgili bilgi vermeyi yada o konu hakkında konuşmayı sevemiyorum maalesef. Bu tür incelemeleri okuduğumda kitabın büyüsü bozuluyor benim için. Dostoyevski' yi size anlatacak övecek değilim, nasıl muazzam bir yazar olduğu ortada size keyifli okumalar diliyorum eminim okurken etkisinden uzun süre çıkamayacaksınız.

Neslişah Özbay, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
17 Mar 21:22 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayvan Çiftliği, George Orwell’in 1943-1944 yılları arasında kaleme aldığı, Stalinist bakışa ve aynı zamanda kapitalist düzene de eleştiriler gönderen, masalsı anlatım tekniği ile dikkat çeken, taşlama niteliğinde bir eseridir. Orwell’in bu eseri totaliterleşen bir komünist anlayışa getirilen en önemli eleştirilerden biridir ama öbür yandan, kapitalist sistemi ve insan doğasını da eleştirmektedir.

Kitapta, doğrudan insan karakterler yoktur. En üst düzeyde, karakterler “insanlar” ve “hayvanlar” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hayvanlar ise “domuzlar”, ”atlar”, “eşekler”, “tavuklar”, “koyunlar” ve “köpekler” olmak üzere alt gruplara ayrılmıştır Orwell tarafından.

Hayvan Çiftliği, Bay Jones adında bir adam ve çiftliğindeki hayvanlar ile diğer birkaç çiftlik sahibi arasında geçmektedir. Bay Jones’un çiftliği Beylik Çiftliği adında, içinde domuzların, koyunların, ineklerin, atların, tavukların vb. hayvanların yaşadığı bir çiftliktir.

Domuzların Koca Reis adını verdikleri yaşlı bir domuzun konuşması ile başlar kitap. Yaşlı Koca Reis tüm hayvanları toplar ve “Emeğimizle bizden çalan insan, tek düşmanımızdır.” der. Eğer insan denen tehlike ortadan kaldırılırsa, eşit bir düzen kurulabileceğini savunur. İnsanı, sömürücü ve üretmeyen bir canlı olarak tanımlar Koca Reis.

Çiftlik hayvanları kendilerini bu konuşmanın ateşine kaptırırlar ve şarkılar söylemeye başlarlar. Günler geçer ve çiftlikte hayvanların sesleri daha fazla duyulmaya başlar. Bay Jones, durumu fark eder ve bir şekilde bu sesleri bastırır. Hayvanlar en ufak bir başkaldırıda boyunlarındaki boyunduruğu, burunlarındaki halkayı ya da sırtlarındaki yuları hissetmektedirler.

Günler geçer ve bir gün Koca Reis ölür. Koca Reis’in ölümünün ardından hayvanlar, kendilerine lider sınıf olarak domuzları belirlerler. Napoleon, Snowball ve Squelar adında üç domuz, liderliği üstlenirler ve Koca Reis’in düşüncelerini “Animalizm” adında bir düşünce sistemine çevirerek tüm hayvanları içinde bulundukları gaflet uykusundan uyandırmaya çalışırlar.

Zaman geçer ve sonunda hayvanların devrimi gerçekleşir. Beylik Çiftliği’nin adı Hayvan Çiftliği olarak değiştirilir, hayvanlar, insanlara ait olan her şeyi yok etme kararı alırlar. İnsanlarla olan ilişkileri ve hayvanların nasıl yaşaması gerektiğini ortaya koyan “Yedi Emir”den oluşan bir anayasa ortaya koyarlar ve tüm hayvanlar bu anayasaya uyarak yaşamayı kabul ederler.

Domuzlar çiftlikte yönetimi tamamen ele geçirirler. Önceleri tayınlar eşit dağıtılırken, daha sonra ineklerin sütlerinin ve toplanan elmaların domuzlara yem olarak gittiği anlaşılır. Diğer hayvanlar önce buna ses çıkarsalar da Squelar isimli sözcü domuz, bunun domuzların iyiliği ve sağlığı için şart olduğunu söyleyerek diğer hayvanları ikna eder.

Öte yandan liderliği ele geçiren sınıf olan domuzlar arasında da çeşitli çatışmalar söz konusudur. Snowball ile Napoleon liderlik için öne çıkmaktadır fakat ikisinin fikirleri sürekli çatışmaktadır. Snowball yenilikçi ve daha eşitlikçi fikirlere sahipken, Napoleon onun tam tersi tezler ortaya koymaktadır.

Bir süre sonra insanlar Bay Jones önderliğinde Hayvan Çiftliği’ne saldırırlar. Amaçları yönetimi tekrar ele geçirmektir. Ama bunda başarılı olamazlar. Savaş sonrası Napoleon ile Snowball arasındaki çatışmalar daha da büyür. Napoleon yanına koruyucu olarak aldığı köpek ordusunun da yardımı ile Snowball’ı çiftlikten kovar. Snowball hakkında her türlü karalama kampanyasına başvurur. Kampanyaları başarılı olur ve Napoleon tek lider olarak iktidarı ele geçirir.

Napoleon, en başta tüm hayvanların ortak kararıyla oluşturulan “Yedi Emir”in dışına çıkarak domuzların insanların yataklarında yatması kararını verir. Koyunlar ve diğer hayvanlar her kararda olduğu gibi bu kararda da önceleri tepki gösterirler ama Squelar onları yine bir şekilde uyutmayı başarır.

Çiftliği bir süre sonra bir kıtlık vurur ve Napoleon bunu gizlemek için her türlü yola başvurur. Kendi buyruklarına uymayan ve yumurtalarını satılması için domuzlara vermeyen bütün tavukları idam ettirir. Bu sırada Napoleon, Snowball hakkında yaptığı karalama çalışmalarına devam etmektedir. Çiftliğin başına gelen her kötü olaydan aslında Snowball’un sorumlu olduğunu sürekli dile getirir. Çiftlik içinde Snowball’ın ajanı olduğu iddia edilen bütün hayvanlar idam edilir. Böylece devrim tamamlanmış olur.

Napoleon ticaret konusunda komşu çiftliklerden birinin paragöz sahibi Frederick ile bağ kurar ama sonra Frederick’in verdiği paralar sahte çıkınca diğer komşu çiftliğin zengin sahibi Pilkington ile ittifak kurarak Frederick’e karşı savaş açar ve savaşı kazanır. Napoleon artık tam bir tiran olmuştur. Yasalara karşı durarak domuzların, insanların bütün hareketlerini yapmasına göz yumar.

Yıllar geçer ve devrimci hayvanların ortak aklıyla ortaya konulmuş “Yedi Emir” yerini tek bir emire bırakır. Napoleon savaş sonrasında bir gece, diğer insanları evinde toplar. Aralarında hiçbir şey olmamış gibi gülüp eğlenirler. Sonunda Napoleon, çiftliğin adının tekrar “Beylik Çiftliği” olduğunu açıklar. Bir solukta bitti.... İyi okumalar.

ismiaylin, bir alıntı ekledi.
17 Mar 20:04

Yalnızlık yeteneği besler; en güçlü karakterler fırtınaların ortasında şekillenir.

Aforizmalar, Johann Wolfgang Von GoetheAforizmalar, Johann Wolfgang Von Goethe