MR.NOBODY, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Dilimizi bilmiyorlar, hatta pek kendi dilleri bile yok. Kendi aralarında kargalar gibi anlaşıyorlar. İkide birde bu karga bağrışı duyuluyor. Bizim yaşayışımız, bizim kurumlarımız onlar için kavranacak türden şeyler olmadığı gibi, umursanacak gibi de değil. Bunun sonucu olarak, her çeşit işaret diline de uzak duruyorlar. Sen istediğin kadar çeneni oynat, ellerini bileklerinden kıvır, seni anlamamışlardır ve asla anlamayacaklardır.

Ceza Kolonisinde, Franz KafkaCeza Kolonisinde, Franz Kafka
Zeynep Erdemir, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kaz arkasına yaslandı. "Bir adamın cüzdanını çalmanın en kolay yolu nedir?"
"Boğazına bıçak dayamak?" diye sordu Inej.
"Sırtına silah dayamak?" dedi Jesper.
"Ickisine zehir katmak?" diye önerdi Nina.
"Hepiniz igrencsiniz," dedi Matthias.
Kaz gözlerini devirdi. "Bir adamın cüzdanını çalmanın en kolay yolu ona saatini calacaginizi söylemektir. Dikkatini çeker ve istediğiniz yere yoneltirsiniz. O isi bizim icin Hringkälla yapacak. Buz Sarayi kaynaklarını konuklarını izlemeye ve kraliyet ailesini korumaya ayırmak zorunda kalacak. Ayni anda her yere bakamazlar. Bo Yul-Bayur'u kaçırmak icin bu bulunmaz bi fırsat."

Kargalar Meclisi, Leigh BardugoKargalar Meclisi, Leigh Bardugo
Zeynep Erdemir, Sahte Krallık'ı inceledi.
Dün 01:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kargalar Meclisi oyle bi yerde bitmisti ki; ikinci kitaba hemen baslamamak imkansizdi. Ilk kitabin arka kapaginda yazdigi gibi 6 tehlikeli serseri 1 imkansiz gorevi basarmak adina ellerinden geleni fazlasiyla yaptilar. Plan kurucu Kaz Brekker olunca bu isi basaracaklari bastan belliydi.   Inej in basina gelenleri Kaz'in hesaplayamamis olmasi uzucuydu bi yandan Kaz Brekker'inde yetmedigi noktalar oluyor dedirtti bana.

Bu kitapta ta bir kurtarma seruveni ve intikamla dolu Kaz Brekker ile karşı karsiyaydim. Ilk kitap kadar heyecanli hatta ilk kitabin ustunde olan anlatimiyla ara vermeden kolayca bitecek ve bittiginde huzunlendirecek serilerdendi.

Kitabi Wylan, Jesper, Nina, Mattihas, Inej, Kaz sirayla her birinin gozunden anlatilmasi seklinde okusakta, bolum basi isimleri disindaki karakterlerinde birden anlatici oldugunu gördüğüm değişik bi tarzi vardi yazarin. Zaten okudugum ilk seri kitabi oldu ve favorilerim aras8nda yerini aldi.

Bu kitabi nasil tarif edeyim nasil yorumlayayim bilmiyorum. Ben buyuk keyif aldim, sizde okuyun yaaa!


Bu alintiyi herkes aklina kazimistir degil mi?

"Senin icin gelirdim," dedi ve Inej'in ona attigi temkinli bakislari gorunce tekrar soyledi. "Senin icin gelirdim. Yuruyemeseydim bile surunerek gelirdim, ne kadar yarali olursak olalim oradan birlikte savasarak cikardik, bicaklar cekili, ates ederek. Cunku biz boyleyiz. Mucadeleyi asla birakmayiz."

Sahte Krallik - Leigh Bardugo / Syf.228

Zeynep Erdemir, Kargalar Meclisi'yi inceledi.
Dün 01:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne kadar da mukemmel bir kurguydu oyleeeeee. Kitabi bi hevesle aldim fakat bir kac defa elime alip ilk iki uc bolumu okuduktan sonra devam edemeyip yarim biraktim. Uzerine bir kac kitap bitirdikten sonra ha gayret bu kitapta guzel seyler var okumalisin Zeynep diyerek tekrar basladim. Tam zamaninda okumusum. Aklimda baska bir kitabi okuma istegi olmadan tam olarak hazir bir sekilde bi basladim ki.. bi daha da birakamadim. Oyle surukleyici, oyle haraketli, heyecanin, gerilimin, ya simdi ne olacak sorularinin, planlarin hic bitmedigi efsane bi kitapti yaaaa!

Kaz Brekker bir efsane olarak kalacak hafizamda. Fici'da baslayip Buz Sarayi'nda heyecanina heyecan katan, tekrar Fici yakinlarinda son bulan bir masal gibiydi resmen. kitabin konusundan cok duydugum hayranligi anlatasim var.

Kerch'te bulunan ticaret konseyi uyelerinden biri olan Jan Van Eck, Kaz'i ayagina kadar getirip, ona grishalarin guclerini sira disi sekilde etkileyen " jurda parem" ilacının - yada iksirinin - uretisici olarak bilinen ve Buz Sarayinda tutulan Bo Yul-Bayur u, sadece ticari amac ve tum "iyi niyetiyle" bu ilaci uretmesini engellemek ve koruma altina almak amaciyla kacirmasini istemesi ile basliyor. Kaz ekibini topluyor, bu ekip; bir grisha, bir grisha avcisi, Kaz, Hayalet, bir keskin nisanci ve yikimcidan ibaret. Girilmesi imkansiz olan Buz Sarayi'na girip gorevi basariyla sonlandirdilar derken olanlar oluyor ve kitap cok can alici bir yerde bitiyor.

Kaz, Inej, Nina, Matthias, Jesper, Wylan ... alti super kahraman. tabi onlari "Bir kötürüm ve pesinde bir avuç kostümlü cocuk." Olarak tanimlayanlar da var. Brekker in kurnaz ve guclu bir hirsiz oldugu gercegini bazen gormezden gelebiliyorlar. Ay ne guzel kitapti yaaaaa.

Bir alıntı birakayim bari buraya,

"Vay adi herif," dedi bir saniye sonra.
"Ne oldu patron?"
Rollins kostegini kaldırdı. Zincirin ucunda elmas işlemeli saatin yerinde bir turp asiliydi. "O küçük fare..." Sonra aklına bir fikir geldi. Cüzdanını yokladı. Gitmişti. Kravat ignesi, uğur getirmesi icin taktığı Kael kolyesi ve ayakkabılarındaki altın tokalar da. Rollins dişlerindeki dolguları da kontrol etme isteği duydu.

Monokl, bir alıntı ekledi.
16 Mar 21:34 · Kitabı okuyor

Zenginlerin birçoğu, geçit vermeyen yerlerde, uçurumların üzerinde yetişen ağaçlar ve asma çubukları gibidir. İnsanlar onların meyvelerini toplayamaz, sadece kargalar ve benzeri hayvanlar yer. Zenginler böylece servetlerini makul, amaca uygun bir şekilde kullanmaz, tersine, dalkavuklara ve fahişelere, rezilcesine hazlara ve boş hayallere feda eder.

Köpeklerin Bilgeliği, Georg LuckKöpeklerin Bilgeliği, Georg Luck
Doğanay, bir alıntı ekledi.
14 Mar 19:43 · Beğendi

Tanrı'nın işine bak. Tavşan sürüsü bozkurtları tutsak etmiş götürüyor. Islak kargalar doğanları yendi be.

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız
Merve Demirhan, bir alıntı ekledi.
14 Mar 19:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Gökyüzünün altındaki bütün kargalar siyahtır."

Silber - Rüya Kapısı, Kerstin Gier (Sayfa 219 - Pegasus Yayınları)Silber - Rüya Kapısı, Kerstin Gier (Sayfa 219 - Pegasus Yayınları)

Zaman...
Zaman geçmiyor buralarda
Gönlüme telve gibi çöktü vakit
Kuşlar farklı ötüyor sanki
Deniz mumya, sahiller lahit gibi
Sessiz bir çığlık boşluğa
Öyle imkansız öyle gerekli
Zaman buralarda geçmiyor
Saatler ayarlanmaya unutulmuş
Gökyüzü farklı bakıyor sanki
Kargalar konuyor umursamazlığa
Öyle bir yerdeyim ki
Bu sıcakta kanım donuyor
Cennetin ortasında cehennem
Zaman buralarda geçmiyor
Tüketiyorum kendimi bu sevdayla
Ha vazgeçtim ha vazgeçeceğim derken
Anlamsızlaşıyor bir anda
Deniz sesleniyor bana, vazgeç!
Zamansa buralarda hala
Ölmek için erken yaşamak içinse çok geç

Zaman
Zaman geçmiyor buralarda
Gönlüme telve gibi çöktü vakit
Kuşlar farklı ötüyor sanki
Deniz mumya, sahiller lahit gibi
Sessiz bir çığlık boşluğa
Öyle imkansız öyle gerekli
Zaman buralarda geçmiyor
Saatler ayarlanmaya unutulmuş
Gökyüzü farklı bakıyor sanki
Kargalar konuyor umursamazlığa
Öyle bir yerdeyim ki
Bu sıcakta kanım donuyor
Cennetin ortasında cehennem
Zaman buralarda geçmiyor
Tüketiyorum kendimi bu sevdayla
Ha vazgeçtim ha vazgeçeceğim derken
Anlamsızlaşıyor bir anda
Deniz sesleniyor bana, vazgeç!
Zamansa buralarda hala
Ölmek için erken yaşamak içinse çok geç