Neslişah Özbay, İçimizdeki Şeytan'ı inceledi.
 4 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Roman; birbirini severek evlenen, hayata bakış tarzları, kişilikleri farklı olan iki gencin anlaşamayarak ayrılmalarını ele alır.

Sonuçta iki genç birbirlerini tanımaya fırsat bulamadan dünya evine girerler, fakat kişiliklerinin çok farklı kutuplarda olması ve biraz da geçim derdinden dolayı birbirlerinden uzaklaşmak durumunda kalırlar.

Roman, üniversite öğrencisi olan Nihat ile Ömer’in vapurda giderlerken Ömer’in öndeki yerlerde oturun güzel bir genç kızı fark etmesiyle başlar. Vapur iskelede durduktan sonra Ömer kızı kaybetmemek için arkasından ilerlemeye başlar. Ömer tam kıza sesleneceği sırada yanında orta yaşlı bir bayanın olduğunu görür ve bu bayan Ömer’e seslenir. Kadın Ömer’lerin uzaktan akrabası olan Emine teyzedir. Emine teyze kızın adının Macide ve Balıkesir’deki bir akrabasının kızı olduğunu, musikiye duyduğu ilgiden dolayı buraya konservatuar okumaya getirdiğini söyler.

Macide Balıkesir’de okurken musikiye olan yeteneği ve ilgisi hocaları tarafından fark edilir. Bu sırada okula yeni gelen genç öğretmen Bedri Bey ile aralarında bir şey olduğuna dair dedikodu çıkar. Bu dedikodu onların arasında bir anda duygusal bir bağ kurar. Fakat Bedri öğretmen sene sonunda okuldan ayrılmak durumunda kalır ve İstanbul’a taşınır.

Ömer bir akşam Emine teyzesinin evine gider , herkesin morali bozuktur. Macide’nin babası vefat etmiş ve ev halkı bunu Macide’ye söylemiştir. Macide o akşam odasından hiç çıkmaz. Ömer’de kendi için hazırlanan odaya gider ve uykuya dalar. Ertesi gün Macide ve Ömer aynı zamanlarda kalkar evde başka kimse uyanık olmayınca birlikte kahvaltı yaparlar sonra Ömer Macide’yi okuluna bırakır akşamda gelip alacağını söyler.

Ömer akşam Macide’yi alır yürüyerek giderlerken Ömer hislerini Macide’ye açıklar. Macide’de aynı şekilde karşılık verir. O günden sonra her gün birlikte gezmeye başlarlar. Macide’nin babasının vefatıyla parada kesilince Macide’den rahatsız olmaya başlarlar ve bir akşam Macide’yi azarlarlar. Buna çok üzülen Macide o gece tüm bavulunu toplar ve evden çıkar fakat nereye gideceğini bilemez. Kötü bir şey olacağını hisseden Ömer ise Macide’nin evinin önünden gitmemiştir. Macide’yi alarak kendi evine giderler. O geceden sonra karı koca olarak yaşarlar fakat geçim sıkıntısı kısa zamanda baş gösterir.

Ertesi sabah postanedeki işine gider öğlen de Hafız efendi ile yemeğe çıkar Hafız efendi bir sıkıntısını Ömer’e anlatır . Kayınbiraderi hapse girer kefaret için kasadan iki yüz elli lirayı alıp kayınbiraderine verdiğini söyler. Tahliye edildiğinde parayı alıp tekrar yerine koyacağını söyler fakat mahkeme bir türlü olmaz. Rahatlamak için de Ömer’e anlatır.

Ömer akşam eve gittiğinde Nihat ve Profesör Hikmet adında ki iki arkadaşının onu beklediklerini görür. Macide ise bu iki adamdan hiç hoşlanmamıştır. Siyasetle alakalı yazılar yazan Nihat , veznedar Hafız efendiyi ihbar edeceğini söyleyerek ondan para istemeyi önerir fakat iyice geçim sıkıntısı yaşayan Ömer bunu kesinlikle reddeder.

Profesör Hikmet Ömer ile Macide’yi bi akşam sazlı sözlü bir eğlenceye davet eder. Eğlence sırasın Macide Bedri ile karşılaşır. Ablasının rahatsızlığından dolayı Bedri öğretmenliği bırakmış piyano çalmaktadır. Bedri ile Ömer ise uzun zamandır görüşmeyen iki arkadaştır. Bedri Macide’ye olan hislerini hala hissetse de asla belli etmez ve Ömer Sırf Macide’den dolayı sürekli maddi yardımda bulunur.

Ömer bir akşam eve geldiğinde Macide ile Bedri’yi baş başa otururken görünce yanlış anlar ve Bedri’ye hakaretler eder. Ömer sandalyeye oturarak ağlamaya başlar. Geçim sıkıntısından dolayı Hafız efendiyi tehdit ederek para almıştır sonra da pişman olarak bu parayı Nihat’a vermiştir. Ömer yaptığından utanarak hemen Bedri’nin evine gider ve özür diler Bedri Ömer’i affeder.

Yine bir akşam Ömer ve Macide eğlenceye davetlidir . Davette Bedri ile Profesör Hikmet ‘te vardır . Macide oldukça sıkılmıştır fakat Ömer’in kalkmaya hiç niyeti yoktur. Eski arkadaşı olan Ümit isimli bir kızla da oldukça samimi olur. Eğlence sonunda gazinoya gitmeye karar verirler, Ömer ise Macide’yi unutup Ümit’le takılmaktadır. Gazinoda iyice canı sıkılan Macide lavaboya gider o sırada Ömer’in arkadaşı olan İsmet Şerif içeri girer ve Macide’yi sıkıştırmaya çalışır. Macide adamı iterek oradan kaçar. İçeri girip yerine oturduğunda ise Profesör Hikmet tarafından tacize uğrar. Ömer olanları görmesine rağmen Profesöre olan borcundan dolayı sesini çıkaramaz ve Ümit’le ilgilenmeye devam eder.

Macide tüm bu olanlardan sonra Ömer’de dahil herkesten ve her şeyden tiksinmeye başlar. Ömer’e uzunca bir mektup yazar o anda Bedri içeri girer ve Ömer’in tutuklandığını söyler. O günden sonra Bedri ile Ömer’i ziyarete gitmeye başlar. Fakat hep susarlar.

Bir gün yine ziyarete gittiklerinde Macide’nin gitmesini Bedri ile konuşacağını söyler. Macide Bedri’yi dışarıda bekler. Ömer Bedri’ye tahliye olduğunu artık dışarı çıkabileceğini, yalnız hatalarını bildiğini ve Macide’yi daha fazla üzmek istemediğini söyler. Macide’yi Bedri’ye emanet eder dilerse Macide ile evlenebileceğini söyler. Bedri olanları Macide’ye anlatınca Macide sadece susar. Bedri evine taşınmasını söyler Macide bunu kabul eder Bedri’nin kız kardeşine bakacağını da söyler. İçinde garip bir hisle yanında Bedri yürümeye başlarlar.

Balıkesir’den başlayıp İstanbul’da son bulan bir aşk macerası anlatılır. Bu serüvenlerde üç temel şahıs vardır: Macide, Ömer ve Bedri. Macide ve Ömer birbirlerini iyice tanımadan evlenirler. Oysa ikisi ayrı dünyaların insanlarıdır, kişililikleri birbirinin tam aksi yönünde olan insanlardır güzel roman doyumluk yazarın keyifle okuyacağınız icimizde ki Şeytan keyifle okumanızı dilerim. :)

Hakkı, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Medeniyetler Niçin Çatışacak?
Birincisi medeniyetler arasındaki farklar sadece hakiki değil esasıdır.Medeniyetler birbirinden tarih,dil,kültür,gelenek ve en büyüğü olan din yoluyla farklılaşırlar.Farklı medeniyetlerin insanları hak ve sorumluluklar hürriyet ve otorite eşitlik ve hiyerarşinin izafi ehemmiyetini hakkında farklılaşan görüşler kadar Tanrı ile insan fertle grup vatandaşla devlet ebeveynle çocuklar ve karı koca arasındaki ilişkiler konusunda da farklı fikirlere sahiptirler.Bu faklıklar asırların ürünüdür .Kısa zamanda zahir olmayacaklardır. Onlar siyasi ideoloji ve rejimler arasındaki farklılıklardan çok daha esaslıdırlar.Farklılıklar İlla da mücadele etmek değildir ve mücadele de muhakkak surette şiddetle manasına gelmez. Gerçi asırlar boyunca en uzun ve şiddetle mücadeleleri medeniyet arasındaki farklılıklar husule getirmiştir.

Medeniyetler Çatışması, Samuel P. Huntington (Sayfa 25)Medeniyetler Çatışması, Samuel P. Huntington (Sayfa 25)
* ilge, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

"...genellikle görüldüğü gibi, karı koca dışa karşı ömürlerinin sonuna dek birlikte yaşıyor görüntüsü vermek zorunluluğunu üstlenmişlerdir, ama evliliklerinin daha ikinci ayında birbirlerinden nefret etmeye başlamışlardır, ayrılmak istemektedirler, ama gene de birlikte yaşamayı sürdürürler. Sonunda o korkunç cehennem çıkar ortaya... ya içkiye verirler kendilerini, ya beyinlerine bir kurşun sıkarlar, ya da kendilerini, karşılıklı birbirlerini zehirleyip yaşamlarına son verirler...”

Kreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç TolstoyKreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç Tolstoy
* ilge, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

Bizde insanlar yalnızca cinsel ilişkiyi düşünerek evleniyorlar, sonunda da aldatmaya ya da zorbalığa vardırıyorlar işi. Yalnızca aldatmayla biterse katlanması kolay oluyor. Karı koca, tek eşli yaşıyorlarmış gibi aldatıyorlar insanları, oysa çok karılı, çok kocalı olarak yaşamaktadırlar.

Kreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç TolstoyKreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 Dün 15:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İlya Kolyazin’in kontrolü altında, birlikte
yaşamaya başlamışlardı. Babaları tümeninin başına, karısı-
nın yanına dönmüştü. Oğullarına da nadiren yazıcı erlerin
süslü kıvrım kıvrım yazılarıyla dolu, büyük, dört köşe, kur-
şuni kâğıtlar gönderiyordu. Bu dört köşe kâğıtların alt tara-
fında da uçları kıvrılmış harflerle “Tümgeneral Pyotr Kirsa-
nov” imzası bulunurdu.
1835 yılında Nikolay Petroviç üniversiteden mesleğe aday
olarak çıkmıştı. Yine o sene içinde General Kirsanov göre-
vinde başarısızlık yüzünden emekliye ayrılmış, eşiyle birlik-
te oturmak üzere Petersburg’a gelmişti. Sonra tam Tavriçes-
kiy Parkı’nın yanında bir ev kiraladığı, İngiliz Kulübü’ne üye
yazıldığı sırada birden kalp sektesinden ölmüştü. Agafokle-
ya Kuzminişna da hemen arkasından gitmişti. Kadıncağız
başkentin renksiz hayatına bir türlü alışamamış, emeklilerin
sürdüğü sıkıcı yaşayış onu bitirmişti.
Bu arada Nikolay Petroviç, daha annesiyle babası sağken,
onlara epey üzüntü veren bir şey yapmış, oturduğu evin sa-
hibi olan memur Prepolovenskiy’in kızına âşık olmuştu;
genç kız hoş görünümlü ve “kültürlü” denilen kızlardan-
dı; dergilerin “Bilim” köşesinde çıkan ciddi yazıları okurdu.
Nikolay Petroviç yas süresi biter bitmez onunla evlenmiş-
ti. Babasının tanıdıklarının yardımıyla kendisini yerleştirdi-
ği bayındırlık bakanlığındaki görevinden ayrılmış, Maşa’cı-
ğıyla önce Orman Enstitüsü’nün yakınındaki yazlık evde,
sonra şehirde, temiz bir merdiveni, soğukça bir misafir oda-
sı olan küçük, sevimli bir evde, en sonunda da artık büsbü-
tün yerleştiği köyde tatlı günler geçirmişti. Köye yerleştikten
kısa bir süre sonra da oğlu Arkadiy dünyaya gelmişti. Karı
koca birbirleriyle çok iyi geçiniyor, gürültüsüz patırtısız ya-
şıyorlardı. Hemen hemen birbirlerinden hiç ayrılmıyorlar-
dı: Birlikte kitap okuyor, birlikte piyano çalıyor, düettolar
söylüyorlardı. Kadın çiçek yetiştiriyor, kuşlara bakıyor, Nikolay Petroviç ise arada bir ava çıkıyor, çiftlik işleriyle uğ-
raşıyordu. Arkadiy de gürültüsüz patırtısız yetişiyor, serpi-
lip boy atıyordu.
On yıl bir rüya gibi geçmişti. 1847 yılında Nikolay Petro-
viç Kirsanov’un karısı öldü. Adam bu darbeye güç bela da-
yanabildi. Birkaç hafta içinde saçları ağarmıştı. Biraz olsun
derdini unutmak için Avrupa’ya gidecek olduysa da bu sıra-
da 1848 yılı1
gelip çattı. Bunun üzerine, istemeyerek köye
döndü, uzun süren bir hareketsizlikten sonra çiftlikte deği-
şiklik yapmakla kendini oyalamaya başladı.
Nikolay 1855 yılında oğlunu üniversiteye götürüp yer-
leştirmiş, Petersburg’da onunla birlikte üç kış geçirmiş, hiç-
bir yere çıkmadan Arkadiy’in genç arkadaşlarıyla ahbap ol-
maya çalışmıştı. Son kış ise yanına gidememişti. İşte, şimdi
onu 1859 yılı Mayıs ayında, artık saçları büsbütün ağarmış
bir durumda, biraz şişmanlamış biraz da kamburlaşmış ola-
rak görüyoruz: Bir vakitler kendisi gibi üniversiteden diplo-
ma almış olan oğlunu bekliyor.
Uşak saygısızlık etmemek, belki de efendisinin gözü
önünde kalmak istemediği için, demir kapının öbür yanı-
na geçmiş, piposunu yakmıştı. Nikolay Petroviç başını eğ-
di, eşikteki eski püskü basamaklara bakmaya başladı. Alaca-
lı tombul bir civciv iri, sarı ayaklarını vurarak, basamakların
üzerinde ağır ağır dolaşıyordu; pis bir kedi nazlı nazlı par-
maklığın üzerine tünemiş, ona düşmanca bakıyordu. Yakıcı
bir güneş vardı: Hanın loş taşlığından sıcak çavdar ekmeği-
nin kokusu geliyordu.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç TurgenyevBabalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev

Hatırlıyor Musun ??
Hatırlıyor musun dedi birisi diğerine yanındaki evet hatırlıyorum dedi az önceki Soran annemi dedi diğeri
nerden anladın dedi öbürü unuttun mu biz kardeşiz dedi diğeri nasıl hatırlıyorsun peki dedi diğeri o mis gibi kokuyu O melek gibi yüzü o nur gibi gönlü hatırlamaz mıyım dedi diğeri en çok hatırladın hangi an dedi diğeri hani üçümüz bir aynı yatakta yatardık ya dedi annemizin koynunda sabaha kadar uyumazdık bize masalları anlatır saçlarımızı tarar bizim için dualar ederdi işte o anı unutamıyorum dedi bir tanesi evet evet dedi diğeri nasıl da mutluyduk o zamanlar ne kadar güven de İdik keşke dedi keşke o günlere geri dönebilsek biz yine kapıda annemiz karşılasa keşke yine düşsek de dizimiz kanasa da annemiz öpeyim de geçsin dese keşke dedi mırıldarcasına diğeri çok özledim yahu dedi öbürü ben de dedi ne duruyoruz o zaman hadi gidelim yanın hemen arabalarına atlayarak yola çıktılar çok uzak değil annelernin evi kapıya geldiklerinde hadi gel dedi saklanalım dedi biri yapmayalım ya dedi diğeri yok yok sonra öperiz geçer dedi öbürü peki dedi kapının zili çaldılar beklediler kapıda tekrar Çaldılar kim o dedi içerden bir ses annelerini sesi değildi bu ya kimdi bu hemen ikisi de kapının önüne gelip açar mısınız kapıyı dediler kapı yavaşça açıldı karşılarında orta yaşlı bir bayan ve arkasında bir Bey duruyordu buyrun dediler her ikisi de bir adım geriye çekildi kapıdakiler yabancı idi acaba yanlış yere mi gelmişlerdi hayır doğru yerde dediler o zaman anneleri neredeydi çok afedersiniz dediler biz burada oturan hanımefendinin çocuklarıyız kendisi nerede orta yaşlı bayan evlatlarımısınız anlaşılan dedi erkek uzun zamandır siz görüşmüyorsunuz ne oldu dedi diğeri siz kimsiniz biz buraya yerleşeli bir buçuk sene oldu sizi ilk kez görüyoruz buradaki oturan kiracı teyze vefat edeli 22 ay oldu siz nasıl evlatlarsınız her ikside oldukları yere yığıldılar Çok geç kalmışlardı zaman ayırmamışlardı babaların da bu şekilde görmemişler de anneleri de yokta artık hayaller hayaller hayaller bari dediler yaşlı karı koca biz bulunduk cenazesinde mezarına gidin de bir hayır dua edin dediler yazık çok yazık diğeri ve kapıyı kapattılar artık onlarda ne bir mecal vardı ne bir heyecan birbirlerine baktılar birbirlerini kolundan tutarak kalkarak ayrıldılar
Keşke keşke dedi keşke geç kalmasaydık !!!

İNCİ KAYAR

Mada’la şiir kitabımdan
Telif hakkına tabidir
Kaynak gösterilerek paylasılabilmektedir

Sessiz Okur, bir alıntı ekledi.
 13 Mar 01:38 · Kitabı okuyor

Hahhha nasıl bir kitap okuyorum :))
"Benim adım Şefika, Şefika, Şefika... Anamınki Refika, Refika, Refika... Babamınki Tayyar... Yaklaşma ha, salar... Hurma dalı, aktı balı, yarın salı, deli karı, çıkar dilini, salla belimi a... Deli deli tepeli, eski hamam küpeli... Âlemin aklını mezada çıkarmışlar da gene herkes kendininkini beğenip almış. Akılcığımı kimselerinkine değişmem vallahi... Bana deli diyenlerin, dilerim Tanrı'dan tepeleri delinsin. Ne haddine, hele deli değilim de! 'Kıllarını say' emriyle hemen koca pöstekiyi önüne koyarlar. Sonra seksen bilmece sorarlar... Bir hunsa varmış. Kâh erkekliği üstün gelirmiş, kâh karılığı... Bu hunsanın bir tarafı erkekle, öbür tarafı kadınla evlenmiş. Bu erkekle kadın birbirine ne düşüyorlar? Elinin körü, yeme beni, yerim seni. Çörek-otu çömlek g...ü. Manda, kuğu... Küt... Pat, geber, yat... Aman etme darılırım, gıdıklama bayılırım, dayanamam sarılırım..."

Gulyabani, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 52 - undefined)Gulyabani, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 52 - undefined)
Gökhan, bir alıntı ekledi.
12 Mar 19:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“eylem saati gelip çattığında, karı koca yine soydan gelen kaderciliğin etkisinde kalıyor, yarın korkusuyla boynu bükük yaşamaya razı oluyorlardı.”

Germinal, Emile Zola (Sayfa 510 - İş Bankası ~ePub~)Germinal, Emile Zola (Sayfa 510 - İş Bankası ~ePub~)
هچ اندر هیچ, bir alıntı ekledi.
10 Mar 23:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oysa Batı'nın kavramları vardı, çünkü yaşayanların kavramları olurdu,
yaşamayanların yasakları, suçları, günahları...
Kavramlar bir bakıma özgürlüktü. "Düşünsene Salih!" diyordu Reşit Bey, "Ne çok kadın ve erkek yaşadığıyla yetiniyor. Karı koca olmakla yetiniyor.
Oysa kafalarında bir aşk kavramı olsaydı, yaşadıklarıyla yetinmez, kurulu düzenlerini yerle bir etmek pahasına aşkın peşinden giderlerdi. Kavramlar hayatı en üst imkânlarına genişletmenin araçlarıdır."

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış BıçakçıBizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı
N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
10 Mar 13:26

Sis
Öncelikle Abdülmecid'in Sis tablosunu şuraya bırakayım;
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/...v6YtBWPGiTBPPjaKU9_q

Sarmış ufuklarını senin gene inatçı bir duman,
beyaz bir karanlık ki, gittikçe artan
ağırlığının altında herşey silinmiş gibi,
bütün tablolar tozlu bir yoğunlukla örtülü;
tozlu ve heybetli bir yoğunluk ki, bakanlar
onun derinliğine iyice sokulamaz, korkar!
Ama bu derin karanlık örtü sana çok lâyık;
lâyık bu örtünüş sana, ey zulümlér sâhası!
Ey zulümler sâhası... Evet, ey parlak alan,
ey fâcialarla donanan ışıklı ve ihtişamlı sâha!
Ey parlaklığın ve ihtişâmın beşiği ve mezarı olan,
Doğu’nun öteden beri imrenilen eski kıralıçesi!
Ey kanlı sevişmeleri titremeden, tiksinmeden
sefahate susamış bağrında yaşatan.
Ey Marmara’nın mavi kucaklayışı içinde
sanki ölmüş gibi dalgın uyuyan canlı yığın.
Ey köhne Bizans, ey koca büyüleyici bunak,
ey bin kocadan artakalan dul kız;
güzelliğindeki tâzelik büyüsü henüz besbelli,
sana bakan gözler hâlâ üstüne titriyor.
Dışarıdan, uzaktan açılan gözlere, süzgün
iki lâcivert gözünle nekadar canayakın görünüyorsun!
Canayakın, hem de en kirli kadınlar gibi;
içerinde coşan ağıtların hiç birine aldırış etmeden.
Sanki bir hâin el, daha sen şehir olarak kuruluyorken,
lânetin zehirli suyunu yapına katmış gibi!
Zerrelerinde hep riyakârlığın pislikleri dalgalanır,
İçerinde temiz bir zerre aslâ bulamazsın.
Hep riyânın çirkefi; hasedin, kârgüdmenin çirkeflikleri;
Yalnız işte bu... Ve sanki hep bunlarla yükselinecek.
Milyonla barındırdığın insan kılıklarından
Parlak ve temiz alınlı kaç adam çıkar? Örtün, evet ey felâket sahnesi... Örtün artık ey şehir;
örtün, ve sonsuz uyu, ey dünyanın koca kahbesi!
Ey debdebeler, tantanalar, şanlar, alaylar;
Kaatil kuleler, kal’ali ve zindanlı saraylar.
Ey hâtıraların kurşun kaplı kümbetlerini andıran, câmîler;
ey bağlanmış birer dev gibi duran mağrur sütunlar ki,
geçmişleri geleceklere anlatmıya memurdur;
ey dişleri düşmüş, sırıtan sur kafilesi.
Ey kubbeler, ey şanlı dilek evleri;
ey doğruluğun sözlerini taşıyan minâreler.
Ey basık tavanlı medreseler, mahkemecikler;
ey servilerin kara gölgelerinde birer yer
edinen nice bin sabırlı dilenci gürûhu;
“Geçmişlere Rahmet! ” diye yazılı kabir taşları.
Ey türbeler, ey herbiri velvele koparan bir hâtıra
canlandırdığı halde sessiz ve sadâsız yatan dedeler!
Ey tozla çamurun çarpıştığı eski sokaklar;
ey her açılan gediği bir vak’a sayıklıyan
vîrâneler, ey azılıların uykuya girdikleri yer.
Ey kapkara damlariyle ayağa kalkmış birer mâtemi
sembole eden harap ve sessiz evler;
ey herbiri bir leyleğe yahut bir çaylağa yuva olan
kederli ocaklar ki, bütün acılıklariyle somutmuş,
ve yıllardır tütmek ne... çoktan unutulmuş!
Ey mîdelerin zorlaması zehirinden ötürü
her aşâlığı yiyip yutan köhne ağızlar!
Ey tabi’atin gürlükleri ve nimetleriyle dolu
bir hayata sâhip iken, aç, işsiz ve verimsiz kalıp
her nâmeti, bütün gürlükleri, hep kurtuluş sebeplerini
gökten dilenen tevekkül zilleti ki.. sahtadir!
Ey köpek havlamaları, ey konuşma şerefiyle yükselmiş
olan insanda şu nankörlüğe lânet yağdıran feryât!
Ey faydasız ağlayışlar, ey zehirli gülüşler;
ey eksinlik ve kaderin açık ifadesi, nefretli bakışlar!
Ey ancak masalların tanıdığı bir hâtıra: Nâmus;
ey adamı ikbâl kıblesine götüren yol: Ayak öpme yolu.
Ey silahlı korku ki, öksüz ve dulların ağzındaki
her tâlih şikayeti yapageldiğin yıkımlardan ötürüdür!
Ey bir adamı korumak ve hürriyete kavuşturmak için
yalnız teneffüs hakkı veren kanun masalı!
Ey tutulmıyan vaitler, ey sonsuz muhakkak yalan,
ey mahkemelerden biteviye kovulan “hak”!
Ey en şiddetlikuşkularla duygusu kö¨rleşerek
vicdanlara uzatılan gizli kulaklar;
ey işitilmek korkusuyle kilitlenmiş ağızlar.
Ey nefret edilen, hakîr görülen millî gayret!
Ey kılıç ve kalem, ey iki siyasî mahkûm;
ey fazilet ve nezâketin payı, ey çoktan unutulan bu çehre!
Ey korku ağırlığından iki büklüm gemeye alışmış
zengin – fakir herkes, meşhur koca bir millet!
Ey eğilmiş esir baş, ki ak-pak, fakat iğrenç;
ey tâze kadın, ey onu tâkîbe koşan genç!
Ey hicran üzgünü ana, ey küskün karı-koca;
ey kimsesiz; âvâre çocuklar... Hele sizler,
hele sizler...Örtün, evet, ey felâket sahnesi... Örtün artık ey şehir;
Örtün, ve sonsuz uyu, ey dünyanın koca kahpesi!

Eserlerinden Seçmeler, Tevfik Fikret (18 Şubat 1317)Eserlerinden Seçmeler, Tevfik Fikret (18 Şubat 1317)